Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • wsanyi

    aktív tag

    válasz Dandris #98 üzenetére

    Csak annyit szeretnék hozzáfűzni, hoyg foglalkoztam marketinggel, és tudom, hogy bármit el lehet adni, akár gyémánt áron is. Ha azt mondod a vevőnek, hogy ez az új cucc jobb, mint az intel i7-ese, akkor hhidd el, hogy az eredeti i5 elképzelését felül fogja írni. Az én céges gépemben egy 4. gen i5 van, de youtube mellett ne akarj nagyon mást csinálni vele... Na, ennyire nem kell az az erős IGP... Pedig van hardveres gyorsítás, már mióta... És az szempont, hogy egy i7-ben van IGP? :D És mégis ki hasznája azt? Inkább hagyják ki, és tegyenek oda CPU-t, vagy bármit, de a HD 630 is egy vicc. Még egy FM2+-os ATHLON IGP-je is képes azt megverni 28 nanon. Ne már! Szerver vonalon dolgozom, voltam előadáson, és látszik, hogy le vannak fizetve az emberek. Hiába az olcsóbb, és jobb EPYC (szerver vonalon mérhetően kevesebbet fogyaszt, mint a SKYLAKE-X alapú XEON), és hiába elég belőle az 1 utas rendszer, nem, megveszika drága 2 utas intelt, és még úgy is csak 88 db PCI-E lane-jük van max a 128-cal szemben, amiből igaz, "csak" 112 szabad, ha jól emlékszem.

    Reakyió:

    Optimalizálni kell. Miért az újabb intelre nem kell? :O

    Rossz válaz, köszönöm, leülhet.

    Viszont mivel a jövő év elején várható a 7 nanos EPYC, 8 magos CCX-es die-okkal, 64 mag/tokozással, ez sok kérdést fel fog vetni, mivel az intelnek nincs meg erre a megfelelő válasza. Hallani hírekről, hogy összefűznek 2 db 22 magos CPU-t, esetleg 28 magosat valamilyen úton, egy nagyobb foglalatba téve, de ki tudja, ráadásul az még mindig 14 nanon menne. Ott már nem lehet a végtelenségig lefizetgetni bárkit, mert DATACENTERBEN, és flehőben RACK szekrényenként fizeted a bérleti díjat, és ahol a körül jár le az 5 év a most muzsikáló hadrvernek, ott már nagyon meg kell gondolni, mit lépnek. Nem csak az ár miatt, és ott a spectre és meltdown mizéria is... Én azt látom, hogy abban bíznak, hoyg megvárják, hogy kijöjjön az AMD a 7 nanoval, és akkor jönnek ki a 10 nanoval, és mondják, hogy ők jobbak. Csakhogy nem tudnak jobbak lenni a sűrűség tekintetében, még ha 1 szálon ugyanazt is hozzák, mert kevesebb szálat tudnak azonos területen. Ergo kb. az lesz, hogy ex has 10 magos intel helére befér 14 magos AMD, így viszont aSocketenkénti számítási kapacitás kisebb lesz. Intelnek meg megéri a hírnév miatt is, hogy fizetget néhány m USD-t, hogy ne gyártsanak AMD-vel szervert, vagy csak néhányat stb stb stb. Max. veszítenek néhány 100 m USD profitot a sok mrd-ból. Nagy kaland. Majd optimálisan költekeznek. A p4 után is felálltak, és a Core2Duo volt az első értelmes CPU-juk sok idő után. Konkrétan a DUAL core-t meg tudta verni egy 1 magos 3500+-os AMD anno bizonyos területeken. Az azért nem semmi. Most már nem tud ilyen előnyre szert tenni, mert a trükkös újítások kora lezárult, SoC-k vannak.

    Egyébként az ilyen emberek azért jók, mert megtartják a versenyt, ha fordul a kocka, bár őszintén szólva, amit az intel művelt, attól borsózik a hátam. Sajnos. Bárcsak ne így lett volna...

    Meglátjuk, mit hoz a jövő, de ennek a technológiának már nagyon a végét járjuk.

    Az energiaitalos példához pedig csak annyit, hogy itt egy 2 szereplős piacról van szó, így ez egy teljesen más helyzet, míg az egy sokszereplős piac, ráadásul más terület. Egyszerűen arról van szó, hogy ha veszik a cukrot, minek fejlesztenél rajta? A 14 nm nagyon bejött, és rekord eladásokat döntögetnek vele. Akkor meg minek fejleszteni, ha jó a fejős tehén? Még úgy is jobb így nekik, hogy az AMD kiszakít egy kis részt, mert összességében kevesebb a költségük, ha azonos node-on maradnak. Szóval szerintem rá akarnak licitálni a 7 nanos AMD-re, mert úgy érzik, rá tudnak. meglátjuk. Végülis a coffee lake jött volna idén valamikor, de annyira megcsappantak az eladások kaby-ből a ryzen miatt, hogy kénytelenek voltak lépni. Szvsz így is csak akkor éri meg intelt venni vkinek, ha 8600K, vagy 8700K-t vesz, egyébként jobban jár a Ryzennel. A 8350K meg felejtős, mivel hiába megy 5 magon 5 GHz-en, ha a 8600K turbóját is fel lehet tunigolni annyira... ? Kivéve, ha valaki tényleg csak ARMA 3-azik, vagy vmi 2 szálas játékkal játszik, de oda meg lehet, hogy tényleg jobb a 7350K, viszont ha épp nem játszik, akkor..... :( Tehát kérdés, hogy néhány FPS-ért cserébe a játékon kívüli dolgokért hajlandó e inkább ryzenbe ruházni vki. ;)

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

  • Dandris

    tag

    válasz opr #99 üzenetére

    Bocs, csak közben belefutottam egy ilyenbe is, azt hiszem ez megindokolja miért nem keresik a termékeket.
    Bár tudom nem fog tetszeni ;]

    Első körben természetesen nincs egyező cpu teljesítmény. ;)

    [link]

    Pár dolgot még kiemelnék:

    Radeon RX540 – FHD High Nvidia MX150 – FHD High
    Grid: Autosport 48 fps 65 fps
    Bioshock Infinite 43 fps 53 fps
    NFS: Most Wanted 26 fps 34 fps
    Tomb Raider 40 fps 52 fps

    "Based on the HWInfo logs and the results above, the CPU throttles aggressively (picture below) while playing games on this sample and hence the graphics results are skewed."

    "With the RX550 disabled, the CPU does not throttle as badly in games, but the Vega 10 Mobile chip clocks down after a few minutes (picture below), which means this sample cannot offer useful gaming results in any of the two situations."

    Konklúzió:
    "Right now, as of late March 2018, you can get the Swift 3 with the Core i5-8250U processor, Nvidia MX150 graphics, 8 GB of RAM and 256 GB SSD for around $800 and even less, which is just marginally more than the base level Ryzen 5 + Vega 8 AMD configurations, but overall a more efficient solution with better gaming abilities."

    Parancsolj. Itt a magyarázat miért vesznek az emberek intel + nv laptopot.

  • opr

    veterán

    válasz Dandris #102 üzenetére

    Inkabb semmi, hagyjuk, ugysincs ertelme.

    [ Szerkesztve ]

    "Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

  • opr

    veterán

    válasz Dandris #104 üzenetére

    Nincs veled ertelme beszelgetni, mert szakmailag olyan melyen vagy, hogy a banyaszbeka seggeig se latsz fel a vilag legerosebb elemlampajaval se. :(
    Az a gond, hogy egy osszetett mondatra ugy reagalsz, hogy kivalogatsz belole harom szot, amire aztan rarepulsz, es darabokra szeded. Ez az oviban volt utoljara vicces, a politikaban idegesito, informatikaban meg szimplan ertelmetlen.
    Ha levenned a 8000 reteg kek szemuveget, eszrevehetned, hogy nem szidta senki az intel procijait, rajtad kivul mindenki tenyekrol beszel. A teny pedig az, hogy a Ryzen jol sikerult, az AMD feljott, es vegre beszallt a versenybe.
    Ezen felul teny meg, hogy fennallasa alatt vegig az intel az egyik leggusztustalanabb magatartast nyujtotta, amit egy ceg nyujthat (es ennek aztan semmi koze ahhoz, hogy jo procikat gyart-e). Namost ha van egy ember, akihez akarhanyszor odamesz, tokonrug, akkor attol, hogy ket hetig nem talalkoztatok, ugyhogy nem rugott tokon, attol meg eleg sanszos, hogy ha megint talalkoztok, megint tokon fog rugni, tehat a "regen volt" ervelesed pont annyira sulytalan es hulyeseg, mint a tobbi elvakult baromsagod.

    Manbaltol hala egnek mar elbucsuztunk, de mindig kell egy ilyen hozzad hasonlo elvakult barom, akinek pont annyi infoja van, hogy barmilyen erdemleges, produktummal kecsegteto vitat es forumot szet tudjon rombolni/trollkodni, de annyi mar nincs, hogy az erdemi vitaba beszalljon. Se infod, se agyad, se akaratod nincs meg hozza, de ennel nagyobb problema, hogy nem is veszed eszre, hogy ezek kozul legalabb az egyik nem artana.

    Csak egy dologra valaszolj: Ha ennyire utalod a PH!-t, hogy ennyire szet akarod rombolni az itteni kozosseget es szakmaisagot, egyaltalan minek jarsz ide?

    [ Szerkesztve ]

    "Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

  • Dandris

    tag

    válasz opr #105 üzenetére

    Egyelőre volt egy vitánk, miért nem érdekli az embereket az általad preferált gyártó terméke. Itt egy teszt, ami alapján nem venném meg.

    Nem beszélgetni kell, a tesztre reagálni, a személyeskedést pedig tartsd meg a családodnak. Szerinted senki nem vágja le miért nem reagálsz a tesztre? Mit írhatnál? Hogy nem jó a teszt? Elhiszem hogy nem akarod magad nevetségessé tenni, de jelenleg sem csinálsz mást. Rettentő sok szakmai megnyilvánulásod volt most is.

    [ Szerkesztve ]

  • opr

    veterán

    válasz Dandris #106 üzenetére

    "Egyelőre volt egy vitánk, miért nem érdekli az embereket az általad preferált gyártó terméke. Itt egy teszt, ami alapján nem venném meg."
    Teves. Nincs altalam preferalt gyarto. Ahogy fentebb is leirtam, az altalam preferalt allapot a verseny, kb ugyanolyan jo termekek kozott. Az a baj, hogy ez neked mar egy elerhetetlen elmeallapot, ahol nem vagy az van, hogy csakazamd, vagy az, hogy csakazintel, azt nem erted.
    Plusz, egy darab jo erv amugy volt a tesztben, amit linkeltel, amit el is ismertem, hogy mobil szegmensben az intelhez kepest az amd portfolio kicsi, keves es lyukas.
    Ettol fuggetlenul ami termek van, az jo, megse nagyon epulnek ra termekek, ami pedig tudjuk, miert van. Nem, nem azert a marhasagert, amiket irtal, hanem az intel mocskos piaci magatartasa miatt.

    "Nem beszélgetni kell, a tesztre reagálni"
    Amugy ezt hivjak beszelgetesnek. ;)

    "a személyeskedést pedig tartsd meg a családodnak."
    Senki nem olyan hulye a csaladban, hogy erre szukseg legyen.

    "Szerinted senki nem vágja le miért nem reagálsz a tesztre? Mit írhatnál? Hogy nem jó a teszt? Elhiszem hogy nem akarod magad nevetségessé tenni, de jelenleg sem csinálsz mást. Rettentő sok szakmai megnyilvánulásod volt most is."

    Parancsolj:
    Az a gond, hogy meg mindig nem fogod fel, mit varok el egy teszttol. Te azt, hogy az intel nyerjen.
    En azt, hogy a vga es a cpu teljes aramfelveteli maximuma egyezzen (ezen mar elbukott az i7+nv kombo, de erosen). Es nem, nem erdekel az inteles tdp, ami gyakorlatilag mostanra mar annyit jelent, hogy ennyit fogyaszt, amig nem hasznalod. Valos fogyasztasmeres mellett azonos felvett energia mellett nezzuk meg a leadott szamitasi teljesitmenyt. Vagy ha ilyen nem megy, akkor legalabb azonos laptopokban, azonos meretu akksival, stb.

    Amugy persze, hogy jobban teljesit, ha tobb energiat pumpalunk bele.
    Ah, mindegy, nem is ertem, minek magyarazom, ugyis csak addig jutsz el, hogy csakazintel. :(

    [ Szerkesztve ]

    "Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

  • Dandris

    tag

    válasz opr #107 üzenetére

    Kutyát nem érdekli mit vársz el egy teszttől. Az emberek elolvassák, és döntenek.

  • opr

    veterán

    válasz #26681856 #108 üzenetére

    Gratulalok, teljesen sikerult nem erteni, amit leirtam.
    A tesztben szereplo throttlingolo laptop egy kalap fos. Pont mindegy, hogy amd vagy intel, ha egy lapos hutese ennyire fos, azt kerulni kell es pont.
    A problema pont ez, hogy amd-bol nincs valasztek, igy valszeg tenyleg nem fog osszejonni egy olyan teszt, ahol egy korrekt laptopban van amd es az arban azonos intel ellenfel, azonos meretu akkuval, azonos kiepitessel, stb.
    Es itt a problema. A jelenlegi amd-s laptopfelhozatal annak ellenere kalap fos gepekbol all, hogy maga az amd altal szallitott apu mar enyhen szolva versenykepes. Na, es akkor kerdezzuk meg, vajon miert van ez? Es visszajutottunk ugyan oda, ahonnan indultunk, az intel mar sokszor bizonyitott, folyamatosan elkovetett, piacrombolo, felhasznaloellenes (mellesleg torvenytelen) magatartasahoz.

    Dandris #109: Igen, pont errol beszeltem, amikor szakmaisagrol beszeltem. Ahhoz, hogy a ket apu-t/konfigot ossze lehessen merni, szukseg lenne arra, amit fentebb leirtam. Persze, ahhoz, hogy megertsd, hogy nem konkret felhasznalo altal kezbeveheto termekrol (laptoprol) beszelek, hanem magukrol az apukrol, ahhoz kene a szakmai szinvonal. Meg ahhoz, hogy megertsd, mi az, amikor valaki valamit elvar egy teszttol es miert mond ilyet. Azza egyetertek, hogy a tesztelt laptop poharalatetnek is gyenge eresztes. De ez nem jelenti azt, hogy a benne levo amd apu is az. Mint ahogy a fos, throttlingolo inteles laptopok se jelentik azt, hogy a bennuk levo intel chip fos. Csak intelnel van alternativa, ahol meg tudja mutatni a vas, mit tud valojaban, amd-nel nincs ilyen. Na miert nincs, amikor viszont versenykepes termek mostmar van? Lasd fentebb, azert.

    [ Szerkesztve ]

    "Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

  • Dandris

    tag

    válasz opr #110 üzenetére

    "Na miert nincs, amikor viszont versenykepes termek mostmar van? Lasd fentebb, azert."

    Tehát odáig mész az összeesküvés elmélettel, hogy már az intel ráveszi a gyártókat, hogy fos laptopot építsenek. És árulják a saját márkanevük alatt, égetve saját magukat. Mert ugye a vevő aki beleszalad egy ilyenbe, és most legyen ez acer laptop, valószínű messzire elkerüli a márkát a jövőben. És mindezt az intel fizeti. Mert van annyi pénz hogy a laptop gyártó saját brand nevét égesse. Vele párhuzamban valamilyen szinten az intel-el szerelt laptopokat is. Értem, részemről összeállt a kép. :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • opr

    veterán

    válasz Dandris #111 üzenetére

    Ember, most komolyan? Ez mar nemhogy nem szakmai, hanem ovis szint. Nyilvan ugy gondoltam, hogy az intel veszi ra a gyartokat arra is, hogy intelesbol is gyartsanak hasznalhatatlan fos laptopot, ugye?
    Atya eg... :(

    Egyebkent van az a penz, bar nem hiszem, hogy most ez tortenik, eddig mindig mas volt a taktika, utanaolvastal a fentieknek? Sikerult megerteni mi tortent? Megvan, hogy anno az intel tobbet fizetett a hp-nak, mint a teljes cegcsoport osszes egyeb profitja, csak hogy ne aruljon amd-s termeket, vagy csak nagyon keveset? Szerinted ez rendben van? Ha igen, azert van rendben, mert ezt az intel csinalta? Valszeg most nem toljak ennyire agressziven, mert most nincsenek szarban, epphogy csak verseny van, de hogy valami susmus van megint, mert minden jel erre mutat, az 99%.

    "Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

  • opr

    veterán

    válasz Dandris #113 üzenetére

    Nem, Te ...szépéletű.
    Az amd-s kinalat alacsonyan tartasara (vagy teljes eliminalasara) szokta az intel finoman osztonozni a gyartokat. Hany fajtra amd-s laptop is van? Hany gyarto is gyart amd-s laptopot? Kezded mar erteni, vagy meg mindig villamlasnak tunik a fejed mellett a negro cukorka?
    Az megint egy masik kerdes, hogy milyen termekeket adnak ki a kezukbol. Kicsit olyan ez, mint az autoknal az oraporgetes. De gondolom ott is addig latsz el, hogy gonoszgecinepper, az nem jon at, hogy azontul, hogy egyetertek, es gecinepper, gyakorlatilag a vevok kenyszeritik ra az osszes kereskedore az ora porgeteset, ha nem akarnak csodbe menni, ugye?

    "Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

  • Dandris

    tag

    válasz opr #114 üzenetére

    Még mindig csak te állítod ezeket.
    Ezzel szemben én igazoltam teszttel, hogy nincs miért keresni az amd laptopot.

  • opr

    veterán

    válasz Dandris #115 üzenetére

    Igen kivalo tesztekkel raadasul. Megmutattak, hogy az IFA tobb loszart tud elhuzni a ferrarinal, tehat feltetlen IFA-t vegyen mindenki! :K

    "Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

  • Dandris

    tag

    válasz opr #116 üzenetére

    De amit te mondasz az biztos úgy van, csak mert. Pl. a hogy rosszak a tesztek. Ezt én is próbáltam oviban, tudtam várat rajzolni, csak nem akartam. Csak azóta kinőttem.

    [ Szerkesztve ]

  • opr

    veterán

    válasz Dandris #117 üzenetére

    Kulonbseg? En szakmai erveket mondtam? Te? Semmit, csak ismetelgeted, hogy tesztek, tesztek, tesztek. Jo, ertem en. Hozz egy olyan tesztet, ami szakmailag elfogadhato, legyenek szakmai erveid a fanboykodason felul es beszelgethetunk.

    "Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

  • Dandris

    tag

    válasz opr #118 üzenetére

    Gondolom a számodra megfelelő teszt az az, ami pozitív az amd-re nézve. A keserű valóság pedig problémás. És te fanboyozol.
    Egyébként én alátámasztottam a véleményem, neked nem sikerült. Lehet neked kéne tesztet hozni, ami alátámasztja miért is kellene az embereknek amd lapost választani? ;]

  • #95462144

    törölt tag

    válasz Dandris #119 üzenetére

    Tudod a gyártók előre megtervezik, a kereslet alapján az éves ütemtervet, ezáltal kötnek adott cégekkel partneri szerződéseket fix darabszámokkal és ameddig az nem jár le biztos bizonyos nem fogják a lapos állományukat megsokszorozni, hogy AMD processzorokkal szereltek is legyenek. Tudod kereslet/kínálat. Már csak a szegmentáció maradt ilyen szempontból, ha abba be tudják illeszteni, akkor születik meg az a teszt, amit linkeltél. Ezek a gyártói szerződések adják meg az éves stratégiát, mert ha kötsz egy szerződés az alapján kapsz kedvezményt nem úgy működik, hogy veszel egy OEM processzor tálcát és, ha lesz még kereslet akkor veszel pluszban.
    A baromság netovábbja, amiket felsoroltál. Szépen csapj fel a google keresődből egy 2018 as kávéval felvértezett MacBook Pro tesztet. Gondolom az nem szar, ha throtlingol, mert ugye Intel az alapja? Ha rossz hűtés megtervezése egy laposban, desktop vagy már volt példa ARM alatt is vagy akármi másban az nem fog jó teljesítményt hozni, vagy csak nagyon rövid ideig. Csak megjegyzem olyan, hogy AMD lapos nincs, olyan sincs, hogy Intel lapos (régebben voltak Intel deszkák, de már azok sincsenek).

  • opr

    veterán

    válasz #95462144 #120 üzenetére

    Koszonom! :R

    Hihetetlen, hogy nem erti... :(

    "Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

  • Dandris

    tag

    válasz #95462144 #120 üzenetére

    Erre a throttlingolt macbook-pro ra gondolsz? Ami 12 perccel hamarabb végzett az adott feladattal, mint az elődje? :D
    Vagy csak addig jutottál, hogy throttlingol, az apple javítás már hozzád nem érkezett meg? :P

    [link]

    Az éves ütemterv teljesen világos, viszont ebből a szempontból nem releváns. Azért készül ennyi amd chippel szerelt laptop, ha így jobban tetszik, mert ennyire van igény. Ezt felmérik az ezzel foglalkozó emberek. Semmin nem változtat amit mondasz.

    most nézem opr is sietett megjegyezi, hogy a macpro apple hiba miatt throttlingolt. Ja nem is. Véletlen. :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • opr

    veterán

    válasz Dandris #122 üzenetére

    "most nézem opr is sietett megjegyezi, hogy a macpro apple hiba miatt throttlingolt. Ja nem is. Véletlen. :DDD"
    Szovegertes meg mindig nem az erosseged, ugye? 4. osztalyban ha meg lehetne bukni, kegyelmkettest se biztos, hogy erne a szint, amit produkalsz. :)

    Kerlek mondd meg, hogy ezek az idezetek, amik ebbol a hozzaszolasombol vannak, hol irjak azt, hogy a throttling szerintem nem az apple hibaja volt, hanem az intel szar:
    "Pont mindegy, hogy amd vagy intel, ha egy lapos hutese ennyire fos, azt kerulni kell es pont."

    "Azza egyetertek, hogy a tesztelt laptop poharalatetnek is gyenge eresztes. De ez nem jelenti azt, hogy a benne levo amd apu is az. Mint ahogy a fos, throttlingolo inteles laptopok se jelentik azt, hogy a bennuk levo intel chip fos."

    "Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

  • Dandris

    tag

    válasz opr #123 üzenetére

    [link]

    "In stark contrast to the Intel SKU, the AMD SKU already felt pretty warm shortly after boot-up. The fan was spinning constantly even under low load, and surface temperatures rose to more than 30 °C (86 °F). The laptop never got really hot but it remained warm to the touch.

    We were reminded of the cooling solution’s inadequacy once more during our stress test. Core temperatures shot up to 70 °C (158 °F) and remained at that level. In return, CPU clock speeds started to suffer significantly and dropped to less than 600 MHz. At the end of the test, the frequency settled at a very low 900 MHz and thus significantly below the CPU’s base clock speed of 1.6 GHz."

  • opr

    veterán

    válasz Dandris #124 üzenetére

    Tehat most alatamasztod, amit irtam?
    "We were reminded of the cooling solution’s inadequacy once more during our stress test."
    Tehat tovabbra sem a ryzen szar, hanem a laptop, amibe raktak. Durvan alul van meretezve a hutese. Megjegyzem, ez sajnos ujabban laptopoknal ez a divat, fos olcso haz, csillogo borzadaly kijelzo, alulmeretezett hutes, b@sznagy i7/r7/akarmi matrica.
    Katasztrofa, de errol -ahogy fentebb irtam- pont nem az intel vagy az amd tehet. Mindket ceg megadja a tdp-t, meg a beallitasi lehetosegeket, meg a hozzajuk szukseges hutesi teljesitmenyt teljesen korrektul. Nem tehetnek rola, ha a gyartok nagy ivben szarnak ra.
    Annyira meg se az intel, se az amd nem hulye, hogy nem adja el a procijat, ha a gyarto nem rakja ala azt, amit megkovetelnek, mert kb csodbe mennenek.
    Ujabban mar workstationok kozott is van, ami throttlingol...

    Szoval, koszonom, nagyon faszan alatamasztottad azt, amirol eddig a szamat jarattam. ;)

    Csak azt nem tudom, mit szeretnel megis ezzel? Vegre elismerni az igazamat? :DDD

    "Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

  • Dandris

    tag

    válasz opr #125 üzenetére

    Soha nem mondtam hogy a ryzen szar, csak a belőle épült teszteket hoztam fel. Mivel te kijelentetted hogy az intel piaci magatartása miatt kevés az amd-s laptop, én meg megmutattam hogy azért mert szarul vannak megépítve. Lehet nem kéne bekamuzni a 45W-ot és nem ahhoz terveznék a hűtést.... :D

  • opr

    veterán

    válasz Dandris #126 üzenetére

    Nincs bekamuzva a 45w, az amd TDP a csucsfogyasztast adja meg. Persze, mindket gyartonal konfiguralhato valamilyen keretek kozott. Az meg, hogy az intel i5/i7 dvga nelkul nem fut annyira, mint az r5/r7 eleg trivialis, tehat ugyan az a hutokor nem fog elbirni vele.
    Ezen nem kell meglepodni, hasonlo cpu-teljesitmeny mellett benne van egy alsokat dvga ereju gpu is, nyilvan tobb hot termel az r5/r7, mint a dvga nelkuli i5/i7, cserebe mar maga az osszehasonlitas is baromsag ilyen konfigok mellett, mint azt fentebb is irtam.
    Almat a kortevel nem hasonlitunk, meg mindig...

    Plusz:
    intel i5 8250u tdp: 15w
    amd r5 2500u tdp: 15-25w, attol fuggoen a gyarto mit allit be

    Namost, ha a kedves gyarto nem a 15w-ot allitja be, akkor ne csodalkozzunk rajta, hogy a 15w-ra meretezett huto nem birja el...
    A kedves gyartok meg ujabban addig latnak, hogy csuszka csutkan, jo lesz az ugy!

    [ Szerkesztve ]

    "Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

  • wsanyi

    aktív tag

    válasz opr #127 üzenetére

    Bocsi, de a TDP még mindig a hőtermelésre vonatkozik, nem a fogyasztásra! ;)

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

  • dabadab

    titán

    válasz wsanyi #128 üzenetére

    "a TDP még mindig a hőtermelésre vonatkozik, nem a fogyasztásra!"

    És szerinted a kettő között mégis mitől lenne különbség? Mi mássá tudná alakítani az elfogyasztott villamos energiát a CPU, mint hővé?

    [ Szerkesztve ]

    DRM is theft

  • wsanyi

    aktív tag

    válasz dabadab #129 üzenetére

    Szerinted? ;)

    Miért van az, hogy jobb hűtéssel jobban turbóznak a processzorok? :O

    Mond az valamit, hogy Wolfram szálas izzó, vagy LED-es? Uyganaz a fényerő, kisebb fogyasztás, kisebb hőtermelés, de a hőtermelés összetettebb, mert a LED-ek számának növelésével nem biztos, hogya hőtermelés is olyan ütemben növekszik, mint a fogyasztás. Hogy értsd, mindegy, hogy 2 db, vagy 100 db 20 fokos LED-et raksz egymás mellé, az 20 fokos lesz, viszont a 100 db többet fog fogyasztani, mint a 2 db. Na kb, ez a különbség. Ergo, ha 1,5 GHz-en hajtasz 32 magot, akkor annak a hőtermelése olyan kicsi is lehet, hogy elegendő rá egy kisebb passzív borda is, míg a fogyasztása valószínűleg sokkal több lesz, mint a 8 magnak, ami ugyanilyen hőt termel. Ez csak egy hasracsapás szerűen ideírt példa volt. Lehet, hogy 1 GHz-en 30-35 fokon működne 1 mag akár hűtés nélkül is. Nem tudom. De ha így van, akkor a több mag is annyin működik, míg a fogyasztása növekszik a több mag miatt.

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

  • dabadab

    titán

    válasz wsanyi #130 üzenetére

    Hülyeségeket beszélsz.

    Az izzónál meg a LED-nél a felvett elektromos energia egy kis részéből fény lesz, a maradékból meg hő.
    A processzornál a felvett energiából csak hőenergia lesz, ami szükségszerűen megegyezik a felvett elektromos energiával.

    Az energiamegmaradás törvénye ismerős vagy annak a hibás voltát is le akarod vezetni lámpákkal?...

    [ Szerkesztve ]

    DRM is theft

  • wsanyi

    aktív tag

    válasz dabadab #131 üzenetére

    Ne haragudj, de miről beszélsz? A processzort hőtermelésre tatlálták ki? :O Nem inkább számítások végrehajtására? Mi is a mikroprocesszor? Egy olyan chip, amiben rengeteg tranzissztor van. Mi az a tranzisztor? 3 lábú kapcsoló. Mit csinál? Attól függően, hogy milyen jel megy be az egyik (bemeneti) lábán, továbbítja azt a két kimeneti lába közül a megfelelőn. (Pl. +5V jobbra, -5V balra). Hol van itt hő? Nyilvánvalóan keletkezik. De mitől lenne hülyeség a hasonlat? Ha egy tranzisztor lassabban működik, akkor kevesebb hőt termel. Ráaádsul minél lassabban működik a mikrochip, annál kisebb feszültségre lesz szüksége az órajel tartásához, azaz ahhoz, hogy 1 mp alatt hány műveletet tud végrehajtani, azaz a tranzisztorain hányszor megy át valamilyen irányban az áram.1 MHz esetéebn 1 milliószor, 1 GHz esetében 1 mrd-szor.

    Viszont!!!

    Bonyolódtak az áramkörök, ami azt eredményezte, hogy egy órajelciklus alatt hány műveletet hajt végre valójában a processzor. Ez az IPC (instruction per clock).

    Na most. Ha ez le van lassítva annyira, hogy 20 C fokos hőt termeljen a processzor magonként, akkor annak a processzornak a TDP-je nagyon alacsony lesz, mivel kevés hőt termel. Miért jó a LED-es hasonlat? Van egy hőfok, ami alatt a magok hőmértsékletei nem adódnak össze, azaz a hőtermelés esetében a processzor egy része nem melegíti a többi részét. A 20 fok betudható ilyen üzemi hőfoknak, oda még hűtőbordára sincs szükség, és emiatt a TDP szinte irreleváns érték, a valódi fogyazstás lesz érdekes. Tehát ha 20 fokos magokból egymás mellé rakunk 2-t, akkor nyilvánvalón kb. 2x lesz a fogyasztás, míg aTDP kerete nem növekszik tovább. És ha 64 magot rakunk így egymás mellé, akkor is 20 fokos lesz minden mag, tehát a TDP keret marad, viszont a fogyasztás kb. 64x lesz. Nem tudom, ezen mit nem lehet érteni. A TDP keret arra lett megszabva, hogy hány fokos lehet a processzor magja belül, és ha annál jobban melegszik, akkor leszabályozza az órajelét, ezért erősebb hűtéssel azonos TDP keret mellett nagyobb teljesítmény is elérhető, ami nyilvánvalóan nagyobb fogyasztáshoz is vezet.

    Nézd meg pl. gyári hűtássel használt 1600X/1800X/2600X áramfelvételét. Mindnek 95W a TDP-je, mégis különböző fogyazstási értékeket fogsz látni teljes terhelés mellett. De ez igaz intel oldalon az i5 7600K/ i7 7700K esetében is (ez utóbbi 8 szálas a HT miatt), vagy nézhetsz 65W TDP-n belül is különbségeket. Ott az 1 magra eső órajel alacsonyabb, viszont összességében többet fog fogyazstani egy 6 magos processzor, mint egy 4 magos, persze hatásfokát tekintve jobb, mivel kevésbé fogyaszt többet, mint amennyivel többet tud számolni, viszont a hőtermelésük meg kell, hogy egyezzen. Nézd meg pl. i5 7400/7500/7600 és i7 7700, és Ryzen R3 1200/1300X / R5 1400/1500X/1600/ R7 1700 / ill. 2200G/2400G/ R2 2300X/R5 2500X/2600/R7 2700 fogyasztási adatait. Meg fogsz lepődni. ;)

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

  • opr

    veterán

    válasz wsanyi #132 üzenetére

    semmi, mindegy, ugy dontottem, kiszallok az egeszbol, nem eri meg... :(

    [ Szerkesztve ]

    "Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

  • wsanyi

    aktív tag

    válasz opr #133 üzenetére

    Tessék, itt kifejtik, mit ért az AMD TDP alatt, és hogyan számolja (belveszik az alaplap hőmérsékletét is...)

    [ Szerkesztve ]

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

  • dabadab

    titán

    válasz wsanyi #134 üzenetére

    "mit ért az AMD TDP alatt, és hogyan számolja (belveszik az alaplap hőmérsékletét is..."

    Hogyan sikerült a TDP-t (ami teljesítmény, watt a mértékegysége) összezagyválnod a hőmérséklettel?...
    Tényleg komoly bajok vannak.

    [ Szerkesztve ]

    DRM is theft

  • #95462144

    törölt tag

    válasz wsanyi #132 üzenetére

    Ez most komoly? 😂 Teljesen kiégtem, azt hittem Csubit, Manbit meg hasonlókat nem lehet űberelni. Hát de. A TDP keret általában miért wattban van megadva? Csökkentik az IPC teljesítményét, hogy kevesebb legyen a hőtermelés? 😂 A cpu designeok esetében nem így működik a fejlődési kronológia, ha az változik akkor az egy másik designe, ami ez elnevezésekböl nagyon könnyen leszűrhető. Nem fogok teszteket linkelgetni, keress rá egy Sandy Bridge vs. Skylake watt/performance mutatóra azonos órajelen.

  • Dandris

    tag

    válasz #95462144 #136 üzenetére

    Ugye megvan hogy te miben vagy überelhetetlen? Pont annyira minősít téged, mint ahogy te szeretnéd a felsoroltakat. ;)

    [ Szerkesztve ]

  • opr

    veterán

    válasz Dandris #138 üzenetére

    Igen, mert Vega56 == mobil Ryzen apu gpu, ugye?
    Illetve asztali Ryzen == mobil ryzen, ugye?
    Es csodalkozol, hogy szakmailag nem tartalak versenykepesnek? :DDD

    [ Szerkesztve ]

    "Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

  • namaste

    tag

    válasz dabadab #135 üzenetére

    Pedig most - kivételesen - jót linkelt, Steve jól mondja a videóban.

  • wsanyi

    aktív tag

    Na akkor úgy látom, angolt kell tanulni. ;)

    TDP = Thermal Desing Power.

    Ebből Thermal=hő
    Design -> kb terv/tervezett
    Power -> "Energia/teljesítmény", ezt nem szó szerit kell fordítani. Angol, ráadásul US English, ahol még nagyobbak az eltérések, és sokszor megvan az oka, hogy miért éppen az adott szót választják (marketing, vagy jogi, szabadalmi, esetleg más oka is lehet).

    Az a baj ezzel, hogy itt a valóság az, hogy van egy hőmérséklet limit, aminek gyakorlatilag semmi köze nincs a fogyasztáshoz, hanem ahhoz van köze, hogy milyen alkatrész hány fokos. Ezt kb. úgy kell elképzelni, hogy régen volt a Wolfram szálas izzó, és nyáron a nagyobb hő miatt kevésbé fénylett volna, télen pedig a kisebb környezeti hő miatt jobban fénylett volna, de a valódi fogyasztása télen magasabb lett volna, mivel erősebb fényt adott volna le. Tehát elméletileg légkondícionált helységben a gépek jobban teljesíthetnek, mivel az alkatrészeik kevésbé tudnak felmelegedni 18 fokos, mint 35 fokos környezeti hőmérséklet mellett. Erre egyébként volt is egy incidens egy cégnél (részleteket a titoktartás miatt nem írhatok, nem a barátom haverja mesélte), ahol azt látták, hogy egy adott szolgáltatás nagyon lelassult napközben, sőt, talán néha elérhetetlenné is vált, mire kiderült, hogy a szerverszoba tetején volt egy ablak, és volt, hogy ott besütött a nap, melegebb lett, és lelassultak szerverek emiatt. Na, ez a TDP keret maximalizálása miatt adódott, aminek biztonsági okai vannak (különban hamarabb elhasználódnak az alaktrészek, vagy akár tönkre is mehetnek). És elhiszitek, hogy egy szerver, ami lelassul, az kevesebbet fogyaszt, mint ami hidegben megy, de gyors? ;) :O Egyszerűen nem találtak rá jobb kifejezést, és mozaikszót, csak azt, hogy TDP. Rengeteg tesztet láttam, ahol bőven a TDP melletti W-ban kifejezett szám fölötti valódi fogyasztást mértek, főleg tuningolás esetében.

    Más dolog, de wolfram szálas, vagy halogén izzót ne nagyon fogjunk meg kézzel, mert leég a kezünk, a LED-nél már nem fog megégni elvileg, mindegy, hogy hány db LED van benne. Ez is olyan,mint a TDP. Csak nem azt írják, hogy XY C/F/K/akármilyen fok, mert az úgy nehezen értlmezhető a hűtés tervezése szempontjából. Kvázi 4 db 60 fokos magot könnyebb lehűteni, mint 6-ot, vagy 8-at, így a TDP is növekszik, míg a fogyasztás szintén. Nehéz ezt leírni, és szemléltetni, de remélem, sikerült valamennyire. ;) És persze nyilvánvalóan a fogyasztásból ered a hő is, csak nincs egyértelmű összefüggés. Pl. HEDT vonalon volt teszt i9 7900 vs TR 1950X és érdekes módon az i9 képes volt akár többet is fogyasztani, mint a 1950X, pedig annak csak 165 W a TDP-je, TR-nek pedig 180W. És a TR is 190 W körül fogyasztott a mérések szerint. De jó volt a hűtés rajta... Míg a DELL Alienware-ben a nem elegendően nagy felületű vízhítés miatt leginkább csak base clock-on ment a CPU, és a 3000 CB pontot is nehezen érte el, amikor simán felment az összes magon 4 GHz-re is egy jó hűtés mellett a 16 mag. Ott viszont már 2xx W-ot fogyasztott ő is...

    Szép jó hétvégét mindenkinek! ;)

    [ Szerkesztve ]

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

Új hozzászólás Aktív témák