Hirdetés

Dell Venue Pro - gyönyörű óriás

Bevezető, tartozékok

Van az úgy, hogy egy gyártó többször próbálkozik valami új dologgal, aztán vagy összejön neki vagy elbukik. A Dell nevét jól ismerhetjük a számítástechnika világából, ráadásul igen nagy és elismert márkáról van szó. Jómagam is egy ilyen 20 colos TFT monitort bámulok otthon, igen elégedetten. A telekommunikáció világa azonban nem kis falat, még egy olyan nagyvállalatnak sem, mint a Dell.

Dell Venue Pro
[+]

A Mini 3i és 3iX készülékek voltak az első fecskék, de ezeket Kínába szánta a cég. Túl nagy visszhangjuk nem volt, hiszen a már akkor is elavult Android 1.5 rendszeren alapultak (illetve ennek egy módosított változatán, melyet OPhone OS-nek neveztek el). Európában és a világ többi részén elsőnek a Streak nevű modellel kívántak betörni a mobilok közé. Ez a modell elvileg internet tablet akart volna lenni, viszont annak kicsi, ám sima mobilnak meg túl nagy volt. Sokan felkapták viszont a fejüket, mikor bejelentésre kerül a Venue és Venue Pro, előbbi az Android, utóbbi a WP7 fronton indult csatába.

Dell Venue Pro
[+]

Kicsit hosszú várakozás után végre hozzánk is megérkezett a Venue Pro, amit egy gyártói visszahívás is hátráltatott. Most viszont itt van, egyenesen a Smartshopból érkezett, és úgy néz ki, megérte a várakozás, de haladjunk csak sorban. A nem túl nagy dobozban a készüléken felül külön dobozkába csomagolva találjuk a tartozékokat. Van itt hálózati töltő, melyhez európai és angol fejet is adnak, aztán kapunk USB kábelt (ami ugye a töltőhöz is kell), illetve egy sztereó fülest. Utóbbi bedugós fajta, ezért jár hozzá egy pár másik méretű füldugó (fura, hogy nem két pár).

Dell Venue Pro
[+]

Külső

Tudjuk, hogy a formaterv megítélése mindig szubjektív, de akkor is leírom: a Venue Pro eszméletlenül szép készülék. Sokan úgy tartják, a WP7 telefonok egyébként is szebbek a piacon lévő egyéb típusoknál. Szerintem meg a Dell úgy kompletten a piacon lévő összes telefonnak odavág, és a most megvehető egyik leggyönyörűbb mobil. Sajnos a képek csak töredékét adják ennek vissza, és az állításom elég jól igazolja, hogy aki látta nálam, mindenki megjegyezte a szépségét. A fekete egyhangúságát az oldalsó részek krómozása oldja, és ami még szintén hozzátesz az egészhez, az a mérete. A Venue Pro ugyanis nem csak szép, hanem igen nagy darab is, ez viszont esetenként visszaüthet. Nőknek gyakorlatilag felejtős, még összecsukva is hosszában-széltében majdnem akkora, mint a még nem is kapható Samsung Galaxy S II. Csak épp a Dellnél nem spóroltak a vastagsággal, úgyhogy nem túlzás, hogy van fogása. Az egészre a koronát a súlya teszi fel, ami tudomásom szerint rekorder a mostani készülékek között (luxusmobilok nem játszanak). A 193 grammos(!) tömeg tényleg nem akármi, szerencsére a nagy méret miatt ezt kevésbé érezni. A komoly külső, a nagy méret és súly igencsak tekintélyt parancsoló, első látásra is egyértelművé teszi bárkinek, hogy ez bizony egy komoly eszköz. Az óriási súly ellenére kívül nem alkalmaztak fémet, viszont az összeszerelés méltó a megjelenéséhez. Rendkívül egyben van, a csúszka is masszív, határozottan, kellő erővel működik, nem lötyög. Az alsó és felső él puha műanyaggal borított, az egész olyan, mint egy nagyon szép felsőkategóriás autó.

Dell Venue Pro
[+]

A jókora előlapra jókora kijelző került, konkrétan egy 4,1 hüvelykes átlójú érintőképernyő. AMOLED technológiájú, WVGA (480 x 800 pixel) felbontással és 16 millió színnel, továbbá kapacitív és a multi-touch se gond neki (legfeljebb 4 ujjat érzékel). Az AMOLED miatt a kontraszt nagyon erős, a fekete tökéletes, viszont a színek kissé túl élénkek. Betekintési szöge jó nagy, de az enyhén ívelt Gorilla Glass üveg (ami nem csak szép, hanem kényelmes is) kicsit tompítja ezt. Napfényben is olvasható marad, főleg ha nem a fekete, hanem a fehér témát állítjuk be. Felette fémes rács mögött van a hangszóró, aminek hangereje és hangminősége is megfelelő. Viszont itt egy ergonómiai bakit fedeztem fel, mivel a kis rés miatt nem mindegy, miként tesszük a fülünkhöz, különben nem halljuk rendesen a másikat, noha a hangerő már a plafonon van. A másik, hogy a felső él pereme hosszabb beszélgetésnél nyomhatja a fülünket, itt egy kicsit beáldoztak a kényelemből a forma kedvéért. A hangszórótól jobbra fényszabályzó és távolságérzékelő szenzorok dolgoznak, előlapi kamera nincs. Alul a Microsoft előírásának megfelelően három kapacitív érintőgomb került, melyek a bőséges hely miatt egymástól távol vannak, világításuk is van, bár ez lehetne erősebb.

Dell Venue Pro
[+]

A Venue Pro nem csak abban különbözik utótag nélküli testvérétől, hogy Android helyett WP7-et futtat, hanem van egy teljes QWERTY billentyűzete is. Ilyet a cikk írásakor csak a HTC 7 Pro tud, ám a Dell egyedisége abban rejlik, hogy nem oldalra, hanem hagyományosan felfelé kell széttolni. Ez a fajta kialakítás nagyon ritka, a Nokia, a BlackBerry, a Palm, a Motorola és az LG rendelkezik 1-1 ilyen megoldású készülékkel, WP7 mobilok között viszont nincs párja. A legtöbben az oldalra kicsúszós kivitelt kedvelik, mivel így jóval nagyobb hely áll rendelkezésre a billentyűknek. Azért a mérnökök kihasználták a helyet, és egy elég jó gombsort hoztak össze. A billentyűk tényleg nem túl nagyok, ám domború felületük, határozott nyomáspontjuk megkönnyíti a használatot. Világításuk teljesen egyenletes, sötétben is szép látványt nyújt. A másodfunkciós gombbal szinte minden speciális karaktert villámgyorsan elérhetünk, az ékezetek használata sem vészes. Először az adott magánhangzót kell beütni, majd utána az ékezetes gombbal a képernyőn felbukkanó listában a szükséges ékezetes változatra rálépni. Sajnos hosszú Ő és Ű nincs, ez viszont a rendszer hiányossága, a későbbi magyar nyelvvel bizonyára ez is bekerül majd.

Dell Venue Pro
[+]

Számomra a hátlap a készülék egyik legszebb része. Az anyagában mintázott akkufedél kicsit karbonos hatású, a rajta lévő króm Dell márkajelzés pedig tökéletesen kiegészíti ezt. Alulra odatették, hogy Windows Phone, hogy azért tudjuk, miről is van szó. Egészen felülre szorult a kamera optikája, mellé pedig a LED villanó. A hátlap egyszerűen felfelé csúsztatva levehető, mégsem lötyög, és a körmünket se kell szanaszét törni egy ilyen műveletért.

Dell Venue Pro
[+]

Az oldalsó élekből a baloldalival érdemes kezdeni, itt ugyanis az égvilágon semmi sincs. Vele átellenesen, jobbra már került egy hangerőszabályzó és egy exponáló gomb a kamerának. Felülre jutott a 3,5 mm-es jack kimenet, illetve a bekapcsoló. Sajnos ez elég apró és süllyesztett, a ferdén kialakított rész miatt pedig egy kézzel nem egyszerű megnyomni. Alul középen figyel a microUSB, melyet mindkét oldalról egy fémes rács fog közre. Ezekből a jobboldali mögött a hangszóró, a baloldali mögött pedig a mikrofon található. Igen, itt lehet savazni, hogy ez iPhone 4 utánérzés, bár ez inkább most dicséret. Ugyanis a mindenki által közkedvelt hátlapra helyezett hangszóró csak addig jó, amíg le nem tesszük a telefont. A Dell viszont asztalon se némul el, ráadásul hangerőben sincs hiány, így biztosan meghalljuk a csörgést.

Hardver, operációs rendszer

A Microsoft alapkövetelményeit a Dell sem írhatta felül, bár nehéz elképzelni, hogy ebbe a dögös kasztniba valami harmatgyenge hardvert kukázzanak össze. Processzornak a Qualcomm Snapdragont (QSD8250) választották, ez 1 GHz-en üzemel, mellé jön az Adreno 200 3D gyorsító és 512 MB RAM. Ezzel, akárcsak az eddig látott WP7 mobilok esetében, szépen elpöfög a rendszer, a gyorsaságra tényleg nem sok panaszunk lehet. Egyszer sikerül fagyásba, majd újraindulásba hajszolni, ám WP7-nél először tudtam ezt produkálni, míg a régi WinMo esetében egyetlen készülék és legfeljebb 5 perc elegendő volt hozzá.

Dell Venue Pro

Mivel a Windows Phone jelenleg nem engedi az egyedi felületeket, ezért belülről a Venue Pro teljes mértékben ismerős lesz bárkinek, aki próbált vagy használt WP7 mobilt. Ugyanaz a csempés főképernyő, a listás főmenü, a funkciók helye, mennyisége, kinézete is teljesen sablon. Aki még kevésbé ismeri, olvassa el külön a rendszerről készült írásunkat. Érdekes apróság, hogy amikor először csatlakoztattam számítógépre, rögtön jelezte, hogy elérhető egy frissítés, ami nem más, mint a nálunk is bemutatott NoDo update. Ez hiba- és teljesítmény javítások mellett a copy-paste opciót hozta el nekünk. Igen ám, de a copy-paste már a frissítés előtt is működött valami rejtélyes ok miatt. A frissítés egyébként gond nélkül lezajlott, csinált biztonsági mentést előtte, majd feltolta a frissítést, újraindítás, és készen is volt.

Dell Venue Pro

A névjegyzék villámgyorsan rámászott, köszönhetően a Gmail szinkronnak, majd jöhetett a Facebook és a Windows Live profil (utóbbi kötelező a Marketplace miatt). Az összerendelés is egész jó hatásfokkal ment, a többinél 2-3 mozdulattal össze lehetett kötni mindenkit. Örültem, hogy immár van opció arra, hogy a Facebook ismerősökből csak azokat mutassa, akiket össze is rendeltünk más profillal, a többiek ne látszódjanak. Ugyanezt jó lenne a Live-ra is, mert alapvetően feleslegesen vannak benne a névlistában. Üzenetírásnál nem sok panaszunk lehet, elvégre ott a QWERTY, és ha valaki mellőzné, akkor persze a gyári virtuális gombsor is elérhető, akár fektetve is.

Dell Venue Pro

A többi funkció se okoz meglepetést, van naptár, havi, heti és napi nézettel. Jó az e-mail kliens is, mindkét fiókomat villámgyorsan beállítottam, és hibátlanul működtek. Ébresztőből annyit hozunk létre, amennyi szükséges, viszont riasztani csak bekapcsolva fog. A számológép állva alapfunkciós, fekve már tudományos módba kapcsol. Kapunk még szerkesztős Office-t is, de ez szintén a rendszer része. Sajnos a Dell nem kényeztet saját programokkal, egyedül egy internet és MMS profil beállító van segítségünkre.

Multimédia, internet

Kamera terén az elvárt szintet hozza a Venue Pro, tehát egy 5 megapixeles érzékelő került beépítésre, autofókusszal és a már említett LED vakuval. Túl sok opciót nem kapunk a fotózáshoz, állíthatjuk a felbontást, fehéregyensúlyt, ISO-t, expozíciót, a fókuszálás módját, van néhány effektus és téma, és körülbelül ennyi. A dedikált gombbal relatíve könnyű fotózni, csak maga a billentyű elég pici, és nehéz érezni a félállást (ahol még csak fókuszál). A tesztképeket e bekezdés alatt lehet megbámulni. Alapvetően átlagos teljesítményt nyújt, a képeken van zaj, kissé hidegek a színek (borult időben készültek) viszont legalább nincs szétmosva minden, makróban pedig elég jól teljesít. Videózásra is van lehetőség, mégpedig 720p felbontásban, amiről ITT nézhető meg egy felvétel.

Dell Venue Pro

Zenében a Zune lejátszó körül forog minden. A zenék feltöltése után szépen válogathatunk, előadók, albumok és számok alapján. Látjuk az albumképeket, a háttérben futás adott, van ismétlés és véletlen lejátszás. Több nincs, ami kár, mert esetleg valami hangszínállítást még elfogadtam volna. Lejátszás közben a képernyő feloldása nélkül is tudunk szüneteltetni vagy számot ugrani. A gyári füles teljesítménye kissé felemás. Egy bedugóstól többet vártam volna, mert bár jobban szól, mint a sima változatok, de kissé erőtlen, mind mély, mind magas tartományban lehetne tisztább. Mondjuk annyira nem érdemes emiatt aggódni, azért van a jack, hogy egy mozdulattal lecserélhessük. Nem hagyták ki a rádiót sem, ami RDS-el is fel van szerelve, és olyan szinten fapados, hogy egyedül a kedvenc állomásokat tárolhatjuk el, semmi más extra nincs benne.

Dell Venue Pro

Adatátvitel szempontjából nem sok kritika érheti, elvégre négysávos GSM és háromsávos 3G modult kapunk, úgyhogy kevés hely van a világon, ahol ne működne. Van GPRS, EDGE, 3G és HSPA, utóbbi lefelé 7,2 Mbit, felfelé 5,76 Mbit sebességű, teljesen jó. Ha kihagynánk a mobilhálózatot, akkor b/g/n szabványú WiFi áll rendelkezésre, ezzel sincs gond. A Bluetooth 2.1-es, sztereó, de mint tudjuk, csak hangátvitelre használható. A microUSB-nél meg ugye simán gépre kötve csupán az akkut tölthetjük, kommunikálni csak a Zune szoftverrel fog. Azzal viszont elsőre ment, szépen feltoltam rá zenét, miközben ő leszedte a fotókat és videót. Az Internet Explorer elég jól használható böngészésre, a flasht nem kezeli, viszont egész gyors, és a nagyítás is jó. A GPS-vevő se maradt ki, ezt leggyorsabban a Maps alkalmazással lehet kihasználni. Nagyon gyorsan fog pozíciót, és a pontossága is rendben van.

Dell Venue Pro

Üzemidő, összegzés

A hatalmas hátlap mögött egy meglehetősen tömzsi akkumulátor bújik meg, ami 1400 mAh-s kapacitással rendelkezik. Itt a Dell sajnos nem tud kiemelkedni a mezőnyből. Hiába az AMOLED kijelző, a fényszabályzó, ez is szépen lemeríthető a nap végére, vagy legalábbis, ha nem töltjük fel, akkor másnap napközben tuti kifullad, az meg nem hasznos. Írhatnám megint, hogy visszafogva persze elmegy 2 napot, de akkor mi a fenének veszünk ilyet, ha nem használjuk?

Dell Venue Pro
[+]

Értékelés: Dell Venue Pro
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 7 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 3 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Összegezzünk akkor. A Venue Pro egy piszok szép, minőségi készülék, mely nem csak külsejével, hanem méretével és súlyával is kiemelkedik a mezőnyből. A WP7 ezen is ugyanolyan, mint a többi készüléken, kár, hogy extra programokat nem kapunk a gyártótól. Teljes billentyűzete és egyedi kialakítása tovább növelik különlegességét, bár jelenleg maga a Dell felirat nem épp megszokott egy mobilon. Külsejével, minőségével nagyon gyorsan leveszi az embert a lábáról, és alapvetően elég kiegyensúlyozott teljesítményt nyújt. Magam is meglepődtem, amikor szembesültem vele, hogy közel 1,5 hete használok egy készüléket, és azt kérem a forgalmazótól, hogy még egy kicsit maradhasson. A végső ütőkártya viszont még hátravan, hiszen biztos mindenki dörzsöli a tenyerét, hogy milyen méregdrága lehet. Nos, a kezdőára kártyafüggetlenül 119 990 forint lesz. Ez, figyelembe véve a nem túl olcsónak ismert márkát, a kialakítást, a QWERTY-t, a minőséget és a formát, bizony rendkívül jó, mondhatni bomba ár. Innentől nem is kérdéses, hogy rögtön kapja is az Ajánlott plecsnit, mert bizony részemről ez a most kapható egyik, ha nem a legjobb WP7 készülék, de hogy a legszebb, az egészen biztos.

Dell Venue Pro

Rusi

A készüléket a Smartshop biztosította, köszönjük.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Dell Venue Pro
Dell Venue Pro Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 122 x 63,5 x 15,2 milliméter
Tömeg 192,8 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 4,1 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel
Kijelző típusa Kapacitív, AMOLED multi-touch érintőképernyő
Színárnyalatok száma 16 millió szín
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória 512 MB RAM / 8/16 GB ROM
Memória bővíthetősége nincs
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/1700/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbit / 5,76 Mbit
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP, csak hang)
WiFi 802.11 b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok csak néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés nincs
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Windows Phone 7
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java nincs
Játékok gyárilag nincs
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Connections Settings
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos, LED vaku
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (1280 x 720 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1400 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő N/A
Beszélgetési idő N/A
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, teljes QWERTY billentyűzet
  • Kapcsolódó cégek:
  • Dell

Azóta történt

Előzmények

  • HTC 7 Pro - még nem profi

    Megjött az első QWERTY billentyűzetes WP7 telefon, ám a megvalósításba több helyen is hiba csúszott.

  • Minden a Windows Phone 7-ről

    Megérkezett szerkesztőségünkbe az első két Windows Phone 7-es telefon. Mindent átfogó bemutató az új operációs rendszerről.

Hirdetés