Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • wsanyi

    aktív tag

    Na akkor úgy látom, angolt kell tanulni. ;)

    TDP = Thermal Desing Power.

    Ebből Thermal=hő
    Design -> kb terv/tervezett
    Power -> "Energia/teljesítmény", ezt nem szó szerit kell fordítani. Angol, ráadásul US English, ahol még nagyobbak az eltérések, és sokszor megvan az oka, hogy miért éppen az adott szót választják (marketing, vagy jogi, szabadalmi, esetleg más oka is lehet).

    Az a baj ezzel, hogy itt a valóság az, hogy van egy hőmérséklet limit, aminek gyakorlatilag semmi köze nincs a fogyasztáshoz, hanem ahhoz van köze, hogy milyen alkatrész hány fokos. Ezt kb. úgy kell elképzelni, hogy régen volt a Wolfram szálas izzó, és nyáron a nagyobb hő miatt kevésbé fénylett volna, télen pedig a kisebb környezeti hő miatt jobban fénylett volna, de a valódi fogyasztása télen magasabb lett volna, mivel erősebb fényt adott volna le. Tehát elméletileg légkondícionált helységben a gépek jobban teljesíthetnek, mivel az alkatrészeik kevésbé tudnak felmelegedni 18 fokos, mint 35 fokos környezeti hőmérséklet mellett. Erre egyébként volt is egy incidens egy cégnél (részleteket a titoktartás miatt nem írhatok, nem a barátom haverja mesélte), ahol azt látták, hogy egy adott szolgáltatás nagyon lelassult napközben, sőt, talán néha elérhetetlenné is vált, mire kiderült, hogy a szerverszoba tetején volt egy ablak, és volt, hogy ott besütött a nap, melegebb lett, és lelassultak szerverek emiatt. Na, ez a TDP keret maximalizálása miatt adódott, aminek biztonsági okai vannak (különban hamarabb elhasználódnak az alaktrészek, vagy akár tönkre is mehetnek). És elhiszitek, hogy egy szerver, ami lelassul, az kevesebbet fogyaszt, mint ami hidegben megy, de gyors? ;) :O Egyszerűen nem találtak rá jobb kifejezést, és mozaikszót, csak azt, hogy TDP. Rengeteg tesztet láttam, ahol bőven a TDP melletti W-ban kifejezett szám fölötti valódi fogyasztást mértek, főleg tuningolás esetében.

    Más dolog, de wolfram szálas, vagy halogén izzót ne nagyon fogjunk meg kézzel, mert leég a kezünk, a LED-nél már nem fog megégni elvileg, mindegy, hogy hány db LED van benne. Ez is olyan,mint a TDP. Csak nem azt írják, hogy XY C/F/K/akármilyen fok, mert az úgy nehezen értlmezhető a hűtés tervezése szempontjából. Kvázi 4 db 60 fokos magot könnyebb lehűteni, mint 6-ot, vagy 8-at, így a TDP is növekszik, míg a fogyasztás szintén. Nehéz ezt leírni, és szemléltetni, de remélem, sikerült valamennyire. ;) És persze nyilvánvalóan a fogyasztásból ered a hő is, csak nincs egyértelmű összefüggés. Pl. HEDT vonalon volt teszt i9 7900 vs TR 1950X és érdekes módon az i9 képes volt akár többet is fogyasztani, mint a 1950X, pedig annak csak 165 W a TDP-je, TR-nek pedig 180W. És a TR is 190 W körül fogyasztott a mérések szerint. De jó volt a hűtés rajta... Míg a DELL Alienware-ben a nem elegendően nagy felületű vízhítés miatt leginkább csak base clock-on ment a CPU, és a 3000 CB pontot is nehezen érte el, amikor simán felment az összes magon 4 GHz-re is egy jó hűtés mellett a 16 mag. Ott viszont már 2xx W-ot fogyasztott ő is...

    Szép jó hétvégét mindenkinek! ;)

    [ Szerkesztve ]

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

Új hozzászólás Aktív témák