LG KU250 - 3G mindenkinek

Bevezető

A napokban jelent meg a T-Mobile árlistájában az LG legújabb 3G telefonja, amely KU250 névre hallgat és igen kedvező áron kelleti magát. A helyzet az, hogy ez egyáltalán nem véletlen. Az LG ugyanis megpróbált egy belépő szintű 3G készüléket alkotni, ez pedig a jelek szerint annyira jól sikerült, hogy szövetségesre is leltek a GSM Association nevű szervezetben. Aki esetleg nem tudná, a GSMA 1987 óta képviseli a világ szinte összes mobilszolgáltatóját, jelenleg több mint 700 operátor tartozik ebbe a szervezetbe 218 országból.

Nos, ez a komoly szervezet hirdette meg a "3G for All" kampányt, amelyre 8 telefongyártót jelentkezett olcsó 3G telefonokkal, a kiírást pedig jelen tesztünk alanya, az LG KU250 nyerte. Ez fel is jogosítja a gyártót arra, hogy használja a GSMA által kibocsátott logókat, amely első pillantásra szemet is szúr a kijelző alatt, illetve bekapcsolás után közvetlenül, hiszen a képernyő alsó sorában megjelenik a GSMA emblémája is. Számunkra ez a logó nagyon ismerős, hiszen ez a szervezet rendezi évenként Barcelonában az eddig 3GSM World Congress néven futott hatalmas mobilos banzájt is, amin idén mi is jelen voltunk.

Az LG ezzel az együttműködéssel igen kellemes helyzetbe került, hiszen elismerten alkotott egy olyan telefont, amely nemzetközi elismerést kapott, ráadásul pont abban a szegmensben tud előnyt kovácsolni ezzel, amelyikra valóban nagy az igény. Elég csak a hazai 3G állapotokat megfigyelni, mára már mindhárom szolgáltatónak van egész korrekt lefedettsége, amely folyamatosan bővülget, így talán év végére már elmondható lesz, hogy szinte az összes megyeszékhely, a főváros és a Balaton környéke legalább egy szolgáltató által lefedésre kerül.

Ez pedig tökéletes időzítés az LG KU250 számára, ha valamikor, akkor most van értelme megjelenni a piacon egy ilyen árfekvésű 3G telefonnal.

Külső

Az emberben mindig van egy kis távolságtartás, amikor olcsónak kikiáltott készüléket kap tesztelni. Fel vagyunk rá készülve ilyenkor, hogy minőségileg, funkcionalitásban, vagy anyaghasználatban nem éppen tökéletes telefonnal hoz minket össze a sors, ám a kis LG első pillantásra mindenképpen rácáfol a sztereotípiákra.

A teljesen egyszerű formaterv egyáltalán nem csúnya. A fekete külső, az egyértelműen elrendezett gombsor, és a tökéletesen átlagos méret nem okoz visszatetszést, sőt, egyfajta funkcionalitás sugárzik róla, szerintem öröm kézbevenni a telefon, pláne, ha még arra is gondolok, hogy milyen áron lehet hozzájutni. A legegyszerűbb műanyag burkolja be a készülékházat, de ez valahogy mégsem taszító, bár ha erősen megnyomkodom, akkor némi nyöszörgést ki lehet préselni belőle.

Szemből szemlélve a tökéletes szimmetria juthat eszünkbe, ezt egyedül a kijelző felett jobbra elhelyezkedő előlapi kamera, illetve a gombok alatt kissé balra csúsztatott mikrofon bontja meg kissé. A készülék oldalait nem zsúfolták túl a tervezők, balról a microSD ajtaja látható, jobb oldalon pedig az adatcsatlakozó található. Hangerőgombok tehát nincsenek, pedig szerintem ez nem dobta volna meg a költségeket. A beszélgetés erőssége hívás közben a navigációs gombok fel-le irányaival változtatható.

