Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • .mf

    veterán

    válasz gprspeter #19741 üzenetére

    Jah kérem, ezen obik mellett már nem lesz nagy a váltás :)

    Konyi: mivel fogalmam sem volt, rendelkezik-e a kiten túl obikkal és milyenekkel, kiindultam a két leggyakoribb APS-C obiból, a double-lens-kit alap- és telezoomjából.
    16 f1.4 FF-en olyan, mint 24 f2.1 - ezt kiválthatja a Batis 25 f2, ami tényleg nagyobb, vagy a Loxia 25 f2.4, ami viszont egy kicsit kisebb nála (ellenben ez is sokkal drágább, és manuálfókuszos is), vagy ha még egy kicsit sötétebb belefér, akkor a Samyang 24 f2.8, ami pedig sokkal kisebb.
    Hasonlóképp 30 f1.4-re (=~ 45 f2.1) is vannak opciók, amik nagyobbak (50 f1.4 a la Zeiss / Samyang, 50 f0.95 Mitakon), illetve olyanok, amik kisebbek is (Sony 50 1.8 és 2.8 makró, Zeiss 55 f1.8, Loxia 50 f2, Meike 50 f1.7 manuál); s ha a képminőség a cél, akkor szerintem 55 f1.8, az egy kicsit kisebb is nála.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz m3ss #19771 üzenetére

    "19 ropi zarszerkezet a7-be meg a7II-be is. 13e a munkadij. netto arak."

    :Y Ez meglepően baráti, kb. 2.5-3-szorosát tippeltem volna (Canonnál akörül volt, igaz ott a tükör is megnehezíti a dolgokat). Ha ezt tudom, nem babusgatom ennyire, hanem darálom a time-lapse-eket :DDD

    Tailor: az A7-re a fém bajonett gariban volt, vagy azon kívül? Ha igen, mennyi, ha szabad kérdezni, és mennyire bonyolult volt elintézni (a hsz-ed alapján ez se volt sima)? (Privátba is jöhet, ha nem publikus). Az enyémen is mozognak az obik és az adapterek, néhány elég csúnyán... A Fotodiox Tough E-mountjáról azt hallottam, hogy túl vastag, vagy szorulnak vagy fel se mennek obik és adapterek, ezért inkább az A7s-ére kell vadászni.

    Ixion: én úgy emlékszem, hogy sima és -R 100k és 150k vagy 150k és 200k-ra vannak tervezve. Az R1 hangos zárja után fícsörként hozták, hogy az R2-nél már egy tompító darabot is tettek a végére, és robusztusabbra tervezték, akkor 400k-ra emelkedett az R2 (és gondolom az R3 is ezt örökölte); a sima m2 és m3 zára nem tudom, hogy hogyan változott.

    [ Szerkesztve ]

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz .mf #19794 üzenetére

    Meglett az A7R2-esé: DPR: "The camera also has a revised shutter mechanism, rated to 500,000 actuations but also promising less vibration than the one on its predecessor.
    [...] The α7R II has a new highly durable reduced-vibration shutter that realizes 50% less vibration from shutter movements compared to its predecessor, and has a cycle durability of approximately 500,000 shots
    "
    Hmm, pedig egy bejelentés előtti diasorból tisztán 400k-ra emlékszem...

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz tailor #19797 üzenetére

    Azért nem keveset elkérnek egy fémdarabért :-/
    Építettem-szedtem szét-javítottam sok számítógépet, laptopot, megcsinálom én magam is. Utánanézek, hogy az utángyártottak közül melyik ajánlott még, de ha szept. közepén indulok, talán ide se ér addig... hmm...

    Mikrofon: ha hozzáadnád a szállítást, vámot, áfát... De még "okosba" is, pont egy ilyen "olcsó" obinál amúgy se nagyon éri meg vele vesződni (főleg nem annak a kockázatát vállalni, hogy a határon lebuksz), EU-n belül is találni időnként 240 €-s ár körül.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz Ixion77 #19981 üzenetére

    "Esküvőfotózáshoz a klasszikus ajánlott setup: két váz, 35 + 85 fényerős fixekkel. "

    Ha már tanácsot adunk, legalább ne hülyeséget. A klasszikus esküvőfotós felállás a két váz és 70-200 f2.8, 24-70 f2.8 - két fix nem elég rugalmas, ha 85 épp túl szűk, akkor amikorra a másik vázat előkapod, már lehet, késő, és 35-ből 75-80-at vágni elég drasztikus. Ahogy 85-ből 200-at is. És 24-et is nehezen lősz.

    syC: "Videózásra kellene, úgyhogy az AF elég fontos lenne."

    Videózásra pont nem szokás az AF a maga huntolgatásával, össze-vissza ugrálásával, rángatásával. Nagyon kevés az a fényképezőgép, aminek az AF-je használható videóra, a kézi fókusz továbbra is jobb.

    "a 0.71x-es booster szorzó a fényerőt is beszorozva befolyásolja"

    Igen

    Konyi: "Mert nem bántjuk az újoncokat, hanem segítünk nekik.

    Mindenki kezdi valahol."

    Itt nem szimplán újoncság kérdéséről van szó...

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz p_adam #19989 üzenetére

    "Ez így szintén nem igaz"

    De.
    Az, hogy most kinéztél valakit instán vagy hol, aki nehezli a 70-200-at és inkább 135-öst csavar fel, attól még a KLASSZIKUS felállás továbbra is az <egyik vázon 70-200 f2.8, a másik vázon 24-70 f2.8> marad.

    "Van aki 24-70/2.8 és 50/1.4 között váltogat, vannak elvek, de lehet mást is követni"

    Persze, annak, akinek már van egy kialakult, bevált, rá jellemző és pont ezért keresett stílusa, amit jól kigyakorolt és készségszinten használ. Csakhogy most nem erről van szó. Ez mindenkinél más és más, és aki még nem tudja, hogy neki mi válik be, annak hiába ajánlasz valamit. Pont ezért van a klasszikus felállás, mert az a tried-and-true, legrugalmasabb és általánosságban legjobban bevált.

    Belovary: "Egy biztos, hogyha arról van szó, hogy kezdő szett, akkor egyértelmű hogy a 24-70-et fogják többen ajánlani, nem véletlenül."

    Általánosságban igen (ezért is "alapzoom"), de pont esküvőn a 70-200 van normál esetben (sokkal) többet használva.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz p_adam #20004 üzenetére

    S különben is, a Fekete Lovag mindig győz!

    Legjobb, hogy nem is azzal vitatkozol, amiket írtam. Na de mindegy, részemről befejeztem, mert látom, úgyis falra hányt borsó.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz mikrofon #20137 üzenetére

    Papírkutya ;] :DDD

    Nagyon remélem, hogy a megjelenésig még sokat reszelnek rajta, mert elég vérszegény lett. A Canon esetében is a pletykaoldalak fw-frissítést várnak, ami javít/kiegészít sok dolgot rajta; egy interjúban azt nyilatkozták, hogy gondolkoznak a jövőben az IBIS-en (és az remélem nem a 2100-as évek lesz, hanem a következő modellek).
    Reméltem, hogy jobban megszorongatják a Sony már rég piacon lévő modelljeit, de ez így elég felemás.
    Már csak a Panasonic maradt, de mivel ott várható, hogy video-centrikus váz lesz (tehát drága), és mivel a Pana m4/3-on csak CDAF-et használ (azaz borítékolható, hogy nem lesz AF-bajnok), fotós szempontból pár apróságon kívül (potenciálisan: jobb ergonómia, menü, jobb IBIS, jobb időjárás-állóság, nagyobb bajonett, sok Sonyból hiányzó sw-es fícsör mint TL, focus stacking, pre-shot) nem várok nagy durranást; továbbá mivel ott a Leicától külön úton fognak járni, az obik is kérdéses, hiszen m4/3-on is inkább az Oly hozta a híresebb obikat (igaz a Pana 20 f1.7 máig egyik kedvenc obim, és a 12-32, 35-100 kit, 12-60 kit mind hozzák azt a kompaktságot és budget-szinten is korrekt teljesítményt, amit FF-en is szeretnék végre látni).

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz mikrofon #20743 üzenetére

    Hja, korrekt obi a 24-105, de iszonyat drága. Féláron még erősen elgondolkoztam volna rajta, de ennyiért...

    A héten nekivágok Indiának, de a kit 28-70-en kívül csupa adapterezett obival: fotóstáskában Canon 20-35, 35 f2, Minolta 50 f2 (gondolkoztam Canon 50 f1.4-en, de az is csak MF lenne, nyitva meg lágyabb, inkább elutazom az árát), Samy 85 f1.4; plusz még hátizsákban a Samy 14 és rossz idő esetére a kit 28-70-est is viszem. Jó kis kalandnak ígérkezik, az útikönyvek (weboldalak) ajánlói alapján sorra olyan csoda helyeket találok, hogy a világ összes ideje se lenne elegendő: egy 80-valahány soros listát írtam össze csak a főbb helyekkel, és egy csomót már fel se mertem írni, mert vagy nagyon kiesett, vagy már így is túl sok volt :))

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz konyi79 #20751 üzenetére

    A képekkel a szokásos gondban leszek: túl sok lesz :DDD de olyan helyekkel... Az Arany Háromszög (Delhi-Agra-Jaipur) mellett olyanok vannak tervben, mint Orchha, Ellora, Hampi, Khajuro, és talán-esetleg Leh - ha bátrak vagytok és jó az önuralmatok, keressetek rá képekre, de aztán nem akarok sokat csuklani :DDD S még mennyit vagyok kénytelen kihagyni (Jaisalmer, Kalkutta, Varanasi, Sikkim...), mert egyszerűen nem jutna rá minőségi idő, csak veszett rohanás...

    Rapid: :P igen, adja magát, hogy a 35-öst sokat fogom használni, m43-nál is a 20-as szinte hozzá van nőve a géphez - az eddigi felállásból ez hiányzik nagyon, úgyhogy ma elrohanok még egyért. Azonban lesznek olyan templomok és hegyek, ahova UWA kell (20-35), néhány helyre extrém UWA (14), vagy épp kistele (85). A 28-70 a tavalyi maláj úton is jól jött olyan helyzetekben, amikor kicsit esett, vagy vonaton-buszon, ahol nem volt idő megállni, váltogatni és fókuszálni.
    Persze, le lehetne szűkíteni 2-3 obira: 12-24 és 24-105, esetleg közéjük a nemlétező 35 f2 esti street-fotóra, vagy aki tigrist akar fotózni, 100-400 - csak hát hobbistaként ez pár évnyi utazási költségvetést el is vinne :))

    Mikrofon: "ha az általad felsorolt obik értékét összeadod"

    ;] 14 60k, 20-35 40k - de ezeket nem tudná kiváltani, tehát nem számolnám ide; kit 28-70 60k, 28 6.5k, 35 60k, 50 ajándék volt de talán 6k, 85 55k. Nagyvonalú leszek, obikon felül az EF-FE adapter még 10~11k volt, a MF obik buta adaptereire még max 6-7 ráment. Mondom, hogy félár :)

    A Mindshifteket már én is nézegettem, mert az oldaltáskákat preferálom, de elég drágák... Most egy Casepro Travel 25-öt használok, abban elfért: 17-35, 28, 50, 85, váz, TT350 és XT1, mini állvány, plusz apróságok. Ha a nagyobb 29-est vettem volna, abban talán a többi is elférne, de már ez sem kicsi, sem könnyű...

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz kovsol #20755 üzenetére

    Lehet, hogy van még több Arany Háromszög is :)
    Indiában legalábbis ezt hívják úgy, mert Delhi/Új-Delhi, Agra és Jaipur az ország sok nevezetességével egy indiai viszonylatban közeli háromszög.

    Céges kiküldetés, tehát a két hónap nagyja munkával fog telni Hyderabadban, ahonnan hétvégenként lógok el "közelebbi" (<600 km) helyekre, csak az utolsó bő két hét szabi. Egyedül vágok neki a kirándulásoknak, de cégen belül helyi kollégák eleinte talán irányba tudnak állítani. Országon belül távolsági közlekedés repülő, ahova van és ha olcsón van, vagy vonat, vagy távolsági busz; helyi közlekedés über, taxi, tuktuk-riksák, busz, egy-egy nyugis kisvárosban bérbringa, esetleg motor. Legalábbis innen nézve még így látom :)

    Sima A7, tavaly Szingapúrt-Malajziát is azzal jártam be (+14, 28, 50, 85 és 28-70)

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz .mf #20754 üzenetére

    Elmentem a Canon 35 f2-esért, és kiderült, hogy a Commlite adapterrel nincs végtelen :O
    Basszus, pedig már annyira rákészültem, hogy végre lesz jó 35-ös obim, f2, éles, modern bevonatok...
    Úgyhogy most gőzerővel keresgélek valami olcsó de jó 35-öst, még 2 nappal az indulás előtt :U Remélem az Opticamnél a Minolta MC 35 f2.8 még megvan, bár jobb lenne egy MD, de ha más nincs...

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz konyi79 #20762 üzenetére

    :R Nagyon kedves tőled, arról az obiról jókat hallani, AF meg az A7-tel a Canon 35-ön se lett volna használható - de sajnos Kecskemétre már nincs időm elszaladni... Megnézem holnap ebédszünetben hátha találok Opticamben vagy Soósnál valamit, most még utánanézek, miket érdemes keresni (Minolta MD 35 f2.8, Pentax K 35 f2.8 elég jók csak főleg utóbbi nem túl gyakori, Canon nFD 35 f2.8 egy kicsit gyengébb közelre, Minolta AF 35 f2 a flare-en kívül egész jó, a többiről keveset tudok - van még OM, M42 és L39 adapterem).
    A Canon EF 35-ös esete pedig egyikünket sem hagyja nyugodni, holnap még megnézzük a sráccal, hogy másik EOS-NEX adapterekkel is ezt csinálja-e...

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    Köszi skacok! :R

    Mikrofon: persze, évek óta rendszeres olvasója vagyok, itt is linkeltem többször.

    Grigo: az a mai próbához jönne jól, egy óra és kiderül, hogy csak a Commlite-tal nincs végtelen, vagy a buta adapterekkel sem. Ha a Commlite a rossz, akkor lehet kölcsönkérem :)

    KawaBazsy: köszi, Konyi írta üzenetben, hogy szerdán épp jár is Pesten

    Százbolha: tudod, Murphy... múlt pénteken kaptam meg a megerősítést, hogy mehetek - a 35-ösért a találkozót aznapra már nem tudtuk leszervezni, csak hétfőre, mert a srác vidékről jár be; én pedig nem aggódtam, mert addig meg voltam róla győződve, hogy ez jó lesz. Erre lásd...

    Szempontok részemről: legyen aránylag kicsi-könnyű-kompakt; középen okés élesség és jó kontraszt nyitva, f4-en tűrhető, f5.6-on jó sarkok; és lehetőleg ne legyen veiling flare, se sok kóma, se túl karakteres rajzolat. Nem mellesleg ár: a Yongnuo gyárt egy AF-es Canon 35 f2 kópiát, ami a Canonnál kicsit gyengébb, de néhány felszaladt árú régi obinál mégis jobban teljesít. Ezekbe a szempontokba nem tudom, mik férnek még bele...

    Hyderabad majdnem olyan népes, mint Mo (8 m), csak lesz ott is valami fotóbolt...

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz .mf #20769 üzenetére

    Murphy él és virul :)

    Megnéztük a Canon 35 f2-t másik adapterrel: ott sincs végtelen (kb. 10 m a vége); miközben 5D, 5Dm2-n meg simán. Van 3 másik EF-es obim, azokkal van végtelen az adaptereimmel (igaz ebből csak a 20-35 AF-es, és ott épp csak eléri a végtelent a legvégén). Láttatok már ilyet? :DDD

    Körbenéztem Opticamben, az eladó mondta, hogy Exa-n kívül (olyan adapterem pont nincs, gondolom valamelyik CZJ Fleki lett volna) épp nincs semmi jó, volt egy Vivitar és egy Carenar, előbbi csak simán lágy volt a széleken még f5.6-on is (f2.8 után f5.6 volt a következő rekesz, lol), utóbbinak vagy minimum nagyon durva a field curvature-je, vagy még tetejébe decenteres is volt.

    Benéztem Soósékhoz is, most is alig volt valami: egyetlen 35-ös volt, egy f2.4 Fleki, de az még liciten van...

    Hozom a formám - a dolgok ritkán mennek simán, ha meg mégis, akkor kezdek gyanakodni, mert még nagyobb szívás lesz a vége :DDD

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz szazbolha #20768 üzenetére

    Százbolha topiktársnak hatalmas köszönet, most már 35-össel vághatok neki az útnak :R
    A feltétele az volt, hogy képeljek sokat az útról, igyekszem majd ennek megfelelően cselekedni :)

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz 80hun #20930 üzenetére

    "De a 28-70-es kitobi sem olyan rossz ám"

    De :( Épp az este csináltam meg a hétvégi városnézős képeket - pár helyen főnök családjával és egy helyi kollégával voltam, nem akartam, hogy rám kelljen várni, ezért a 28-70-est csavartam fel. 28 f8-nál képszélhez még csak közeledve is már eléggé maszatol és keményen CA-zik, még Dxo is csak tompítani tudja. A fixek után el is felejtettem, mennyire ergya ez az obi. 32~35 és ~60 között emészthető, alatta és felette gyenge; középen éles, széleken nem csak lágy, de CA-zik is.
    Lőttem pár svenket a forgalomban, lett volna egy tök jó kép, ülnek öten egy traktoron, jól is sikerült vele mozogni, csak a fókusz... 50 f8-on, tőlem 2-3 sávnyi távolságra, és akkora luftot lőtt S-AF-ben, hogy basszus. Nem is értem, hogyan sikerült összehoznia, hiszen fókuszálás és expo között a traktor közeledett, mégis rövidebb fókusztávot lőtt be: a kerék élesebb, mint mögötte a motortér, s főleg, az emberek. Szóval még AF-ben is cserben hagyott... Most már tényleg csak arra van nálam, hogy esőben is tudjak lőni, és gyorsabb, mint 3 obit cserélgetni.
    S az a baj, hogy nincs más értelmesebb választás rajta kívül, csak a méregdrága 24-105 vagy az alig kapható Tamron 28-75 f2.8...

    Be is rakom őket, hogy lássátok, miről beszélek:

    [ Szerkesztve ]

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz kovsol #20947 üzenetére

    A fókusz a váron, tehát gyakorlatilag a végtelenben volt. A gond nem azzal van, hogy jobbszélen az előtérben lévő fal lenne életlen, hanem hogy a háttérben, az erőd jobb felső oldala is maszat, még mikrokontraszt és Dxo obi-specifikus élesítése után is; a CA nyoma pedig gondolom még most is látszik, pedig már elég sok lejött belőle. Az obi mintha egyszerre lenne decenteres jobb felül és más képeken bal alul, csakhogy ezt f6.3-f11 között is produkálja... Kezdek lassan arra is gyanakodni, hogy a műanyag mount miatt nem teljesen párhuzamos az obi a szenzorral, és az okozza.
    Csatolom akkor korrekciók nélkül is (expo kapott +2/3 FÉ-t, highlights -30, shadows +30, blacks +10, hogy valamelyest jobban látszódjanak részletek, de sajnos így is elég összefolyós; a többihez nem nyúltam, a wb az eredeti (az is rendszeresen kékesbe megy, itt is), kontraszt, mikrokontraszt, színezés, egyenesítgetés, vágás nélkül) - itt talán jobban látszik a lágyság és CA.

    Szerk: most nézem, az ide feltöltött kép leméreteződött 1902×1268 px-re... remélem azért még látszik valami abból, amit mondok.

    A traktoros S-AF volt a közeledő traktoron - tehát a traktor a fókuszálás és a jó szögbe érkezéskor elsütés között pár méterrel közelebb jött, tehát a fókusznak max a fejek mögött kéne lennie -- ennek ellenére nekem nagyon úgy tűnik, hogy messze előtte van.

    M3ss: az A7 eleve olyan, mintha csak CDAF-fel fókuszálna :) Hiába van ugyanannyi PDAF pontja, mint az A7m2-nek, az érzetre mégis jobban fókuszált.

    Bercsi: ha jönnek újra-meg-újra, úgy könnyebb :) Itt épp mást fotóztam, amikor megláttam a traktort, és svenkelve utánafordultam. Teljesen spontán jött, hosszú is lett (1/50), ha rákészülhettem volna, inkább áttolom S-prio-ba és 1/80-ot használtam volna)

    [ Szerkesztve ]

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    Szépen-lassan pakolgatok indiai képeket a Google Photos-ra - igaz jócskán lemaradásban vagyok, nem csak a hosszú hétvége képeivel, hanem néhány előző hetivel is...

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz syC #21076 üzenetére

    Jobban, mint vártam. Mint egy hét után kiderült, mióta megérkeztem, filteres csapvizet iszok, és csapvízzel elmosott tányérokat-poharakat-evőeszközöket használok; ennek ellenére eddig két hét alatt összesen két olyan nap volt, amikor enyhe hasmenésem volt - nem a rohanós fajta, hanem csak amikor érzed, hogy 0.5-1 órán belül menned kell majd, és nem lesz túl szilárd...
    A kaják baromi csípősek, még az enyhébbek is duplán csípnek. Párszor volt olyasfajta gyomorégésem, mint amikor éhgyomorra iszol pár erős felest. Lehet az is, hogy csak nem vagyok hozzászokva - otthon sem ettem nagyon csípős kajákat, itt viszont könnyű beletenyerelni a jóba... Mondjuk fejlődök, első napokban könnyem-taknyom egybefolyt és leizzadtam egy kis biryanitól is, másfél hét múlva már nem volt akkora gondom vele.
    Szóval az út ezen szempontból enyhébb, mint amire számítottam.
    Más viszont... Basszus, hogy az indiaiak mennyire körülményesek és túlbonyolítanak mindent... Pl. mentem be plázába pénzt váltani - őr megállít, hogy belépés előtt ki kell töltenem a papírokat: név, cím, telszám, kihez jövök, mi a címe (mutatttam, hogy itt van, de nem, mondta, hogy írjam le...). Vonatot foglalni? Külföldiként felejtsd el, mert ahhoz regisztrálni kell helyi címmel, helyi bank-adatokkal. Csak a helyi kollégák segítségével tudok ilyeneket intézni. Aztán 90-30 nappal előtte le kell foglalni, ha biztos helyet akarsz - utána már csak a "tartalék-kvótában" reménykedhetsz, hogy jut valami. Ha nem nyert, akkor vagy repülő, bár fapados-áron megy, de a megérkezésből ítélve macera (hosszú sor, megérkezéskor is security check - de miért?? Volt egy felszállás előtt, volt egy a transzfernél, és még egy leszállás után, lolwtfbbq); vagy pedig éjszakai alvós busz - ami ugyan nevetségesen olcsó, a hétvégi ~600 km busz-utak kb 5 / 8~9 Ft/km-re jöttek ki, de messze nem annyira kényelmes (néha rossz utak, a folyamatos dudálás és fékezgetések az indiai forgalomban, kicsi hely, stb). S a közlekedés... gondolom láttatok már videókat, őskáosz :)

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz rgranc #21081 üzenetére

    Köszi a tippet, jól hangzik. A hétvégére Ellora van betervezve, ha sikerül vonatjegyhez jutnom (ha nem, akkor is, csak akkor kicsit morcosan, és kapja be az indiai vasúttársaság, hogy egy héttel előtte állítólag már csak tartalék-kvóta és tatkal, azaz erősen feláras "last-minute" jegysorsolás van - valójában viszont rengeteg az üres hely a vonatokon); de nyakunkon a Diwali, akkor inkább nem utazok sehova, amilyen káosz és tömeg várható, tehát lesz időm bejárni a várost.

    Százbolha: köszi, igyekszem is ám kihasználni az itt töltött időt :) Ma befejezem előző hétvégéig, holnap már talán a hétvégi kirándulásról is lesznek fent képek

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz .mf #21083 üzenetére

    Felkerültek a múlt hétvége érdekesebbik felének fényképei is :)
    Megyek aludni, mert már 1, és erre a hétvégére is érdekes helyek vannak betervezve (Ellora sziklából kivájt monolit templomai és templom-barlangjai; valamint pár egyéb látnivaló Aurangabad közelében) :)

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz mikrofon #21095 üzenetére

    Köszi - rengeteg szép hely van Indiában, csak sajnos borzasztó nagyok a távolságok. Ma este is egy közel 13 órás vonatút következik, pedig ez még nincs is *annyira* távol. A 3 hét múlvára kinézett még csak tervezés alatt áll, de oda a vonatok 19~25 óra, és 1200 km; sajnos repülővel sem sokkal gyorsabb, mert a két hely között nincs közvetlen járat, csak olyan, ahol 10 óra a várakozás.

    A DxO-nál szerintem most örülnek, ha a csődöt sikerül elkerülniük.

    Százbolha: köszi! Igen, még az első gen - ezért van nálam 2 állvány, egy mini és egy utazó - kora-esti és hajnali képekhez már kell, főleg, ha a 20-35-öst f8-f11-ig kell rekeszelni...
    Nehéz egyensúlyozni, de így is élvezem, sőt, a fényképezés motivál, hogy több szép, érdekes helyre menjek el, és olyan időpontokban (napkelte, naplemente), amik ugyan nem a legkényelmesebbek, de ekkor a legszebbek. Ezzel az úttal aránylag visszafogtam magam, igyekszem nem túlvállalni és túl rohanósra venni - egy hajnali/reggeli és egy délutáni/esti célpont, és szép nyugisan a magam tempójában bejárom a helyet.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz aznem #21101 üzenetére

    Köszi! :R
    Ah, az indiai utak elengedhetetlen kellékei, az "autók" (autóriksák, ritkán tuktuk, amit nem tartom kizártnak, hogy a dudálásról kaptak :U ). Annál a képnél az indiai utak káoszát akartam érzékeltetni, mondjuk az igazi hosszabb záridővel (stabival) lett volna, na meg a belsőt vakuval megvilágítani, de mivel rosszallóan vette a fotózást, inkább nem forszíroztam a dolgot. Az volt az első utam helyi riksával, de biztos megyek még párszor este is, remélem valamelyikkel majd meg tudom beszélni.
    Most már lassan mindennel utaztam itt: repülő, távolsági vonat, távolsági busz, helyközi vonat, helyközi busz, városi tömegközlekedős busz, terepjáró-taxi, sima taxi, kocsi, autóriksa, motor, robogó... Lesz még pár vonatos-buszos kép, amikor már kisebb volt a tömeg és lehetett fényképezni; valamint néhány pályaudvaros.
    Tegnap megjártam az Ellora-barlangokat, szerintem idén kb én lehetek az első turista, aki az összeset megnézte, 1-34 + a Ganesha-barlangok fent a (most épp kiszáradt) pataknál, ahova már út se vezet, csak ösvény :)) A 6-os nyitásra mentem oda, a 6-os zárásig egy fél órás evés-ivás szüneten kívül szinte meg sem álltam. Utána az éjszakai buszt végigaludtam, a dudálás, zötykölődés és szűk hely ellenére is.

    Diwali alatt nem tervezek utazni, akkor maradok a városban, majd portrézok is egy kicsit - remélem az őket fotózáshoz is úgy viszonyulnak majd, mint a fiatalabbak (~30-ig) a velem szelfizéshez: főleg vidéken lépten-nyomon kérnek, hogy szelfizzek velük, a hétvégén simán megvolt napi 40-60 ember. Mióta itt vagyok, már több száz, ha nem ezer képen szereplek :D

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz .mf #21114 üzenetére

    Hogy ne csak a duma menjen a vintage obikról, hozok egy kis kontentet is :D
    Előző hétvégéig nagyjából megvannak a képek, mentek is felfelé Google Photosra. Reggel érkeztem vissza Hampiból, tegnap az ebédet is skippeltem, csak hogy tudjak még menni minél többet látni és fotózni - és még így is csak egy részét láttam :) Hampiról képek majd a hét második felében

    Szerk: Kovsol, Nippon: 14-bit csak Single módban van - és sajnos nem csak sorozatnál vált 12-re / 11+7-re, hanem bracketingnél is, és ami még szomorúbb, még bulb-nál is. Legalábbis A7m2-nél még így volt, nem tudom, hogy 3-ra javították-e.

    [ Szerkesztve ]

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz kovsol #21199 üzenetére

    Nah, fejlődés :)) Akkor következőként jöhetne a választható lossless tömörített 14-bites raw, a kikapcsolható star eater, és a jobb időjárás-állóság az akku-ajtónál is. Mondjuk az időjárás-állóság az objektívekből is hiányzik, még a friss 100-400-asról is olvastam gondokat...

    Százbolha: köszi! :R Valójában nem csak az az egy nő volt ott, hanem az árnyékban még 2-3 ember, de őket eltüntettem :) S erre a pillanatra is sokat vártam és elég nagy mázli volt, hogy csak ennyi, mert ilyenkor már rengeteg a látogató. Az Ellórai barlangokhoz napkelte előtti nyitásra mentem, és napnyugta utáni záráskor jöttem el, ehhez, a 16-os "barlanghoz" 3x mentem vissza a nap folyamán: először korán, hogy még a turisták előtt bejárjam és belül suttyomban állvánnyal fotózhassak; utána amikor már elkezdi érni a nap, és a lapos szög kiemeli a faragásokat; valamint harmadszor, amikor a nap már szinte teljes magasságában éri, de még nincs annyira sok turista. Végül épp sikerült mind a 34 számozott barlangot + a Ganesha-barlangokat feljebb a most éppen kiszáradt vízesés patakja mentén bejárni, de keltétől nyugtáig megállás nélkül mentem, még az ebéd is kimaradt. Alaposan el is fáradtam, utána a 10 órányi éjszakai buszozást a zötykölődés, folyamatos dudálás, fékezgetés, szűk hely és kényelmetlen póz ellenére is teljesen végigaludtam...

    Az a7m2-höz már nem számítanék fw-frissítésre, ahogy az A7 és A6000 sem kapott meg olyan dolgokat, amiket hw-esen tud, de sw-esen korlátozták, hogy ezzel is az újabbak felé tereljék a vásárlókat...

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz belovary #21262 üzenetére

    Ha "egymillió km-re" vagy, akkor én mit mondjak, itt délkelet-Indiában? :DDD
    Miután hazaérek, remélem lesznek még hasonlók, köztük olyanok is, amik inkább az érdeklődési körömbe vágnak

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz konyi79 #21264 üzenetére

    Nem csak gondolom, hanem tudom, hogy titkon könnycseppeket morzsoltok el sanyarú sorsom felett :DDD

    De amúgy tényleg nem egyszerű. Bazi körülményes egy csomó dolog itt külföldinek. Pl. legfeljebb helyi vonatjegyet tudok venni, személyesen az állomáson - távolsági vonatjegyet online csak indiai lakcímmel és indiai bankkártyával regisztrálva lehet. S azt is marhára előre kell, 1-2 héttel előtte ált. már csak várólista, és ha ott nem kerülsz sorra, akkor "tatkal" van, azaz a tartalék-jegyeket az utazás előtti napon 10-kor megnyitják, és másodpercek alatt el is tűnnek (ha ismerős valakinek a Neptunos tárgyfelvétel...). Távolsági vonat, mivel itt tényleg távolságok vannak (jövő héten egy 19.5 órás vonatút vár), alvókocsik, az igényesebb 3A osztályon 3 "emeleten" alszanak az emberek egymás felett, de legalább 3A-n már van légkondi és valamivel kulturáltabb, mint a sima alvó. Bár itt is zavaró, amikor nagyobb állomásra érve jönnek az árusok, végigverekszik magukat a vonaton, rikoltozva-kolompolva. Vagy ha valaki más ül/fekszik a helyeden... Tetejébe elég megbízhatatlanok a vonatok, egyszer sorba kétszer törölték a helyi járatot, így 5 órát vártam az állomáson; az eddigi egyetlen távolsági vonatozásom 1.5 óra késéssel indult. Távolsági buszt sokkal egyszerűbb foglalni, amiből szintén vannak ülősök és alvósok is, és valamivel megbízhatóbbak, eddig 5-ből csak 1 késett egy órát. (A helyi buszok már más tészta, tegnapelőtt a gugli szerint 1 órás utat a városban 3 óra alatt tettem meg, mert sorra kimaradtak a buszok, vagy elterelték őket, vagy csak a sofőrök úgy gondolták másfelé mennek...) Igaz ezeknek is bőven megvannak a maguk nyűgjei, a folyamatos dudálás, vagy a rossz utakon zötykölődés, vagy a lakott területeken elég gyakori fekvőrendőrökön dobálás miatt elég fáradtnak kell lenni, hogy el tudj aludni. Vagy akár egy SIM... filléres a telefonálás és az adat (kb 2k HUF-ért lenne 2 hónapra prepaid kártya, korlátlan beszélgetéssel és napi max 1.4 GB adattal), de 3-4 szolgáltatói üzletet jártam végig, mire kibökték, hogy külföldinek nem adhatnak el kártyát... Na meg az, hogy a külföldieket sokan két lábon járó ATM-nek nézik, mindig el akarnak adni valamit, de sokszoros áron, állandóan jönnek a taxisok és riksások, rendszeresen az utamba állnak riksával... rosszabb esetben próbálnak is átverni, lehúzni. És akkor a forgalmat még nem is említettem, ami maga az őskáosz. Meg amúgy minden szervezetlen, kaotikus, egy csomó dolog alig működik, rengeteg a szemét, a kosz, a bűz, utca szélén folyik a nyitott csatorna, sikátorokban patkányok futkorásznak, útszéli szemétdombokon tyúkok, kecskék, félig elvadult disznók legelnek... Sok szép hely van (szétszórva iszonyat távolságokra), érdekes kulturális emlékekkel, meg a lehúzósokat és tolvajokat leszámítva kedvesek az emberek, de önszántamból nem biztos, hogy jönnék ide...

    Belovary: szoftvercég helyi irodájában dolgozok.
    Millió kép, ne is mondd, egyesével, megfontoltan lövöm a képeket, de már félig tele van a 64-es kártya, amit itt kezdtem meg... Hétvégén takarítanom kell rajta, ha nem akarok hamarosan kifogyni...

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz kovsol #21274 üzenetére

    Egy friss 64-est hoztam, az előzőn még volt 5-6 GB hely, az egy hétre még elég volt. Egy 64-es kártya nálam ált. bő fél évig elég szokott lenni, pedig otthon is rendszeresen utazok. Nem vagyok egy géppuska-kezű ;) Ezek a mai fiatalok, bezzeg régen, amikor pár tekercsből, tekercsenként 24 / 36 képből kijött egy teljes nyaralás :DDD Legrosszabb esetben veszek még egy kártyát helyben.
    Ha pedig tartalékra gondoltál, van 2 régi kártya is, rajtuk pár giga hellyel, ha nap közben halna be, de olyan eddig még nem volt :) *kopp-kopp*

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz szazbolha #21279 üzenetére

    m4/3-nál időnként (nagy dinamikájú jelenetekre, pl. erős napkelte / naplemente) szoktam használni expo-bracketinget, de az A7-esnél már nem érzem szükségét, annyi tartalék van a rawban.
    Mint írtam, az előző és azelőtti kártya nálam van, mindkettőn még van pár giga hely, ha napközben menne tönkre a kártya, utána meg már tudok helyben is újat venni, még a kisebb falvakban is van mobilbolt, és ott mSD biztosan, talán SD is.
    Amilyen olcsóak a kártyák, és amilyen lassan telnek nálam meg, egyszerhasználatosként használom őket: amint kezd megtelni, elrakom - így marad +1 backup a képekről, nem csak a laptop és külső winyó, illetve otthon még az asztali gép és hálózati winyó; valamint azzal, hogy nem formázom és írom sokszor újra, úgy az elhasználódásból eredő kártya-hibákat is elkerülöm - szerintem ezért sem volt még nálam fatális kártya-hiba (egyszer volt valami nyűgje egy kártyának, mindenképp újra akart formázni, de arról is le lehetett menteni minden képet photorec-kel).

    Kovsol: én csak fotózom, az kevésbé zabálja a kártyákat :) Én sem csak egy képet lövök, de minden kattintást végiggondolok, mi a téma, hogy van a kompo, honnan hogyan lőjem meg, milyen szögből, melyik obival, mekkora rekesszel, stb. Lassabb folyamat, de kevesebb a felesleges kép, inkább csak azokon szoktam szörnyülködni, hogy valaki nem hajlandó kimászni a képből, vagy pont belépett a távolban és szedhetem ki, vagy berepült egy madár, vagy pont lecsúsztam egy jó pillanatról...

    ... na elég volt a dumálás a képekről, megyek vissza válogatni, mert sosenemleszvége :))

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz Mirman #21294 üzenetére

    Nosch, én megpillantottam a 399 990 Ft-os árát, és a birtoklási vágy inkább az összeg megtartása felé terelgetett, meg az forgott még a fejemben, hogy abból milyen f@sza helyekre el lehet jutni, ahol ennyiből budgetba egy hónapot is elvagyok. Sőt. Most nézem, az előző hétvége Hampiban, 350km busz péntek éjszaka oda, szállás, kaja, bringabérlés, helyi viszonylatban drága belépő a fő attrakciókhoz, pár olcsóbb belépő a kisebbekhez, majd busz vasárnap éjszaka vissza - az egész kijött kb 15k HUF-nak megfelelő rúpiából.

    Speaking of which, mennek felfelé Hampiról is a képek az albumba :)

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz kovsol #21308 üzenetére

    Nekem is volt ilyen évem, amikor két hét sarkkörön sarki fényezés után egy hónapig jártam Japánt a retúr repjegy árával vetekvő Japan Rail Pass birtokában... Ha nem Indiába mentem volna, idén őszre is Japán volt a cél, de így jövőre (vagy tovább) csúszik...

    GprsPeter: de, akkora ágyú - elég nagy az átmérője. 14 mm elég extrém, ugyan lehet vele elég érdekes városi és beltéri képeket is lőni, de olyan ritkán használom, hogy csak kifejezetten Tejút / csillaghullások fényképezésére viszem magammal. Inkább a 16-35, sokkal használhatóbb. Ha nagyon kell a 14, akkor inkább a feleannyiba kerülő manuál változatából keresnék egy jót.
    A 28-55-85 nem egy rossz felállás - a 28-75 mellett lehet létjogosultsága, ha az abszolút élességre törekszel f4-nél tágabb rekeszeknél

    Rgranc: inkább, mint egy koloniális időszakból megmaradt tanyabájk :) Látszik, hogy olcsóságra tervezték, a "négyezres bringának" is csúfolják itt, mert négyezer-párszáz rúpia a Decában, de tette a dolgát, egész jól gurult, ment árkon-bokron, homokos, köves, sziklás utakon, fékek is fogtak

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz rgranc #21316 üzenetére

    Nem messze onnan, Sreebagh Colonyban lakok, Hitech City Phase 2-ben dolgozok; én is voltam már a bringaparkban, amikor elmentem megnézni naplementére a Botanikus parkot, erre fényképezőgéppel nem engedtek be...
    Eleinte én is gondolkoztam a bringán, de amint megláttam a viszonyokat, letettem róla :)) Igaz pont akkor kezdték el az épülő metró miatti tereléseket, azóta annyira nem vészes... 2 km a mhely, inkább besétálok, vagy 32-40 Olán egy riksa nem-csúcsidőben; az érdekesebb helyek amúgy is távol és elég forgalmas utaknál vannak, és a bringabérlet 1 hónapra már annyi, hogy erősen elgondolkodik az ember, hogy érdemes-e.

    Kovsol: nem a 24-70-ről beszélek, hanem a Tamron 28-75-ről. Középen éles, de a kompaktságért cserébe nagyon kimillizték a képkört, a szélén vignettál, kell rajta rekeszelni, hogy sarkig jó legyen - a fixeknek pár FÉ-kel előbb elérik az éles sarkokat. Ezért írtam abszolút élességet, pl. tájképhez, épületekhez.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz 80hun #21321 üzenetére

    Nem azt írtam, hogy nyitva, hanem azt, hogy a sarkig élességet egy fix tágabb rekesz mellett hozza, mint a 28-75, ami épphogycsak kirajzolja a képkört.

    Tájképnél meg pont nem számít hogy f8 v f11 kell rekeszelni.

    Tűző napon tényleg nem - de ha kevés a fény, elég nagy különbség lehet, ha egy fix f2.8-on sarkig éles, a zoom viszont csak f8-on éri el azt az élességet -- az egyikkel ISO-400-on, a másikkal már csak ISO-3200-zal lőhetsz. Állvány, a standard válasz -- de nem mindig van idő elővenni és felállítani-beállítani, vagy nincs kéznél, vagy nem is lehet használni (templomok, múzeumok).
    Aztán vannak persze azok a helyzetek is, amikor pedig fixeket cserélgetni nincs idő. Mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy mit és hogyan használ, milyen jellemző helyzetekben, és milyen kompromisszumokkal tud együtt élni.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz grigo #21343 üzenetére

    "pedig én már gondoltam rá, hogy az FE rendszeremet olyra cserélem pro üvegekkel és nyerek súlyt és mft csodát, meg színeket de eddig nem jutottam el soha odáig."

    Az Oly pro fixeit eléggé fából vaskarikának érzem, inkább a kicsi fixeket és zoomokat (15, 20, 42.5 / 45, illetve 9-18, 12-32, 14-42, 35-100) szeretem a m4/3-ban, azokat simán felkapom és magammal viszem bárhová megyek, így mindig velem lehet - szemben egy FF rendszerrel, ott azért már elhatározás kell, hogy akarom-e cipelni... Nálam a kettő kiegészíti egymást - egy 1"-es csúcskompakt nem lenne elég rugalmas, UWA és kistele nélkül.

    Mikrofon: apa kezdődik :U f1.2 vs f2.8, s ezzel kihozni, hogy a FF kisebb, komolyanmá', ez politikusi szintű :U A m4/3-nak nem a boke az erőssége, ezt mindenki tudja. Nézhetjük azt is, hogy mekkora a legkisebb 70-200 telezoom az egyik, illetve a másik rendszeren...

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz mikrofon #21484 üzenetére

    "Pedig egy jól megválasztott FF rendszer lehet kicsi is."

    Egy jól megválasztott KF rendszer is lehet kicsi (Mamiya 6 + 50 f4 összecsukva).

    Másrészt, a rendszer nem gép és egyetlen obi (akkor nézhetnénk az RX1-et is, hiszen az is FF 35-ös obival, vagy a Fuji GW-ket, Mamiya 6 és 7). A m4/3-os szettem általában 9-18, 20, 45 obikból szokott állni - FF fronton csak az UWA zoom térfogata és tömege több, mint ezek összesen.

    "melyik MFT lencsét állítanád Párba mellé?"

    Pana 20 f1.7 - ugyan 35 helyett ekv. 40, de kicsi, könnyű, nyitva is éles középen és kis rekeszeléssel a szélén is; és nem mellékesen rendszeresen találni használtan 60-70k között.

    "Mint ahogy leírtam, csak azt éppen nem idézted"

    Lehet a 16-35 f4 és 9-18 f4-5.6 méretét is nézni; vagy 15 f1.7 vs 28 f2

    "Azt azért remélem tudod, hogy a Sony-s változat mi mindenre elég és ehhez képest az Oly-s meg semmire....."

    "Semmire" :) A hiba az Ön rendszerében van. Voltak képeim az index.hu-n, amiket hosszabb tele híján EM5 + 14-150-essel lőttem.
    A Pana 35-100 egy meglepően pici, de egész korrekt kitobi, kiválóan alkalmas nappali turistás és tájképek készítésére - és van, akinek pont csak ennyi kell. Pl. én is többnyire az UWA és normál közötti tartományban mozgok, időnként kistelével -- de néha jó lenne valami hosszabb, amit jelenleg 85-ösből kivágással oldok meg, de a végtelenségig azt se lehet croppolni.

    "Eleget olvastam már a Milyen vázat vegyek topikban"

    Nem olvasom azt a topikot, csak egyszer-kétszer néztem be - és látom, hogy azért a másik véglet is megvan, méltánytalanul lesajnáljátok azt a rendszert.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    Újra itthon... mondjuk továbbra is fekve. Az utolsó héten elkaptam egy rendes, kiadós Delhi belly-t: láz és bármit ettem, sugárban távozott vagy alul vagy felül - még jó, hogy jönnek a Zünnepi zabálások, mert -8 kilóról indulok. Képek majd csak később, az utóbbi bő egy hónap képeihez még csak egy alap válogatáson/törölgetésen túl (hogy maradjon hely a kártyán - és láss csodát, még mindig van 150 képnyi hely a 64 gigából, igaz 3-4-szer át kellett néznem törölgetni, hogy maradjon :DDD ) még hozzá sem nyúltam. Sajnos Delhiből a hostelszobán és annak wc-jén kívül nem sokat láttam, és Agra (Taj Mahal, Agra erőd, Fatehpur Sikri) is a betegség áldozata lett, valamint még sok kinézett hely is kimaradt idő hiányában; de azért így is volt még pár érdekes és szép hely, voltam indiai esküvőn is, felújított és romokban heverő palotákban, sivatagban és a Himalájában is :)

    A szenzor mocskosul elkezdte gyűjteni a port, jobban, mint eddig bármely gépem (igaz sivatagban más géppel még nem voltam, az eddig még kimaradt - és annyira nem is nagyon hiányzott, nem az én világom) - kényszerűségből lenspen ecsetjével párszor le kellett szedjem a nagyját. Hova, kihez érdemes vinni?

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz kovsol #22038 üzenetére

    Nem volt nálam, Olyval 6 év alatt nem volt rá szükség, mindig le tudta rázni magáról.

    Jmakk: Kösz, itthon már végre tudok gyomorkímélő kajákat is enni...
    Az ilyen megoldásokról elég vegyeseket hallottam - hallottam már olyan panaszt is, hogy maradandó nyomot hagyott a bevonaton

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz kovsol #22041 üzenetére

    Ezek akkorák voltak, hogy már fotózásnál is elég jól látszódtak :Y
    Az előző évben Szingapúrt, Malajziát simán megjártam az A7-tel gond nélkül - most pedig sorra szedte össze őket :F

    Konyi: " :(( " kell ez? :U Az Oly szenzormozgatásos stabijával sokkal hatékonyabban le tudja magát rázni. A Sony A7 mk 1 szenzora pedig fix, a tisztítás menü így nem sokat segített. A szenzor is 4x nagyobb. Tükör sincs, ami takarna. Van logikus magyarázat is rá, hogy miért látok több port, mint az eddigi gépeimnél. Így is le lehetett volna írni, " :(( " nélkül...

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz nonozoom #22059 üzenetére

    Szerintem pedig már egyre kevesebb értelme van a sima A7-nek most, ahogy az A7m2 egyre jön le használt árakban. Nem csak a stabi a különbség, hanem az A7 megkapta a rendes foglalatot ami nem deformálódik, nem tiltották mesterségesen le a PDAF-et se benne az adaptált obikkal, így az adapterezett Canon obik is sokkal jobban működnek vele; és a kezelése, működése, használata is gyorsabb, kevésbé laggol. Cserébe nagyobb és közel 200 g-mal nehezebb, igaz FF obik tömege mellett ez már nem sokat jelent.

    Régi APS-C A-mount obiból nem hinném, hogy lenne olyan, amiért érdemes LA-EAx adapterrel bajlódni, legfeljebb ha van 1650 f2.8-asod, de kétlem, hogy pont az lenne.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz crey #22538 üzenetére

    Ha annyi pénzt költenék hátizsákra, inkább egy Mindshift Rotationt vennék. Kár, hogy nincsen Horizon és Panorama közti méret, a Horizont kicsit gyömöszölni kell, hogy cabin luggage méretű legyen. Igaz eddig még sose mérték meg a hátizsákom méretét és tömegét (bajban is lennék ezzel a nevetséges 7 kilós korláttal, ált. 9-10 kiló, plusz a "kézitáska"-ként hordott fotóstáska 4.5, pedig csak A7, 20-35, 28, 50, 85 obik, vaku és kioldó, pár akku és egyéb apróság van benne)

    Bogyó: csak szeretnéd, ha APS-C-re olyan ergonómia és obipark lenne, mint csoffadtszenzoréknál :P
    Afelől nem aggódnék, hogy lesznek-e nagyon minőségi obik az S1/S1R megjelenésére, s nem csak Leica - a Sigma is a társaság tagja, már mondták, hogy mindenből hoznak L-mountos változatot is, aminek van FE-s verziója. A dolog szépséghibája csak az, hogy az összes FE-s obijuk adaptált DSLR-obi :-/ Most, hogy L-mountos FF Foveon vázon dolgoznak, ez változni fog, de mire oda jutunk, még sok idő fog eltelni. Megjelenéskor ha jól emlékszem a Pana a 24-105 f4-est és 50 f1.4-est hozza (sajnos az is egy batár), a 70-200 f4 mintha kicsit később jönne? A kérdés még az, hogy milyen áron...
    Nikon is bemutatta a 14-30-ast, kicsit lelombozott az árazása. A Sony a Zeiss matricával 1000 USD-re felnyomta a 16-35 f4 árát; a Nikon erre még egy lapáttal rátett, 1300 USD, Európában 1450 EUR-ért látni. Nem tetszik ez a trend, hogy lassan már egy vesét kell adni f4-es zoomokért is. Nagyon remélem, hogy a Tamron a 28-75-höz hasonló jó tulajdonságokkal rendelkező UWA zoommal jelentkezik mihamarabb, de attól félek, az obi-árakat az se nyomja le, azok ritkán szoktak csökkenni.

    Mikrofon, Hemaka: remélem az is megvan, hogy 2 db váz lesz, az olcsóbb 24 Mp-es S1 kb Nikon Z6 árba várható.

    Konyi: az S1/R annyira nem lehet kezdetleges szinten, ha már tavaly is keringtek tesztpéldányok fotósoknál, review-oldalaknál (csak még NDA alatt vannak). DPReview-nál is van egy dec vége óta, és nem hinném, hogy egy pre-alphát adtak volna nekik. Már az elejétől kezdve mondták, hogy gondolkoznak még rajta / várják a visszajelzéseket, hogy a fícsörök közül melyikek legyenek a végleges gépben. A PDAF hiányáért én is mérges vagyok, ez lehet a rendszer Achilles-sarka, de megvárom a teszteket. Nem hajt a tatár, csak ősszel megyek legközelebb nagyobb útra.
    Nikon pedig legalább javít valamit (bár tennék ezt a tracking AF-fel is...). Sonytól nem sokszor kaptunk fícsört fw-frissítéssel, pedig az A7R3/m3 is visszakaphatná a Playmemoriest vagy még inkább adnák alapból beépítve ingyen, pl intervalométert; A7-nek sem engedélyezték adaptált obikkal a PDAF-et, csak az A7m2-nél; stb.

    Csacsi, Tailor: de még mennyire nem sebességbajnok. Elég lassú a gép működése, kezelése. Lassan kapcsol be, utána még az is idő, hogy feléledjen és rendesen fényt mérjen (hányszor lőtt már nekem fehér képet, amikor sietve bekapcsolás után túl hamar lőttem volna), lassú a menü, lassú az EVF-re vagy -ről váltás, lassú az írás, lassú az olvasás, a visszanézés, a naptár-nézet, stb... A7m2 nem sokkal drágább, de sebességben jobban teljesít nála, fém a bajonett, kevésbé hajlamos a szenzor a becsillanásra, van stabi, adaptált obikkal is van PDAF (már ez magában is egy nagy érv, pl. egy olcsó Canon 70-200 f4 non-IS)

    Nonozoom: nem, tartsd vitrinben :U
    Egy kis esőt vagy havat eddig minden vázam és obim túlélt, még a nem időjárásállóak is. Az A7-széria "időjárásálló", ha szintén időjárásálló obival használod; csak ne tedd vízbe, vizes felületre, mert alulról beázhat.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz tailor #22546 üzenetére

    "Én nem tudom, mihez vagy szokva, de, hogy lassú a menü? Wtf?"

    Olyan szempontból, hogy van pár dolog, amit nem lehet tárcsára, gombra, gyorsmenübe kitenni, és akkor a menüben végigbogarászni elég sokáig tart, mert a sorrend, struktúra néha egész logikátlan, el van dugva valamelyik alfülön, a lap alján...

    "5 éves belépő szintű gép"

    1500 EUR volt megjelenéskor, ez maximum a FF-be belépő. Közben pedig 1/250 vakuszinkron, 1/8000 zár, időjárásálló, ami meg nem a belépő szintűekre jellemző.

    "Azért messze nem olyan katasztrofális ám a fotózás ezzel a géppel, mint amit a leírásod sugall"

    A sebesség volt a kérdés, az ennek az egyik fő gyengéje, jobb, ha ezzel már most tisztában van, minthogy megveszi (számára) sok pénzért és utána jön a nagy csalódás.

    Csacsi: "Viszonylag sötét beltérben, fekete ruhás gyerekek, k.rva gyorsan mozognak össze-vissza.
    Akkor erre felejtős úgy gondolom.
    "

    Jól gondolod, a kiszámíthatatlan mozgás a legújabb vázak követő fókuszát is megizzasztja, a sötét még csak rátesz pár lapáttal. Ha van lehetőség rá, jobb lenne a világítással kezdeni - pár halogén vagy ledes fényszóró a plafonra vagy a sarkokba. Gyors mozgáshoz 1/250-1/500 záridő kelleni fog, ahhoz pedig sok fény és/vagy fényerős obi és/vagy magas ISO.
    Továbbá, attól függően, hogy mennyire vagy távol, és a gyerekekről mennyire szeretnél közeli képeket, a 24-70 esélyes, hogy rövid lesz.

    Andreijj: ha obit akarsz venni, akkor 50 f1.8 OSS; de szerintem inkább fényelni kéne megtanulni, azzal többre mész, és olcsóbban is megúszod.

    [ Szerkesztve ]

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz andreijj #22564 üzenetére

    "Mit értesz pontosan fényelés alatt?"

    Lámpák, softbox, fényformálás, derítőlapok, gélek (szín-fóliák). Rengeteget dob a fényképen, és sokkal kisebb költség (egy obi árához képest).

    Mikrofon "Új szülött gyereket sose "fényelj", amennyiben itt a "fényelni" a vakuzni szó szinonimája."

    Nem :U

    "Lényeg, hogy a babák maradandó károsodást szenvedhetnek a vakutól."

    Pár évvel ezelőtt keringett hoax. Nem okoz maradandó károsodást, csak zavaró, furcsa, vagy kellemetlen, ha bénán/hülyén csinálják (nagy kulcsszámmal, közelről, szemből).

    "Tök sötétben volt hónapokig és ez alatt fejlődött tök sötétben a látása....."

    De már kint van a világosban. Ilyen alapon napfény se érje, ki pedig véletlenül se vidd...

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz vitya81 #22600 üzenetére

    "Kinek mi a véleménye, javasolja-e ezt a megoldást, mennyire működőképes"

    Nem.

    Bővebben: 6000-en lemondhatsz az AF-ről Canon EF obikkal.

    "kicsit el vagyok szomorodva a Sony E bajonettes objektív árak láttán. (tudom, drága hobbi a fotózás, de azt tapasztalom, hogy ennél a típusnál ez fokozottan igaz)"

    Haha, akkor majd nézd meg a FF obik árait is, akármelyik rendszeren. Kurrens EF, FX, FE, Z sajátmárkás obik új árai mind fájdalmasan drágák, korrekt zoom obit alig kapsz 1000 EUR alatt.

    "milyen objektíveket ajánlanátok
    - nagy látószög
    - utazó
    - standard
    - tele kategóriákban?
    (max. 120ezer forintig. Az sem gond, ha használt)

    Elsősorban nagy látószögű, ill. a fix (30, 50mm) objektíveket keresek, f1.4, f1.8, f2 fényértékkel."

    Nagy látószög: Sony 10-18 f4 vagy Samyang 12 f2 manuál. Előbbi csak szerencsével fogható ki használtan a kereten belül; utóbbi újan asszem 90? Ha nem ultranagy látószöget keresel, akkor Sigma 16 f1.4, Sigma 19 f2.8, esetleg Samyang FE 24 f2.8
    Utazó: 18-105 f4 vagy 18-135, bár ha jól emlékszem egyik se fér be a keretedbe
    30 körül: Sigma f1.4 vagy 2.8, vagy a keret határán FE Sony 28 f2
    50 körül: Sony 50 f1.8 OSS vagy Sigma 56 f1.4 (még csak most jelent meg)
    Tele: van a kit f-sötét, és... ennyi. A FF telék már úgyse férnek be a keretbe.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz |AP| #22618 üzenetére

    "1. Mennyire találjátok pontosnak a vízszintezőt, illetve van-e előre-hátra dőlésre is szintező a vázban?"

    Van előre-hátra dőlés szintező; és valóban lehetne pontosabb, mert otthon rendszeresen igazítok rajta 0.25-0.5-1, ritkábban 1.5-2°-ot. Néha szabad szemmel is látom, hogy nem stimmel, amit mutat. Pedig ezek nem is mozgás közben (busz, vonat, repülő) voltak, ott ám igazán megbolydul. Mindenesetre még így is jobb, mint a többség (Fujit még nem próbáltam).

    "2. Mennyire használható telefonról/tabletről a távirányító app?"

    Ehhez a többiek jobban értenek, úgy látom jött is már válasz.

    "A6300-ban gondolkodnék"

    De miért??? ;] De komolyan, ha FF-re lenne a váltás, még megérteném, mert jelenleg nem nagyon van más (amihez jó natív UWA obi is van), de APS-C-ben a Fuji obiparkjának nincs párja. Kezelésre, fogásra is ég és föld a kettő. Az A6300 inkább videós váz, mint fotós - a Fujik általában fordítva. Az új XT3-at agyondicsérik mindenhol, és már hamarosan érkezik az olcsóbb változata is, az XT30.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    And now for something completely different
    Mint említettem, az indiai útról lesz egy előadás-mesedélután 27-én 15-órai kezdéssel, ennek végre már helyszíne (Artbázis - Horánszky u. 25) is van (és Fb eventje is). Ha valakit érdekel, belépő nincs, hely remélem még marad :)

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz konyi79 #22930 üzenetére

    Ha csak ezen múlik, foglalok helyet :) Aki elintézte nekem a helyszínt, mondta, hogy volt ott már 60-fős előadás is; amikor először körbekérdeztem Fb-on az ismerősök között, hogy kit érdekelne és hogy hányan jönnének tutira vagy legalább nagyon nagy valószínűséggel, 50 jelezte, hogy érdekelné, de csak 25-30-nak volt jó is az időpont. Ha pedig jól sikerül, akkor lehet, hogy lesz ismétlése is - ha valakinek ez az időpont nem lenne jó (s az már nem csak az ismerősök körében lesz meghirdetve).

    [ Szerkesztve ]

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz Rusher4587 #22966 üzenetére

    Több vidéki ismerősöm is írta, hogy meg szeretné nézni / hallgatni, de nem tud eljönni, lesz-e valamilyen felvétel. Lehet, hogy egy telefonos Fb-os élőzés lesz belőle - még sosem csináltam, fogalmam sincs, milyen lesz az eredmény (meg egyáltalán, néz valaki olyat? Én például nem szoktam, de hát már nem is számítok mai fiatalnak :) ).
    Ha csak az időpont nem jó, az előadásnak lehet, hogy lesz egy ismétlése is.
    Fotós tapasztalatokat már írtam múltkor privátban. A közönség nagyja nem fotós lesz, inkább olyan kérdéseket kaptam eddig, hogy emberek, társadalom, kaják, általános tapasztalatok, tanácsok utazni tervezőknek, stb.
    Ha van esetleg valami konkrét kérdés, azt itt is megválaszolhatom.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

Új hozzászólás Aktív témák