Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • BigBear

    senior tag

    Elnézést, hogy idepofátlankodok, de másik topicot nem leltem. WOT, de Xbox változat.
    Év eleje óta szórakozgatok koca-játékosként esténként kicsit, nem is minden nap, csak ahogy az időm meg a család engedi, de időnként a kontrollert bele tudnám vágni a TV-be...
    Az elmúlt ~1 hét főleg katasztrófa, mintha valami változott volna a játékban, nem tudom.
    Mennyire jellemzőek ezek a dolgok?
    Többféle szálat fejlesztek, igazából máig nem döntöttem el, mi fekszik jobban, vagy mi a jobb. Néha könnyű tankkal van kedvem cikázni, néha nehézzel puffogtatok, vagy páncélvadásszal lesipuskázok, illetve a US lövegeket is elkezdtem. (Hellcat, Chaffee, M44, KV85, Jagdpanzer, Nashorn, AMX12t, AT8, IKV65 stb.)
    Most Tier 1 - 6-os gépeim vannak, (meg pár 8-as, amiket nyertem).
    De sajnos kb. egy hete 10-ből 9 csata olyan, hogy csak belenézek betöltéskor a listába és letehetem a kontrollert, mert semmit sem tudok csinálni. 13 db T8, 1 T7, 1 T6. Na ki a T6?
    Vagy nálunk 1 nehéz tank, pl én a KV85-tel, ellennél meg 5 vegyes T8-7 nehéz.
    Néha lejátszom, ebből lesznek olyan "eredmények", hogy pl. 16 találat (best of game), 0 sebzés meg egyebek. Az ilyen tényleg csak a játékosok kedvét veszi el az egésztől.
    Ehhez jönnek az anomáliák, pl. lapulok a várfal mögött Himmelsdorf pályán és látom, hogy konkrétan a falon jön át a lövedék, vagy hátulról / oldalról sem tudok átlőni gyakorlatilag semmit, láthatatlan ellenfelek (lapulok a bozótban, semmi, egyszer csak seggbe lő egy addig sehol nem látszó nehéztank úgy, hogy a csöve beleér a tankom hátuljába. Mindezt úgy, hogy a pálya szélén álltam. Ke?) Vagy éppen Fishermans's Bay, oldalsó keskeny völgy, én leghátul bozótban, társak nyomulnak előre, egyszer csak bam-bam-bam-bam, lelőnek totál szemből, de sehol nincs ellenfél, mert a völgyben masírozik a fél csapat, de sehol nem látszik semmi. Full pályát átlövő random tankok (visszaellenőrizve látszik, hogy a pálya abszolut másik felén volt, senki sem látott (sehol a közelben ellen), mégis lepuffant. Elég gyakori, mikor valami gyösz a maga ~100-as sebzésével ledurrant totál szemből (5-6-800Hp-t egy lövéssel), úgy, hogy elvileg nem viszi át a páncélom. Tegnap meg főleg szép volt látni, hogy lelőttek, egy társam szemszögéből nézegettem, egyszer csak felbukkant mellette egy tank, ami szó szerint belement a társamba (mint amikor grafikai bug van, egyik tank a másikban), de láthatta az illető is, mert menni meg forogni kezdett, de a "benne" tanyázó tank szépen 3-4 belső lövéssel lelőtte. ????? Na az ilyen főleg mi? De ahogy látom, nem csak velem esnek meg ilyenek, ezekből lehetnek a 13-0 eredmények...
    Felmerült bennem a kérdés, hogy ha ilyen gyakori a hasonló eredmény, meg a 15-ből mikor rendszeresen én vagyok a T6-tal legalul, akkor a többi tank biztos, hogy élő játékos? Nem bot inkább?

  • BigBear

    senior tag

    válasz Puculo #225442 üzenetére

    Tapasztaltam. Az egyik menetben a fél csapat öngyilkos lett tegnap. (Szikláról leugratás, vízbe menés, belerohanás egyenesen az ellenséges nehézbe könnyűvel stb.) Brutális lag van az utóbbi időben. Net rendben, csak ez a csoda szarakodik. Eu. Bevallom, én 80-90%-ban Xboxon megyek, de ott is ugyanaz van, mint pc-n. Félelmetes lagolás.

    [ Szerkesztve ]

  • BigBear

    senior tag

    Nem feltétlenül ezzel a T9 premiummal van baj. Sokkal inkább a folyamattal, a nyilvánvaló irányba haladással a WG részéről. Egyre több ember számára látszik, hogy SEMMI, de semmi nem érdekli őket a pénzen kívül. Játékosok, Youtube csatornák, stb? Tojnak rá.
    Nézzétek meg, mindig jön egy újabb, jobb ág, vagy tank, tápolás, OP holmi. Ami csak egy rövid ideig az, majd rövidesen jön a másik, új OP cucc, amire megint ráugorhatnak a pénzes vérpistikék. Ja, hogy az új, "balancing" módosításokkal a régi játékosok szívnak? Nem baj, majd tesznek bele egy kis pénzt megint. Valahol érthető mondjuk a premium ammo szerepe. Extra pénzért nagyobb sebzés, átütés stb. De jelenleg premium ammo nélkül nem is tud az ember játszani, már ha eredményt akar.
    Vessetek meg, de nézegettem pár Claus K. videót. Igazat kell adjak neki sok mindenben, amit az egész harácsolási rendszerről mond.
    Az RNG-t, a csaták balanszolását meg hagyjuk...
    Ez a hét valami katasztrófa. Napi ~ 10 menet, jó esetben 1 nyerő... A semmibe menő lövéseken, a tankon átrepülő lövedékeken, a hegy mögött lapuló tankot simán kivégző hegyen átmenő lövéseken, a papírtankról lepattanó, majd 1 lövéssel bármivel bármit is kivégző ellenekről nem is beszélve. Ja meg lag-lag-lag... Nem tudom mi van.

  • BigBear

    senior tag

    válasz Liquido #226210 üzenetére

    Örülj, hogy csak most futottál bele. Nem tudom mi ez, én először valamikor 1 hónapja futottam bele a dologba, azóta - szerencsére nem túl sűrűn - többször is. Egész egyszerűen mintha nem érzékelné a tüzelést, semmit sem csinál ilyenkor. Katt-katt-katt sokszor, aztán nagy sokára lő, de amikor pont kellene, akkor nem. Persze határhelyzetben közben lepuffantanak, vagy eltűnik az ellen. Nem lag, mert mozgás, minden rendben van, egyszerűen csak nem lő a tank. Nem tudom, mi ez, de furcsa.

    [ Szerkesztve ]

  • BigBear

    senior tag

    válasz popey37 #226264 üzenetére

    Tudod, van akinek nem ez a fostenger az élete. Néha szeret tankozgatni egyet-egyet, aztán ennyi. Figy, van, hogy csatát simán félredobom, mert szól a gyerkőc. Pampogjon aki akar, elárulok egy titkot: ez egy szaros játék. Ennyi. Ugyanolyan joga van ott lenni, mint neked.
    Hozzáteszem, én is panaszkodom eleget. De nem fogok agyvérzést kapni csak mert elbuktam x csatát.

  • BigBear

    senior tag

    válasz jano_77 #226301 üzenetére

    Ehhhh, ne is mondd. Tegnap sima Hellcat, bosszankodtam, hogy a 10-ből tizedik menet, ahol 1 vagy 2 másik szerencsétlennel (vagy bottal?) T6-os szutyok golyófogóként malmozok a T8-as mezőnyben, mert gyakorlatilag nem tudok találatot bevinni, erre majd 2000 sebzéssel meg 2 killel végeztem a csapat élén. Mondjuk így is bebuktuk. :DDD

  • BigBear

    senior tag

    válasz dante3 #226446 üzenetére

    Sajnos sokszor van ilyen. Kíváncsi lennék, mi alapján megy.
    Olyan "szép" amikor szinte egy pillanat alatt, mintha csak átbillentetének egy kapcsolót, változik meg a csata kimenetele. Szépen vezetünk, aztán katt, onnantól mintha valaki végigbombázná a területet, vége.
    Tegnap Hellcattel kommandóztam, még 4-4-en voltunk a pályán. 2400 sebzés és 6 killnél jártam vele. Aztán a hátába kerültem egy papír V39-nek. Lőttem, lepattant. Mondom ke? Detektjelző semmi, újra lőttem, megint lepattant. :F Újra próba, ekkor meg katt. Semmi, egyszerűen nem akart lőni. Addig nem vettem észre semmi lagot. Mozogni tudtam, mozogtak a társak is, de lőni nem. (Tudom, ment erről a vita, sajnos akkor is ez volt.) A köv. pillanatban meg detekt nélkül lepottyantott egy FV304, berobbantva a lőszert. Ezután nem kellett 1 perc és lakaptak mindenkit sebződés nélkül. Hát "érdekes" volt...
    Mondjuk soha nem fogom megszokni a pontozást sem. Oké, hogy adott csapat veszít, de pl. az említett csatában 6 (top) kill, 2400 (top) körüli sebzés, ha jól emlékszem 5 detect (top) mellett nehogy első háromba nem kerültem be, de kaptam ~400 pontot.... Az ellen legrosszabbja meg 500 körül nulla mindennel. :F

    Mondjuk annyira nem is panaszkodom, a 3 win-t megcsináltam 6-ból. :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • BigBear

    senior tag

    Régen játszottam artyval. Azt hiszem, inkább hanyagolom ezután. T6 FV304 -> 10 direct hit, 268 sebzés összesen. M44 -> 6 direct hit, 472 sebzés. Oh, yesssss.... Ennek aztán van értelme így...

  • BigBear

    senior tag

    Na most vagy én vagyok nagyon hülye, vagy nem tudom, de van egy olyan érzésem, hogy mocskos sok bot nyomul mostanában a játékban. Az oké, (vagy legalábbis 90+%-ban valahogy így kapom), hogy 6-os holmikkal 8-as mezőnyt kapok. De ahogy elnézem a csatákat, messze nem csak azért bukunk sorozatban, mert mindenki hülye. Megnéztem pár csatát, amikor lelőttek. Ha nem nézem végig és látom, el se hiszem. A simán egymásba rohanó vagy szikláról leugrató tankokon át az arty körül keringő light, ami kifelé fordított toronnyal lövi a semmit :Y , a bujkáló, spotoló, majd szép komótosan lövés nélkül egyenesen arty felé guruló tankig minden volt. Ember ennyire nem lehet hülye (legalábbis szerintem). De hogy ez mire jó? :F

  • BigBear

    senior tag

    válasz phoenix1989 #226645 üzenetére

    Szerintem nagyjából semmi közöd a wr-hez. Ha a wot úgy gondolja, lehetsz te az Atyaúristen is, akkor is tartani fog a wr-ed a nullához. Nem egyszer vannak 10-20-as sorozatbuktáim úgy, hogy benne vagyok a 2 csapat top 5 sebzés/ killjében. A csata meg bukó így is. Már rég nem figyelem a wr-t. Minek? Semmit nem mutat az adott játékos teljesítményéből. Ja, nem tartom magam jónak. Egy átlag nulla vagyok, mint a játékosok 99,9999%-a.

  • BigBear

    senior tag

    válasz popey37 #227464 üzenetére

    Áhhh, már lassan megszokom én is.
    A télen / tavasszal a majd 60% - ról szorgalmas munkával feldolgoztam 49-re. :DDD Letojom.
    90+%-ban semmi de semmi ráhatásom a csata kimenetelére. Lehetek a legjobb, akkor sem. Ha az ukránok nem akarják, nem nyerek.
    Az utóbbi pár hétben főleg agyament a rendszer. 10-ből 9 csatában tuti én vagyok a szerencsés (max 1-2 másikkal együtt) aki 2 tierrel magasabbak ellen próbál érvényesülni. Ez az esetek 90%-ában azt jelenti, hogy teljesen mindegy hol lövöm az ellent, nem tudok sebzést elérni. Ohhh, yeee. (Tudom, menjek T10-ben, akkor nincs ilyen gond.)
    Csakhogy én kocajátékos vagyok. Napi max. pár csata este aztán kész. Fizetni meg nem fogok mert csak.
    Artykat főleg imádom. M12-vel az új csúcsom 8 direct hit, 360 sebzés. Yesssss. :DDD
    Bezzeg ha engem lőnek, mindegy mi talál el és mindegy mivel vagyok, gyakorlatilag bummm.
    Az főleg szép, amikor pittyenek, majd 1-2 másodpercen belül be is talál egy arty. (Ilyenkor azért szoktam értelmesen nézni. Milyen arty az, ami ennyi idő alatt célra áll, becéloz és átlövi a pályát?) Az külön tetszett, amikor szikla mögött ülve a szikla túloldalába csapódott a lövedék, de kaptam ~600 sebzést T8 csatában.

    Na, napi sírás off, elnézést. :R Mondjuk már nem tudom komolyan venni a játékot.

    Kérdés: a rejtőzködés / detect / spot hogy működik? Tegnap vígan kémleltem egy bozótban az ellent 13 75-tel (messzelátó, detect meg minden,) egyszer csak a semmiből közvetlenül a tankom hátsójába állva s..e lőtt egy T34-85. Persze egy lövéses voltam. Na de a kérdés. Hogy lopózott oda? Vagy van valami varázslatos teleport is a wotban, csak én nem ismerem?
    Ez az egy valami, amivel valahogy soha nem voltam kibékülve. Meg spot / spot damage. Biztos én vagyok a fura mókus, de nem értem 100%-ig az összefüggést. Van, hogy ott figyelem az ellent úgy, hogy senki társ a közelemben, csak én láthatom, kapja a sebzést, mégsem ad pontot. Máskor meg a fél csapat körülöttem, aztán random dobálja. Egy valamire szokott adni, ha mint a hülye berongyolok az ellen közé, kacsázok, közben meg lövik őket a társaim. Persze ilyenkor nem vagyok hosszú életű. Vén béna hülye vagyok na. :DDD
    Azt hiszem, szépen lassan átállok csak boxwotra... Az még egy fél fokkal normálisabb, de kezd ott is menni sokszor a hülyeség.

  • BigBear

    senior tag

    válasz Warton #227466 üzenetére

    Ezt elvileg értem, de még mindig nem magyarázat, hogy semmi nem jelzett, sem spot, sem hatodik érzék vagy mi, sem más. Simán beleállt ~1 tanknyira a hátsómba és bumm.
    Nézegetek yt videókat néha. Úgy spotolnak, ahogy én soha. Pár napja Klaus K ült a bozótban valamelyik francia picivel, tőle szemre 50 m-re ment a harc, könnyűtankok meg minden és senki nem spotolta. Nekem még csak hasonlóm sincs soha. Mozdulatlanul bozótosban francia vagy US könnyűvel simán kispotol egy félpályára elrobogó bármi.
    A sebzést így kapisgálon. Eszerint igazából szerencse is kell, hogy más ne lássa, illetve ne legyünk sokan.

  • BigBear

    senior tag

    Mehehe.... Mai termés eddig. 10-ből 10 bukta.
    Mind a 10 csatában 2 tierrel lejjebb voltam, egyedüli legalacsonyabb tier-ű játékosként. (Azaz az utánam jövő is egy szinttel magasabb.) Na ez mi a szar? Akkor erre ne mondjam, hogy a nem fizető játékosokat nem szándékosan szivatja a rendszer ugye? Mára ennyi. Esti mese vége.

  • BigBear

    senior tag

    Csak érdekességként itt. Nem tudom, PC ágon is jön-e később (én azért el tudom képzelni, pénz-pénz-pénz) , tegnap beraktak konzoloknál egy új német TD ágat, a Sturmtiger sort. Stug II/B-ből indul. Kíváncsiságból kipróbáltam, megvettem az alap StuIG 33 B-t. Hátöööö..... Ennek így nem tudom, mi is az értelme. Ahogy írják -> Mounted with large-caliber HE-based guns, these vehicles will have you dealing some seriously high alpha damage in your upcoming battles. Just keep in mind that, like other non-turreted tank destroyers, they will have limited firing arcs.
    Csakhogy a HE fegyverek alaposan vissza lettek nyesve, gyakorlatilag használhatatlanságig sokszor. Nem értem igazából mit akarnak az egésszel?
    Mentem pár csatát, nem hiszem, hogy nagyon erőltetni kell. 8 direct hit -> ~200 damage, 9 direct hit-~ 350 damage stb. 300-as alfával...

  • BigBear

    senior tag

    válasz tasiadam #227721 üzenetére

    De igen, ezt írtam. Az új Sturmtiger sor HE alapú. Viszont mivel ki van herélve a HE, nem tudom, mi az értelme. :F

  • BigBear

    senior tag

    Na, yt-on már van video a Sturmtigerről (T10). Megy a sírás oda - vissza. Az egyik szerint sz@r, a másik szerint meg megalkották az új halálcsillagot... 800+ splash damage, mint egy arty tank módban. Illetve bőven 1000+ sebzések. 21s reload mellett...

  • BigBear

    senior tag

    válasz peterson79 #227759 üzenetére

    Hátööö... nem értek egyet.
    Próbáltam már több accal. Az elején mindig adja szépen egy darabig. Mint valami beetetés. Ha prémezek, prém lőszer stb. (ergo fizetek) nagy átlagban jobban adja az rng. Viszont ha jó hosszan nem tolok bele semmit, elkezdenek jönni a tipikus wtf csaták, nulla nyerési eséllyel. PC és Box ugyanez. Nem mondom, hogy mindig, de nagy átlagban a csak free acc lejjebb van wr-ben, holott ugyanúgy játszom (azaz nem, mert elvileg egyre több a tapasztalat). Hozzáteszem, ehhez még jön az, hogy T6-10 körül prém ammo nélkül egyre esélytelenebbek a csaták. Egy ideje nem fizetek semmit, nem veszek semmit, nulla pénz. Vannak is 10-20 csatás meneteim, amikor 90+ %-ban legalsó tier vagyok, sokszor egyedül abban a tierben, nem ritkán 2-vel lejjebb ugye. Nulla eséllyel gyakorlatilag, hogy bárkit megsebezzek. Biztos nem szándékos...
    Említed az unikum yt csat. stb. játékosokat. Na pont őket biztos elkezdi szivatni majd az rng. Aha. Tudás és tapasztalat egy alapvetően fizetős játékban, haha. Biztos kell az is, de az is biztos, ha valaki tolja bele a pénzt, még ha béna is, szépen tejelni fog neki az rng. Az üzlet az üzlet.
    Na mindegy, mindezek miatt jó ideje nem is foglalkozom a wr-el. Elvagyok ahogy vagyok. Nem fogok ott ülni órákat, néha-néha pár percet, fél órát játszom, ha van valami nagyobb esemény, megcsinálom a küldetéseket, nem foglalkozom magávan a csatával csak meglegyen ami kell és kész. Nekem ennyi bőven elég. Kinőttem belőle. A görcsös elmebajt meghagyom a vérpistikéknek.

    [ Szerkesztve ]

  • BigBear

    senior tag

    Néhány megjegyzés.
    Aki úgy gondolja, hogy egy alapvetően pénzből élő csapat nem tesz semmit azért, hogy fizessenek a játékosok az már bocsánat, de nagyon naív.
    Ezt a célt erősíti, szolgálja a sok sok új prém tank, illetve maga a játékmenet is. Persze, vannak jó játékosok, hogyne lennének. Ismerik a pályákat, tudják mikor mit kell csinálni, ezt senki nem tagadja. Ehhez bizony kell a sok-sok meccs, tolni egész nap stb. De bizony az RNG nem kis mértékben avatkozik bele a játékmenetbe, illetve a sok bot is ugyanezt a célt szolgálja.
    Az, amikor egy AT8-cal (ritka kivétel, örülök, hogy van még 2-3 T6-os a pályán velem együtt, nem csak én) egymás után 9 lövés pattanik egy szaros nulla páncélzatú Roverről, majd szemből (!!!) ledurrant egy lövéssel, az mi, ha nem RNG? Amikor egy M12-vel telibe lövök közvetlen közelről egy LTTB-t és semmi nem történik, az mi ha nem RNG? Kapáslövésből durrantanak le olyan tankkal, amivel én 10-ből 8x mellélövök 3m-ről, ő meg lekapja a félmilis kupoladarabot ami kilátszik? Vagy amikor átlő az ember a közvetlenül előtte levő célponton stb-stb. Ilyenkor a játékbeli fizika kikapcs, RNG dolgozik, mert csak. Ha ez így működik, akkor majd biztos nem figyeli a rendszer azt, hogy ki mennyit "tol" bele a játékba, támogatandó a WG-t. Nincs ezzel semmi baj, pénzből élnek, ettől még lehet szórakozni, csak ne dugjuk homokba a fejünk, hogy nincs ilyen.
    Nézem néha az emlegetett sztárok yt videóit. Komolyan, gyakorlatilag soha nem találkozom olyan szitukkal, mint amiket felraknak. Oda-vissza gurulgatás, óvatos lövések, visszabúj stb. Ezek olyan szép mesteri szituk, amik a gyakorlatban nálam soha nem fordulnak elő. Puffantok egyet, már rajtam is van a fél ellenséges csapat, semmi óvatoskodás meg taktika. Hiába vannak mögöttem társak, lerohannak simán. Ők olyan szitukból jönnek ki így nyertesen, ami az én meccseimnél csak álom. Meg spotolás? Úgy, hogy tőle méterekre gurulnak el és nem veszik észre? Én tök mindegy mivel vagyok, melyik bokorban, fél pályáról észrevesz gyakorlatilag bárki. Bármivel legyek is.

    [ Szerkesztve ]

  • BigBear

    senior tag

    Tegnap éjjel mentem kicsit. Csodálatos volt. Kíváncsi voltam, nem akartam abbahagyni.
    Kis stat.
    26 csata. T6-9.
    4 nyertes, 22 bukta. :DDD
    26-ból 3x nem voltam legalsó tier.
    26-ból 11x egyedül voltam legalsó tier.
    26-ból 26 csata vért véget max. 5 veszteséggel a nyertes részéről.
    6x max. 1 percet ha játszottam, mert akadt 1-2 könnyű, aki simán átszambáztak az egész csapaton és lőttek telibe majd ugyanígy simán távoztak. Fura, mert mással ilyet nem láttam. Tudom, paranoid vagyok. Meg ilyen különben sincs.
    2x egy lövéses voltam artynak. Valahogy nekem ez még soha nem sikerült. M44 / M12 az átlag sebzésem tart a nullához...
    Biztos minden véletlen...
    PC-t befejeztem. Mondjuk box is nagyjából ilyen már, de kényelmesebb pár csatát ágyból kontrollerrel menni és beletojni mi is lesz.

    [ Szerkesztve ]

  • BigBear

    senior tag

    válasz peterson79 #228081 üzenetére

    A Phase 1 valahogy nekem nem az igazi. Jellemzően T10-es tankok közé dobott vele, ott pedig kevés, főleg az újabbnál újabb prémek mellett. Relatív lassú, nehézkes, az alap lőszerrel kb. nem lőttem át semmit, a 10+ s töltés meg 2+ s célzás is kevés, addig kb. 100x rohantak le. Páncél csak tornyon, ott is csak 100%-ig szemből ér valamit. Kb. az nem lőtte át, aki nem akarta.
    Na most jól lehúztam. :DDD
    T IX-ből a T55A a kisebb pennel együtt is jobban bejött. Pedig medium. Vagy pont ezért?

    [ Szerkesztve ]

  • BigBear

    senior tag

    válasz peterson79 #228088 üzenetére

    Mondjuk abban 100%-ig igazat kell adjak, hogy nagyon változó, kinek melyik jön be jobban, kinek melyik áll kézre.
    Eleinte elindultam TD meg heavy vonalon. Mellette mondjuk van light is, de csak szükségből. Mára eljutottam oda, hogy a mediumok perpill jobban bejönnek. Aztán majd ki tudja mi lesz még.

  • BigBear

    senior tag

    válasz hulp01 #228801 üzenetére

    Tudom, sírás, de jó 2-3 hónapja kapom így.
    Rendszeresek a csaták amikor 1 max. 2 perc alatt gyakorlatilag a fél csapat elvérzik, 279e-t úgy lövik ki, hogy azt se tudja hol van, ellennél meg volt csata, amiben csak egy 279e maradt, nálunk még 6 játékos vegyes járművekkel. Nos, nem mi nyertünk. Körbeszaladgálva pattogott le róla minden, mindenhonnan. Vagy nem is talált. Olyan szép is az, amikor 10 m-ről a semmibe megy a lövedék... Bezzeg ha nálunk valaki kikukucskál a dombtetőn, a 4-500 m-re 60-70+ km/h -val szaladgáló ramdom bármilyen light azonnal spotolja bozót ide vagy oda és be is lövi. Jó esetben csak ő, de elég jellemző, hogy azt a 3 pixelt a fél ellenséges csapat is azonnal bedurrantja. Artyról nem is beszélve, mert azok is képesek a spotolt ellenfelet 0 mp alatt becélozni és telibelőni. Jóvanazúgy. :U Ja tudom, MM meg RNG. Hát lópikulát.
    Megjegyzem, console változat ugyanez. Úgy látszik, ez kell a népnek...
    Nekem egyre inkább úgy tűnik, hogy az utóbbi hónapok (évek?) prémium széttuningolt brutál ágyúval és sebességgel rendelkező light és medium tankjai - amiket persze ezerféle változatban gondolkodás nélkül dobál a WG, a lényeg a MONEY-MONEY-MONEY - cseszik szét egyre inkább a normális játékmenetet. Na meg a csodás RNG. Mondjuk szerintem ez a +2/-2 is hülyeség ahogy van. Egy T6-os mondjuk 140 mm penes bármi nagy eséllyel lesz sikeres a prémium T8-as tankok között... Mondjuk mindjárt ellent is mondok magamnak, hát hiszen erre van az RNG. 250 pen is simán pattog a nulla páncélról ha a WG úgy akarja... :W

  • BigBear

    senior tag

    válasz Puculo #228812 üzenetére

    Az M44 elég jó.
    Mondjuk sokak szerint az orosz artykat tolja a WG meg az RNG is velük van sokszor -> extrém pontosak tudnak lenni, de szerintem kezdeni az M44 ajánlható.
    A sebzésen ne csodálkozz, HE rework óta tud az ember simán nullákat is sebezni, de ez van...
    Az amcsi arty sor elég jó amúgy, a T9-T10 -es M53/M55 és T92 meg brutális.

    [ Szerkesztve ]

  • BigBear

    senior tag

    válasz joergie #228814 üzenetére

    A CGC tényleg brutál. De addig eljutni... Utáltam a rövid lőtávolságú brit artykat. Igaz, sokszor a nagyobb szög miatt igencsak meglepő dolgokat lehet velük csinálni.
    Szerintem a T92 mondjuk nem rossz, iszonyat sebzéseket lehet vele még mindig kiosztani. Fene tudja... De ha csak egyet választhatok, akkor CGC. :R

  • BigBear

    senior tag

    válasz hulp01 #228846 üzenetére

    Az se rossz. Én 4 buktával indítottam, 3 win, aztán megint 2 bukta. Elég is volt. Nem volt meccs, ahol a győztes 3-nál több tankot veszített volna. Komolyan, ilyen nincs. Nem igaz, hogy gyakorlatilag minden meccsben az egyik oldalon csupa idióta van. Egyszerűen nem tudom felfogni, miért kell ennyire belenyúlni a játékba. Pontosabban ez nem játék. :W Komolyan, akkor is hozza az ember ugyanazt az átlagot, ha semmit sem csinál.

  • BigBear

    senior tag

    Olyan szép ez a ládázás.... Fikázzatok nyugodtan, de alapvetően pont a hasonló játékosok miatt lesz ez a játék egyre trágyább. Meg még veregetitek is a vállatokat, hogy húde jó bizniszt csináltok.
    A biznisz jó, de csak a WG-nek. Nyerítve röhögnek a sok játékoson ahogy csörög a persely miközben ömlik be a lé. Csodálkozunk, hogy egyre sz@rabb a játék? Ömlik be a pénz hozzájuk -> minden rendben.
    A problémákat, az aránytalan csatákat pedig csak fokozza a sok prémtank. De hajrá, tömjétek csak a WG zsebét. Elnézést kérek mindenkitől, nem konkrétan ellenetek szólok, de szerintem könnyen belátható, hová vezet ez az egész.
    Várom a fikázást. :R

    [ Szerkesztve ]

  • BigBear

    senior tag

    válasz ollie #233336 üzenetére

    De még mennyi ilyen ügyes van. Olyan szép, amikor lighttal csücsül az ember, figyel, aztán valamelyik kedves csapattárs beállva totál mögém puffogtatni kezd, amire rendszerint engem durrantanak le, mert el se tudok miatta menekülni. :W
    Ennek a továbbfejlesztése, amikor szándékosan ki is tol a spotbokorból előre vagy le valami hegyen.

    [ Szerkesztve ]

  • BigBear

    senior tag

    válasz #21346560 #233344 üzenetére

    Aha, amikor bent ülök valamelyik spotbokorban a közeledő ellennel, akkor majd jól kirongyolok, hátha lekapnak. Persze lehet yolozni, de nem célszerű...
    Főleg, ha olyan helyen vagyok, hogy a hátam mögé beálló tülekedő csapattárs miatt csak az ellenfél felé tudok kimenni.

    [ Szerkesztve ]

  • BigBear

    senior tag

    válasz ollie #233343 üzenetére

    Ez velem is megesett nemrég. Kaptam egy kedves üzenetet az egyik társtól miután engem ledurrantottak. "Bad-bad-bad game, Idiot!" Őt utánam szedték ki nem sokkal, de nyertünk. Mindenesetre visszajeleztem neki, hogy el van tévedve, nem is válaszolt. Csináltam kb. 6000 spotot, konkrétan 2 killel meg kb. 1500 damage. T8.
    Ő meg összesen kb. 1800 damaget heavyvel, 0 kill... De én vagyok a szar. :U

  • BigBear

    senior tag

    Annyira szeretem, amikor csata után jönnek a "Rohadt full HP-s amatőr" meg "Nyavajás camper" üzenetek. Attól a 2 ellenféltől persze, akiket az adott csatában kilőttem. Megjegyzem, pont közelről kaptak.
    Én is van, amikor mérges vagyok, de valahogy idáig még soha nem süllyedtem. :U

  • BigBear

    senior tag

    válasz Dobi 562 #233496 üzenetére

    Ez most nagyon finom volt, de valóban, kaptam már szép cizellált kedvességeket is.
    Most az volt az érdekes, hogy egymás után durrantottam le a 2 tagot, majd meccs után szinte egyszerre írtak, majdnem ugyanazt. "Full HP trash, noob camper." "Full HP shit, f. camper".
    Mondjuk különösebben nem zavar, gondolom agyvérzéssel küzdöttek, vagy az egeret rakosgatták éppen össze vagy ilyesmi. ;]

  • BigBear

    senior tag

    Tegnap megint RNG nap volt rendesen.
    4 gyors csata, 4 win. Eddig ok.
    De 2-ben konkrétan 0, azaz nulla sebzéssel fejeztem be a játékot. Senkit nem bírtam átütni. Su 130 meg Skorpion. Kényelmesen megvárva a célkereszt megnyugvását a lövések vagy eltűntek valami térkapuban, vagy simán pattogtak boroskóláról, artyról, ELC 90-ről stb. Még csak egy rohadt láncot se bírtam lőni. (Mondjuk az is szép, amikor tornyot lő az ember -> lánc...)
    A Skorpival konkrétan közelharcba mentem, akkor se bírtam sebezni. Olyan szép, amikor egy szaros M53/55 hátuljáról meg oldaláról lepattanik a Skorpion lövése...
    Nem, nem volt millió a ping.
    Ha valamit akkor az ilyet rohadtul utálom. Értem én, hogy némi véletlenszerűséget akarnak, de ez nettó baromság.

  • BigBear

    senior tag

    válasz Warton #234037 üzenetére

    Nem azon múlik, csak kb. ennyi elég, hogy leszűrje az ember a biztos végeredményt. Bár mint feljebb írtam, akad amikor nyerő a csata, csak egyéni szivatás megy...

  • BigBear

    senior tag

    válasz weres78 #234125 üzenetére

    Hát rohadjak meg, ha nem így van.
    Skorpion egész kellemes nálam is. SU130-at annyira dicsőítették, hogy beszereztem, de azzal mintha én lennék az egész pálya mozgó agyaggalambja. Lehetek vele leghátul, bokorhegyek mögött, teljesen mindegy. Szinte azonnal kiszúrnak, vagy éppen kiszúrás nélkül kapom a találatokat akár artytól is. Vagy ha lövök, 50% fekete lyuk, 30% lepattanó bármiről a maradék meg vagy 100m-rel mellé. Ha beüt, akkor tuti low roll... Komolyan, volt meccs, ahol nem is lőttem, csak megmozdultam vele, abban a pillanatban -> pitty, bumm-bumm-bumm garázs. Nem tudok vele gyakorlatilag semmit se csinálni.

  • BigBear

    senior tag

    válasz bozont #235151 üzenetére

    Mondjuk ez a hétvége valami agyrém volt... 2x töröltem le ezt a mocskot (majd raktam vissza...).
    16 csata, 2 win. Sorban 11 defeat, majd 2 win, utána megint defeat sor.
    Olyan szép, amikor 300+ mm pennel pattog az ember a 20-30-40 mm páncélról, eltűnnek lövések vagy keresztben hagyják el a csövet, meg a sorozatos armor not hit - mindegy hogy hátul, oldalt vagy elöl találok el valamit. Vagy épp a tornyot lövöm és track lesz - ~20 méterről oldalról... Mind a 16 csata pár perces, 0-12/13/14/15 körüli volt. Ennyire nem hülye mindenki...
    Nem értem, ennyire miért kell belenyúlni a játékba. Balance a t...met. :W
    Vannak ilyen sorok néha.

    Más: valaki árulja már el nekem, miért van az, hogy ha capelnek, a csapat sokszor egyszerűen nem mer odamenni. Ülnek, várnak, mintha félnének, hogy jaj meglövik őket. De könyörgöm, ha nem csinálnak semmit, akkor is vereség a vereség. Ez mennyivel jobb? Sajnos elég sokszor tapasztalok ilyet.

  • BigBear

    senior tag

    válasz phoenix1989 #235713 üzenetére

    A spotrendszer úgy sz@r ahogy van. Rengeteg dolog bugos, ráadásul ezek elég nagy része régi probléma, mégsem javítják. Mondjuk minek is, amíg dől a lé -> lásd tavaly év végi "akciók". Amíg a játékosok nagy része vigyorogva önti a játékba a lóvét és tapsikol, hogy milyen jól járt (itt is ez ment, érdemes visszanézni), addig nagy ívben letojják ezeket a hibákat.
    Az elmúlt héten többször is előfordult nálam is hasonló érdekesség, amikor E25-tel vagy UDES 03-mal rejtőzve közvetlen közelről hátsón lőttek, s csak ekkor villant a másik tank. A fénypont az volt, amikor konkrétan keresztülment rajtam egy heavy és csak akkor vettem észre, amikor nekem ütközött.
    A MM és RNG csodák gyakorlatilag minden jellemzőbe, értékbe belenyúlnak. A csaták 90+%-ánál max. 2-3 lövés és borítékolható a végeredmény. Ezt szerintem mindenki ismeri.
    Mostanában 10 csatából 8-9 12-15:0 végeredménnyel zárult néhány perc alatt. Ennyire nem idióta mindenki. Vannak persze olyanok, akiknek halvány lila gőzük nincs mit is kellene csinálni, de olyan, hogy a teljes csapat gyp-s, azért...
    Bosszantó. Tényleg kedvelem ezt a játékot, tankok, lövöldözés, tök jó tudna lenni, ha a rendszer nem nyúlna bele ennyire a csatákba. Emiatt viszont a csaták alig pár százaléka az, amire azt mondja az ember, hogy na ez jó volt. Őszintén nem érdekelne, hogy veszítek vagy nyerek, ha zömében jók lennének a csaták. De az nem élvezetes, amikor mindegy mit csinál az adott csapat, az RNG / MM előre eldönti, hogy veszíteni vagy nyerni fog, mindegy mit tesznek a játékosok. Igen, az is szutyok csata, amikor 2 perc alatt 15:0-ra nyerünk, ledarálva az ellent.
    [link] <- érdemes megnézni. Spot. Nincs konklúzió, ő is csak arra jut, hogy totál random.

  • BigBear

    senior tag

    válasz Swinegod #235734 üzenetére

    Szerintem csak szimplán lökött. :DDD
    Viszont 100x inkább megnézem a leghülyébb videóját, mint bármelyik "menőét", legyen az skill, Quicky, vagy bárki.
    Mondjuk őszintén szólva rühellem megnézni a legtöbb nagymenő "mindenhűdefasza, ígymegúgytelehetszasztár, megintegyújabbkirálytank, húdejótalakítottmegintaWG stb" videóit. Imádom, amikor némelyikük villan, de még hosszú másodpercekig vigyorognak detektálva. Ez nálam bármely pálya bármely pontján kb. úgy zajlik, hogy villanok, max 2-3 s és bam-bam-bam-bam, arty, bármi vegyesen... De tuti én vagyok a hülye. :U

    [ Szerkesztve ]

  • BigBear

    senior tag

    válasz Dobi 562 #235746 üzenetére

    Hát persze, te már csak tudod...
    Tegnap mentem pár kört artyval. 1. A csapat háta mögött, úgy, hogy voltak körülöttem, ellen sehol, egész pontosan 6s után kaptam spotot. Mentem volna el, de telibe is kapott az ellen artyja menet közben. 2. Arty, hátul, lövés után odébbmozogva a 2. lövésem után tűpontos arty találat spot nélkül. Szintén voltak körülöttem, ellen sehol. A többi menet átlagos volt, "csak" ebbe a 2 anomáliába futottam bele. De itt is biztos csak nem értem a mechanikát, tutira csak blindshot volt mindegyik. :U
    Egyébként nem, egyáltalán nem vagyok jó játékos, nagyon max átlagos. Nem is leszek jó, őszintén 5. X körül már nem olyanok a reflexeim sem, a szemem sem, mint régen. Meglepetés: nem is érdekel. :P
    Engem csak az érdekelne, hogy normálisan játszogathassak kicsit egy tankos játékkal és ne a rendszer határozza meg az esetek 90+%-ában, hogy ki a jobb. De sajnos ez csak ábránd.
    Írtam is. Ha jó a játék, letojom, hogy veszítek.
    Nem fogok napi sok órákat ülni a játék előtt, van jobb dolgom is. De néha szeretek menni egyet-kettőt. Ennyi.
    Mondjuk utóbbi időkben egyre inkább boxon nyomom, nekem kényelmesebb, egyszerűbb, sok esetben élvezetesebb.
    Megnéztem pár youtube videót, mert ennyire azért érdekelt, de ezek alapján továbbra is tartom, hogy mr. szabadszájú nem kicsit lökött Klaus számomra sokkal élvezhetőbb tartalmat gyárt, mint bármelyik másik. Ha valakitől kiráz a hideg, az Tankelit. Nem sok videóját láttam, de elég is volt.
    Imádom, hogy mindig vannak megmondóemberek, akik a játék hülyeségeit is képesek megmagyarázni, hogy az nem is úgy volt, nem értesz hozzá. Pl. biztos szarul találtad el a 0 páncélú lightot hatodszor is, azért pattant / nem ért páncélt / critical sebzés nélkül / bármi a 300+ pennel. Ő meg profi, azért lövi át simán az eff. 300 mm páncélt 200 pennel. Meg nem értesz hozzá, azért megy artyval a lövés ~150m-rel jobbra / balra a célkörtől ötödször is. De semmi gond.
    Na mindegy, részemről ennyi. Elnézést mindenkitől.

  • BigBear

    senior tag

    válasz hulp01 #235773 üzenetére

    Ehhhh... könyörgöm, mi az, amit szerintetek nem értek? Hol beszéltem én átlátszó meg nem átlátszó bokorról, tracer nyomról stb.
    Anomáliákról beszélek. Arról, hogy előfordul, amikor egyszerűen nem működik vagy nem úgy működik, ahogy azt a WG állítja a spotrendszer. Arról, hogy úgy puffantanak le (nem jellemző, de belefutottam, lásd tegnap), hogy odébbmegyek, senki sem láthat, mozgok éppen és telitalálatot kapok. Vagy még sehol az ellen, de már detektálnak, majd mozgás közben kapom a találatot.
    Vagy a szokásos eltűnő lövések, "véletlen" mellélövések, vagy az RNG állandó belenyúlása a játékba. Ez mind-mind egy bosszantó apróság. Együtt élek vele, mert játszom továbbra is, de bosszantó. Néha túl sok.
    Erre jöttök ti azzal, hogy "hámernemértedámajátkot-e".
    Igen, tudom, hogy nincs replay - ez konkrétan az én hülyeségem, nem szoktam elmenteni, sokszor gondolok rá, de inkább hagyom. Nem lesz jobb tőle a dolog, ha visszanézhetem, hogy az 50m-re álló ellen mellé megy a lövés, miközben én is állok és kivártam a célzást. Mintha a csőből mondjuk a cső tengelyére mérten 40°-os szögben menne ki a lövedék. Vicc.

  • BigBear

    senior tag

    válasz hulp01 #235778 üzenetére

    Egy csomó minden, amit leírtál az rng hatása. Ez a játék legnagyobb rákfenéje szerintem, de ez nem bug hanem feature. Sokak szerint ez azért jó, hogy a gyenge játékosoknak is legyen sikerélményük. Szerintem nettó f@szság, de ez van.
    Na ezzel 100%-ig egyetértek. :R
    Rendben is lenne amúgy az RNG, ha tényleg csak sebzés -tól - ig, kétes helyzetekben találat, meg hasonlókra vonatkozna, nem pedig egyértelmű helyzeteket fordítana meg teljesen.

    Más: tudom, tudom, box az nem PC. Tegnap ott is volt egy érdekes manőver. ELC 90, Sand River map, rongyoltam max. tempóval, homokdűne - ugrató, simán mentem tovább (ahogy 10000x), majd 4-5 s után egyszer csak felrobbant, mondván fall damage. :DDD Eddig tartott, amíg meggondolta magát a rendszer? Nem volt semmi lag látszólag. Ezen mondjuk meglepődtem, ilyet eddig sem PC-n, sem boxon nem láttam.

    [ Szerkesztve ]

  • BigBear

    senior tag

    válasz Swinegod #235791 üzenetére

    Ismerős. Az is szép, amikor azt látom, hogy a fél banda heavyvel meg lightokkal elhúz hátra sniperkedni vagy franc se tudja. Felderítés nuku, simán leszedegetik őket, én meg kínlódok a szokásos helyeken párbajozgatva túlerő ellen.
    Már írtam, de hátha. Miért van az szerintetek, hogy amikor az ellen capeli a bázist, senki nem megy oda, nem merik kidugni az orrukat, mintha félnének 1-2 lövéstől. Rohadtul megalázó így veszíteni, mikor az ember valami lassúval van és hiába menne vissza. A gyorsak meg csak várnak a.... nemtudommire.
    Ilyenkor ha gyorssal vagyok, én szoktam yolózni... nem egyszer mentette meg a meccset a dolog. Ha kilőnek, hát kilőnek, de tettem valamit és nem csak vártam a semmire.

  • BigBear

    senior tag

    Kíváncsiságból.
    Nálatok is megszaporodtak a csaták, ahol a nép mintha szerepet tévesztett volna?
    Az elmúlt 5-6 napban szinte csak ilyen menetek voltak. Az hagyján, hogy az utóbbi ~40 csatában 90%-ban low(est) tier voltam, ehhez mondhatni hozzászoktam.
    De az, hogy a heavy-k megállnak a bázison és ott védekeznek vagy mittudomén, a lightok meg szintén hátulról campelnek, ennyire nem volt jellemző. Én meg csodálkozok, amikor heavy-vel egyedül próbálnék menni bármerre, vagy TD-vel magamnak kell felderíteni az ellent.
    Csodásak az ilyen csaták.

  • BigBear

    senior tag

    válasz Dobi 562 #235897 üzenetére

    Pedig háromszöggel is lehet csúnyákat művelni. Egy E25 naggggyon fincsi, amikor sz@rrá szivatod vele az ellent. ;] Persze kivéve amikor nem... Mondjuk az E25 kimondottan nem az a hátul ülök és várok a semmire TD.
    Négyszöggel akkor szoktam menni pár kört, amikor rohadtul nincs kedvem semmihez, csak puffogtatnék egyet. Sajnos mára agyonösszevissza vannak nerfelve, de még így is lehet jó csatákat menni.

    [ Szerkesztve ]

  • BigBear

    senior tag

    válasz Raysen623 #235899 üzenetére

    Artynál mondjuk bevallom, nem mindig értem a sebzést. Ha pen van, akkor sem stimmel a szokásos alfa + - .

  • BigBear

    senior tag

    Bírom, hogy micsoda sírás megy az arcade mode teljes látómező vagy hogy is nevezzem miatt. ;]
    Mivel konzolon is játszom, simán hozzá lehet szokni és szerintem nagyságrenddel jobb és élethűbb. Modern armornál van, true vision néven. (Mondjuk itt nincs arty.) A teljes mező átlátható, annyi keveréssel, hogy a messzi tankok nem detektálódnak be mint célpontok, hanem csak a spot távolságában. Hibrid rendszer. Viszont szabad szemmel zoomolva és célozva simán lőhető valaki, ha meglátják. Őszintén, sokkal jobb ez a rendszer mint a MM / RNG által bekevert odateleportál az ember elé 50m-re egy bármilyen heavy című baromság. Mert tök logikus, hogy a nyílt mezőn az emberrel szemben észrevétlenül átrobog egy 50+ tonnás vasdarab, ami csak akkor válik láthatóvá, amikor a rendszer úgy gondolja.

    [ Szerkesztve ]

  • BigBear

    senior tag

    válasz bigobert #235993 üzenetére

    A MM / RNG szerintem senkinek nem tetszik. A csapatok összeválogatásával kezdve a sebzéseken át gyakorlatilag minden úgy van megcsinálva, hogy a csaták 90+ %-ánál 5 mp agy 1-2 lövés után lehet tudni, ki fog nyerni. Max. 10%-a élvezhető a meccseknek, függetlenül attól, hogy nyer vagy veszít az ember. Engem totál hidegen hagy, hogy nyerünk-e, ha jó a csata. Máshogy fogalmazva: ha élvezhető a játék - ami igencsak ritka - akkor veszíthetünk is részemről (persze az ember igyekszik nyerni, de nem az a lényeges). A minap tök jót beszélgettem egy ellencsapatbeli ismeretlennel. Veszítettek, (a végére csak ő meg én maradtunk) de rohadt jó volt a játék, ő is élvezte. De az ilyen csata igencsak ritka.
    A pályák valóban lehetnének nagyobbak.
    A Modern Armor féle végtelen látómező (keverve ugye a spottal / detektálási távokkal) szerintem sokkal jobb mint a normál spotrendszer.
    Gold... hát igen. Gyakorlatilag a legalsó tierekben is köpködik a gold ammot. Ami a WG-nek egyértelműen jó.
    Tisztában vagyok vele, hogy ezek nagy része nem bug, hanem feature. Csak néha bosszantó tud lenni, mikor kifog az ember egy 30-40 csatás buktamenetet, mindegy melyik tankkal és tierrel van. Enyire nem kellene belenyúlni a játékba. De ez van...

    [ Szerkesztve ]

  • BigBear

    senior tag

    válasz manu75 #235994 üzenetére

    De nem ám. Ha fudod, próbáld ki a konzolos Modern Armort. (WOT ott is)
    Kicsit hibrid, végtelen látás (de ez manuális) keverve a spot /detekt rendszerrel (mikor közelebb van az ellen).
    Valahogy úgy, hogy mikor messze van, nem detektálódik be de zoomolva kibökheted. Amikor közelebb jön, akkor meg a normál detektálási /célzási rendszer lép életbe.

  • BigBear

    senior tag

    válasz hulp01 #236142 üzenetére

    Mehehe... Bocs... A hétvégén én is azt hiszem, egyéni csúcsot döntöttem. E25, T7-8 game. 26 találat, 0(!!!) damage. :C Semmit, de semmit nem voltam képes átlőni. Light-tól kezdve papír TD, de még egy artyt se. 0-15 game lett. Olyan csodálatos,amikor ennyire kiegyenlített, nem szarrá RNG-zett meccsekbe botlik az ember. Azt hiszem, lesz egy hét szünet, amíg ezt megemésztem. Kösz WG a csodás MM-t meg RNG-t.

  • BigBear

    senior tag

    válasz tasiadam #236166 üzenetére

    Éppen ezen fakadtam ki a múltkor. A meccsek minimum 80+%-a ilyen. Max. 5-10% amire azt mondom, hogy normális, élvezhető meccs. Biztos, hogy benne van az, hogy sokszor agy nélküli a játékosok nagy része, de amikor olyasmik történnek, hogy "mindegymivel" képtelenség bármit is átütni, az ellenfél meg bármivel átlő bármit is, vagy éppen a szélrózsa minden irányába mennek a becélzott, kivárt lövések, vagy artyval a beszűkült körtől 100m-re odébb megy a lövés és sorolhatnám, az eredmény meg 12-15:0 környéki sok-sok meccsen át, akkor azért elgondolkodik az ember, hogy kell-e nekem ez. Mocskosul túl van lőve mind a MM mind az RNG, hiába arcade játék. Kell valamiféle random faktor, de ez rohadtul nem az. Előre eldöntött meccsek zömében.

Új hozzászólás Aktív témák