Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • válasz csemberlen #708 üzenetére

    A "kerülendő" túl udvarias kifejezés a szabványokat be nem tartó önjelölt villanyszerelők számára :). A padlás használata szinte mindig az olcsóság, kényelem motivációk alapján van... Meg nehogy vakolat legyen más közben a lenti lakótérben... Ennek pedig ára van.

    Az alábbiakat nem neked írom, hanem az olcsón, és okosan' szerelők figyelmébe ajánlva. De a riasztókat szerelők is hasonlóan lazán lesz**ják a lentieket.

    (1)
    A padláson a szolgáltató hozza be a vezetéket kötés nélkül, mely során a vezeték keresztmetszetét és fajtáját a padláson uralkodó hőmérsékletet tudomásul véve alakítja ki, ahogyan az oszlopon lévő légvezetékeknél és más vezetőknél is teszi.

    (2)
    A vezeték fajtáját(!), keresztmetszetét és terhelhetőségét jellemzően annak felhasználási területén fellépő hőmérséklet figyelembe vételével kell tervezni. A vezetékeknek is van működési hőmérsékletük. Egy átlagos MT kábel működési hőmérséklete kb. 50C. Ez a gyengébbek kedvéért a legtöbb webáruházban szerepel is a termék specifikációi között.

    (3) A vezeték ellenállása függ a vezeték hőmérsékletétől. A rajta folyó áram a vezeték hőmérsékletét minden esetben növeli, gyakran mérhető módon. Nyilván a környezeti hőmérséklet nem mindegy. 40-50 fokról indul nyáron a padlás, de elérheti a 60 fokot, a tető akár 80 fokos is lehet. A melegedés és ellenállás növekedés pedig ördögi kört indít be. Az ellenállás növekedésével, ugyan tovább nő a vezeték hőmérséklete, ami miatt tovább nő az ellenállás stb... stb... A padlás padlóján való vezetékezés esetén talán hőmérsékleti határérték alatt lehet tartani a kábeleket.

    (4)
    A legveszélyesebbet írtad is, hogy télen a lakásból az IP20-as szerelvények dobozai mögül gégecsöveken keresztül felszálló meleg levegő kondenzvizet eredményez. Az visszafolyik, ami a szerelvényekben, vagy kötődobozban nem kis gondot okoz. A padlástérben a csövek lejtetése nettó hülyeség mert minden cső valamiben végződik. A 3-mas pont miatt magában a padláson lévő kötődobozban is alakulhat ki kondenz lecsapodás télen...

    (5)
    Födémáttörés már eleve nem OK. A jellemzően tűzveszélyes besorolású padlás és az alatta lévő tűzszakasz összekötése ilyen módon nem OK. Egy ilyen után egy tűzszakasznak minősülhet a beltér és a padlás. De ez már tűzvédelmi megítélés.... és ezt tartom a kisebb gondnak.

    (6)
    A padláson nem tartózkodik senki állandóan, így az esetleges villamos tűz, mint fűst, sercegő hang stb. nem vehető észre, mint a lakótérben egyébként igen. Ha már ég, akkor tényleg ég...

    (7)
    Villamos felülvizsgálat esetén a fentieket nézik, leginkább akkor ha tűzeset után a biztosító, vagy tűzoltóság a tűzvizsgálat során von be szakértőt. De felesleges addig elmenni, hogy a szakértő megkommentolja, mert ezt megteheti. Nincs tervező, vagy villamos mérnők, aki fűtetlen padlásra tervezne villanyszerelést. És, ha a szakértő nem is tud éppen akkor szabványt beidézni, a tűz okaként a fenti pontokból fog válogatni. Persze, ha volt a 'munkát végzőnek' felelősség biztosítása, akkor nem gond... :D

    Összefoglalva: nem nagyon lehet egy fűtetlen padláson lenti lakótérrel összefüggésben jól vezetékezni.. Lehet törekedni arra, hogy a fenti 1-5 pontokat figyelembe véve csökkentsük a kockázatot, de nem minden pontnál van 100%-os megoldás. Körültekintő módon padlásvilágítást lehet csinálni, ami nyilván a fázist megszakítva, az év nagy részében nincs áram alatt. Nagyon ritkán van olyan gépészet a padláson: pl. gyári külsős motoros páraelszívó, ahol ez elkerülhetetlen és akkor ott abban az egy ritka estben kell nagyon körültekintően eljárni. Legdurvább, ha a mennyezeti világítást a régi alu vezetékek kiváltása miatt az új rezet, a padlásról lefúrkodva oldják meg és így vízcseppek potyognak télen a csillárok szerelvényeibe. Saját szemmel láttam.

    [ Szerkesztve ]

    Meliora sunt bono inimica

Új hozzászólás Aktív témák