Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • WinstonWolf

    senior tag

    válasz janeszgol #80 üzenetére

    Egy történet, és egy jogszabályhely.

    Történet: Egy nagy pénzintézettel megtörtént telefonos beszélgetés, ahol a hívás elején közölték, hogy rögzítik a hívást, amit kikérhetek később. Megkaptam a tájékoztatást, mindent aszerint tettem, a végén kiderült úgy szar, ahogy van, félretájékoztattak. Mondtam rendben van, semmi gond, - mivel én is rögzítettem a beszélgetést - pontosan vissza tudtam játszani magmanak mit mondtak, tudtam, hogy faszságot. Kértem egy következő beszélgetésben, hogy adják ki a felvételt, amiben rossz információt adtak, mert a kárt be akarom rajtuk hajtani. Közölték, hogy a felvételt 70 000 Ft-ért a rendelkezésemre bocsátják. Erről is volt hangfelvételem.

    Ezek után bementünk a bíróságra, ahol az én hangfelvételeimet benyújtottuk a bíróságnak, akik elfogadták, és nekünk adtak igazat.

    Miért?

    Mert magyarországon szabad bizonyítási lehetőséged van. a polgári perrendtartástól szóló törvény 269. § (1) bekezdése azonban megatározza az un. jogsértő bizonyítási eszköz törvényi fogalmát, ezek szerint nem lehet felhasználni bizonyításra azokat az eszközöket:

    - amelyet az élethez és testi épséghez fűződő jog megsértésével vagy erre
    irányuló fenyegetéssel szereztek meg, illetve állítottak elő (pl. valakit
    megvernek és elveszik tőle az okiratot);
    - amely egyéb jogsértő módon keletkezett (pl. hamis közokirat);
    - amelyet jogsértő módon szereztek meg (pl. valaki ellopja az okirati vagy
    egyéb tárgyi bizonyítékot);
    - amelynek a bíróság elé terjesztése személyiségi jogot sértene (pl. a
    munkavállaló tudja, hogy munkahelye be van kamerázva, de nem járul
    hozzá, hogy a perben a munkáltató felhasználja a róla készült felvételt).

    Amint látod a fentiekben a hívások rögzítése nincs benne. Tényszerű, hogy elméletileg csak akkor lehetne felhasználni, ha minden fél tájékoztatva lett a rögzítés tényéről, azonban a törvény ugyanezen szakasza kimondja az 5-ös bekezdésében

    (5) Ha a jogsértő bizonyítási eszköz nem használható fel és a perben jelentős tényt a bizonyító fél más módon bizonyítani nem képes, a bíróság a bizonyítási szükséghelyzet szabályait alkalmazhatja.

    Tehát egy perben igenis felhasználható egy hangfelvétel ma a magyar jogrendszer szerint, abban az esetben, ha az adott tényt más módon nem tudja a fél bizonyítani. Természetesen joga van az ellenoldalnak az ügyben szabálysértési, és büntető eljárást kezdeményezni a jogsértő bizonyíték miatt, és az esetünkben hangfelvételt készítő félnek ezt tűrnie kell, ha bírságot kap miatta meg kell fizetnie.

    Egy a lényeg: Magyarországon a jelen jogi helyzetben a hívás rögzítésének lehetőségét megtilatani gyártói szinten olyan korlátozás, mely nem megalapozott, kvázi egy kollektív büntetés mindazoknak, akik jogszerű keretek között végzik a hívások rögzítését, és azoknak is akik ezzel visszaélnek.

    WinstonWolf - A második farkas, aki sütni tud.

  • gombasm

    aktív tag

    válasz dolon75 #94 üzenetére

    Ha még nem próbáltad ki, tedd meg: beszélgetés közben vagy csak magadban beszélve (!) mondd ki párszor egy olyan termék nevét, ami egyébként eddig nem érdekelt, nem foglalkoztál vele, nem beszéltél róla - a telefonod persze legyen "hallásközelben".
    Nem telik fél napba (de lehet egy órába sem) és szépen elkezdenek jönni az általad említett termékről a reklámok a facsén, a gmail fiókba, stb. .
    Nem kamu, sokszor jártam már így és járt így más is a környezetemben: a telefonodon keresztül folyamatosan lehallgatnak és felhasználják az ott hallottakat marketing célra (hogy még mire, azt nem tudom, remélem másra nem, bár ki tudja...).

    Szóval: élj úgy, hogy folyamatosan hallja valaki/valami amit mondasz és ehhez nem is kell telefonálnod, elég, ha egy légtérben vagy a telefonoddal. (Sokan állítják, hogy még bekapcsolva sem kell ehhez lennie a készüléknek, ezt nem teljesen hiszem, de nem kizárható.)

    Azt, hogy az a fél is tudomást szerezzen a hívásrögzítésről régebben (még a magyar GDPR bevezetése előtti időkben) úgy oldották meg, hogy a rögzítés bekapcsolásakor pár másodpercenként egy sipolás hallatszott, ebből lehetett tudni, hogy a másik fél rögzítést kapcsolt be és tudtál tiltakozni ellene v. abbahagyni a beszélgetést. Ez a sipolós dolog (ami kikapcsolhatatlan volt) aztán egyszercsak eltűnt az alkalmazásokból, nem tudni miért.

    Nexus 4 & Redmi 5+ & Poco F2 pro & Poco X6 pro

  • joey04

    titán

    válasz gombasm #102 üzenetére

    "Ha nem vennél a kezedbe gyorsabb telefont, akkor soha nem mondanád meg, hogy mennyivel gyorsabb telefonok vannak jelenleg a piacon."

  • dolon75

    aktív tag

    válasz WinstonWolf #101 üzenetére

    Köszi, ez hasznos volt!

    Pa-kah! Pakah-pakah Pa-kah! Bokata-Bokata Pa-kah! Pakah-pakah

  • dolon75

    aktív tag

    válasz gombasm #102 üzenetére

    Írtam lentebb talán, hogy látom, merre megy a világ.
    Csak nem tetszik. ;)
    Vagy inkább :(

    Pa-kah! Pakah-pakah Pa-kah! Bokata-Bokata Pa-kah! Pakah-pakah

  • efi99

    senior tag

    Egyelőre semmi változás.

    Annyit dolgozom, hogy lassan már az ivás rovására megy.

  • BalintSandor

    csendes tag

    Sziasztok. Redmi Note 9 Pro -nál valakinek valamilyen ötlete a telefonbeszélgetési rögzítésre?
    EU-s, és nem szeretném feltörni az oprendszerét.
    "A Mobilaréna cikke ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy a változás alól kivételt képeznek az operációs rendszerbe előre telepített programok: ezeknél a beérkező hangfolyam eléréséhez nincs szüksége az említett API használatára. Ennek megfelelően a Google Pixel készülékeken továbbra is adott lesz a hívásrögzítés lehetősége, illetve azon Xiaomi mobilokon is, ahol a natív hívásrögzítésre is képes Mi tárcsázó az alapértelmezett telefonálásra használt program."
    Könyörgöm valaki segítse ezt értelmezni...

  • BalintSandor

    csendes tag

    válasz BalintSandor #107 üzenetére

    Nem csak magamnak, de végre egy értelmes cikk is a végnélküli sopánkodások után!
    Igaz, 1 évet kellett rá várni! Hurrá! Végre lecserélhetem a 6 éve használt üttkoppecsfolt megtelt-tárhelyes vasamat!! Működik!
    https://helloxiaomi.hu/hivasrogzites-ami-mukodik-minden-xiaomi-telefonon/

Új hozzászólás Aktív témák