Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Borisz76 #1 üzenetére

    És milyen 10Gbps megoldásra gondolsz? 10GBase-T? Vagy SFP+, aztán rakjon bele azt a felhasználó, amit akar? Amíg nincs kikristályosodva, hogy milyen megoldás fog elterjedni az 1Gbps feletti hálózati megoldásokra, addig ez egy eléggé képlékeny dolog. Opcióként eddig is megvolt a bővítőkártyával SFP+ vagy 10GBase-T...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Raymond #2 üzenetére

    A 2GB/s-hez egyetlen 10Gbps adatkapcsolat kevés lenne, az is csak cirka 1,25GB/s-re elegendő. Tehát a 2GB/s-hez egy ilyen bővítőkártya (ami úgy 100e Ft körül mozog) is elkél ebbe a NAS-ba...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Raymond #5 üzenetére

    Erről szólt a #3-asban feltett költői kérdés. Milyen csatit raksz rá? 10GBase-T? Ok, de ha a cégnél SFP+ és optika vagy DAC kábel van használatban, akkor vegyenek pluszba 10GBase-T modult az switch-be vagy a szerverekbe?

    A helyzet pedig nagyjából az, hogy aki csak háttértárként akarja használni HDD-kel a NAS-t, annak a 4db GbE csati elég lehet, ha két-két kimenetet összefogsz, akkor az elméleti 240-260MB/s már elég jó lehet egy Raid 10-ben használt rendszerhez (amit két hálózat is elérhet). Nekik pont felesleges lenne a 10GbE, pláne, hogy sok helyen még ma sincs kiépítve csak GbE...

    Értem a problémát, pláne, hogy a Synology eddig csak rackbe szerelhető NAS-t hozott ki beépített 10GbE megoldással (ott egyébként 10GBase-T mellett tették le a voksot számomra meglepő módon). De gondolom annyival megdrágította volna, hogy inkább maradtak az opcionális lehetőségeknél...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz M@trixfan #8 üzenetére

    Ez a megoldás működik routeren keresztül is vagy csak két végpont között lehet így összefogva felkonfigurálni?

    Működik routeren keresztül is, ha a router támogatja. Az ASUSTEK esetén pl. 3 csatlakozót is össze lehet fogni (az AS4002T és AS4004T esetében 2x 1GbE és 1x 10GbE van, de ugye a 10GbE-s hálózati eszközök méregdrágák), így 3Gb/s elméleti sávszélességet lehet elérni. Csak ugye 3db Cat5e kell NAS és a router között... és hogy utána hogy fogod a kliensnél kihasználni, az egy másik kérdés...

    Szerintem otthon a 10GBase-T egyértelműen jobb, még most egyelőre párhuzamosan végpontig húzva a szálat ha nem akar valaki Switch-et venni.

    A legolcsóbb 10GbE hálókártya most olyan 30e Ft újonnan. Kettő belőle 60e Ft. Ha a meglévő Cat5e kábel és csatlakozók nem a legjobbak, akkor lehet hogy csak 5Gb/s vagy 2.5Gb/s jön össze, vagy húzhatsz ki Cat6A kábelt...

    Én most úgy döntöttem, hogy veszek használtan két Mellanox 10GbE SFP+ csatis hálókártyát (27e Ft plusz 27% áfa, szóval cirka 33e Ft). Hozzá 1 méteres DAC kábel 4e Ft (per pillanat egymás mellett van a NAS és a "desktop" gép), de lőttem szállítással együtt 7 ezer forintért két optikai SFP+ modult, és 4 ezerért 15m-es optikai kábelt. Az egész manőver olcsóbb volt, mint 2db új 10Gbase-T hálókártya, és nem kell a Cat5e kábelek miatt aggódnom (aggódhatok majd amiatt, hogy az optikai ne törjön meg :P), remélem jó döntés volt...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz GadgetMAN #9 üzenetére

    Attól függ, mire akarod használni. Ha mondjuk raksz bele 8db 6TB-os HDD-t Raid10-ben (24TB tárterület dupla sebességgel és biztonsági tükrözéssel), a négy kimenetet pedig 2-2 Link Aggregation-al kötöd be egy két szintes hálózathoz tartozó Switchekbe (tehát pl. Hálózat 1 mondjuk 10 klienssel és Hálózat 2 másik 10 klienssel), akkor a két hálózat felé 2-2Gb/s sávszélességed lesz, amelyet nagyjából ki is tudsz használni (220-240MB/s a Raid10 tömbök miatt).

    Nem egy világbajnok, de el tudok képzelni olyan környezetet, ahol ez elég lehet, és nincs indok és/vagy pénz a 10GbE kiépítésére.

    De amúgy létezik már egy ideje a DS1817, ami ennek elvben az elődje (?) lenne. Abban ARM proci van, viszont van két 10GBase-T csati két 1000MBase-T mellett, tehát ha sávszélesség kell, akkor az többet tud, cserébe a gyengébb proci miatt az max. ilyen 1500MB/s olvasási sebességre képes.

    Hogy akkor minek kellett ez a változat? Tippre a DS1817 esetében általában nincs kihasználva a 10GBase-T, de az ARM SoC már sokszor limitáló tényező lehet pl. kódoláskor. Emiatt jött ki a DS1819+ erősebb procival, de csak 4db 1GbE csatival... Mint említettem, ez csak tipp, de gondolom a Synology sem sík hülyékből áll..

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz perovics #13 üzenetére

    A 2.5Gbase-T (vagy n-Base-T) legnagyobb problémája, hogy csak most jön - és nem tudjuk mennyiért...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz GadgetMAN #32 üzenetére

    Tisztázzuk, én nem védem a létjogosultságát, csak megjegyeztem, hogy el tudok képzelni olyan területet, ahova jól jöhet ez az adott megoldás.

    Otthonra vesznek az emberek Atom megoldást, de oda meg nem kell a 24TB kapacitás.

    Eleve SMB besorolású, tehát nem igazán otthonra találták ki...

    Backupra jó lehet, ha valami nagyobb mennyiséget kell menteni, de 10GbE már nem tétel... Azért valljuk be. A QNAP lassan már az 1 lemezes otthoni cuccába is belerakja.

    Nem tisztem a Synology vs. QNAP vitában bíráskodni, de especiel a Synologynak is van ilyenje, mint az általam már említett DS1817. Az, hogy egy annál erősebb SoC-al, de 10GbE nélküli alternatívát kihoztak, nekem azt súgja, hogy úgy látják, van ennek piaca.

    Port trunking? OK. Ez már egy érv. Van egy Syno NAS, amihez cserébe vásárolhatsz egy switchet, ami 2x annyiba kerül, hogy ezt a funkciót használni tudd. Bravó! - már nem neked, hanem nekik.

    :F

    Link Aggregationt szerintem minden ma általánosan használt switch tud. Vagy lemaradtam valamiről?

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Legyes #38 üzenetére

    Ez egy DiskStation (lásd DS típusjelölés) sorozatba tartozó NAS.

    Amiben egy 4 magvas, tavaly kijött, 14nm-es, 15W-os Deverton SoC van.
    A Ryzen 1600 egy 65W-os asztali CPU....

    Teljesen más a két CPU felhasználási területe és célja. Ha te egy ilyen NAS-ba Ryzen 1600-ast akarsz, akkor végül is csak a DS NAS értelmét nem ismered... :U

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Legyes #43 üzenetére

    Az adott esetben Ryzen 1600-at hoztak fel, én erre reagáltam. Lehet facsarni akárhogy, de nem azonos kategóriában indul a két profi. Ez pedig egy DS szériás NAS. A CPU az adott célra bőven jó...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Mr Bond 007 #44 üzenetére

    Csak nem a hírben szereplő NAS kategóriája. Emiatt is kerül az másfélszer többe...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz MrCsiT #50 üzenetére

    Ezen segítene egy 2,5Gbit-es vagy 10Gbit-es RJ45 hálózati csatoló, amit a számozás szerint még 2019-re szánt modelljében sem tud villantani a Syno.

    Biztos vagy te ebben?

    Kicsit vicces, hogy az elején koptatom a billentyűzetet, hogy felhívjam a figyelmet arra az apró problémára, hogy olcsó 10GbE nincs jelenleg. A Synology kínál megoldást a 10GbE-re, fent linkeltem olyan eszközöket, amik beépített csatival bírnak, de amúgy a komolyabb NAS-okba van beépíthető hálózati kártyája 10GBase-T (RJ-45) illetve SFP+ csatis megoldásban is. Ezekkel az a probléma, hogy nem olcsók, és ha valaki nem használja ki, akkor tök felesleges beépíteni.

    De ha csak azt veszem, hogy készítek az asztali PC-ről egy 100 GB-s biztonsági mentést, amit azután át szeretnék másolni a NAS-ra, akkor engem már limitál a gigabites hálózati csatoló, az aggregation-nel meg Windows környezetben 115 MB/s-re lehetett feltornázni a sebességet, tehát az nem mérvadó sebességnövekedés.

    Link Aggregation-nal, 2db Gigabites csati összefogásával én 200MB/s feletti sebességet is láttam, a 115MB/s (egy nagy fájl másolásakor) az egy gigabites hálózati sebességre utal...

    Ha körbenézel a piacon, több gyártó (de pl. Asrock) is tesz már 2,5Gbit-es RJ45-ös csatlakozót az alaplapjára.

    A most kijövő deszkákon látni. Néhányon még 10GBase-T csatit is. Csakhogy ezek mind a méregdrága HEDT deszkák, esetleg a szintén méregdrága gamer alaplapok. Szóval jelenleg jobban jársz, ha veszel egy átlag deszkát, és abba egy 10GbE hálókártyát...

    Talán Asus-tól láttam olyan switch-et, ami szintén kezelné a 2,5Gbit-et RJ45-el, lassan elfogadható áron.

    A 2.5GBase-T és az 5GBase-T egy róka fogta csuka eset. A 10GbE eszközök drágák, az 1GbE lassú, most próbálkoznak a kettő közötti arany középút megtalálásával, de konkrétan még csak mutatóba akad egy-két hardver, ami támogatja.

    Jelenleg ha 1Gbit feletti sebességet akarsz, jobban jársz, ha az Enterprise eszközök között nézel szét. Faramuci helyzet, de ez van... :(

    Ebben - ahogy előttem is írták - a Synology láthatóan lemaradt pl. a Qnap és mások mögött, és ezt - Syno tulajként - sajnálom.

    Jól néz ki, hogy én védem a Synology-t (aki amúgy inkább az épített NAS-okat preferálja), de tegyük hozzá, hogy a Synologynak van megoldása a problémára - csak megfelelő NAS-t és Syno hálózati kártyát kell venni hozzá.

    A QNAP és az ASUSTEK tényleg jobban rámozdult a beépített 10GbE hálózatis NAS-okra, csak éppen jelenleg felemás a helyzet a mögéjük helyezhető hálózatról... Olcsó megoldás nincs, jó megoldás van, csak méregdrága. Én látok logikát a Synology megközelítésében, még ha én sem vitatom el, hogy nem a legszerencsésebb cég megközelítése. Csak éppen ha mondjuk ez az adott NAS mondjuk 2db 10GBase-T vagy két SFP+ porttal jött volna ki, száz ezer forinttal drágábban, akkor meg amiatt morogna mindenki, hogy mi a frászkarikát akar a Syno ilyen drága eszközzel a piacon, amikor van nála olcsóbb is... :P

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz MrCsiT #66 üzenetére

    Mostanában a Qnap kezd rákapni erre a témakörre (a már említett ASUSTOR mellett). A Syno úgy tűnik jelenleg abban gondolkozik, hogy ha a T. vásárló 10GbE-t szeretne, akkor tessék a cégeknek szánt (drágább) megoldások közül válogatni... :(

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák