Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • And

    veterán

    válasz MaCS_70 #47488 üzenetére

    Utánaolvasva, ebben lehet valami. Ugyanakkor nyilvánvalóan nem csak a frekvenciasávok átfedése számít, hanem a spektrumban elosztott, átfedő csatornákon jelen lévő teljesítményeké (energiáké) is. Vagyis ha a részleges átfedésben lévő hálózatok vételi jelszintje egymástól erősen eltér, akkor a látszólagos zajnövekedésből eredő hatás jelentéktelenné válhat, mivel a jelszintek nagyságrendi különbözősége - a saját hálózatunk javára - mindenképpen elegendő jel/zaj viszont biztosít a mi hálózati eszközeink számára.
    Az igaz lehet, hogy egy adott térben, nagyságrendileg egyforma jelszinttel vehető AP-k esetén jobban járhatunk, ha azonos csatornákat választunk azok számára (így érvényesítve a 802.11 protokollba beépített ütközés megelőzést / CCA check folyamatot), vagy legalábbis nem egyenletesen osztjuk el a sávban rendelkezésre álló csatornákat úgy, hogy részleges átfedésbe kerüljenek. Mindezt a 2,4 GHz-es sávra értve, három darabnál több, 20 MHz-es spektrális sávszélt alkalmazó AP esetén, amelyek semmikképp nem konfigurálhatók úgy, hogy egyáltalán ne legyen köztük átfedés.
    A Cisco végzett erre vonatkozó teszteket: [link], de az alap felállás ott is az volt, hogy a hálózatok azonos teljesítmény- (energia-) szint mellett kerülnek egymással részleges spektrális átfedésbe. Márpedig a kolléga által linkelt wifi analyzer eredmény szerint a saját / idegen hálózatok jelszintje között 30 dB (avagy dBm, különbségnél mindegy), lineáris teljesítményben értve három nagyságrendnyi, ezerszeres különbség van. Ebben a konkrét esetben valószínűleg jobban jár a részleges átfedéssel, mint a szomszédéval azonos csatornaszámmal, ha számít ez egyáltalán valamit, mivel a szomszédok annyira gyengék, hogy lényegében beleolvadnak a háttérzajba Egy normális antennákkal rendelkező kliens esetén már lehet, hogy nem ez a helyzet, de a saját / idegen hálózatok jelszintjének aránya - decibelben: különbsége - akkor sem változik.
    Ahogy említetted: ami az azonos csatornán dolgozó hálózatok esetén az ütközéskezelés (lényegében álvéletlen ideig tartó várakozás), az az átfedő csatornán zaj, mindkettő a hasznos sávszél csökkenését idézi elő. A valós hatás viszont erősen a körülmények függvénye.

Új hozzászólás Aktív témák