A funkciógombok elrendezése is logikus, a navigációs rész négy nyilacskából és a kerek "OK" gombból tevődik össze. Oldalra kerültek a híváskezelő és funkcióbillentyűk, ezek közé ékelődik balról a menü, jobbról pedig a törlés gombja. A billentyűk egyenletesen kék megvilágítást és jól látható feliratokat kaptak. A telefon hátulja elég ingerszegény, csupán a balra tolt kamera optikája oldja az egyhangúságot, de ezt sem foglalták hangsúlyos keretbe, csak szerényen ráírták, hogy 1,3 megapixel.

Kijelző, menü

A képernyő 176x220 pixeles felbontású TFT ablak, amely 262 ezer szín megjelenítésére képes. Fizikai mérete 23x35 mm, amely nem számít nagynak, kicsit szélesebb-magasabb ablak belefért volna. A kontraszt és a fényerősség viszont rendben van, egészen addig, amíg ki nem megyünk napsütésre (ami most van bőven), mert onnantól kezdve a kis kezünkkel kell árnyékolnunk. Sajnos erre a telefon menürendszerének színvilága is rátesz egy lapáttal, mivel a fekete alapon szürkés betűk és ikonok nem éppen az olvashatóságot javítják.

A 12 ikonos főmenü lehet listás is (ez sem néz ki rosszul, mivel az éppen aktuálisan kiválasztott menüpont mellett egy sáv mutatja a többit is), háttérkép nem tehető alá, viszont állítható, hogy milyen rajzocskák legyenek láthatóak híváskor, be és kikapcsoláskor, valamint standby állapotban. Ebben az LG modellben is kétféle betűtípus van, a hagyományos mellett megtalálhatjuk a "vidám" névre hallgató opciót is.

Egyfajta multitask is van a készülékben, ugyanis a bal oldali funkciógombok közé beágyazott menü billentyűvel bárhonnan visszatérhetünk a főmenüre úgy, hogy az éppen használt funkció nyitva marad, így arra vissza is lehet ugrani. Ez hasznos mondjuk böngészés, vagy zenehallgatás közben, és igen jól jön hívás esetén, hiszen beszélgetés közben könnyen bemehetünk az üzenetek közé, vagy a névjegyzékbe. Az ütközésekre külön felhívja a figyelmet a rendszer (mondjuk folyamatban levő hívás alatt elindítanánk a zenelejátszót), ilyenkor választanunk kell, hogy melyik funkciót szeretnénk használni.

A szoftver sebességére nem lehet panasz, egyből teszi a dolgát a rendszer. A billentyűhangokat viszont érdemes kikapcsolni, mert 2 percig viccesek, utána mindenki meg akart ölni. Akkor viszont hogyan készült volna el a cikk, ugye. Az automatikus billentyűzár igény szerint paraméterezhető akár arra is, hogy 1 óra elteltével kapcsoljon be, ezt valószínűleg soha nem fogom megérteni.

Alapfunkciók

Ez a kedvenc telefonkönyvem. Már az L600v-ben is imádtam, hogy egyrészt jó sok adat pakolható egy emberkéhez (több telefonszám, két e-mail cím, vállalat, beosztás, vállalati cím, URL, megjegyzés, csengőhang, kép), másrészt van avatar, amit mi magunk szerkeszthetünk össze a haj, a fej, a felsőruházat, a gatya, a kellékek (papagáj, keresztes nyaklánc, sál, stb) és a hátterek segítségével. Jó móka, ha az iletőről nincsen fotónk.

A listázás egyszerre mutatja a SIM kártya és a telefonmemória 500 neves tartalmát. Kérhetünk olyat is, hogy a felsorolásoknál oldalról bekússzon az avatar (ahol van), így elég látványos a történet. Az opciók között természetesen megtaláljuk az oda-vissza történő másolást is a SIM és a belső tárhely között.

