HTC Snap (S521) - szerényen, a BlackBerry ellen

Előszó, tartozékok

Valószínűleg maga Peter Chou (a HTC elnök-vezérigazgatója) sem tudja miért, hogy de a HTC a mai napig szükségét érzi annak, hogy időről időre Windows Mobile Smartphone alapú modellekkel lepjék meg a piacot és a cég rajongóit. Rajtuk kívül egyedül a HP az, aki foglalkozik ezzel az egyébként már halottnak tekinthető operációs rendszerrel — mert mint az köztudott, a Windows Mobile 7 megjelenésével az utóbbi években amúgy is reflektorfényen kívül lévő okostelefonos vonal úgy ahogy van, meg fog szűnni, ami ugye a terméktámogatás és a szoftveres paletta bővülésének hiányát is magával fogja hozni. Magyarul jelenleg csak annak szabad ilyen készülékben gondolkodnia, aki elégedett a vásárlás napján elérhető szoftverekkel és tudja magáról, hogy a jövőben sem fog többre vágyni..

HTC Snap (S521)

Tulajdonképpen nehéz eldönteni, hogy a HTC részéről pozitívum vagy negatívum-e az, hogy időről időre piacra dobnak egy Windows Mobile for Smartphone alapú masinát. Részemről elég feleslegesnek tartom, ugyanakkor a cég valószínűleg nálam is jobban tiszteletben tartja azokat a felhasználókat — azaz az ő szemszögükből nézve potenciális vevőket — akik valamiért ragaszkodnak ehhez az ódon operációs rendszerhez. Lényeg a lényeg, itt a legújabb HTC smartphone, a Snap.

HTC Snap (S521)
[+]

A tesztkészüléket a SpeedShop biztosította, köszönjük! Közepes méretű, fekete színű dobozban érkezett, mely a sztereó headseten, az ExtUSB-s adatkábelen és a töltőfejen — amibe az adatkábelt kell beledugnunk — kívül semmit nem rejtett magában. Szerény.

Külső

A HTC okostelefonjai között több irányvonal is megfigyelhető. Az S300-as széria az Oxygennel kezdődött és ért is véget (mely egyébként egy candybar kialakítású készülék volt), a 600-as és 700-as széria viszont kicsit többre vitte. Utóbbit Vox sorozatként is szokták emlegetni, az említett modell volt ugyanis a jelenleg négy példányt tartalmazó család első tagja — mindegyikőjük kitolható QWERTY billentyűzettel büszkélkedhet. A 600-as palettába a Motorola Q/BlackBerry féle dizájnnal megáldott készülékek tartoznak, itthon sosem voltak különösebben népszerűek, de ez a legkevésbé sem a HTC hibája, egyszerűen máshogy vagyunk szokva. A Snap elvileg ebbe a szériába kéne, hogy versenyezzen, mégis az S521 nevet kapta, ezzel teljes zűrt teremtve a fejekben.

Az újdonság tehát egy nagy tepsire emlékeztet, melynek előlapján fekvő formátumú kijelző és QWERTY gombsor is található. A Snap piacra kerülése előtt sokat járhatott konditerembe, vastagsága ugyanis mindössze 12 milliméter, tehát az átlagos magassága és szélessége (116,5 x 61,5 milliméter) ellenére is kiválóan hordható ing- vagy nadrágzsebben. Tömege 120 gramm, ezt az anyaghasználat nem indokolja, minden részen a HTC-től már jól ismert puha, gumiszerű műanyagokkal találkozhatunk, ami bár finom tapintású és relatív strapabíró, nem emlékeztet a prémium kategóriás masinákra.

HTC Snap (S521)
[+]

Az előlap tetején található a meglehetősen hosszúra nyúlt telefonhangszóró, mely mindkét oldalon egy-egy állapotjelző ledben végződik. Kicsit lejjebb találjuk a 2,4 hüvelyk átlójú, 320 x 240 pixeles felbontású TFT kijelzőt, mely a készülék operációs rendszeréből adódóan nem érintésérzékeny. Nagyjából középre kerültek a fő kezelőszervek, melyeket szálcsiszolt felületű fém díszlap vesz körül. Hat gombról és egy benyomható golyóról van szó, mindegyik kiválóan használható. A lent elterülő QWERTY gombsorról is sok jót el lehet mondani, az elrendezése példás, ugyanakkor a gombok a horizontális tér szűkössége miatt egy kicsit zsúfoltak, én csak körömmel tudtam őket használni, azzal viszont kiválóan — mondhatjuk, hogy ez a készülék kialakításából, nem a minőségéből eredő baj, aki ilyen eszközt vesz, az valószínűleg nem számít arra, hogy egy előtolható billentyűzettel megegyező gépelési élményt kap.

