Gigaset GS185 - a német márka árfolyama

Bevezető

Volt már nálunk Gigaset telefon, de a GS160 kapcsán nagyon érződött, hogy még csak tapogatják, hogy mit kéne csinálni. Pedig amikor nagy dérrel-dúrral a Gigaset egyáltalán belépett a mobilpiacra, akkor a bemutatott ME Pro és Me Pure nagyon extravagáns cuccoknak tűntek, csak hát sehogyan sem akartak megérkezni a piacra, közben pedig eltelt három év és markánsan átalakult az, ami 2015-ben még jó ötletnek tűnt. Eldobták az innovatív megoldásokkal operáló portfólió gondolatát is, megszülettek a GS modellek, amik egyáltalán nem akarnak semmi forradalmit nyújtani, hanem elevickélnek a középkategória alsó szegmensében.


[+]

Némi félreértés után az idei berlini IFA kiállításon volt lehetőségünk leülni a Gigaset egyik képviselőjével, aki azt hitte, hogy mi magyar forgalmazók akarunk lenni és csak ott szembesült azzal, hogy a sajtóval fog társalkodni, de profin kezelte a helyzetet és rögtön rittyentett egy számunkra érdekes prezentációt arról, hogy a Gigaset igazából most mit is akar. És elég hamar kiderült, hogy igazából semmi különöset, egy csomó európai piacon tök jól cseng a márkanév, eladnak pár tízezer darabot és ezen már keresnek is valamennyit, plusz Németországba viszik a gyártásnak egy jelentős részét. Nem mindent, persze, de annyira azért elég a hazai hozzáadott tevékenység, hogy mindenféle jogszabálynak megfelelve rá lehet írni a dobozra, hogy made in Germany, ami még mindig egy csomó ember szemében szavatol egyfajta minőséget.


[+]

És ez egyébként hellyel-közzel bejött, állítólag a német piac 1%-át már elérték, ami nem hangzik egy vadítóan óriási értéknek, de mivel ez egy méretes piac, ezért már ez is látható mennyiség. Persze máshol már nehezebben érvényesülnek, hiába a márkanév, ez otthon mond valamit, de mondjuk felénk inkább csak halványan dereng az okostelefonos célcsoportban, hogy ja, ezek a Siemensszel karöltve csináltak vezetékes telefont is. És mifelénk ez sokkal kevésbé lényeges szempont, mint az, hogy amúgy mennyibe kerül a termék, mert nem csak a Gigasetnek kell azzal a problémával megküzdenie, hogy a Xiaomi úgy tarolja le az olcsóbb kategóriát, hogy esélyt sem ad másoknak. Szóval a hazai forgalmazónak jó sokat kell küzdenie azért, hogy valami korrekt árat ki tudjon kalkulálni és piacra léphessen itthon is. A GS185-nél ez konkrétan egy 40 lepedős árat jelent, ami még mindig több, mint a Xiaomi olcsóbb cuccai, de van élet a kínai márkák mellett is, már csak mindenféle adatszivárgási vélt, vagy valós aggodalmak miatt is.

Doboz, külső

A csomagolás általában csak addig érdekes egy mobilról, amíg beteszed a bevásárlókocsiba és kitolod a boltból, ehhez képest azért akadnak cégek, akik erre nagyon odafigyelnek. A Gigaset nem. Ez a narancs-fehér kartondoboz elég alapszintű, lehetne benne elemes hajszárító is, de szerencsére befért a tartozék-szentháromság a készülék alá: microUSB-kábel, töltőfej (1,5 A) és nagyon filléres headset. Más nincs, csak a matrica a doboz elején, hogy made in Germany. Némi német zászlóval megspékelve.


[+]

A telefontól sem fogunk hátast dobni, pedig ha a részleteket megnézzük, akkor igazából simán megüthetne egy kicsivel komolyabb árszintet is, de a külső első blikkre kicsit ósdi, vannak kávák bőséggel a kijelző körül, viszont meglepően könnyű és vékony a szerkezet, ami annyiból mindenképpen előnyös, hogy közben valahogyan bele bírtak préselni egy 4000 mAh-s telepet. A holmi így is csak 149 grammot nyom, vastagsága is emberi, mert 8,8 mm-ről beszélhetünk.


[+]

Az előlap nagyon uncsi, 5,5 inches a kijelző, ami még kávákkal együtt is kiad egy akkora méretet, amit nagyjából el lehet kezelgetni egy kézzel is, a felbontás pedig HD+, azaz 720 x 1440 pixeles. Értelemszerűen egy IPS panelről van szó, ami nem túl kontrasztos, de ebben az árkategóriában hellyel-közzel elfogadható. A kijelző felett könnyedén elfért a beszédhangszóró és az előlapi kamera, plusz egy apró értesítési LED-nek is jutott hely. Alul microUSB-t találunk, felül pedig 3,5 mm-es jack csatlakozót.

Kijelző-teszt
Gigaset GS185 Xiaomi Redmi 6 Meizu M6 Honor 7A
Képátló 5,5 hüvelyk 5,45 hüvelyk 5,2 hüvelyk 5,7 hüvelyk
Felbontás 720 x 1440 720 x 1440 720 x 1280 720 x 1440
Technológia IPS LCD IPS LCD IPS LCD IPS LCD
Fehér fényerő 491 nit 370 nit 432 nit 482 nit
Fehér fényerő (min.) 7,6 nit 0,8 nit 1,8 nit 3,5 nit
Fekete fényerő 0,52 nit 0,27 nit 0,36 nit 0,31 nit
Kontrasztarány 944:1 1371:1 1202:1 1557:1
Színhőmérséklet 7736 K + kézi 7238 K 7470 K 7648 K + kézi


[+]

Az oldalsó gombok mind jobbra kerültek, kedves apróság, hogy a kijelzőt működtető billentyű felülete recés, így tök egyértelműen el lehet találni mindenféle különösebb odafigyelés nélkül. A SIM tálcát balról lehet előhúzni és szerencsére egy jókora modul csusszan elő a GS185 belsejéből, amibe bele lehet ültetni két SIM-et és egy microSD-t is. A 3,5 mm-es jack csatlakozó felül van, a microUSB alul.


[+]

A hátlap elég sivár, van egy Gigaset felirat, egy jó helyen levő és korrekt hatásfokkal működő ujjlenyomat-olvasó, a bal felső sarokban pedig egy kamera, alatt kicsi vakuval. A hátlapról egy ideig nem tudtam eldönteni, hogy netán nincs-e fémből, mert még antennakilépő csíkok is vannak alul, aztán megtaláltam a gyártó oldalán a leírást, amely szerint “metal-effect coating” néven illetik azt, hogy ez is plasztik, de megpróbálták fémnek mutatni. Egyébként egész hatásos. Az összeszerelési minőséggel amúgy nincs gond, a német kezek bizonyára nagy odafigyeléssel végezték a dolgukat.

Hardver, multimédia

Ami belül van, az nem lesz valami falrengető. Mindenképpen jár egy jópont azért, mert nem a MediaTek megoldására támaszkodik a motyó, de az a 425-ös Snapdragon, ami benne van… hát nem egy mai darab. A négymagos, maximum 1,4 GHz-en ketyegő processzor mellett egy Adreno 308 dolgozik a grafikán, ehhez pedig hozzádobtak 2 GB RAM-ot, ami azért manapság már elég karcsú, noha ezzel azért az alapfeladatok kapcsán egész jól eldöcög a GS185. Már csak azért is, mert a Gigaset minimálisan nyúlt csak bele a 8.1-es Android lelkébe, ez konkrétan két dolog: van egy extra fájlkezelő a platform sajátja mellett (minek?), illetve az ujjlenyomat-olvasóhoz rendelhetünk pár gesztusvezérlési okosságot.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Gigaset GS185 Xiaomi Redmi 6 Meizu M6 Honor 7A
Rendszerchip Snapdragon 425 MediaTek Helio P22 Mediatek MT6750 MediaTek 430
AnTuTu Bench. 7.x 44646 pont 76214 pont 54446 pont 59315 pont
Geekbench 4.x (single/multi) 674 / 1825 pont 823 / 3534 pont 607 / 2499 pont 670 / 2811 pont
GFXBench Manhattan onscreen 5,4 fps 17 fps 11 fps 14 fps
GFXBench Manhattan offscreen 1080p 2,7 fps 6,6 fps 5,3 fps 7,0 fps
AndroBench Sequential Read 276,91 MB/s 282,28 MB/s 256,17 MB/s 283,15 MB/s
AndroBench Sequential Write 45,08 MB/s 123,85 MB/s 127,23 MB/s 103,64 MB/s
AndroBench Random Read 31,4 MB/s 52,54 MB/s 55,39 MB/s 24,72 MB/s
AndroBench Random Write 8,81 MB/s 41,08 MB/s 13,23 MB/s 9,38 MB/s


[+]

Szóval amíg nem várunk tőle túl sokat, addig igazából nincs gond, az alapfeladatokat (telefonálás, levelezés, böngészés) igazából különösebb probléma nélkül megoldja a termék, a chipset ugyan koros, de nem ez a szűk keresztmetszet, hanem a RAM, ez a 2 GB már kicsit karcsú még ebben a kategóriában is, ami főleg az alkalmazások közötti váltásnál érezhető, illetve akkor, ha több dolog is dolgozik a háttérben, mert mondjuk a Messenger, a navigáció, a zenelejátszó, a böngésző is nyitva van, ezekre mondjuk ráküldeni még egy kamerát már kicsit túlzott elvárás. De messze nem olyan darabos, mint egy Android Go, de azért kell várni, például amikor a darabosan gördülő Facebook hírfolyamra rányitunk egy Google Play Áruházat, akkor van úgy 10 másodperc bambulás egy fehér képernyőre. Plusz utána néha hajlamos is bezárni mindent és visszadobni a főképernyőre, szóval legyünk őszinték: nem olyan nagy kunszt két vállra fektetni a rendszert.


[+]

És egyébként ezt tényleg minimális felárral el lehetne kerülni, még 1 GB RAM és sokkal vidámabb az élet, de az okostelefonok továbbra sem modulárisak, utólag nem fogunk bele rendszermemóriát venni. Minden állandóan újratölt, nyilván lehet ezzel élni, de azért a 40 lepedős árkategóriában számos olyan alternatíva van, ahol ez nem okoz gondot. Van viszont két darab 13 megapixeles kameránk is, egyik hátul, másik elöl, nyilván valami Sony szenzor van belül, legalábbis a felbontás erre utal. A szoftverben nincs meglepetés, van némi beállítási lehetőség az ISO, a fehéregyensúly és az expozíció kapcsán, plusz érdemes a magyarra nem lefordított “picture quality” menüpontban a gyári “standard” helyett a “high” opciót választani. Már ha egyáltalán elindul, mert nekünk jutott pár “nem lehet csatlakozni a kamerához” hibaüzenet is. Restart. Illetve Neubooten.

A fenti képcsokrot elnézve körülbelül azt kapjuk, amire számítani lehetett. Nappal még csak-csak, a fókusz kissé bizonytalan néha, de a színek rendben vannak, a dinamika sem túlságosan szűk. Viszont a vonalélesség necces, egy csomó helyen nagyon digitális a végeredmény és sok a zaj is, ami este aztán végletesen elburjánzik. Alant két szelfi található, a “beauty” mód van jobbra, láthatóan annyit csinál, hogy kifehéríti a fejem (Jacko mennyire örült volna ennek…) és megpróbálja elmosni a ráncaimat, amitől inkább olyan az eredmény, mintha belenéztem volna egy vödör tejfölbe. És erre még rá is lehet küldeni az előlapi vakut. Videót Full HD-ban tudunk venni, stabilizátor nyilván nincs, itt is nagyon túlélesített és digitális az eredmény.


[+]


[+]

A zenei produkció mellett egyetlen pozitívumot tudunk feljegyezni: van FM-rádió, amihez szükséges egy vezetékes headset csatlakoztatása. Egyébként a szokásos Play Zene a lejátszó, a szokásos eszköztárral. A gyári füles maximum beszélgetésre alkalmas, de egy normálisabb headsettel hozza az átlagot a Gigaset, az alsó, egyetlen hangszóróról pedig annyit lehet elmondani, hogy szól. Nem bántó, nem torz, nem recseg, de nem is túl hangos és van valami alapszintű sistergés is a háttérben.

Adatátvitel, üzemidő

Adatátviteli szempontból is megugorja a minimális elvárásokat a termék, de azért érezni, hogy a chipset már nem mai gyerek. A Cat.4-es LTE maximum 150 Mbps sebességet tud elérni (papíron), a Bluetooth csak 4.2-es, a WiFi modul nem ismeri az 5 GHz-es hálózatokat (de úgy egyébként stabil), a pozíciószerzéshez pedig a GPS mellett GLONASS is akad. Az alul levő microUSB csatlakozó pedig tudja az OTG-t. A böngészést nyugodtan rábízhatjuk a gyári Chrome-ra, ami sajnos hardveres okok miatt a görgetési feladatokat csak döcögve látja el, ez nem a szoftver hibája.


[+]

Talán érezni, hogy a GS185 messze nem hibátlan termék, de van egy elég jó tulajdonsága, ami az üzemidő. A 4000 mAh-s akkumulátor már papíron is igen korrekt, erre pedig a használat során szerzett tapasztalatok sem cáfolnak rá, noha a chipset nem mondható túlzottan takarékosnak. Ha az ember nem matat a szokásosnál többet, akkor simán benne van a pakliban egy három naposra is kitolható üzemidő, de a két nap általában tuti. Ha pedig folyamatosan néznénk rajta videót, akkor is decens számok jönnek ki, nekünk például 9 óráig futott 100%-os fényerő mellett egy 720p-s stream WiFi-n keresztül.


[+]

Értékelés: Gigaset GS185
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Értem én, hogy német minőség, meg a Gigaset milyen patinás brand, de ebből olyan nagyon sokat az ember nem fog érezni a használat során. Az mindenesetre jó hír, hogy a tesztidőszak alatt is érkezett egy komolyabb frissítés (ami a kamerát érintette és a biztonsági csomagot), szóval nincs elhanyagolva a termék, illetve vannak tagadhatatlan előnyei is a GS185-nek. A kijelző például kellően fényes, az üzemidő remek, az összeszerelési minőség szintén korrekt, az ujjlenyomat-olvasó gyors és pontos, ezen az árszinten a kamera produkciója sem elrettentő. De közben a mérleg másik serpenyőjében olyan lényeges hiányosságok húzzák le a készüléket, mint a karcsú hardver, de leginkább a szűkös RAM, plusz elég sok szoftveres baki is becsúszott, force closed alkalmazások, nem kompletten magyarra fordított a menü sem. És ezek csúnyán lerontják az összképet, mert nem kellett volna ahhoz sok, hogy azt mondjuk, hogy bár mindig és mindenkor ott van a Xiaomi és a Meizu (meg esetünkben már a Honor is), ahol ezen az árszinten jóval fejlettebb hardvert adnak, de a GS185 közben egy karcsú, gyári Androiddal érkező, nagy akkumulátoros alternatíva azoknak, akik tényleg nem akarnak semmi extrát egy telefontól, csak hogy megbízhatóan működjön. Viszont pont itt van a gond: nem működik megbízhatóan, érezhetően szenved a vas és a szoftvert is kellene még aktívan csiszolgatni, hogy a 40 ezer forintos (akciós) árcímke mellé mi is odabiggyeszthessünk egy plecsnit, így megeszi reggelire a Honor 7A, a Redmi 6, vagy a Meizu M6 is.

Bog

Specifikáció

Gigaset GS185
Gigaset GS185 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 147 x 76 x 8,8 milliméter
Tömeg 149 gramm
Színvariációk kék, bézs
SIM-foglalat 2 x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1440 pixel (297 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív IPS-LCD
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 425 (MSM8917)
Processzor típusa 1,4 GHz-es, négymagos Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 308
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 16 GB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 800/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150/50 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.2 (A2DP, LE)
WiFi 802.11a/b/g/n, hotspot, Direct
USB microUSB 2.0 (MTP, OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS van
GLONASS van
BeiDou van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 8.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek fájlkezelő
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, LED villanó, f/2,0, PDAF
Másodlagos kamera 13 megapixel
Videófelvétel 720p@30fps
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 4000 mAh-s lítium-polimer
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, fény- és közelségszenzor, ujjlenyomat-olvasó

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés