Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • borg25

    senior tag

    LOGOUT blog

    válasz LámaZ #514 üzenetére

    A résztvevőknek azért éri meg, mert
    - az állam régen támogatta, és kisebb kulccsal adózott a cafeteria, mint a rendes fizetés
    - cserébe az állam megszabhatta, hogy a cafeteriát mire lehet elkölteni. Röviden, ha szép kártyán szabadidő alszámlán van 250e HUF, azt nem fogod elkölteni iPhonera, és Mallorcai nyaralásra, hanem itthon mész nyaralni amivel a helyi vállalkozókat és adózókat támogatod.
    - ugyanez a helyzet az általad említett soproni fizetőeszközzel is, helyben bocsátották ki, helyben lehetett felhasználni, a helyi gazdaságot élénkítette, nehéz volt belőle iPhone venni, illetve vehettél, csak büntetésként meg kellett fizetned az átváltási költséget. Míg ha maradtál volna a rendszeren belül nem (Traktorosként tojást veszel a pénzen, amiért a tojásárus csak a te munkáltatódnál tud takarmányt venni, aki fizetés kiegészítésként visszaadja neked, hogy vegyél tojást)

    Legyen kis On is:
    Amerikában bárki bocsáthat ki pénzt törvényesen, így kripto valutát is. Ezért van az, hogy némely pénzhamisító direkt nem tökéletesen másolja le az bankjegyet, mert így mondhatja, hogy az nem hamisítvány, hanem csak egy alternatív fizetőeszköz, ami a megtévesztésig hasonlít a 10 dollárosra, de az övén az elnök kacsint.

  • dabadab

    titán

    válasz LámaZ #514 üzenetére

    "Aha, semmi nem igaz, közben meg 98%-ban megerősíted amit írtam."

    LOL. Ha szerinted ez a 98%-os megerősítés, akkor tényleg nincs sok közöd monetáris és pénzügyekhez :)

    DRM is theft

  • #54625216

    törölt tag

    válasz LámaZ #514 üzenetére

    Ezzel nagyon mellélőttél, mert az utalványoknak pont ellenkező a céljuk, mint a pénznek. Nem az általános fizetőeszközt helyettesítik, hanem limitálják egy adott összeg felhasználhatósági körét kedvezményekért cserébe.

    A 2010 előtti cafeteria rendszer a legjobb példa arra, miért nem tud egy utalvány pénzzé válni.

    Az utalványokat ugyebár arra találták ki, hogy ha mondjuk van egy 10 fős cég és szeretné a dolgozói ebédeltetését finanszírozni, akkor ne kelljen neki komplett konyhát fenntartania, hanem küldhesse a dolgozókat a közeli étterembe kajálni. Utalvány nélkül a cég azonban kénytelen lenne adózni a kiadásai után, mert az éttermi számlát alapból nem tudja elszámolni költségként.
    Az utalvány rendszerrel viszont a cég adómentesen szponzorálhatja a dolgozói kajáltatását és mind az állam, mind a cég biztos lehet benne, hogy az adott összeget a dolgozó csak étkezésre fordíthatja.
    Azaz az utalvány lényege a limitáció.

    Igen ám, de mint mindennel, ezzel is elkezdtek trükközni a hazai vállalkozások. Általános eljárássá vált a "minimálbér + 50ezer étkezési" fizetési mód. Minimálbér környékén az emberek a fele fizetésüket amúgyis kajára költik, így utalvánnyal a munkaadó és a melós a fele fizetés után nem adózik.
    Ez szívás az államnak és szívás a melósnak is (nem tudja arra költeni a pénzét, amire akarja), viszont nyer rajta a cég és legfőképpen az utalvány kibocsátója.
    Az utalványok tehát idővel elkezdtek adómentes pénzként funkcionálni.
    Az emberek a fel nem használt utalványokat eleinte családon belül ajándékozták, később alacsonyabb árfolyamon készpénzre váltották, sőt a gettókban az uzsorások az utalványokat fele áron beszámították a havi törlesztőbe.
    Nem csoda, hogy 2010 után az állam elkaszálta az egész addigi cafeteria rendszert és kizárólag limitált mennyiségben, csakis állami kibocsátású utalványokra ad adómentességet.
    Volt is belőle balhé, mert a külföldi érdekeltségű cafeteria cégek elestek az ingyen állami pénztől, mentek is ezerrel az EB-hez panaszkodni, hogy nálunk sérül a demokrácia.

    A lényeg tehát, hogy az utalvány nem pénz, hanem olyan, mint az okmánybélyeg: adott célra limitálja egy adott összeg felhasználhatóságát. Sem az utalvány, sem az okmánybélyeg nyomtatásával nem keletkezik extra pénz, csak a kifizetés módját egyszerűsíti.

Új hozzászólás Aktív témák