HTC Snap (S521)
[+]

A hátlap egy az egyben lepattintható, a folyamat nem egyszerű, de mindenképp szükséges, ha akarunk memóriakártyát tenni a Snapbe. Felül a telefonhangszóróval megegyező méretű és formájú kihangosító hangszórót láthatjuk, alatta a 2 megapixeles, fixfókuszos kamera terpeszkedik egy szálcsiszolt felületű fémlap közepén, más érdekesség errefelé nincs.

HTC Snap (S521)
[+]

Alul és felül nincs semmi, balra a hangerőszabályzó gombpáros, jobbra a gumi fedlappal takart miniUSB kompatibilis HTC ExtUSB csatlakozó került.

Hardver, operációs rendszer, szoftverek

A készüléken tehát Windows Mobile 6.1 Standard operációs rendszer fut, lassan tényleg elképzelhető, hogy ez az utolsó ilyen masina, a HTC részéről legalábbis. A hardver finoman szólva is robusztus lett, a processzor egy 528 MHz-es Qualcomm MSM7225, a ROM mérete 256, a RAM-é pedig 192 MB, programok futtatására úgy 72 MB áll rendelkezésre, az adatokra viszont sajnos nem jut ennyi (55 MB). A gép sebessége az erős központi feldolgozóegység ellenére is kiábrándító, sokszor tényleg hosszú másodperceket kellett arra várnom, hogy valami történjen. Ennek persze az is az oka, hogy az operációs rendszer nem teszi lehetővé, hogy az épp futó alkalmazásokat csak úgy bezárjuk, a piros vagy vissza gombokkal csak a háttérbe küldjük őket, ami ahhoz vezet, hogy a memória szépen telik meg, a gép pedig lassul. A házikós gomb nyomva tartásával szerencsére elérhetjük a feladatkezelőt, amivel kissé macerásan, de segíthetünk a dolgon.

HTC Snap (S521)
[+]

A készüléken lévő operációs rendszeren információim szerint még fog csiszolni a HTC, mondhatni, hogy kissé bétásan került a boltok polcaira, amit érezni is. A fagyások, lassulások állandóak voltak, komoly lagokat is tapasztaltam — a gép persze bőven a használható szinten belül mozgott, de akkor is idegesítő volt.

HTC Snap (S521) HTC Snap (S521)

A készenléti képernyőn alapérzelmezés a HTC elrendezését láthatjuk, mely egy vertikálisan görgethető, animált listát tartalmaz, tulajdonképpen hasonlít a TouchFLO-hoz, csak ehhez az operációs rendszerhez szabták. Fent az időt/dátumot/aktuális WiFi hálózatot láthatjuk, lejjebb a naptárral kapcsolatos dolgok, alatta az elmulasztott hívások és az új üzenetek kaptak helyet. Ezek alatt az SMS-eket, az e-maileket, az időjárást, az Internet Explorer gyorsindítóját, a zenelejátszót, a Getting Started részt és a profilváltót találjuk, mindegyik hasznos és jól kezelhető, jól felépített plug-inről van szó.

HTC Snap (S521) HTC Snap (S521)

A menü már rácsos elrendezésű, kicsit retro kinézetű, egy képernyőn kétszer négy ikont láthatunk. A szokásos szoftvereket — Office Mobile programcsalád, Internet Explorer, Windows Media Player — természetesen megtaláljuk a masinán, de mellettük pár extra alkalmazás is helyet kapott. A multimédiás résznél egyértelmű, hogy a problémás dolgokat a HTC a saját alkalmazásaira cserélte, kapunk tehát egy villámgyors képnézegetőt, a Streaming Media javított változatát, használható zenelejátszót, de erről később. Érdemes továbbá megemlíteni az Adobe Reader LE-t, a Google Maps-t, valamint a JBlend nevű Java futtatókörnyezetet, amivel ki is fújt a lista.

Levelezés és telefonálás

Hát kérem, a levelezés az a rész, amin egy picit újított a HTC, vagy legalábbis szeretett volna újítani. Véleményem szerint botorság ilyesmivel próbálkozni a BlackBerry-k ellen, de persze azért próbálkozni szabad, a végeredményt jelen esetben Inner Circle-nek, azaz Belső Körnek hívják. Miről van szó? A levelezőkliens adott, mint minden Windowsos készüléken, itt is az Outlook látja el az ezzel kapcsolatos összes teendőt, teljesen jól működik. Az Inner Circle tulajdonképpen nem más, mint egy szűrő, amit a billentyűzet jobb alsós csücskében lévő gombbal érhetünk el — elindul egy átskinezett Outlook, melyben csak azok a levelek jelennek meg, amelyek küldőit előzőleg hozzáadtuk a belső körhöz. Ezt félszakmai körökben "szerző szerinti szűrés" néven emlegetik, itt külön funkció, mely a HTC szerint így meg úgy új szintre emeli az elektronikus levelezést, szomorú, hogy már ők is ezeket a marketing zagyvaságokat szórják. Persze a laikusok ennek be is dőlhetnek, volt olyan ismerősöm, aki odáig volt ettől a funkciótól — bennem felmerül, hogy miért szűrné valaki a leveleit, aki elvileg mindig elérhető akar lenni, elvégre ezért vesz ilyen kialakítású masinát.

HTC Snap (S521) HTC Snap (S521)

Egyébiránt az Outlook teljesen jól teszi a dolgát, boldogul a csatolt fájlokkal és a hitelesített IMAP szerverekkel is. Az üzenetekért is ő felel, SMS, MMS, nem okoz gondot. A kontaktlista is ebben a szoftverben tárolódik, új emberek felvitelekor rengeteg extra mezőből választhatunk, de ennél is jobb, hogy a névjegyzék kapacitása nincs korlátozva, annyi ismerőst viszünk fel, amennyi elfér a memóriában — ez a gyakorlatban végtelen sok bejegyzést jelent.

HTC Snap (S521) HTC Snap (S521)

Telefonálás közben sem a hangminőséggel, sem a térerővel nem volt problémám, a Snap a legnagyobb megelégedésemre betonstabilan működött. Kihangosítva is meglepően jó minőségben lehetett vele kommunikálni, ebből a szempontból nem érheti szó a ház elejét.

Internet, adatkommunikáció, GPS

Internetezni az Internet Explorerrel tudunk, elég használható, de azért nem az igazi. Alapvetően a 2,4 hüvelykes kijelző az, ami komoly gátat szab az információáramlásnak, alig fér el rajta valami, a lent látható képek úgy gondolom, hogy elég beszédesek

HTC Snap (S521) HTC Snap (S521)

A fenti tény már csak azért is sajnálatos, mert adatkommunikációban elég jó az új jövevény. Adatátvitelre GPRS-t, EDGE-t, UMTS-t és 7,2 Mbps sebességű HSDPA-t is használhatunk. A felsoroltak mellett 802.11b/g szabványú WiFi és 2.0-s, sztereó hangátvitelre is használható Bluetooth segít a kommunikációban. A GSM-modul négynormás (850/900/1800/1900 MHz), a készüléket tehát a világ bármely táján használhatjuk, ahol van GSM hálózat.

HTC Snap (S521)

GPS modulunk is van, mely ráadásul támogatja az A-GPS-t is, azaz GSM cellainformációk alapján is tájékozódik, ami a rövid jelvesztések esetén és pozicionáláskor is jól jöhet. Sajnos egy navigációs programmal sem tudtam kipróbálni a gépet — szégyellem, de nem vagyok felkészülve a Windows Mobile Standardre — de a GPS-t azért megnéztem, működött, egy perc alatt talált műholdakat Budapest közepén, a jelet negyed óra biciklizés után sem vesztette el.

Multimédiás szolgáltatások

A Snap kamerája 2 megapixeles, rögzített fókuszú, aki tehát makrófotókban és e-mailekben egyszerre utazik, az ne ezt a készüléket válassza. A legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 1600 x 1200 pixel, videókat QVGA (320 x 240) vagy CIF (352 x 288) felbontásban rögzíthetünk. A kamerát kezelő szoftver finoman szólva is alapfunkciós, a fehéregyensúlyon és a JPEG-tömörítés mértékén kívül semmit nem állíthatunk, a zárhangot viszont kikapcsolhatjuk.

HTC Snap (S521)

A képminőség teljesen átlagos, egy ilyen képérzékelőnek ennyit kell tudnia. A fotók elég részletgazdagok, a zajszűrés és a zajszint egyaránt mérsékelt, a színek nem túl élénkek, de nem is fakók, a dinamikatartomány nagy, a vonalélesség jó, ugyanakkor nagyítás nélkül is megfigyelhető a kromatikus-aberrációnak nevezett jelenség, mely a nagy kontasztkülönbségű dolgok találkozásánál nyilvánul meg némi lilás elszíneződésben.

HTC Snap (S521) HTC Snap (S521)

A zenei rész egészen rendben van, ami csak és kizárólag a Windows Media Playert elegáns pofonnal kiütő Audio Manager nevű programnak köszönhető, mely szintén nem tökéletes — nincs benne hangszínszabályzó — képes ID3 tagek alapján szűrni, megjeleníti az albumborítókat és a készenléti képernyőről is kezelhető. Persze a HTC ezúttal sem rakott szabványos fülhallgatókimenetet a készülékére, tehát csak a közepes minőségű gyári megoldást tudjuk használni — rendben, a teljesség kedvéért megjegyzem, hogy lehet kapni átalakítót is. FM-rádió nincs

Akkumulátor, vélemény

Az akkumulátor hatalmas kapacitású, 1500 mAh-s, ami az üzemidőn meg is látszik. Nálam sok telefonálás mellett is simán kibírta három napig, még maradt is benne töltés, szóval akár a négyet is elérhette volna, ha használtam volna addig, de ugyebár nem tettem, úgyhogy ezeket az adatokat már csak a fórumból lehet megtudni.

HTC Snap (S521)
[+]

Szumma: a HTC Snap egy érdekes készülék. Már csak azért is megkapja a Tetszett plecsnit, mert valószínűleg ő az utolsó mohikán, a HTC kötve hiszem, hogy az elkövetkező egy évben előrukkolna ilyesmivel, a jelenlegi két modelljükkel is bőven ki tudják elégíteni a vásárlói igényeket. Egyébiránt nagyon aranyos készülék, formás, vékony, zsebre lehet tenni, jól lehet rajta gépelni, adatkommunikációs repertoárja fejlett, szerethető. Bruttó 100.000 forintról startol, ami bizony elég drága a Rose és a Nokia E71 80.000 forint körüli árához képest, ennyit a kamu belső kör funkció semmiképp nem ér meg. Nem állítom, hogy ez a legjobb okostelefon a piacon, sőt... de hogy ez az egyik legjobb Windowsos Smartphone, azt igen. A HTC utolsó körben kihozta a Microsoft elhanyagolt operációs rendszeréből azt, amit lehetett, ennek köszönhetően a Windows Mobile 7 érkezésekor jó emlékkel és könnyű szívvel búcsúzhatunk majd a Smartphone vonaltól.

HTC Snap (S521)

Bocha

A tesztkészüléket a www.speedshop.hu biztosította, köszönjük. Vásárláshoz kérem kattintson ide.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

HTC Snap
HTC Snap (Maple) Technológia GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 MHz
UMTS/HSDPA 900/2100 MHz
Operációs rendszer Windows Mobile 6.1 Standard
Méret 116,5 x 61,5 x 12 mm
Tömeg 120 gramm
Processzor 528 MHz-es Qualcomm MSM7225
ROM / RAM 256 / 192 MB
Kijelző 2,4 hüvelyk átlójú, 320 x 240 pixel felbontású, 16 bites színmélységű TFT
Bővíthetőség microSD (SDHC-kompatibilis)
WiFi 802.11b/g szabványú
Infra / Bluetooth nincs / 2.0
GPS vevő van (A-GPS is)
Audio HTC ExtUSB kimenet, mikrofon, monó hangszóró
Fényképező 2 megapixeles, fixfókuszos
Akkumulátor 1500 mAh-s, cserélhető
Egyéb QWERTY billentyűzet, HTC Inner Circle e-mail szűrő
  • Kapcsolódó cégek:
  • HTC

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés