HTC Shift - nagyágyú

Mi ez?

Click to read in English!

Ha valaki mostanában megnézi a HTC oldalán található termékeket, a Mobile Computer katerógiában két készüléket talál, az Advantage-t és a Shiftet. A dolog kicsit megkavarhatja az embert, mert míg előbbi készülék egy nagy méretű Pocket PC, utóbbi alapvetően egy UMPC. A dolog azonban nem ilyen egyszerű, ami főleg a készülék megjelenését megelőző rengeteg téves információnak köszönhető.

HTC Shift

A Shift nem egy hétköznapi UMPC. Mondhatnánk, hogy egy innovatív találmány, azt viszont, hogy mennyire az, csak kicsit később árulom el. A dolog lényege, hogy a HTC egybe akart gyúrni két amúgy is kissé nehezen behatárolható készüléktípust, egy UMPC-t és egy PDA-t. Előbbi rövidítés ugye az Ultra Mobile PC kifejezést takarja, utóbbi betűtrióval pedig a Windows Mobile for Pocket PC operációs rendszert futtató mobileszközöket illetjük. A PDA-kat tulajdonképpen felfoghatjuk úgy, mint korlátozott funkcionalitású számítógépeket, melyek inkompatibilisek az asztali PC-ken és UMPC-ken futó platformmal. Valószínűleg sokakban felmerül a kérdés, hogy mi értelme egybegyűrni ezt a két platformot, főleg ha azt is figyelembe vesszük, hogy inkompatibilitásuk miatt eltérő hardveres kiépítést igényelnek? A válasz logikus: üzemidő.

HTC Shift

Bár az eszköz elvileg már tavaly ősz/tél óta kapható, hazánkba nem igazán jutott el belőle egy bemutatópéldány sem, így nagyon örültünk az XXL PC által biztosított darabnak, hiszen a hazai médiumok közül elsőként sikerült letesztelnünk a különleges masinát. Már az átvétel sem volt hétköznapi, ugyanis egy akkora dobozt kaptam, amibe az egyébként méretes oldaltáskámat háromszor bele tudtam volna rakni - szállítóeszközként tehát a zacskó maradt, nem is akármekkora. A szürke színű borítás lehántása után egy hatalmas díszdobozzal találtam szemben magam, mely a készüléken kívül egy méretes bőrtokot, egy sztereó fülest, egy 3 csatlakozóval ellátott USB-hubot, kijelzővédő fóliát és pótstylus-t, egy két részből álló hálózati töltőt rejtett, utóbbi egy igényes textilzsákban kapott helyet. Mindez a szokásos HTC-s körítéssel, szóval valóban egy élmény volt a kicsomagolás.

Külcsín

A masina kézbevétele nem okozott ekkora sokkhatást, mivel a Mobile World Congress-en már megfogdostam egyet, amitől akkor finoman szólva sem voltam elalélva. Kereken 800 grammot nyom, mérete 207 x 129 x 25 mm, szóval nem kicsi, jóval méretesebb, mint a többi nálam járt UMPC (pl. a Raon Digital féle Everun). Okként felhozhatjuk a dupla hardvert és az elsőre igen korrektnek tűnő kihúzható QWERTY billentyűzetet, de attól még a Shift nagy marad, legalábbis az én szempontjaimat figyelembe véve.

HTC Shift

Az anyaghasználat alapvetően jó, de én ennyi pénzért elvárnám, hogy a gépem ne teljes egészében műanyagból legyen, mert sajnos abból van. A fémek nélkülözésének feltehetően az az oka, hogy nem akartak egy másfél kilós cuccot piacra dobni, szóval szemléljük pozitívan a dolgokat és örüljünk a plasztikborításnak. Persze a HTC-s mérnökök cseles fickók, a 7 hüvelyk átlójú, 800 x 480 pixel felbontású érintőkijelző körül lévő rész ugyanis fémes hatású, de érzésre nem az, ez csak szemfényvesztés! A megjelenítő egyébként jó minőségű, de ekkora fizikai mérethez szerintem nagyobb felbontás dukált volna.

HTC Shift

A TFT-panel körül rengeteg dolgot találunk. Balra fent a VGA felbontású webkamera figyelget, alatta terpeszkedik a két egérgomb, a Vista matrica, hangszóró, valamint a két operációs rendszer közötti váltást segítő gomb - részletek később. Alul állapotjelző LED-ek garmadáját találjuk, jobbra szintén két gomb került (egy gyorsindító és egy felbontásváltó), alattuk találjuk a microPAD névre keresztelt egérpótlékot, mely egy igencsak nehezen használható valami, ennél eddig csak jobb megoldásokat láttam. A sornak ezzel még nincs vége, erre az oldalra került ugyanis a másik hangszóró valamint az ujjlenyomat-olvasó is, mely egy igen hasznos kütyü. A felső részen nincs semmi.

HTC Shift

A hátlap négy sarkára egy-egy gumibak került, asztalra letéve a gép ezeken fekszik. Az alsó rész levehető, ezalatt nyugszik a 2700 mAh-s akkumulátor, valamint itt találjuk a SIM-kártya helyét is. Felül és kétoldalt szellőzőrácsok láthatók, a fenti mögött egy ventillátor lakik, mely aktív használat esetén rendesen - és a vártnál kicsit hangosabban - nyomatja ki a forró levegőt.

HTC Shift

A készülék szétcsúsztatása után előbukkan egy teljes QWERTY billentyűzet. Maga a csúsztatás elég nagy erőkifejtést igényel, ami élettartam szempontjából biztató. A klaviatúra első blikkre nagyon kellemesnek tűnik, de a használatot nehezíti a háttérvilágítás hiánya és az, hogy a gombok jóval kisebbek, mint egy átlagos notebookon, ami miatt a Shiften kevésbé kényelmes művelet a gépelés. Kézben tartva ez a tevékenység lehetetlen, két dolog miatt: egyrészt a gombsor túl nagy ahhoz, hogy a kütyüt kétoldalt fogva hüvelykujjunkkal elérjünk minden billentyűt, másrészt a súlypont a kijelző magasságában van, ami miatt erősen kell tartani a gépet ahhoz, hogy az ne essen ki a kezünkből.

HTC Shift

Asztalon már sokkal jobb a helyzet, a kijelzőt ugyanis a képen látható módon felhajthatjuk. A mechanika itt is jó, a hajtogatáshoz is kell némi erőt kifejteni, a felső részt ugyanis egy biztonsági zár vízszintesben próbálja tartani.

HTC Shift

Baloldalra került 3,5 mm-es jack kimenet, a beépített mikrofont szintén ezen az oldalon lelhetjük meg. Közéjük került a teleszkópos stylus, mely szintén zárral ellátott, kiszedéséhez be kell nyomnunk a tetejét - az elv hasonló, mint a memóriakártyák foglalatainál.

HTC Shift

Felül mindössze egy 15 tűs D-Sub csatlakozót találunk, erre monitort vagy projektort köthetünk. Jobboldalt van a hálózati töltő csatlakozója, az egyszem USB port (kimenet, azaz Host), a bekapcsológombként is funkcionáló billentyűzár csúszkája, valamint az SD-bővítőhely. Mint azt már leírtam, a tartozékok között találunk egy USB-elosztót, melynek segítségével három eszközt köthetünk a gépre. Egy D-Sub -> DVI átalakítót viszont még berakhattak volna a dobozba, valószínűleg elfért volna.

HTC Shift

Hardver

Hardveres szempontból két részre kell osztanunk a gépet: van a Vista futtatásához szükséges környezet, és van egy PDA-s hardver, melyen a Windows Mobile-on (vagy legalábbis Windows CE magon) alapuló SnapVUE rendszer fut. Előbbi szíve egy 800 MHz-es Intel A110 processzor, ami mellett 1 GB microDIMM foglalatú DDR2 memória található. Háttértárként egy 1,8 hüvelykes merevlemez szolgál, melynek mérete 40 vagy 60 GB, a nálam járt példányban a kisebb verzió volt megtalálható.

HTC Shift

A SnapVUE futtatásáért elvileg egy 400 MHz-es Qualcomm CPU felel, bár ezt a gyártó honlapján található specifikációban nem említik. A programmemória mérete 64 MB, a tárhely pedig egy 128 MB-os ROM, mivel a SnapVUE nem fér hozzá a merevlemezhez - minden bizonnyal ennek is az energiatakarékosság az oka. A rendszer funkcionalitását figyelembe véve ekkora memória bőven elég, a miértre a következő oldalon adok választ.

HTC Shift

Adatkommunikációs téren jól áll a masina. A SIM foglalatból már sejteni lehet, hogy a Shiftbe beépítettek egy HSDPA-modemet is, melynek segítségével elméletben akár 3,6 Mbps-os sebességgel hasíthatunk a megfelelő 3.5G-s hálózatokon. Szolgáltatói lefedettség hiányában használhatunk UMTS-t, EDGE-t vagy GPRS-t is. A masina a SIM-kártyát csak és kizárólag adatátvitelre használja, azaz a Shifttel nem lehet telefonálni (Skype-ot persze feltolhatunk rá). Az említetteken kívül 802.11b/g szabványú WiFi és 2.0-s Bluetooth is került a gépbe, mindegyik kifogástalanul működött Vista alatt, a SnapVUE viszont nem kezeli a WiFi-t, leveleinket csak mobilinternet hálózaton tudja lerántani.

PDA mód - SnapVUE

Az oldal címében szereplő "PDA-mód" kifejezés erős túlzás, a korábbi híresztelésekkel ellentétben ugyanis az eszközön nem Windows Mobile operációs rendszer fut. Az alapja viszont minden bizonnyal az, a SnapVUE névre hallgató rendszer első ránézésre ugyanis nagyon hasonlít egy TouchFLO-t futtató WM rendszerre, csak épp hiányzik egy apróság, nevezetesen a Start gomb.

HTC Shift

Sajnos ennek híján olyan, kicsit nagyobb kaliberű dolgokról is le kell mondanunk, mint mondjuk a szoftveres bővíthetőség. Hogy kicsit érthetőbb legyek: a Shiftre nem lehet Windows Mobile-os programokat telepíteni. A SnapVUE tulajdonképpen csak egy állapotjelző rendszer, segítségével megnézhetjük az időt, a várható időjárást, küldhetünk és fogadhatunk e-maileket/SMS-eket, láthatjuk a soronkövetkező naptári eseményeket és újakat is írhatunk, beállíthatunk ébresztőórát és megnézhetjük a névjegyzéket. Ennyi..

HTC Shift

..de lehetne több. Már több tulajdonos dolgozik azon, hogy rá lehessen tolni a gépre a teljes értékű Windows Mobile 6-ot is. Hogy miért? Mert pár dolog azért jól jönne, mondjuk egy médialejátszó filmnézéshez (TCPMP), egy böngészőprogram netezni (mondjuk egy Opera for Pocket PC), meg maga a lehetőség, hogy lehessen programokat telepíteni. A SnapVUE egyébként nem fér hozzá sem a WiFi-hez, sem az SD-kártyához, úgyhogy elég sok dolog akadályozza azt, hogy ilyen célokra használjuk. E sorokat olvasva valószínűleg sokak agyán átfut a kérdés, hogy miért neteznének egy VGA felbontású Pocket PC-s böngészőprogrammal, mikor egy gombnyomással át lehet váltani Vistára? Ismét az üzemidő a kulcsszó: a gyári adatok szerint a készülék mindössze 2 órán keresztül képes futtatni az említett rendszert egy töltéssel, míg a SnapVUE ennél jóval hosszabb ideig elszaladgál. Ennek fényében elgondolkodtató, hogy melyik a jobb: 2 órát netezni Firefox-szal, vagy 6-8 órát Opera for Pocket PC-vel?

UMPC mód - Vista

Előre leszögezem, hogy erről a részről nem fogok sokat írni, elvégre nem magát a Vistát teszteltem. Sőt, őszintén szólva asztali gépen sem igazán használtam ezt a rendszer, ami miatt a sebesség megítélésével is gondban vagyok. Az biztos, hogy a gépen lévő Vista Business változat nem hasít annyira, mint egy izmosabb desktop PC-n, de ez egy UMPC-től nem is elvárható.

HTC Shift

Extra programokból a következőket találjuk a gépen: Vitakey (az ujjlenyomat-olvasóhoz), Tablet PC, Shift Control Center, Microsoft Origami Experience 2.0, valamint a HTC-féle Communication Manager. A Vista a táblázatban látható élménypontokat adta a masinára:

Vista élménypontok
CPU 2,1
RAM 4,5
Vista Graphics for Aero 3,8
Gaming Graphics 2,7
Disk 3,5

Mint a nevéből is kitalálható, a Communication Manager kezel minden adatkommunikációs tevékenységet, valamint innen állíthatunk pl. fényerőt is. A jobb oldalon lévő gombbal hamar elérhetjük, maga a program viszont nem volt valami stabil, többször lefagyott, meg egyéb érdekes hibákat is produlkát. Például volt úgy, hogy bekapcsoltam a WiFi-t, majd átváltottam SnapVUE-ra, amitől az egész gép meghalt. Ilyenkor csak az akksi eltávolítása és visszarakása hozta helyre a dolgokat.

HTC Shift

HTC Shift

Összegzés

Az összegzés előtt ejtsünk pár szót az üzemidőről. A Vista elvileg 2 órát tud futni egy töltéssel, ezt csak megerősíteni tudom, ráadásul ezt az értéket bekapcsolt WiFi-vel, internetezéskor produkálta. A SnapVUE persze nem eszik ennyit, 2 napot (!) ment úgy, hogy közben folyamatosan ellenőrizgette az e-mailjeim.

HTC Shift

Ezzel azt hiszem, hogy meg is válaszoltam a nagy kérdést, hogy mire jó ez az egész SnapVUE. Kérem szépen, arra, hogy a fontos, gyakori események megtekintése (új SMS/e-mail, naptárbejegyzés, pontos idő, időjárás előrejelzés) ne zabálja feleslegesen az akkumulátort. Az elképzelés jó, az viszont még jobb lenne, ha a híreszteléseknek megfelelően teljes értékű Windows Mobile 6 futna a gépen, hiszen így hosszabb ideig tudnánk filmezni, zenét hallgatni, netán internetezni a Shiften - ráadásul utóbbi funkció kivételével nem is biztos, hogy rosszabb felhasználói élményt kapnánk WM alatt, mint Vistánál. Persze aki ilyen gépet vesz, az a kiváló minőségű beépített hangszórópár ellenére sem biztos, hogy zenét akar hallgatni a gépen, de akkor is jó lenne, ha legalább a lehetőség adott lenne egy TCPMP telepítésére.

A negatívumok listája sajnos hosszabb, mint amire számítottam: gyér üzemidő Vista alatt, háttérvilágítással nem rendelkező billentyűzet, igen nehezen használható érintőegér, sokszor lefagyó HTC Communication Manager, meg persze a nem bővíthető SnapVUE rendszer. Összességében használható a masina, de a SnapVUE szerintem nem ér meg ennyit, én inkább egy jobb üzemidővel rendelkező UMPC-t választanék, nem a Shiftet. Az elképzelés azért megér egy plecsnit.

HTC Shift

Bocha

A HTC Shiftet az XXL PC-től kaptuk.
A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlpc.hu címen.

Specifikáció

HTC Shift (X9500)
Operációs rendszer Windows Vista Business
Processzor 800 MHz-es Intel A110 (Vista)
400 MHz-es Qualcomm MSM7200 (SnapVUE)
Kijelző 7 hüvelyk átlójú WVGA (800 x 480 pixel)
érintőkijelző
Memória 1 GB DDR2 memória (Vista)
64 MB RAM + 128 MB ROM (SnapVUE)
Merevlemez 1,8 hüvelykes, 40/60 GB (4200 rpm)
Hang 3,5 mm-es jack kimenet, mikrofon, sztereó hangszórók
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció HSDPA/UMTS/EDGE/GPRS
802.11b/g WiFi
Bluetooth 2.0
Csatlakozók 1 x 3,5 mm-es jack kimenet
1 x D-Sub
1 x USB 2.0 (Host)
1 x töltő csatlakozó
Extrák SnapVUE állapotkijelző rendszer
ujjlenyomat-olvasó
QWERTY billentyűzet
optikai érintőegér
Webkamera VGA felbontású CMOS, fixfókuszos
Akkumulátor 2700 mAh-s, cserélhető
Méret 207 x 129 x 25 mm
Tömeg 800 gramm
Üzemidő 2 óra aktív használat Vista-val
53 óra készenléti idő bekapcsolt push e-maillel (SnapVUE)
10 nap készenléti idő kikapcsolt push e-maillel (SnapVUE)
  • Kapcsolódó cégek:
  • HTC

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés