Hirdetés

Airis T470 vs. HP iPAQ 514

Avagy Windows Mobile alapú low-end okostelefonok egymás ellen. Összehasonlító teszt.

Bevezető, a versenyzők

Click to read in English!

Windows Mobile alapú candybar okostelefon. Sosem volt egy elterjedt eszköztípus, mára pedig egy kihalófélben lévő példány. Utoljára tavaly májusban járt nálunk ilyen készülék (a HP iPAQ 510), azóta pár QWERTY billentyűzetes masina tett nálunk látogatást, klasszikus kialakítású készülék viszont nem. A gyártók valószínűleg nem látnak potenciált az efféle masinákban, ami egyébként logikusnak is tűnik - ha már valaki mindenképp a Windows Mobile Smartphone vonalat akarja használni, az valószínűleg a szolgáltatáskínálattal szemben is támaszt elvárásokat.

Most viszont rögtön két efféle okostelefon is eljutott hozzánk, igaz, a HP iPAQ 514-et már régi ismerősként köszöntöttük. Cikkünk megjelenésének apropója, hogy a két masina bruttó 40.000 forint alatti végfelhasználói áron, azaz relatív olcsón kapható. Ennek persze az az oka, hogy a gépek fölött sok szempontból eljárt az idő, az Airisen még Windows Mobile 5.0 for Smartphone operációs rendszer fut, a HP meg... no, ez majd kiderül. A masinák nem fogom részletesen elemezni, már csak azért sem, mert az iPAQ-ről annak idején publikáltunk egy bemutatót.

Airis T470 vs. HP iPAQ 514
[+]

Mindkét masinát a SpeedShop bocsátotta rendelkezésünkre. A dobozok meglehetősen nagy méretűek, furcsa, de az Airisé még nagyobb, ráadásul a borítóról egy olyan mobiltelefon kacsintgat ránk, ami nem igazán hasonlít a dobozban lévő példányra - jó volt a fotósuk, sebaj. Mindkét eszköz mellett találunk hálózati töltőt, adatkábelt és sztereó fülest.

Hirdetés

Külső, fizikai tulajdonságok

A HP külsejének bemutatását nem szeretném túlzásba vinni, mivel az előző oldalon linkelt cikkben szépen körbejártam a masinát. Jelen példány más színvilágot képviselt - plusz végleges volt -, nekem alapvetően továbbra is tetszik, de hiányosságai és hibái a végleges mivolta miatt nemhogy nem csökkentek, egyenesen nőttek. A kijelző már a tavaly nálunk járt masinában is vacak volt, a gombsor SMS-írásakor még mindig rapszódikusan viselkedik, de most bónuszként itt volt a d-pad is, melynek felfelé mutató irányát megnyomva a kijelző közepe elszíneződött, ami azért lássuk be, gáz.

Airis T470 vs. HP iPAQ 514
[+]

A kis Airis kevésbé robosztus, mint vetélytársa. Magasságuk azonos (107 mm), viszont pár milliméterrel keskenyebb (45 mm) és öt grammal könnyebb (97 gramm). Külseje leírhatatlan. A telefonhangszóró alatt találjuk az 1,9 hüvelyk átlójó, 176 x 220 pixeles kijelzőt, melynek minőségéről szintén nem lehet sok jót mondani, kicsit furcsa ma ilyet látni egy okostelefonban. Alatta hatalmas üres terület éktelenkedik, melyet a mérnökök egy Airis logóval próbáltak feldobni, sikertelenül. Ez alatt, kissé furcsa helyen találjuk a szoftveres gombokat, legalulra pedig a miniatűr joystick és a RAZR billentyűzetével enyhe hasonlóságot mutató gombsor. Gépelni ezen sem igazán lehet, mivel a megjelenített karakter szinte független a lenyomások számától, olyan, mintha a gép nem érzékelné, ha gyorsan nyomkodjuk a gombsor.

Airis T470 vs. HP iPAQ 514
[+]

Felül nincs semmi, balra a hangerőszabályzó gombpáros és a microSD kártyahely került, utóbbit egy TFLASH feliratú gumilap védi.

Airis T470 vs. HP iPAQ 514
[+]

Alulra került az adatkábel csatlakozója. Nem szabványos, miniUSB-ről ne is álmodjunk, ilyen típusú portot én még életemben nem láttam. Jobboldalt az infra portot és a kamera gyorsindítóját találjuk, utóbbi akkora, mint a másik oldalt a két hangerőszabályzó gomb együtt.

Airis T470 vs. HP iPAQ 514
[+]

Ez valószínűleg nem a képalkotó képesség fontosságát hivatott hangsúlyozni, a T470-be ugyanis a HP-hoz hasonlóan egy 1,3 megapixeles, fixfókuszos kamera került, mely természetesen a hátlapon kapott helyet. Közvetlenül mellette üldögél a kihangosító hangszórója, alatta pedig az önmagunk fotózását segítő kis tükör található. A hátlap egyébként annyira gagyi, amennyire csak el tudjuk képzelni: a felső és alsó műanyagok szerintem bőrhatásúak akarnak lenni, ez annyira jött össze, mint Fekete Pákónak a magyar nyelvvizsga. Összességében tehát elmondható, hogy a HP minden hibája ellenére is egy sokkal minőségibb - és minőségibbnek is kinéző - darab, melynek billentyűzete szintén nehezen használható.

Hardver, operációs rendszer, szoftverek, telefonálás

Hardveres szempontból nincs sok különbség a két masina között. Mindkettő egy 200 MHz-es TI OMAP procira épül, igaz, a HP-ban újabb van (OMAP 850 szemben az Airis OMAP 730-asával). A ROM/RAM páros mérete mindkét masinában 128/64 MB, programok tárolására a T470-nél 72, az iPAQ-nél 57 MB jut, a bővítést microSD kártyával lehet megoldani. Sebesség szempontjából a HP a nyerő, de alapvetően mindkét gép olyan gyors, mint a Boston Dynamics katonai robotkutyája hegyimenetben. Tehát marha lassúak, továbbá a Windowsnak köszönhetően kevésbé stabilak, mint a már említett málhás.


Airis T470

Az operációs rendszer viszont eltérő, az T470-en még Windows Mobile 5.0 for Smartphone található. Ennek rengeteg hátránya van: Exchange támogatás és Windows Live hiánya, puritánabb kinézet, szerényebb tudású Outlook, valamint korlátozott Office támogatás, ami azt jelenti, hogy a fájlokat csak olvasásra lehet megnyitni. Magyarítás csak a HP-n volt, az Airis viszont tud spanyolul is.


HP iPAQ 514

Extra szoftverek tekintetében szintén az iPAQ a nyerő. A HP szoftverei (Shortcuts, DataConnect, Tips, Help and Support) hangvezérlővel, Java környezettel, gyorstárcsázóval és Messengerrel találkozhatunk. Az Airis ezzel szemben teljesen fapad, van egy kevésbé használható Pocket MSN-ünk és ennyi, még egy rendes feladatkezelőt sem találunk rajta.

Telefonálás közben alapvetően semelyik géppel nem volt gond, a hangminőség kielégítő. Az ezzel kapcsolatos dolgokért ugye az Outlook felel, MMS támogatás és e-mail kliens mindkét masiában van, a hitelesített IMAP szerverek és a csatolt fájlok sem okoznak gondot nekik. A névjegyzék jó, neveket a szabad memória erejéig vihetünk be, extra mezőkből pedig szép a kínálat.

Adatkommunikáció, multimédia, összegzés

A GSM-modul a HP-ban négy, az Airisban háromnormás, azaz utóbbi nem támogatja a 850 MHz-es frekvenciát. Adatátvitel szempontjából is jobb a HP, vetélytársából ugyanis hiányzik az EDGE és a WiFi. A mediterrán vidéktől jött masinán viszont van infra port. Bluetooth mindkét gépben van, a verziószám 1.2.

Airis T470 vs. HP iPAQ 514

A kamerák tehát 1,3 megapixelesek. A szoftverek kicsit eltérők, de ugyanazokat a beállítási lehetőségeket nyújtják: fehéregyensúly, JPEG-tömörítés mértéke, expozíció-korrekció, sorozatfelvétel és időzítő. A képek minősége körülbelül megegyezik, a dinamikatartomány a béka ülepe alatt van, gyakorlatilag nincsenek színek, a zajszint mérsékelt. Az Airis kicsit lassabban exponál, azaz ha a gomb megnyomása után pár másodpercig nem tartjuk úgy a masinát, akkor a harmadik tesztfotóhoz hasonló eredményt kapunk.

Felül az Airis, alul a HP képei

Zenei téren sem állunk valami jól, lévén a lejátszó szoftver a Media Player, amiben nincs hangszínszabályzó és nem képes megjeleníteni az albumborítókat. A HP-n szabványos 2,5 mm-es jack kimenet található, tehát a lehetőség adott, hogy lecseréljük az elég gyengén muzsikáló gyári fülest. Az Airisnál erre nincs lehetőség, mivel szerintem még átalakító sem létezik a géphez, igaz viszont, hogy a gyári headset meglepően kellemesen szól, raádásul emberien is néz ki. Kihangosítva a HP a nyerő.

Airis T470 vs. HP iPAQ 514
[+]

Összegzés: ha önmagában azt a tényt nézzük, hogy manapság 40.000 forintért lehet kapni Windows Mobile alapú okostelefont, akkor tulajdonképpen örülhetünk. Viszont az is tény, hogy a két masina közül az Airis egy hardveres és szoftveres szempontból egyaránt idejét múlt gép, amit emiatt én senkinem nem ajánlanék tiszta szívvel. A HP viszont más tészta: Windows Mobile 6 fut rajta, minőségi, van benne WiFi, ugyanakkor a kijelzője mai szemmel nézve nevetséges, a kameráról nem is beszélve. Ennyi pénzért kaphatunk Symbian alapú gépet is, amiben minden bizonnyal nagyobb felbontású megjelenítő lesz, ellenben WiFi-t szinte biztos, hogy nem fogunk találni benne. A két rendszer között tehát alapvetően a szimpátia kell, hogy döntsön, no meg az a közel sem elhanyagolható tény, hogy az iPAQ átlagos használat mellett akár 5-6 napig elketyeg egy töltéssel.

HP iPAQ 514

Bocha

A tesztkészülékeket a www.speedshop.hu biztosította, köszönjük. Vásárláshoz kérem kattintson ide: HP iPAQ 514 / Airis T470.

Specifikációk

HP iPAQ 514 Voice Messenger
TechnológiaGSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900MHz
Operációs rendszerWindows Mobile 6 Standard (CE 5.2 kernel)
Méret48,6 x 107 x 16,3 mm
Tömeg102 g
Processzor200MHz-s TI OMAP 850
ROM/RAM128/64MB
Kijelző2 hüvelyk átlójú, 176 x 220 pixel felbontású, 16 bites színmélységű TFT
BővíthetőségmicroSD
WiFi802.11b/g szabványú
Infra/Bluetoothnincs/1.2
GPS vevőnincs
Audio2,5mm-es jack kimenet, mikrofon, monó hangszóró
Fényképező1,3 megapixeles, fixfókuszos CMOS
Akkumulátor1100mAh-s cserélhető Li-Ion
Egyébnincs
Airis T470
TechnológiaGSM/GPRS 900/1800/1900MHz
Operációs rendszerWindows Mobile 5.0 for Smartphone
Méret45 x 107 x 16 mm
Tömeg97 g
Processzor200MHz-s TI OMAP 730
ROM/RAM128/64MB
Kijelző1,9 hüvelyk átlójú, 176 x 220 pixel felbontású, 16 bites színmélységű TFT
BővíthetőségmicroSD
WiFinincs
Infra/Bluetoothvan / 1.2
GPS vevőnincs
Audiomikrofon, monó hangszóró
Fényképező1,3 megapixeles, fixfókuszos CMOS
Akkumulátor1100mAh-s cserélhető Li-Ion
Egyébnincs
  • Kapcsolódó cégek:
  • HP

Azóta történt

Előzmények

  • HP iPAQ 614c - jó üzlet

    Klasszikus formavilágú mindenes a HP-től, olcsón, nem csak üzletembereknek.

  • Airis T482 - olcsón jó

    Az erősen túlárazott Airis T482 első ránézésre egy jó gép. Legalábbis papíron.

  • HP iPAQ 214 - ideje volt

    A HP merész lépésre szánta el magát: a kombókészülékek népszerűsége ellenére egy klasszikus PDA-t dobtak piacra. Jól tették.

  • HP iPAQ 510 - olcsó üzlet

    A HP első okostelefonja alapvetően nem rossz készülék, de a kijelző sajnos nagyon elrontja az összhatást. Viszont olcsó.