Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz n@p@lm #992 üzenetére

    Érdekes abban az értelemben, hogy mennyi tévinformációt sikerült összehordani benne bármiféle alátámasztás nélkül :) Ugyanis az egész cikkben egy darab hivatkozás sincs (szerk: bocsánat, egy darabot találtam), hogy mi alapján állítja azt amit. Ja bocs, egy hivátkozás van, refer link egy webshopra... (magyarul ha a linken keresztül odamész, és rendelsz valamit, abból ő kap %-ot).

    De csemegézzünk a tévinformációkból:
    1a. "Ha zsiradék alapú energiaellátást akar valaki, azaz ketózist, akkor az energiaellátást biztosító ketontestek savasítják a vért"
    - Ketontestek nem savasítják a vért, ketoacidózisban tényleg elsavasodik a vér, de ketoacidózis akkor lép fel ha a vérben magas a vércukor és a ketonok szintje is (durva cukorbetegség pl.), ami egy kóros folyamat.
    - Amennyiben a szervezet már kezd picit hozzászokni a zsíralap energiatermeléshez (pár hét), onnantól kezdve a szervezet az energiaszükségletének a nagy részét nem ketonokból, hanem közvetlenül zsírsavakból fedezi, ugyanis a sejtek nagy része képes erre. Amelyikek nem, azok használnak csak ketonokat, de ez nagyon kis mennyiség (ezért se érnek sokat a tesztcsíkok, mert kezdeti ketonteremlés drasztikusan visszaesik)

    1b. "és bizonyos ketonokat kevésbé vagy nem hasznosító szerveink (agy, immunrendszer és máj) enegiallátása akadozni kezd. Ez sejtszintű éhezés növeli a stresszt, azaz a kortizolszintet, ami mellékveséket terheli le."
    - Fentiekból adódóan nincsen semmilyen akadozó energiaellátás. Kortizolszintet amúgy bármilyen kalóriadeficit megemeli, illetve a böjtölés is. Meg a koffein is :) Meg a stressz. Meg alváshiány.
    - Amúgy az agy 25%-a nem tud csak ketonokról működni. A maradék 75% viszont hatékonyabban működik ketonokról, mint cukorról (pontosan ezért segít a ketogén étrend mentális problémákon, többek között Alzheimeren).

    2. "Ekkor már a nemi hormonokban is zavar jön létre: impotencia, terméketlenség."
    Még szerencse, hogy nők tömegei estek teherbe miután átálltak alacsony ch-s étrendre. Nyilván a terméketlenség miatt :) Terméketlenséget a túl drasztikus kalóriadeficit, illetve a túl alacsony testzsírszázelék okoz... nyilván mindkettő elérhető alacsony ch-s diétán is, de egyik se az alacsony ch-s diéta következménye.

    3. "30-50 g alatt nagyon súlyos savasodás lép fel."
    - Ahogy korábban említettem ez totál hülyeség. Ha igaz lenne, emberi tömegei haltak volna már meg, ugyanis a súlyosan elsavasodott vér halált okoz

    4. "Ezt a helyzetet tovább rontja ha nagyobb mennyiségű olajos magvat fogyasztunk, ugyanis ezekben található fehérjék biológiai hasznosulása csupán 60% körüli, a többi szemét és ammóniaforrás. Ha még ezt meg is sütjük vagy esetleg szódabikarbónával sütjük meg, akkor nagy mennyiségű racemizált fehérjét állítunk elő, ezzel tovább súlyosbítjuk a helyzetet, növeljük az ammóniaszintet és a belekben lezajlódó rothadási folyamatokat."
    - Miért akarna valaki szódabikarbónával megsütni olajos magvakat? :Y De mindegy, igazából a fehérje garantáltan nem fog a belekben rothadni, mivel a fehérjék emésztése a gyomorban befejeződik, onnantól csak felszívás van. Ami rothadni tud a belekben az pl. a rost, mivel azt az ember nem tudja megemészteni, tehát bélbacilusok fogják lebontani (elrothasztani) amennyire tudják.

    5. "Ha nem viszünk be elegendő szénhidrátot, akkor a májat folyamatosan arra késztetjük, hogy nehezebb anyagcsereutakon (pl. fehérjéből) próbálja meg az agyunk számára annyira fontos szénhidrátot megtermelni, akkor is ha ennek a folyamatnak az lesz a következménye, hogy a máj a többi funkcióját nem képes megfelelően ellátni."
    - Jó lenne tudni bizonyítani, hogy a ketózis a májnak többletterhelést jelent, és emiatt nem tudja ellátni a többi funkcióját. Igazából ez már ott megdől, hogy ha igaz lenne, akkor a ketogén diétát folytatók között tömeges lenne a májelégtelenség (ugye amikor a máj nem tudja a funkcióját ellátni) és így a sárgaság.
    - Szénhidrátdús étrend mellett a máj a szénhidrátot zsírrá alakítja, nyilván ilyet nem fog csinálni zsírdús táplálkozás esetén. Szóval még ha feltételezem is, hogy a máj olyan szarul működik ahogy megpróbálja beállítani, akkor is legrosszabb esetben -1 funkció, +1 funkció, szóval ugyanott vagyunk.

    6. Egy nem elhízott ember testtömegének 2%-át az agy, 2,2%-át a máj, 1,7%-át pedig a bélrendszer teszi ki. A főemlősök esetében a testtömegük 0,7%-át az agy, 2,5%-át a máj és 2,9%-át a bélrendszer teszi ki.
    - Ezt tök jó, hogy megemlíti, ugyanis így le tudom írni, hogy az agy 60%-a zsír :) Lehet levonni a következtetéseket.

    7. "Az agy és idegrendszer határozza meg leginkább a glükózigényeket, a háromszor nagyobb agy háromszoros glükózigényével kell számolnunk."
    - Mint írtam az agy teljesen jól el van ketonokon, szóval helytelen a számítás. Nyilván innentől mindenféle további fejtegetése az aggyal kapcsolatban is téves.

    8. "A Kanada északi felén élő inuit eszkimók átlagéletkora 12-15 évvel rövidebb, mint az átlagos kanadai lakosoké, orvosi adatok és mérések viszont nem állnak kellő mennyiségben rendelkezésre."
    Aminek nyilván semmi köze ahhoz, hogy bármi komolyabb orvosi ellátás jó eséllyel órákra van, helyben max egy háziorvosszerűség. Vagy hogy nagyon elterjedt a dohányzás. Vagy hogy... Illetve gyakorlatilag napjainkra az inuitok is átvették a "nyugati" étrendet, szóval ha friss adat, akkor nem sokat mond.

    Röviden, első olvasatra :)

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz n@p@lm #1851 üzenetére

    Ezekben a cikkekben az a fájdalmas, hogy bár vannak pontok amivel lehet kritizálni az alacsony ch-s étrendeket, de ezek egyike se kerül elő bennük. Amiket meg felhoznak ellenérveknek, azok többsége nem csak hogy cáfolható, hanem egyenesen félreértés vagy totál tévinfó, szóval még csak cáfolni se kell, elég rávilágítani, hogy miért hülyeség. Szóval amikor leírnak olyat, hogy alacsony ch-s étrenden ingadozni fog a vércukrod :W (oké, pontosítsunk: egyik mondat: lchf befolyásolja a vércukor szabályozását. Második mondat: leírja az ingadozó vércukornak milyen negatív hatásai vannak. Tény, hogy egy szóval se kapcsolja össze a kettőt, de lássuk be, hogy ez így minimum félrevezető, és a cikk célközönsége egyértelmű hogyan fogja érteni). Meg hogy ha nem eszel ch-t, azzal akadályozod a zsír felhasználását... aztán összehozza az alacsony ch-s étrendet a cukorbetegséggel (oké, ez is az előzőhöz hasonló: nem szerepel egy mondatban a kettő, de egy bekezdésben beszél a kezdeti magas ketontermelés miatt esetlegesen előforduló acetonos leheletről, majd a bekezdés utolsó mondatában, hogy az acetonos lehelet cukorbetegség jele is lehet. Nem ír konkrét összefüggést, de elég nehéz máshogy érteni). Majd utána bevág egy linket, hogy "egészséges szénhidrátok", ami mellé rakott képen banán, aszalt gyümölcsök meg méz meg száraz tészta látható... oké megnézve a linket némileg javul a helyzet (nem lchf szemszögből), de a banánt oda is sikerül becsempészni...

    [ Szerkesztve ]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz n@p@lm #2188 üzenetére

    Csokinak és/vagy nassolásnak sz@r (nagyon kemény és száraz és még az íze is rossz), amúgy meg tele van mindenféle totál mű dologgal, hogy mégis valami értékelhető állagot és ízt összehozzanak.
    Szóval mondjuk túrázás / kirándulás / #hűtőnélkülháromnapig verzióra jó, rendszeresen nem enném (már csak azért is, mert tényleg nem finom, bárhogy is próbálkoztak :) Legalábbis szerintem).

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz n@p@lm #2192 üzenetére

    Tanulmányban két csoport volt: alacsony zsírtartalmú (< 30g zsír) és vegán (nem ehettek állati eredetű dolgot), illetve "ne változtass semmit" csoport (megjegyzem, ez itt már sántít. Ugye így a résztvevők tudták, hogy melyik csoportba kerültek, nem volt vak a kísérlet). A kutatás azt találta, hogy az zsírszegény csoport jobb eredményeket ért el (na ne, jobb egy olyan diéta ahol figyelsz arra mit eszel, mint ahol eszel amit akarsz? Ki gondolta volna... ).
    Innentől kezdve a cikk címe és fő mondanivalója totál hamis, a kutatásban nincs szó az alacsony szénhidráttartalmú diétáról, csak annyit mond, hogy a zsírszegény vegán diéta egészségesebb 16 héten keresztül (a 75 résztvevőnek), mint az "egyél ami a szemed elé kerül" diéta. (Utóbbira angolban van erre egy lefordíthatatlan szóvicc: "I'm doing a seafood diet - I see food, I eat it" :DDD)

    [ Szerkesztve ]

  • pilóta

    nagyúr

    válasz n@p@lm #2192 üzenetére

    Dívány nagyon jó információforrás egyébként. Mindennek, amit ír, pont az ellenkezőjét kell csinálni, és örökké fogsz élni... :D

    Aki él és nem boldog, az téved!

  • BurgBurg

    tag

    válasz n@p@lm #2192 üzenetére

    ezeket soha nem olvasom el mert kb. 3 hét mulva irnak az ellenkezőjéről

Új hozzászólás Aktív témák