Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cifu

    nagyúr

    válasz schawo #346 üzenetére

    Az a baj, hogy a szarakodás csak egyetlen célból hasznos hosszú távon: pénzszórás. Ebben az ultraprofi a NASA. Képesek bámyilen projektre teljesen őszinte, ártatlan fapofával rávágni, hogy "Tízmilliárd".

    Az összes NASA-val mélyebben foglalkozó cikkben így vagy úgy de kitérek rá, hogy az egész űrkutatás és maga a NASA is alapvetően akár pozitív, akár negatív tényezők terén mindent egy dolognak köszönhet: az űrversenynek.

    Feltehetően még most indulnánk neki a Holdraszállásnak, ha nincs az űrverseny, és az 1970-es évek még a (kém) űrállomásokról, az 1980-as évek a nagyobb (tudományos) űrállomásokról (lásd Mir / Skylab), az 1990-es, 2000-es évek meg a Föld közeli pályáról való elszakadásról szóltak volna.

    Az űrversenynek köszönhető a Saturn, egy csomó ma is használt infrastruktúra (VAB, L-39A/B, Deep Space Network, az RL-10 hajtómű, stb.), egy csomó tapasztalat, amire nem, vagy nem úgy jöttünk volna rá, ahogy rájöttünk (pl. a tűzálló beltér és űrruházat fontossága).

    Ha nincs az űrverseny, az űrsikló program se jött volna létre, hiszen az egész STS programot életre hívó nagyra vágyás. Oroszországban is a Szojuz program a Holdraszállás miatt jött létre, a Buran űrrepülőgép is az STS-re adott válasz volt, és így tovább.

    Az űrverseny a felelős azért is, hogy olyan űrprogramok jöttek létre, amilyenek. Nem permanens Hold-bázisban gondolkodtak, hanem zászlóletűzésben. Azért is, hogy életre hívtak egy több tízezer embert foglalkoztató "szörnyet", amelyeknek egy jó része az űrverseny után jobbára szép tervek rajzolgatása maradt mindössze, és ha a tervek éppen beleférnek valahova a költségvetésbe, akkor valósulnak csak meg.

    Ez az oroszoknál sincs másképpen. A kínaiaknál sem. De még az EU-ban sem...

    Az űrverseny sokat hozott. És sokat vett el...

    Ezért kell új műholdak hálózata nem ezeréves kommuminkációs csatornával.

    Oké. Ki fizeti? A NASA félig-meddig kényszerből használja a 11 éves MRO-t ilyen célból, de a Mars Odyssey is 16 éves, és a most induló MAVEN egyszerűen nem rendelkezik elég kapacitással, hogy adott esetben kiváltsa a két korábbi műholdat. A következő NeMO (Next Mars Orbiter) meg leghamarabb 2022-ben indulhat...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák