Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • wsanyi

    aktív tag

    válasz Tidus #37 üzenetére

    Persze, mert az intel most is korrupt módon fizet mindenkinek, hogy ne adjon el AMD-vel gépet. Gondolod, hogy a piac tisztán működik? :O Tudnék róla mesélni... ;) Saját tapasztaalt, és közvetlen ismerősöké... A korrupció mindenütt jelen van a világban. Reméljük, a 48 magos EPYC már annyira brutál lesz, hogy oda hiába lesz lefizetősdi, 4 Socketben lesz 7 Socketnyi intel mag, és a 7 nano miatt sebességben fogja is tudni a 8 Socketnyi intelt. Ennyi. Ez sűrűségben sokat jelenet az adatközpontokban és felhőkben... ;)

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

  • wsanyi

    aktív tag

    válasz Dandris #42 üzenetére

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

  • wsanyi

    aktív tag

    válasz Dandris #87 üzenetére

    És szerinted ez változott? Ebben benne sincs az, hogy a mobil szegmensben mit csináltak, és csinálnak a mai napig. ;) Cégfilozófia... ;)

    Ahogy látom, nagy hited van. ;) Nagyobb, mint nekem. ;)

    [ Szerkesztve ]

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

  • wsanyi

    aktív tag

    válasz Dandris #98 üzenetére

    Csak annyit szeretnék hozzáfűzni, hoyg foglalkoztam marketinggel, és tudom, hogy bármit el lehet adni, akár gyémánt áron is. Ha azt mondod a vevőnek, hogy ez az új cucc jobb, mint az intel i7-ese, akkor hhidd el, hogy az eredeti i5 elképzelését felül fogja írni. Az én céges gépemben egy 4. gen i5 van, de youtube mellett ne akarj nagyon mást csinálni vele... Na, ennyire nem kell az az erős IGP... Pedig van hardveres gyorsítás, már mióta... És az szempont, hogy egy i7-ben van IGP? :D És mégis ki hasznája azt? Inkább hagyják ki, és tegyenek oda CPU-t, vagy bármit, de a HD 630 is egy vicc. Még egy FM2+-os ATHLON IGP-je is képes azt megverni 28 nanon. Ne már! Szerver vonalon dolgozom, voltam előadáson, és látszik, hogy le vannak fizetve az emberek. Hiába az olcsóbb, és jobb EPYC (szerver vonalon mérhetően kevesebbet fogyaszt, mint a SKYLAKE-X alapú XEON), és hiába elég belőle az 1 utas rendszer, nem, megveszika drága 2 utas intelt, és még úgy is csak 88 db PCI-E lane-jük van max a 128-cal szemben, amiből igaz, "csak" 112 szabad, ha jól emlékszem.

    Reakyió:

    Optimalizálni kell. Miért az újabb intelre nem kell? :O

    Rossz válaz, köszönöm, leülhet.

    Viszont mivel a jövő év elején várható a 7 nanos EPYC, 8 magos CCX-es die-okkal, 64 mag/tokozással, ez sok kérdést fel fog vetni, mivel az intelnek nincs meg erre a megfelelő válasza. Hallani hírekről, hogy összefűznek 2 db 22 magos CPU-t, esetleg 28 magosat valamilyen úton, egy nagyobb foglalatba téve, de ki tudja, ráadásul az még mindig 14 nanon menne. Ott már nem lehet a végtelenségig lefizetgetni bárkit, mert DATACENTERBEN, és flehőben RACK szekrényenként fizeted a bérleti díjat, és ahol a körül jár le az 5 év a most muzsikáló hadrvernek, ott már nagyon meg kell gondolni, mit lépnek. Nem csak az ár miatt, és ott a spectre és meltdown mizéria is... Én azt látom, hogy abban bíznak, hoyg megvárják, hogy kijöjjön az AMD a 7 nanoval, és akkor jönnek ki a 10 nanoval, és mondják, hogy ők jobbak. Csakhogy nem tudnak jobbak lenni a sűrűség tekintetében, még ha 1 szálon ugyanazt is hozzák, mert kevesebb szálat tudnak azonos területen. Ergo kb. az lesz, hogy ex has 10 magos intel helére befér 14 magos AMD, így viszont aSocketenkénti számítási kapacitás kisebb lesz. Intelnek meg megéri a hírnév miatt is, hogy fizetget néhány m USD-t, hogy ne gyártsanak AMD-vel szervert, vagy csak néhányat stb stb stb. Max. veszítenek néhány 100 m USD profitot a sok mrd-ból. Nagy kaland. Majd optimálisan költekeznek. A p4 után is felálltak, és a Core2Duo volt az első értelmes CPU-juk sok idő után. Konkrétan a DUAL core-t meg tudta verni egy 1 magos 3500+-os AMD anno bizonyos területeken. Az azért nem semmi. Most már nem tud ilyen előnyre szert tenni, mert a trükkös újítások kora lezárult, SoC-k vannak.

    Egyébként az ilyen emberek azért jók, mert megtartják a versenyt, ha fordul a kocka, bár őszintén szólva, amit az intel művelt, attól borsózik a hátam. Sajnos. Bárcsak ne így lett volna...

    Meglátjuk, mit hoz a jövő, de ennek a technológiának már nagyon a végét járjuk.

    Az energiaitalos példához pedig csak annyit, hogy itt egy 2 szereplős piacról van szó, így ez egy teljesen más helyzet, míg az egy sokszereplős piac, ráadásul más terület. Egyszerűen arról van szó, hogy ha veszik a cukrot, minek fejlesztenél rajta? A 14 nm nagyon bejött, és rekord eladásokat döntögetnek vele. Akkor meg minek fejleszteni, ha jó a fejős tehén? Még úgy is jobb így nekik, hogy az AMD kiszakít egy kis részt, mert összességében kevesebb a költségük, ha azonos node-on maradnak. Szóval szerintem rá akarnak licitálni a 7 nanos AMD-re, mert úgy érzik, rá tudnak. meglátjuk. Végülis a coffee lake jött volna idén valamikor, de annyira megcsappantak az eladások kaby-ből a ryzen miatt, hogy kénytelenek voltak lépni. Szvsz így is csak akkor éri meg intelt venni vkinek, ha 8600K, vagy 8700K-t vesz, egyébként jobban jár a Ryzennel. A 8350K meg felejtős, mivel hiába megy 5 magon 5 GHz-en, ha a 8600K turbóját is fel lehet tunigolni annyira... ? Kivéve, ha valaki tényleg csak ARMA 3-azik, vagy vmi 2 szálas játékkal játszik, de oda meg lehet, hogy tényleg jobb a 7350K, viszont ha épp nem játszik, akkor..... :( Tehát kérdés, hogy néhány FPS-ért cserébe a játékon kívüli dolgokért hajlandó e inkább ryzenbe ruházni vki. ;)

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

  • wsanyi

    aktív tag

    válasz opr #127 üzenetére

    Bocsi, de a TDP még mindig a hőtermelésre vonatkozik, nem a fogyasztásra! ;)

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

  • wsanyi

    aktív tag

    válasz dabadab #129 üzenetére

    Szerinted? ;)

    Miért van az, hogy jobb hűtéssel jobban turbóznak a processzorok? :O

    Mond az valamit, hogy Wolfram szálas izzó, vagy LED-es? Uyganaz a fényerő, kisebb fogyasztás, kisebb hőtermelés, de a hőtermelés összetettebb, mert a LED-ek számának növelésével nem biztos, hogya hőtermelés is olyan ütemben növekszik, mint a fogyasztás. Hogy értsd, mindegy, hogy 2 db, vagy 100 db 20 fokos LED-et raksz egymás mellé, az 20 fokos lesz, viszont a 100 db többet fog fogyasztani, mint a 2 db. Na kb, ez a különbség. Ergo, ha 1,5 GHz-en hajtasz 32 magot, akkor annak a hőtermelése olyan kicsi is lehet, hogy elegendő rá egy kisebb passzív borda is, míg a fogyasztása valószínűleg sokkal több lesz, mint a 8 magnak, ami ugyanilyen hőt termel. Ez csak egy hasracsapás szerűen ideírt példa volt. Lehet, hogy 1 GHz-en 30-35 fokon működne 1 mag akár hűtés nélkül is. Nem tudom. De ha így van, akkor a több mag is annyin működik, míg a fogyasztása növekszik a több mag miatt.

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

  • wsanyi

    aktív tag

    válasz dabadab #131 üzenetére

    Ne haragudj, de miről beszélsz? A processzort hőtermelésre tatlálták ki? :O Nem inkább számítások végrehajtására? Mi is a mikroprocesszor? Egy olyan chip, amiben rengeteg tranzissztor van. Mi az a tranzisztor? 3 lábú kapcsoló. Mit csinál? Attól függően, hogy milyen jel megy be az egyik (bemeneti) lábán, továbbítja azt a két kimeneti lába közül a megfelelőn. (Pl. +5V jobbra, -5V balra). Hol van itt hő? Nyilvánvalóan keletkezik. De mitől lenne hülyeség a hasonlat? Ha egy tranzisztor lassabban működik, akkor kevesebb hőt termel. Ráaádsul minél lassabban működik a mikrochip, annál kisebb feszültségre lesz szüksége az órajel tartásához, azaz ahhoz, hogy 1 mp alatt hány műveletet tud végrehajtani, azaz a tranzisztorain hányszor megy át valamilyen irányban az áram.1 MHz esetéebn 1 milliószor, 1 GHz esetében 1 mrd-szor.

    Viszont!!!

    Bonyolódtak az áramkörök, ami azt eredményezte, hogy egy órajelciklus alatt hány műveletet hajt végre valójában a processzor. Ez az IPC (instruction per clock).

    Na most. Ha ez le van lassítva annyira, hogy 20 C fokos hőt termeljen a processzor magonként, akkor annak a processzornak a TDP-je nagyon alacsony lesz, mivel kevés hőt termel. Miért jó a LED-es hasonlat? Van egy hőfok, ami alatt a magok hőmértsékletei nem adódnak össze, azaz a hőtermelés esetében a processzor egy része nem melegíti a többi részét. A 20 fok betudható ilyen üzemi hőfoknak, oda még hűtőbordára sincs szükség, és emiatt a TDP szinte irreleváns érték, a valódi fogyazstás lesz érdekes. Tehát ha 20 fokos magokból egymás mellé rakunk 2-t, akkor nyilvánvalón kb. 2x lesz a fogyasztás, míg aTDP kerete nem növekszik tovább. És ha 64 magot rakunk így egymás mellé, akkor is 20 fokos lesz minden mag, tehát a TDP keret marad, viszont a fogyasztás kb. 64x lesz. Nem tudom, ezen mit nem lehet érteni. A TDP keret arra lett megszabva, hogy hány fokos lehet a processzor magja belül, és ha annál jobban melegszik, akkor leszabályozza az órajelét, ezért erősebb hűtéssel azonos TDP keret mellett nagyobb teljesítmény is elérhető, ami nyilvánvalóan nagyobb fogyasztáshoz is vezet.

    Nézd meg pl. gyári hűtássel használt 1600X/1800X/2600X áramfelvételét. Mindnek 95W a TDP-je, mégis különböző fogyazstási értékeket fogsz látni teljes terhelés mellett. De ez igaz intel oldalon az i5 7600K/ i7 7700K esetében is (ez utóbbi 8 szálas a HT miatt), vagy nézhetsz 65W TDP-n belül is különbségeket. Ott az 1 magra eső órajel alacsonyabb, viszont összességében többet fog fogyazstani egy 6 magos processzor, mint egy 4 magos, persze hatásfokát tekintve jobb, mivel kevésbé fogyaszt többet, mint amennyivel többet tud számolni, viszont a hőtermelésük meg kell, hogy egyezzen. Nézd meg pl. i5 7400/7500/7600 és i7 7700, és Ryzen R3 1200/1300X / R5 1400/1500X/1600/ R7 1700 / ill. 2200G/2400G/ R2 2300X/R5 2500X/2600/R7 2700 fogyasztási adatait. Meg fogsz lepődni. ;)

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

  • wsanyi

    aktív tag

    válasz opr #133 üzenetére

    Tessék, itt kifejtik, mit ért az AMD TDP alatt, és hogyan számolja (belveszik az alaplap hőmérsékletét is...)

    [ Szerkesztve ]

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

  • wsanyi

    aktív tag

    Na akkor úgy látom, angolt kell tanulni. ;)

    TDP = Thermal Desing Power.

    Ebből Thermal=hő
    Design -> kb terv/tervezett
    Power -> "Energia/teljesítmény", ezt nem szó szerit kell fordítani. Angol, ráadásul US English, ahol még nagyobbak az eltérések, és sokszor megvan az oka, hogy miért éppen az adott szót választják (marketing, vagy jogi, szabadalmi, esetleg más oka is lehet).

    Az a baj ezzel, hogy itt a valóság az, hogy van egy hőmérséklet limit, aminek gyakorlatilag semmi köze nincs a fogyasztáshoz, hanem ahhoz van köze, hogy milyen alkatrész hány fokos. Ezt kb. úgy kell elképzelni, hogy régen volt a Wolfram szálas izzó, és nyáron a nagyobb hő miatt kevésbé fénylett volna, télen pedig a kisebb környezeti hő miatt jobban fénylett volna, de a valódi fogyasztása télen magasabb lett volna, mivel erősebb fényt adott volna le. Tehát elméletileg légkondícionált helységben a gépek jobban teljesíthetnek, mivel az alkatrészeik kevésbé tudnak felmelegedni 18 fokos, mint 35 fokos környezeti hőmérséklet mellett. Erre egyébként volt is egy incidens egy cégnél (részleteket a titoktartás miatt nem írhatok, nem a barátom haverja mesélte), ahol azt látták, hogy egy adott szolgáltatás nagyon lelassult napközben, sőt, talán néha elérhetetlenné is vált, mire kiderült, hogy a szerverszoba tetején volt egy ablak, és volt, hogy ott besütött a nap, melegebb lett, és lelassultak szerverek emiatt. Na, ez a TDP keret maximalizálása miatt adódott, aminek biztonsági okai vannak (különban hamarabb elhasználódnak az alaktrészek, vagy akár tönkre is mehetnek). És elhiszitek, hogy egy szerver, ami lelassul, az kevesebbet fogyaszt, mint ami hidegben megy, de gyors? ;) :O Egyszerűen nem találtak rá jobb kifejezést, és mozaikszót, csak azt, hogy TDP. Rengeteg tesztet láttam, ahol bőven a TDP melletti W-ban kifejezett szám fölötti valódi fogyasztást mértek, főleg tuningolás esetében.

    Más dolog, de wolfram szálas, vagy halogén izzót ne nagyon fogjunk meg kézzel, mert leég a kezünk, a LED-nél már nem fog megégni elvileg, mindegy, hogy hány db LED van benne. Ez is olyan,mint a TDP. Csak nem azt írják, hogy XY C/F/K/akármilyen fok, mert az úgy nehezen értlmezhető a hűtés tervezése szempontjából. Kvázi 4 db 60 fokos magot könnyebb lehűteni, mint 6-ot, vagy 8-at, így a TDP is növekszik, míg a fogyasztás szintén. Nehéz ezt leírni, és szemléltetni, de remélem, sikerült valamennyire. ;) És persze nyilvánvalóan a fogyasztásból ered a hő is, csak nincs egyértelmű összefüggés. Pl. HEDT vonalon volt teszt i9 7900 vs TR 1950X és érdekes módon az i9 képes volt akár többet is fogyasztani, mint a 1950X, pedig annak csak 165 W a TDP-je, TR-nek pedig 180W. És a TR is 190 W körül fogyasztott a mérések szerint. De jó volt a hűtés rajta... Míg a DELL Alienware-ben a nem elegendően nagy felületű vízhítés miatt leginkább csak base clock-on ment a CPU, és a 3000 CB pontot is nehezen érte el, amikor simán felment az összes magon 4 GHz-re is egy jó hűtés mellett a 16 mag. Ott viszont már 2xx W-ot fogyasztott ő is...

    Szép jó hétvégét mindenkinek! ;)

    [ Szerkesztve ]

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

Új hozzászólás Aktív témák