LG GD910 vs. W968 kínai óramobil

Bevezető

Hetek óta nálam van egy márkajelzés nélküli, kínai óratelefon. Csak a típusa ismert: W968, a gyártó vélhetően a CECT, vagy az Anycool. Elvileg csúcsmodell, fémből készült, súlyos darab, ipari mennyiségű hasznos tartozékkal, s miután már tényleg használgatom egy ideje, ezért elmondhatom, hogy a minőségével sincs sok probléma. Viszont már sok óratelefonról írtunk, ezért kivártuk, míg megérkezik az LG majdnem egy éve bemutatott terméke. A kínai cuccot régi partnerünk, a NeoDigi szállította le, a koreai berendezést pedig a gyártó képviselete bocsátotta rendelkezésünkre. Már az elején érdemes tudni, hogy az LG készülékének ára 100 rongy körül lehet a közeljövőben, a másik versenyzőnk azonban 50 lepedőért már elvihető.


[+]

Nos, így már rögtön van értelme megvizsgálni a dolgokat közelebbről. Eddig ugyanis jellemzően noname kínai gyártók próbálkoztak ilyen készülékekkel, a nagy, neves cégek közül az LG és a Samsung ébredt leghamarabb. Utóbbi gyártó óramobiljához nem volt szerencsénk, hiszen a hazai piacon nem is elérhető, ám az LG rögtön egy 3G hálózatokon is üzemelő csecsebecsét vágott hozzánk, ami már önmagában is érdekesnek ígérkezik.


[+]

Az olvasó most joggal jegyzi meg, hogy a Sony Ericsson és az LG is gyártott korábban órát, ám szögezzük le: ezek csupán kiegészítői voltak egy telefonnak. Bluetooth segítségével kommunikáltak, SIM nem volt bennük, de a hívásokat és az üzeneteket jelezték. Cikkünk két szereplője azonban teljes értékű mobiltelefon, a csuklónkon hordjuk a komplett mobilt, SIM kártyával, hangszóróval, kijelzővel és akkumulátorral.


[+]

Bár a magam részéről nem tartozom a konkrét célcsoportba (egy óramobil mindig macerás lesz), de tény, hogy a felhasználók jelentős részét Michael Knight óta izgatja egy olyan karóra, amelyen keresztül kommunikálni is lehet. Plusz a napokban megkeresett egy magánnyomozó is, hogy számára vajon hasznos lehet-e egy ilyen apróság, mert úgy érzi, hogy könnyítené a munkáját. A karórával egybeépített telefon ötlete tehát nem újdonság, a megvalósítás viszont sokkal bonyolultabb, mint ahogyan az a filmekben látszik.

Az óramobil buktatói

Az óramobilt gyártó cégeknek több problémával is szembe kell nézniük. Az első a méretekkel kapcsolatos: egy karóra legyen akkora, mint egy karóra, senki nem szeretne normális kiterjedésű telefont a csuklójára szíjazni. Ez teljesen jogos igény, ám nem szabad elfeledni, hogy ebbe a karórába mennyi mindent bele kell zsúfolni, szép mérnöki feladat a kijelzőt, a rádiós modul(oka)t, a SIM kártyát, az esetleg memóriabővítést, netán kamerát, hangszórót, mikrofont és néhány gombot úgy megtervezni, hogy még az akkumulátor is beférjen.


[+]

Ez a feladat eddig nem sikerült tökéletesen. A kínai óramobilok elég bumfordira sikerültek, az LG GD910 azonban az eddigi próbálkozásokhoz képest egy kimondottan kecses, már-már normális óra méreteit magáénak tudó készülék lett. Tegyük gyorsan hozzá, hogy a kínaiak sem nyeretlen kétévesek, van olyan óra, ami két SIM kártyát is kezel, sőt, olyannal is találkoztunk már, ahol a telefonokról ismert számgombokat a szíjra tervezték, hogy így segítsék a szövegbevitelt.


