Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz cucka #10150 üzenetére

    A kereszténység magva a szeretet, amit Jézus parancsolt (értsd jól). Az összes többi parancsolat és törvény levezethető a szeretetből. Sőt, azt kell mondani, hogy sok esetben a világi törvények is valami hasonlót próbálnak megvalósítani (ami nem csoda, egyrészt a vallási gyökerek miatt, másrészt amiatt, hogy a szeretet parancsát betartva élhetünk legjobban ezen a Földön - tehát egybevág az emberiség érdekével ).

    A másik fontos dolog,hogy Jézus meghalt a bűneinkért (ráadásul fel is támadt), és létezik bűnbocsánat. Azaz nem szükséges egy életen át hordozni bűneink súlyát, hanem ettől Isten megszabadít minket.

    Ez így röviden.

    Erre mi emberek kialakítottuk a kereteket, amin belül a hitünket ki tudjuk teljesíteni. Több ilyen keretrendszer van ezeket hívhatjuk vallásoknak, vagy felekezeteknek a keresztény valláson belül.

    Ha túlságosan a keretek és szabályok bűvkörébe kerülünk, elveszhet a lényeg. Előtérbe kerülhetnek a személyes érdekek, a "csaknekemvanigazam" mentalitás, és minden egyéb emberi gyarlóság. Mert a kereszténység önmagában nem véd meg ezektől. Sőt, a tökéleteset itt a földön el sem fogjuk érni. De utat mutat, kapaszkodót ad, és eszközöket.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Rive

    veterán

    válasz cucka #10150 üzenetére

    Igaz abból a szempontból, hogy a modern világban valóban háttérbe szorult a kereszténység fundamentalista értelmezése.
    Hümm. Van egy olyan érzésem, hogy ezen a környéken nem jól lett kettéosztva a dolog. A kereszténység középkori értelmezései szorultak/szorulnak háttérbe: ugyanakkor ez nem igazán ártott meg a fundamentumoknak, sőt. Ez a környék igényelne még némi kapirgálást.

    Szerintem a különféle bibliaértelmezések, istenképek, hangsúlyok a keresztény tanításban szépen követik a társadalom gondolkozásmódjának változását, a társadalmi elvárásokhoz idomulnak.
    Ee szerintem inkább egy összetett viszonyrendszer. A keresztény etika alapjai anno kiszabadultak az egyházak szoritása alól, és elég nagy társadalmi karriert futottak be, humanizmus néven. Most ez visszafelé kezd szivárogni, és szépen szoritja ki a középkori hordalékot. Szóvel ez inkább egyfajta kölcsönhatás.

    A jelenből viszont elég nehéz a középkori értelmezést úgy egészében keresztényinek nevezni...

    /// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

Új hozzászólás Aktív témák