Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ggg1

    aktív tag

    válasz NightGT #91 üzenetére

    Barátom, ezzel elkéstél, a ventilátorok már ott vannak.
    Nem vettél mostanában amd alaplapot?
    Úgy látszik, a ventilátor lobbi tavaly elérte az AMD-t, de mivel az Intel még nem rak pcie4-et a lapokra, náluk is ki kellett találni valamit, hogy értékesíthessék a 4 centis ventilátorokat.

    Szerintem kötelezni kéne a pékségeket, hogy minden kiflire szereljenek egy 40 milliméteres ventit, miután kivették a sütőből, mert ha a vásárló túl korán harap bele, balesetveszélyes lehet!

    [ Szerkesztve ]

  • ggg1

    aktív tag

    válasz NightGT #91 üzenetére

    Na, figyu, eddig is az volt, hogy az alaplapra menő alap feszekből a VRM nevű dolog alakította át a feszt az alaplap alkatrészei számára szükséges feszekké. Tanult kollégámtól már föntebb elhangzott, hogy az egyes IC-k már kb. 25 éve amúgy sem a táp által szolgáltatott 5 vagy 3,3 V-os feszültséggel működtek, így a feszültség-átalakítás már eddig is az alaplapon történt. Eddig is minden áram keresztülfolyt az alaplapon, és ha csak nem végeztél extra tuningot, akkor ennek a vrm-nek nem kellett semmi extra hűtés. Komolyabb lapokon van pár hőcső, de az is csak a tuningpotenciál miatt.

    Két féle tápág van, ami nem megy át az alaplapon, az egyik az, amit a komolyabb videokártyákba dugsz. Mit ad Isten, az már most is 12 V-os, holott a video processzornak kell. A másik tápág az, amit a meghajtókba dugsz. Az m.2 miatt ez már sok esetben eleve nem kell, és a jelentősége a jövőben is egyre csak csökken, így a háttértárak (ssd) is az alaplapról kapják a feszt, már most. Egy dolog maradt, a 3,5"-es és 5,25"-es meghajtók, amik eddig nem az alaplapból kapták a feszt, hanem közvetlenül a tápból, ezeknek a kialakítása 1980. óta öröklődik a pc-kben, és egyre ritkábban fogjuk használni. Amiket abba dugsz meghajtók nagyon keveset fogyasztanak, és amit mégis, azt a motorjuk fogyasztja 12 V-on. Szóval ezt az egészet már nagyon-nagyon régen meg kellett volna lépni, hogy az egész PC ésszerűbb felépítésű legyen, és a táp ne állítson elő fölöslegesen olyan feszt, ami igazából nem is kell.

  • ggg1

    aktív tag

    válasz NightGT #98 üzenetére

    Köszi a visszajelzést!
    Kiegészítésképpen három dolgot érdemes még megnézni.
    Az évek során háromszor bővültek jelentősen az ATX tápok csatlakozói:

    1.: Amikor a 20 pines csatlakozót kibővítették 24-re, akkor oda 12 V-os vezetékek mentek az erősebb cpu-k táplálásához.

    2.: Amikor a Pentium 4-eknél bevezették a plusz 4, majd kibővítve 4+4 pines ágat, az szintén az erősebb cpu-khoz kellett, és szintén 12 V-os. Egyes tápoknál azokra a csatikra azt is írják, hogy cpu.

    3. Amikor a videokártyák olyan teljesítményűek lettek, hogy plusz tápot igényeltek, és bevezették nekik a pcie feliratú csatikat, 6, majd 8, majd 2*8 pines ágakat, akkor ott valamiért szintén a 12 V-ra esett a választás, ez ugye szintén processzort hajt.

    Ezek a bevezetett ágak mind újonnan bevezetett táp ágak voltak meghatározott céllal, ami semmi más korábbi dologhoz nem kellett. Akármilyen feszt rakhattak volna rá, 5 V-ot is, de a mérnököknek megvolt a szabadságuk, és ezekhez az 1-2 V-os áramkörökhöz a 12 V-os táplálást választották, és azt, hogy majd helyben konvertálják a 12 V-ot a kívánt feszültségre. Ezt csinálja a videokártya is, ezt csinálja az alaplap is jelenleg. Nyilván ez volt a legcélszerűbb, mert bevezethettek volna plusz 5 V-os ágat is, de nem azt tették.

Új hozzászólás Aktív témák