[+]

Az óramobilok másik rákfenéje a telefonálás maga. Az alapvető probléma ugyebár az, hogy ha a hangszóró és a mikrofon is csuklónkon van, akkor vagy rettentő hülyén kinézve csuklónkat a fejükhöz emelve kommunikálunk, vagy az egész mindig ki van hangosítva, de ebben az esetben nem csak mi fogjuk hallani, hogy miről szól a társalkodás. Erre az idők folyamán két megoldás született, a kézenfekvőbb a Bluetooth headset használata, amit jó esetben hozzá is csomagol a gyártó a készülékhez (mindkét tesztalanyunknál így történt). A másik módszert egy Hyundai óramobil mutatta be: a szíjról egy mozdulattal lecsatolható a funkcionális rész, amit piciny telefonként a fülünkhöz tarthatunk, s az érintőkijelző kezelése is könnyebb így.

A harmadik problémára talán már rájött az olvasó: amíg csak telefonálgatásról van szó, addig csak-csak kezelhető valamelyest egy óramobil, de ha már a menüben kell turkálni, vagy egy szöveges üzenetet megírni, akkor bizony jön a mütyürkézés. A kisméretű érintőképernyőkön a szövegbevitel nagyon macerás, pedig a kínai modellek jelentős részénél ezt még egy szíjból kihúzható mini stylus is próbálja segíteni - kevés sikerrel.

Dobozharc

Fentiek kapcsán egyértelmű, hogy a két eszköz dobozában bőséges tartozékhalommal találkozhatunk. A kínai termék csomagolása kisebb, kevésbé ízléses, de így is belefért a töltővel kombinált USB kábel, a már említett Bluetooth headset, van pótakksink, valami manual, illetve kissé meglepő módon egy sztereó, felvevőgombos, vezetékes füles is. Mindkét headsethez jár többféle fülmérethez passzoló korongocska is, egyszóval nem fukarkodtak a messzi Ázsiában.


[+]

Az LG doboz igen nívós, már a külseje is kellemes, belül pedig akkurátusan mindennek megvan a helye. Itt is van ugyebár Bluetooth füles, ehhez dukál néhány cserélhető végződés, hogy minden fülbe jól illeszkedhessen, a töltő pedig a kínai termékhez hasonló módon az USB kábelhez csatlakozik, de van egy nagy különbség. Mégpedig az, hogy az LG készülékhez kapunk egy frankó dokkolót, amibe bele lehet tenni az órát, s így töltődik, illetve így kapcsolhatjuk PC-hez is. Plusz a töltőnek két vége van, tehát a headset is tölthető. A dobozban kisebb szíjat és egyéb szűkítőket is találunk, így senki csuklóján nem fog lötyögni az óra. Az LG javára írandó a korrekt, részletes használati útmutató és a szinkronizációs programmal, illetve driverekkel megrakott CD is.


[+]

A Bluetooth tartozékok között is van különbség. A kínai termékhez adott headset elég egyszerű, rövidke darab, amelyhez fülkarima kapcsolódik. Kedves ötlet, hogy egy apró szelencében lehet tárolni a fülest, ám ide nem fér bele a fülkarima, azt vagy nem visszük magunkkal, vagy keresünk neki külön helyet. Az LG-hez járó tartozék kecses, nyúlánk, fémes végű darab, fülkarima nélkül ugyan, de a beszédminősége fényévekkel jobb, mint a konkurens terméknek - hiszen a mikrofon jóval közelebb kerül a szánkhoz. Egy gombbal több is van rajta, egy lock kapcsolót kapunk, aminek sok értelmét nem látom, mert elég ritkán fordul elő, hogy az ember fülében levő headseten véletlenül megnyomásra kerül egy billentyű, talán csak abban a nem túl gyakori esetben jöhet ez létre, ha véletlenül hozzánk dörgölőzik egy zsiráf.


[+]

A tartozékok párbaját mindenképpen az LG nyerte, bár a kínai termék is jót alakít a plusz akkumulátorral és a zsinóros fülessel. A minőség eddig az LG-nél érződik igazán, de ne feledjük el, hogy a koreai termék több mint kétszer drágább, mint a noname vetélytárs.

A kecs uralma

A két termék formaterve gyökeres ellentéte egymásnak. A W968 igazi, súlyos, ezüstszínű, masszív cucc, kicsit talán túllő a célon, némiképp tahó benyomást kelt. Nincs ember, aki nem szúrja ki, hogy valami van a csuklónkon. Ehhez képest az LG GD910 egy filigrán, szinte észrevehetetlen ékszer, pedig ha önmagában nézzük, akkor ez is épp elég nagy óra mivolta ellenére. De míg a noname szerkentyű fémes háza miatt komoly súlyt képez a karunkon, addig az LG órájának puha szíja, visszafogott formaterve nem kelt feltűnést, s viselni is némiképp kellemesebb.


[+]

A két készülék között nem csak ennyi az eltérés. A kecsesebb LG ugyanis valamelyest vízálló is, bár mindkét eszköz hátlapjának lecsavarása (s főleg visszahelyezése) komoly próbatétel. A kínai cuccon nehéz eltalálni, hogy mikor illeszkednek rendesen a kis kampók, az LG-hez pedig jár egy tömítőgyűrű is, de bevallom, hogy én ezt simán kihagytam az összeszerelésnél, mert egyszerűen nem bírtam ezzel együtt odanyomni eléggé a hátlapot úgy, hogy azt el is lehessen fordítani.


[+]

A kínai készüléken csupán két gombot találunk, az LG modelljén már három billentyű található. Mindkét órában van kamera, ez a kínaiak szerint a legjobb helyen a kütyü jobb oldalán lehet, így fotózni elég érdekes, mivel be kell célozzuk csuklónkkal az áldozatot. Az LG nem sokat tökölt, ők az előlapra tették az érzékelőt, s úgy döntöttek, hogy fotózni marhaság egy órával, viszont videohívásra tökéletes lesz egy VGA felbontású optika. Azért kameraként is használható. Az LG promóciós videója alant megtekinthető (tényleg ilyen a valóságban is):

A két eszköz kialakítása a hagyományos órákon számlapnak nevezett résznél tér el leginkább. Az LG szögletes formája ideális egy kijelző elhelyezésére, a kínai mobil kerek kialakításában viszont elég béna egy négyszögletes kijelző, de nem csak ez a különbség. Az LG ugyanis nagyon okosan kapacitív érintőképernyőt használ, ami igen jót tesz a kezelhetőségnek, míg a noname fémes óra rezisztív panelt kapott, amelyhez a szíjból egy nagyon apró stylus húzható elő, de még így is nehézkes a kezelés. Az LG mellett szól az is, hogy a Bluetooth headseten keresztül hangparancsra indulhat hívás.

Funkcionalitás

A két készülék belső felépítése nem sokban hasonlít. A kínai órában a jól ismert MTK platform dolgozik, a fektetett, 160x128 pixeles kijelző igen aprócska, viszont OLED technológiájának hála igen jól olvasható. Alsó sorában négy állandó funkcióval felvértezett érintőgombocska található, amelyek az OK, a fel-le irány és a visszalépés billentyűket helyettesítik, az oldalsó két gomb pedig a híváskezelésért felel. A menü szerencsére egyszerű, mindössze hat ikonunk van, ezek jól eltalálhatóak ujjbeggyel is, itt még nem lesz szükség a ceruza előhalászására.


Az kínai óramobil menüje


Az LG óramobil menüje

Az LG teljesen más úton jár. Az alapképernyőről a 128x160 pixeles kapacitív kijelzőnek hála az ujjunk fel-le és jobbra-balra húzogatásával tudunk más és más funkciókat elérni. Hatalmas királyság kezelni ezt az órát, nem lehet félrenyomni, minden egyértelmű, logikus, kevés tapicskolással elérhető és gyors. A főképernyő órájának stílusa változtatható a függőleges húzogatással, ha pedig elindulunk mondjuk jobbra, akkor először a hívás és a videohívás menüpontja, majd a mindössze négy ikonos menü, ezután a naptár, végül pedig a profilváltó képernyő bukkan fel. Újabb jobbra húzás esetén visszacsöppenünk a készenléti kijelzőre, tehát körbe-körbe lehet haladni.


A kínai óramobil menüje


Az LG óramobil menüje

A kínaiak szokás szerint megpróbálták egy középkategóriás telefon tudását belenyomni az óratelefonba. Ez azt jelenti, hogy a vaskos házba még egy memóriakártya is befért (gyárilag egy gigabájtos), így aztán van zenelejátszó (rögtön értelmét nyeri a sztereó füles), FM-rádió, fotózásra is alkalmas(?), VGA felbontású kamera, havi nézetű naptár, filekezelő, még 3GPP formátumú videók visszajátszására is van lehetőség. Ha már ezt mind tudja az MTK platform, akkor ne maradjon ki semmi, pedig...


A kínai óramobil menüje


Az LG óramobil menüje

...pedig a kevesebb ezúttal talán több. Az LG nagyon okosan az kellékek menüpont mögé tett minden olyan funkciót, amit vélhetően ritkán használunk majd. Itt van a zenelejátszó, a kamera és filekezelő is, innen érhető el az ébresztő (nono, azért egy óránál ez lehetne kiemeltebb helyen), az egy percet rögzíteni képes dikaton, a stopper, a világóra, a számológép és az ébresztő. Nincs rádió, nincs videorögzítés, s egyáltalán: nem bővíthető a memória.

Telefonálás, üzenetkezelés

Telefonhívást indítani az LG-vel egyszerűbb. Egy húzás jobbra, a számokat egy teljes kijelzős virtuális gombsoron pötyöghetjük be, és már indul is a történet. Ha nincs headset, akkor kihangosított állapotba kerül a készülék, nem túl jó minőségben. A kínai csoda ezt az alapképernyőről egy gombnyomással valósítja meg, ám nem kerül rögtön kihangosításra a kommunikáció, hanem ha hallani is akarunk valamit, akkor a fülünkhöz kell szorítanunk a szerkentyűt. Persze csak egy mozdulat, hogy ez az óra is elkezdjen csacsogni komoly hangerővel.


A kínai óramobil menüje

A lényeges különbségek akkor jönnek elő, amikor már a telefonkönyvre is szükségünk lesz a beszélgetés elindításához. Az LG itt komolyan leüti kínai ellenfelét, a noname gyártó ugyanis azt találta ki, hogy a kereséshez a kis ujjunkkal rajzoljunk betűket egy fehér vászonra, s majd így beazonosítja a karaktereket, hogy kiadhassa a találatokat. Elvetélt ötlet, de lehet fokozni: ha jól célzunk, akkor a 160 pixel széles felületre még egy komplett virtuális QWERTY gombsort is előránthatunk, ami tényleg a vicc kategória.


Az LG óramobil menüje

Az LG viszont virtuális mobilos gombsort nyújt a felhasználónak, a lehetőségekhez képest nagy billentyűket kirajzolva. Nyilván nem tökéletes ez a megoldás sem, de fényévekkel értelmesebb, mint a kínai telefonban látott rettenet. Ráadásul a találatok között könnyedén lehet görgetni, míg a kínai termék kijelzőjén jobb oldalán található csúszkát kéne okosan eltalálnunk. Csak bután lehet.

Az üzenetkezelésnél ugyanaz a szövegbevitel metódus található mindkét készülék esetében, ami a telefonkönyvben való keresést is jellemezte. Ennek megfelelően az LG-vel el lehet boldogulni, a kínai órával sokkal nehezebb a dolgunk. SMS és MMS mindkét telefon repertoárjának része, e-mail kliens azonban egyikben sincs, de talán ez nem is jelent túl nagy hátrányt.

Adatkommunikáció, ítélet

A legnagyobb különbség, hogy az LG nem csak 3G, hanem HSDPA adatkapcsolatra is képes. Nocsak. Ám böngésző nincsen benne, ami szerintem egyáltalán nem hátrány, egy órán internetezni elég fura elképzelés. Ennek ellenére a kínai telefonban (amely csak GPRS kapcsolatra képes) van WAP böngésző, de nem ajánlom senkinek.


[+]

Viszont akkor vajon mire szolgál az LG-ben levő fejlett adatkommunikációs képesség? Két dologra: egyrészt lehet vele videotelefonálni, másrészt pedig a kiváló dokkolóhoz hozzákötve az óra modemként is funkcionálhat. A kínai készülék ilyen hókuszpókuszokra nem képes, PC-hez kapcsolva kettő darab külső meghajtó fog látszódni az operációs rendszerben, egyik a belső memóriát, másik a memóriakártya tartalmát mutatja, így az adatok mozgatása nem túl bonyolult. Az LG készülék esetében ehhez fel kell telepíteni a mellékelt szoftvert.


[+]

A kicsiny akkumulátorok egyik esetben sem bírnak sokat. Mivel a beszélgetésekhez általában a bekapcsolt Bluetooth is kell, ezért ez tovább csökkenti mind a rendelkezésre állás, mind pedig a beszélgetés idejét. Ilyenkor jöhet jól a kínai termékhez csomagolt pótakksi, és ilyenkor kellemetlen, hogy az LG eszközét csak a viszonylag méretes dokkolóhoz kapcsolva tudjuk tölteni.


[+]

Mindent egybevetve elmondható, hogy az LG tudott újat mutatni, sőt. A GD910 az eddigi óratelefonokhoz képest sokkal jobban használható, minőségi, nagyon átgondolt kis szerkezet lett, amely nem csak funkcióit tekintve, de méretét figyelembe véve is mindenképpen előrelépésnek tekinthető. A fémes kínai cucc árával jelenthet alternatívát, de a szövegbevitel rettenetes volta sokat ront használhatóságán. Ebben az esetben nem láthattunk semmi extrát, a korábbi óramobiloknak megfelelő tulajdonságok jellemzőek erre a modellre is. Így aztán - figyelembe véve az LG GD910 várható árát - a plecsnik kiosztása viszonylag egyszerűen alakul, a koreai gyártó valóban előremutató terméke megkapja a Tetszett minősítést.

LG GD910

Bog

A kínai készüléket a NeoDigi biztosította.
+36(70)6345485
2045 Budaörs Szabadság u. 52-54.

Az LG GD910-et a gyártótól kaptuk. Köszönjük.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció - LG GD910

LG GD910
LG GD910 Általános
Technológia GSM, UMTS
Méret 49 x 39 x 13,8 milliméter (szíj nélkül)
Tömeg 84 gramm
Színvariációk Fekete, fehér
Kijelző
Kijelző átlója 1,43 hüvelyk
Kijelző felbontása 128 x 160
Kijelző típusa TFT kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 262.000
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000
SMS memória / maximális MMS méret 200 darab / 300KB
Belső memória 2 GB
Memória bővíthetősége -
Adatátvitel
Frekvenciasávok 900/1800/1900 MHz
HSPDA 2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA van / van
IrDA / Bluetooth nincs / van - 2.0 A2DP
WiFi nincs
USB van
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / nincs
Hangrögzítés van - 1 perc
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel T9
Szoftverek
Platform LG
WAP / HTML böngésző nincs / nincs
E-mail kliens nincs
Java nincs
Játékok nincs
Valutakonverter van
Extra szoftverek trigonometrikus számológép
Multimédia
Fő kamera VGA felbontású, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel nincs
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor Li-Ion
Készenléti idő 247 óra
Beszélgetési idő 2 óra
Egyebek
Bluetooth headset, dokkoló a csomagban
  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés