Bevezető
TETRA. Talán innen-onnan már mindenki hallott róla, ha máshonnan nem, akkor a híradóból. Ugyanis annak idején jó sokat tökölt azzal a kormányzat és az illetékes minisztérium, hogy a hazai TETRA hálózatot kiépítse. Végül valamennyire csak sikerült, de egyelőre a rendszer csak a fővárosban működik.
Mi is ez? A TETRA hálózat ötlete a 90-es évek elején, kicsivel a GSM tényleges elterjedését követően merült fel. A második generációs mobilhálózatok és készülékek alapvetően úgy épültek fel, hogy tömeges felhasználásra szánták őket a tervezők. Ugyanakkor arra a viszonylag szűk csoportra, akik számára a villámgyors, késlekedés nélküli, megbízható kommunikáció szó szerint életbevágó, külön nem gondoltak.
Egy tűzoltónak, egy katasztrófavédelmi szakembernek, vagy egy rendőrnek igenis fontos, hogy bármikor, bármilyen helyzetben elérhesse a társait, erre a GSM alkalmatlan. Ráadásul fent említett szervek kommunikációját már csak biztonsági okokból sem lett volna tanácsos felengedni a publikus hálózatokra, nem is beszélve a hagyományos mobilhálózatokban kissé nehézkesen megoldható lokalizációs feladatokról.
Így aztán 1998-ban üzembe helyezték az első TETRA rendszereket, azóta egyre több és több helyen létezik és működik ilyen, az átlagember számára láthatatlan hálózat. Itthon a T-Mobile nyerte a tendert, amit EDR-nek neveznek a hazai szakemberek, ez az Egységes Digitális Rádiótávközlő Rendszer rövidítése.
Hirdetés
Hazai hálózati helyzet
A győztes 2006. április elejére adta át a budapesti hálózatot, amely 39 bázisállomásból és 2 átjátszóból áll. 2007. január végéig átadásra kerül az országos hálózat is, ez 2-300 bázisállomásból állhat és 94%-os területi lefedettséget biztosít. Ha ezzel összehasonlítjuk a publikus operátorok átjátszóinak számát, amely szolgáltatónként 1500 darab körül mozog, akkor felmerülhet a kérdés, hogy hogyan lehet ennyire erős lefedettséget biztosítani ennyire kevés bázisállomás segítségével. Nos, a válasz a frekvenciában keresendő: miután a TETRA hálózat felhasználásának intenzitása jóval kisebb, mint a nyílt szolgáltatók rendszerének terheltsége, ezért 380-400 MHz-es frekvenciasávon üzemelhet. Ez azt jelenti, hogy egy állomás jóval nagyobb területet tud lefedni.
A tendergyőztes cég (T-Com) azt is vállalta, hogy a budapesti hálózat átadásával egyidővel biztosít a végfelhasználók számára 14 ezer készüléket is. Nos, a cikk apropóját az adta, hogy egy ilyen került a kezünk közé, az XXL GSM szervezkedése után. Már most szeretnénk kihangsúlyozni, hogy képeken látható készülék kereskedelmi forgalomban nem kapható, nehogy valaki rámozduljon mondjuk retro érzelmektől fűtötten.
Kik használnak TETRA rendszert? Itthon a Rendőrség, a Katasztrófa-védelem, a Határőrség, az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóság és polgári titkosszolgálatok kaptak ilyen jogosultságot. Az alábbi térképen látszik, hogy sok városban (például Prágában) a helyi közlekedési vállalat is a TETRA rendszert használja nem csak a kommunikációs előnyök, hanem a lokalizációs lehetőségek miatt is. Itthon persze…
Nyilván felmerül a kérdés, hogy az egyes szervezetek hívásai és kommunikációja miért nem gabalyodik össze. Vajon egy rendőrlány keveredhet-e kalandba egy határőrrel a TETRA rendszer segítségével? A válasz egyértelmű nem. A TETRA rendszerben VPN-ekre (virtuális magánhálózatokra) lehet csoportosítani a felhasználókat, akik úgy látják, hogy a rendszer teljes kapacitása rendelkezésre áll, ám egymástól teljesen el vannak szeparálva.
Speciális készülék
Nyilvánvaló, hogy a TETRA rendszer használatához a hagyományos készülékek nem megfelelőek. Ezért speciális eszközökre van szükség, már csak azért is, mert más frekvencián üzemelnek és több funkcióval rendelkeznek. Egy TETRA telefonon nem számítanak a multimédiás alkalmazások. Helyette fontos a strapabíró kialakítás, a hosszú üzemidő, a megbízhatóság és a logikus kezelhetőség.
A hazai felhasználók az EADS THR880i modelljét használják. Első ránézésre ez nem más, mint egy szteroidokon hízlalt, rendkívül sokat kondizott Nokia 2110, amelynek viszont színes kijelzője és dögnagy antennája van. Ráadásul simán ölni lehet vele, mert 245 gramm a tömege. Mitől ennyire nokiás az eszköz? Az EADS átvette a finn cég TETRA üzletágát, ezzel együtt a telefonokat is. Itthon az EADS a hálózati beszállító is, így nem meglepő, hogy a hazai felhasználók ilyen márkájú készülékeket kaptak.
Amiben rögtön észrevehető a különbség, hogy az eszköz rendelkezik néhány figyelemre méltó extra billentyűvel. A készülék hátulján egy hatalmas, forgatható csavar található. Ez a legjobb móka, hat állása van, mindegyiket be is mondja, irtózatos hangerővel. Ismerőseink könnyen a falra másznak tőle, ugyanakkor megvan az embernek az a feelingje, hogy ő most egy kém és egy igen hitech eszközt használ. A másik fontos gomb piros színű és a telefon tetején található. Ez minden esetben a vészhívást indítja, amely elvileg az adott VPN diszpécseréhez kapcsol 300 ms alatt. Ha a TETRA rendszer esetleg terhelt lenne, akkor valakit ledob a hálózatról a vészhívás, ennek van ugyanis a legmagasabb prioritása.
A készülék oldalán van a Push-To-Talk szolgáltatás billentyűje, amely ismerős lehet a mobilosok számára is, csak a TETRA egy kicsit előbb és egy kicsit másképp produkálta ezt a funkciót. A lényeg az, hogy a készülék felhasználója indíthat hívást bárhová (akár publikus telefonszámra is, ha van rá jogosultsága) a mobiloknál ismert módon, de ha a másik oldalon is egy TETRA készülék található, akkor oda ún. instant hívást is lehet küldeni. Ez úgy néz ki, hogy a júzer beüti a számot, majd nem a hívásindító gombot, hanem a telefon oldalán levő adóvevő billentyűjét nyomja meg. Ez 3 másodpercen belül kapcsolatot hoz létre a címzettel (ebből a szempontból sokkal gyorsabb, mint a GSM, vagy akár a 3G), sőt, az illetőnek fel sem kell vennie a telefont, az adás automatikusan, egyből létrejön. Lehet csoportosan rádiózni is, a tárcsát megfelelő állásba érdemes tekerni, ezek után pedig, ha nem ütünk be számot, akkor a csoport összes tagja veszi a Push-To-Talk üzeneteket.
Mint telefon
Nagy, nehéz, böhöm cucc. A gombok nyomkodásához kell izomerő. A kijelző a jó öreg 128x128 pixeles színes ablak, amit annyira jól ismerünk mondjuk a 7210-ből. A menürendszer tiszta Nokia, csak néha az almenükön belül az ember rábukkan olyan funkciókra, amelyekről eleinte gőze nincs, hogy mi is az. A megjelenítés lehet egy menüpont képernyőként, illetve ikonos is, a készülékben vannak színsémák, a kezelhetőség totál logikus. A névjegyzék (255 férőhely) és az üzenetek (100 SMS) első blikkre nem mutatnak speciálisat. Közelebbről megnézve az üzenetek között azért vannak érdekességek, de ezekről később.
Az üzemmódok között hagyományosan a kijelző felett található bekapcsoló gomb segítségével válthatunk. A csengőhangok a szokásos, öreg Nokiára jellemző MIDI melódiák. Irdatlan hangos. Cserébe viszont nincs vibra. Mondjuk igen húzós rezgőt kellett volna beépíteni ahhoz, hogy ezt a hatalmas tömeget meg is mozgassa, így ezúttal ezt a hiányosságot megbocsátjuk.
A menüben van böngésző is, ám a TETRA jelenleg elég gyenge adatátviteli sebességre képes, amely bőven alatta marad a GPRS által biztosított tempónak is, annak ellenére, hogy ez a szabvány is csomagkapcsolt technológiát biztosít. Ám a felhasználók nem csengőhangokat és java játékokat fognak letölteni, hanem adatbázisokban turkálhatnak (rendőrségi felhasználás lehet például, hogy lopott kocsik adatait kérik le a központból). A telefon a WAP 1.2.1-es szabvány támogatja.
Az EADS készülék akkumulátora igen sokáig bírta. Majdnem egy hétig volt nálam, csak a végére merült le, szabványos Nokia töltővel viszonylag gyorsan életet lehet lehelni bele. Persze szigorúan le voltam tiltva a használatról, de a többiek rádiózása kellemes perceket okozott. Vajon miről beszélgethet egy TETRA csoport egymással? Arról, hogy muszáj rádiózni, mert a térerő gyenge a híváshoz, kicsit szidták a szolgáltatót, de az nem derült ki, hogy hol vannak.
Egyebek
A következő okosság, hogy a GSM-nél megszokott üzenetkezelés csak egy szegmense a TETRA által biztosított verzióknak. Az SDS-nek nevezett szabvány ugyanis olyan, igen apró üzenetek küldését teszi lehetővé, amelyek késlekedés nélkül érnek el a címzetthez. Ezt jellemzően mérési szolgáltatásokra, flottakövetésre, távfelügyeletre használják.
A rendszer és a készülékek legnagyobb előnye, hogy mindenféle térerő nélkül is működnek. A TETRA telefonok ugyanis rádiós adó-vevőként is képesek üzemelni, amely igen hasznos lehet például egy olyan akció során, amely mondjuk egy pincében zajlik. Ilyenkor a készülékek egymással állnak közvetlen rádiós kapcsolatban, amely telefonhíváshoz ugyan kevés, de azonnali, hang alapú, üzenetváltáshoz elegendő. Ezt az üzemmódot nevezik DMO-nak.
A diszpécserközpontban arra is van lehetőség, hogy az adott VPN-hez tartozó készülékek folyamatosan követhetőek legyenek. Persze a cellaméret ebben az esetben is befolyásolja a pontosságot, ám ezt egy kiegészítő GPS berendezéssel lehet fokozni, ugyanis így a TETRA készülék SDS üzenet formájában folyamatosan továbbküldi pozícióját a központ felé.
Annak ellenére, hogy a cikkből talán érezhető, hogy néha magam is rácsodálkoztam egy-két funkcióra, a TETRA rendszer nem annyira bonyolult, hogy használatát ne tudná bárki megtanulni, aki látott már mobiltelefont és/vagy walkie-talkie-t. Ezzel együtt nekem, mint hagyományos mobilokhoz szokott embernek, a TETRA kicsit ósdinak hatott, bár az is igaz, hogy ezen a területen nem dobálják a gyártók naponta piacra újabb és újabb eszközeiket. A TETRA viszont hasznos, a fejlesztések pedig nem állnak meg, már most azon dolgoznak, hogy miképp lehetne a harmadik generációs mobilhálózatok előnyeit átültetni egy megújított TETRA szabványba.
Kritikák
Eddig minden csupa szépség és jóság. Ám a TETRA nem nyerte el mindenkinek a tetszését, és itt most nem olyan földi halandókra gondolok, mint jómagam, hanem a felhasználókra. Különböző fórumokon bizony sok ellenzője van a rendszernek, olyan emberek, akik napi szinten kellene használják a készülékeket.
Az egyik legfőbb érv a TETRA ellen, hogy piszkosul drága. A szolgáltatás éves nettó díja ugyanis 9 325 000 000 forintocska, amit állambácsi fizet az adófizetők pénzéből. Egyértelmű, hogy évi 10 milliárdból lehetne egy-két egyéb fejlesztést is eszközölni. A gyakorlati problémák is fel-felbukkannak, sok helyen számolnak be arról a felhasználók, hogy bizony egyáltalán nem olyan tökéletes a térerő, mint az várható volt. Az augusztus 20-ai eseményeket nem kell újra feleleveníteni, de állítólag a vihar a TETRA hálózatot is megtépázta, a kommunikáció ugyanúgy nem működött kifogástalanul ezen a rendszeren, ahogy GSM-en sem. Ám erről valahogy nem igazán írtak sehol.
Németországban néhány szakértő a nyáron könnyedén, egy rádiószkenner, egy notebook és egy erre írt szoftver segítségével pikk-pakk feltörte a rendszert, amire az volt a hivatalos válasz, hogy persze, mert a titkosítás nem is volt bekapcsolva. A németek ezzel együtt tanultak az esetből, a foci VB idején bónusz titkosításokat építettek be a rendszerbe. Sok ellenzője akad a TETRA-nak egészségügyi szempontból, bár az is igaz, hogy ezek a csoportok a normál mobilsugárzás ellen is ugyanilyen vehemenciával tiltakoznak, ellenérzésük tehát nem specifikusan a TETRA felé irányul.
Az, hogy megérte-e ekkora pénzt áldozni erre a technológiára, majd az országos hálózat átadása után derül ki. Ha egyáltalán kiderül, mert egy 10 milliárdos projektre az illetékesek közül senki nem fogja magától azt mondani, hogy uraim, ezt elkú... De reméljük, hogy erre nem is kell, hogy sor kerüljön.
Bog