Az üzenetkezelésnél először inkább a negatívummal kezdeném: nagyon lassan vált a karakterek között a szoftver szövegbevitelnél, ha a következő betű is ugyanazon a gombon helyezkedik el, akkor a szokásosnál többet kell várnunk, és ez nem is állítható. Egyébként viszont nincs gond, az MMS és az SMS egy kalap alá került, ha valami multimédiás tartalmat szúrunk be, akkor az üzenet átlényegül MMS-sé. Ennek maximális mérete 300KB lehet. A szöveges üzenetek számára 300 férőhelyünk van, a multimédia tartalmak a telefon belső kapacitását foglalják, amely összesen 64 megabájt, de ebből csak 10 mega szabad a felhasználó számára, a többit foglalja a készülék szoftvere. Mondjuk kevéssé értem, hogy ezt miért kell a felhasználó orrára kötni, elég lenne csak az elérhető kapacitást mutatni, mert így egy ideig szoftverhibára gyanakodtam, ugyanis a telefon azt jelzi, hogy 50 megát foglalnak az "egyéb" fájlok, márpedig azok mappája csont üres.

Az email kliens egyszerű, de sok apró beállításra ad lehetőséget (aláírás, prioritás, roaming közbeni lekérés), a csatolmányok mérete maximum 400KB lehet, a hitelesített SMTP szerverek kezelése megoldott. A naptár havi és heti bontású grafikus felületet, illetve napi listázást képes produkálni. Találkozó, évforduló és születésnap lehet az események típusa, az ütközésekre nem figyel a szoftver, viszont az egyes napokat ki lehet nevezni munkaszüneti nappá, ilyenkor pirossal fogjuk látni a naptárban.

Az ébresztőóra több ismétlődő időpontot is kezel, nincs vele gond, de a telefon kikapcsolt állapotában nem riaszt, ami viszont elég nagy probléma. A számológépben megtalálhatjuk a trigonometriai műveleteket is, ezért mindenképpen jár egy jópont. Van "titkos emlékeztető", ahová a telefon biztonsági kódjának megadása után tudunk adatokat felvinni, illetve ezeket később megtekinteni. A sima naptár 100 bejegyzést tárolhat, titkos emlékeztetőből 5 darab lehet. A tennivalók listája szintén 100 férőhelyes. A világóra sajnos nem grafikus, csak az általunk válaszott városok óráját mutatja a készülék egymás alatt.

Multimédia

A hátlapon levő kamera képességei szerények, hiszen csupán 1,3 megapixelről beszélhetünk, nincs vaku, tükör és autofókusz sem. A beállítási lehetőségek viszont hozzák a kategória átlagát, sorozatfelvétel, hatások, képminőség, fehéregyensúly és önkioldó szeperel az opciók között. A fotózás álló formátumú, miképp a kereső is, de a végeredmény fekvő kép lesz, ami azt is jelenti, hogy a kereső levágja szépen a látható fénykép széleit. Az elkészült képek színvilága kissé fakó, a világosak beégnek, a sötétek a viszonylag masszív zajszűrés ellenére is zajosak maradnak. El kell fogadni, ennyi pénzért ez ennyit tud, arra bőven elég, hogy MMS-ben továbbküldjünk fotókat.

A telefon zenei oldala viszonylag jól kidolgozott. A lejátszó tud ID3 tagek alapján rendezni, van ismétlődés és random lejátszás is, a hangszíneket pedig egy előre deifinált listából választhatjuk ki. Az opciók között ott van a minimalizálás, tehát simán fut a háttérben is a szoftver és szolgáltatja a muzsikát. A megjelenítés lehet teljesen puritán, amikor csak a playlist zenéinek listája látszik, lehet "metaadatos", amikor az ID3 tag információit jeleníti meg az alkalmazás, illetve van animáció is, amely viszont nem követi a muzsika ritmusát.

A hangminőség kihangosított állapotan elég torz, sőt, egy torz doboz. A fülest nem áll módomban tesztelni (nem sikerült szerezni a telefonhoz), de nem hinném, hogy kétrészes lenne, így hát kell valami spéci átalakítót szerezni, ha a saját fülesünkhöz szeretnénk csatlakoztatni a KU250-et. Miután nemrég kipróbáltunk több telefont is egy brutális Sennheiser fülessel, és a minőségük között jelentős eltérés nem volt, ezért gyaníthatóan a kicsi LG is képes valami korrekt eredményre egy megfelelő headsettel. Sztereó Bluetooth viszont nincs.

Vannak a készülékben profilok, ezt a főépernyőről a navigációs gomb balra nyomásával is elérhetjük. Itt találunk előre programozott verziókat (csendes, utcai, normál, csak rezgés), illetve három egyénileg testreszabható környezeti beállítást. A telefon képes egyszerre rezegni és csengeni is, ha a felhasználónak ilyen jellegű óhaja támad.

Adatátvitel, akkumulátor

A telefon legfőbb erénye, hogy van benne 3G. Ezt meg tudom erősíteni, valóban van. A böngészéshez a T-Mobile web'n'walk szoftvere adott, amely weboldalak megjelenítésére is képes, bár ez nem akkora élmény ekkora felbontásban és ekkora méretben. Ráadásul sok beállítás nincsen, fektetve nem lehet böngetni, álló helyzetben pedig olyan hosszúra tördeli az oldalt a szoftver, hogy jó sokáig tart azt legördíteni.

A videohívás viszont flottul működött. A telefont USB kábel segítségével köthetjük a PC-hez, illetve adott az 1.2-es verziószámú Bluetooth kapcsolat is, amely ugyan nem egy sebességkirály, de könnyen összehaverkodott többféle telefonnal is gond nélkül, bár a számítógépemmel nem szerették egymást, ennek oka ismeretlen. Adatátvitelre természetesen alkalmas a Bluetooth kapcsolat a telefonban, a képek egy N91 közbeiktatásával kerültek át a PC-mre, de közvetlenül valamitől nem tudta odalőni őket a kis LG.

Az akkumulátor 3G hálózaton két-három napig bírja, hiszen a kijelző nem fogyaszt annyira sokat, a telep viszont 950 mAh teljesítményű, amely jónak számít a mezőnyben.

Összegzés. Az LG KU250 jelenleg előfizetéssel, 2 év rabsággal csupán 12 ezer magyar valutába kerül, amely igen jó ár, mivel a konkurenciánál elérhető legolcsóbb 3G telefon egy LG L600v, amely két lepedővel többe kerül. A 3G for All filozófiája szerint 30%-kal kell olcsóbbnak lennie a készüléknek a szokásos 3G modellekhez képest, és ez majdnem meg is valósul, pláne, ha az idők folyamán még picit esik is a készülék ára. Részemről abszolút pozitív kép alakult ki a telefonról, ennyi pénzért simán megéri és valóban a legolcsóbb 3G telefon jelenleg, amelynek a többi funkció kapcsán sem kell szégyenkeznie, ha a vekkert nem számítom. Nem vitás:

LG KU250

Bog

Specifikációk

LG KU250
Technológia GSM 900/1800/1900/UMTS
Méret 110,9x46,7x16,6 mm
Súly 98 g
Kijelző 176x220 pixel, 262K szín, TFT
Telefonkönyv 500
SMS/MMS memória 300/10MB
Egyéb memória MicroSD
Java van
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van - kikapcsolva nincs
Számológép van
GPRS/EDGE/3G 4+2/nincs/van
Push To Talk nincs
Infra/Bluetooth nincs/van
Prediktív magyar T9
Hangtárcsázás nincs
Hangrögzítő van
Hangvezérlés nincs
Valutakonverter van
FM rádió nincs
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 950 mAh Li-Ion
Készenléti idő 280 óra
Beszélgetési idő 220 perc
Fényképezőgép 1,3 megapixel, QCIF videó
POP3 e-mail van
WAP böngésző 2.0
HTML böngésző van
Játékok java
Csengőhangok 64 csatornás MIDI, MP3, AAC, AAC+
Operációs rendszer nincs
MP3 lejátszás van
Egyebek 3G for All
  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés