Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #96241664

    törölt tag

    válasz rdt89 #6 üzenetére

    Kb ugyanazt, mint az elődje, abban is 1" volt már. [link] [link]

    De 1db 19mm ekvivalens lencse...
    Lehet(ne) akármilyen jó a képminőség, akkor sem kéne. Fontosabb volt itt is minden kompromisszum ellenére egy feleslegesen nagy szenzort beletuszkolni, mint egy használható kameratelefont alkotni.

  • #96241664

    törölt tag

    válasz Elit3Zotya #9 üzenetére

    Én nem. Már azoknak is túl széles a látószöge így is, és ott is a feleslegesen nagy szenzorméret miatt volt rá szükség.
    Hoztak már ki attól jobb képminőséget 1/1.7" szenzorból is, bőven elég lenne és legalább használhatóbb látószögű lencse is férne elé.

    [ Szerkesztve ]

  • #96241664

    törölt tag

    válasz Elit3Zotya #11 üzenetére

    "és az ott is van a szeren"

    De az sem a szenzor miatt, jó példa a 3 éves Mate 30 Pro, ami 1/1.7" szenzorral még talán jobb is tőle... Jól belőtt GCam-mal meg bármi az.

    Mobilokban sokkal fontosabb a szoftver, egy szint felett csak hátrány származik a nagyobb szenzorból. Csak az a baj, ma már majdnem ugyanúgy lehet eladni vele telefont egy bizonyos rétegnek, mint a megapixellel, így növelik is folyton ész nélkül.

  • #96241664

    törölt tag

    válasz Elit3Zotya #14 üzenetére

    "Pedig valahogy mindíg a minél nagyobb szenzoros telefonok a legjobbak"

    Mondom, Mate 30 Pro, mai napig szerintem A legjobb 1/1.7" szenzorral.
    De rengeteg más példa van: iPhone 12 vs 13 széria, Pixel 5 vs Pixel 6 esetén sem volt akkora ugrás, mint Pixel 4 és Pixel 5 között (ahol a szoftver kapott egy jelentősebb fejlesztést), Samsungok közül is sokáig az S20 FE volt a legjobb, hiába voltak nagyobb szenzoros modelljeik, stb.

    Vagy tegyél egymás mellé egy Xperia Pro-I-et, Mate 30 pro-t és egy Xiaomi Mi 8-at, utóbbit fullosan belőtt GCam-mal. Megmondom mi lesz az eredmény: a szenzor méretével fordítottan arányos minőségű képek...

    Eleve van ma már egy modellenként eltérő többelemes rögzítés, utána még annyi máz kerül a képre, hogy a szenzor által rögzített nyers adatokhoz köze nincs már. Az a nem túl nagy különbség is elveszik, vagy akár visszájára fordul, ami amúgy nyersen ténylegesen lenne különböző szenzorméretek között.

    Tök jól hangzik az, hogy több fény kerül a szenzorba, de a gyakorlat meg azt mutatja, hogy mobilokban auto módos jpg-ben nem jelent automatikusan előnyt, sem két különböző többelemes raw között.
    Az viszont elég nagy hátrány, hogy nem fér elé értelmes lencse, de a közeli képeket is fel lehetne hozni akár a fókuszálási távolság, akár a mélységélesség miatt.

    [ Szerkesztve ]

  • #96241664

    törölt tag

    válasz Elit3Zotya #16 üzenetére

    "Szoftver miatt adott gyártón belül érdemes nézni a szenzor méret növelésből adódó előnyöket."

    Mondtam ilyenre is 3 példát, nézz utánuk...

    "szerintem meg a p40 pro a jobb, a nagyobb szenzor és a szoftver miatt is biztosan."

    Nem az, még a P30 Pro-tól sem jobb. [link] [link]
    Mate 30 Pro és P30 Pro között pedig megint van egy kb ugyanekkora különbség előbbi javára, full azonos főkamera hardverrel.[link]

    Kitalálod amúgy, miért nem tudják megközelíteni a P40 és újabb Huawei-ek a Mate 30 Pro rajzolatát? Mert a nagy szenzor miatt 23mm ekvivalens lencse fért csak bele, viszont meg akarták tartani a megszokott látószöget, így alapból van egy kb 1.2x digitális zoom a képeken...

    Ha már P40 Pro, felhívnám a figyelmet az ultraszéles képeire. Na ezzel a látószöggel dolgozik a cikkben említett telefon egyetlen kamerája is...
    Ja, amúgy ez egy 1/1.54" szenzor. Sok mai telefon főkamerájával nem látok ilyen jó minőségű nappali képet.

    [ Szerkesztve ]

  • #96241664

    törölt tag

    válasz Elit3Zotya #19 üzenetére

    "tudok olyan képet linkelni bármikor ahol a p40 pro a sokkal jobb.pl. [link]"

    LOL. :DDD
    Belinkelsz egy tömörített 1080p-s youtube videóról screenshotolt képet, amin két fotó is van egyenként kb 0.6-0.6 megapixeles méretben. :C
    Ebből mit lehet leszűrni azon kívül, hogy a P30 Pro-n szaturáltabb az ég, aminek a szenzormérethez a világon semmi köze?

    Bocs, de én innentől nem tudlak komolyan venni...

    "csak ha lehet a szenzort is növelni, akkor szerintem nem rosszabb lesz a kép."

    Írtam vagy 5 hsz-t részletesen kifejtve, példákkal alátámasztva, hogy miért nem ilyen egyszerű ez. Te meg mást nem tudsz mondani azon kívül hogy több fényt fogad be. Te már az életbe nem fogod ezt megérteni, mert nem is akarod, feladom.

  • #96241664

    törölt tag

    válasz Elit3Zotya #21 üzenetére

    Az hogy a nagyobb szenzor több fényt fogad be, egy tény. Senki nem mondta az ellenkezőjét, nem tudom miről beszélsz. Én azt mondom, hogy hülyeség ebbe az egy dologba kapaszkodni, amikor egy rakat másik aspektusból van árnyalva a dolog.

    Megpróbálom mégegyszer összefoglalni: a szenzornak a zajszintre van hatása (meg a dinamikára, de a többelemes feldolgozás korában ez sem releváns). A mobilokban megszokott szenzorméretek között kb ennyi a különbség 1 expós raw-ban.
    Ez eleve nem túl sok, nem tudom csalás nélkül első blikkre sorrendbe tudnád-e őket tenni szenzorméret szerint...
    Ehhez hozzáadod az eltérő többelemes rögzítési módokat, meg a közösségi médiára hangolt utófeldolgozást és ez a minimális előny is a múlté, vagy egyenesen akár a kisebb szenzoros is lehet jobb. Hoztam erre is egy csomó példát, gyártókon belül is.

    Azt is meg kéne érteni, hogy mobilokban a méretbeli korlátok miatt NEM LEHET növelni a szenzorméretet bármeddig, anélkül hogy valami mással ne lőnéd lábon magad. És a mai legnagyobb szenzorokkal ezt a szintet már megugrottuk, ugyanis vagy idétlenül széles, túl nagy perspektivikus torzítással járó látószöget vagy kénytelen használni (Sharp), vagy csak az érzékelő felét tudja lefedni a lencse (Sony), vagy digitálisan kell belenagyítani, ezzel rontva a rajzolaton (Huawei).

    Szóval igen, ma, a komputációs fotózás korában egy bizonyos méret felett már több a hátránya a nagyobb szenzornak, mint az előnye. Minimális utánajárással rájöhet bárki, nem a kisujjamból szívtam ki.
    Ragaszkodhatsz az ellenkezőjéhez, de amíg a fentieket nem tudod hitelt érdemlően megcáfolni, addig ez így komolytalan...

    [ Szerkesztve ]

  • #96241664

    törölt tag

    válasz Elit3Zotya #24 üzenetére

    "Hogy miért nem tudják a mate 30 prot megelőzni, mert nincs nagy különbség a méretek között"

    Ha a mostani nagy szenzorok sem elég nagyok, ellenben már most kompromisszumosak, akkor meg tényleg nem kéne tovább növelni.

    "akkor azt kellene írni, hogy addig amíg nem tudják normálisan kihasználni korlátok nélkül, addig felesleges.
    De ez a gyártók feladata megoldani a korlátok legyőzése."

    Lényegében ezt mondom, csak pesszimista vagyok azzal kapcsolatban, hogy át fogják tudni írni a fizika szabályait.
    A szenzor növelésével nő az adott látószöghöz szükséges gyújtáv és nagyobb lencse kell a lefedéséhez.
    Nem tudom ezt hogy lehetne megkerülni. És ahogy elnézem, a gyártók sem, mégis erőltetik, mert marketing értéke van már a szenzorméretnek.

Új hozzászólás Aktív témák