Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • MaCS_70

    félisten

    válasz Timer #12 üzenetére

    Ez gyakran nem a munkavállalókon múlik. Rengeteg munkahelyen és még több iskolában (általánostól a doktori iskolákig) a Facebook az hivatalos és kizárólagos kommunikációs csatorna. Nem lehet választani: vagy megszokik vagy megszökik.

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • MaCS_70

    félisten

    válasz Timer #19 üzenetére

    Őszintén, milyen egyéb, létező, használható megoldást javasolnál egy közösség kapcsolattartására, különösen, ha még tétje is van a dolognak?
    Az iskolák nagy részében szerintem nem feltétel a Facebook használata, de elképesztően hasznos. Mi lenne jobb helyette?

    A Facebook egy eszköz, amit végtelenül sok módon lehet használni. Az okosok okosan, a hülyék meg idióta módon használják, számtalan módon és célra.

    Legfőképpen összekapcsolja az embereket, amiből nagyon sokat ki lehet hozni. Nekem éppen vizsgaidőszakom van, és felbecsülhetetlenül nagy segítség, hogy jönnek-mennek a jegyzetek, friss tapasztalatok, tanácsok, működik az on-line közös készülés. 25 év 11 éve is voltak vizsgaidőszakaim, pontosan látom, hogy egy Facebook-szerű lehetőség milyen hatalmas nagy pluszt jelent -- és ez csak egyetlen pici példa.

    Várom az ötleteket, hogy mi lenne jobb?

    MaCS

    UI: Az iWIW a maga idejében speciel jobb volt... :)

    És nem, nem a Facebook vezetőségét és módszereit védem, mert felháborítónak tartom, amit művelnek. De maga a Facebook fantasztikus lehetőségeket biztosít, aminek egyenes következménye az, hogy igenis hozzá tartozik az intim szféránkhoz. Nekem ugyan semmilyen olyan adatom nincs ott, ami kellemetlenséget okozna, ha nyilvánosságra kerülne, ráadásul jellemzően én vagyok az, aki a vitákban túllihegettnek tartja a jelenlegi adatvédelmi hisztériát, mégis fontosnak és védendőnek tartom a belső világunk ezen szegmensének a védelmét is.

    [ Szerkesztve ]

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • Atomgeszi

    veterán

    válasz Timer #19 üzenetére

    " hogy vajon milyen hatása lenne annak, ha megszűnne az összes közösségi oldal. Gyanítom, nem egy ember lenne öngyilkos, és ez az, ami igazán félelmetes."

    Ezt már én is elképzeltem, hogy mi lenne egy két emberrel a világban, ha élőben is kellene valamiről beszélni..

    Nálunk pl. a baráti társaságban kifejezetten bunkó az, aki előveszi a telefonját. Nyilván nem az 1 perces barátnőnek/anyának/nagymamának/macskának/kutyának életjelet küldő üzenet a baj és bunkó, hanem amikor végig nézel társaságokon és csak a telefont nyomják. Ennyi erővel maradhatna otthon is.

    [link] Ez pl. baromi vicces, de egyben szomorú is.

  • A.K.

    tag

    válasz Timer #24 üzenetére

    Neked meg mi a bajod? Felsorolsz egy rakás alternatívát amelyek közül párat vagy üzemeltetni kell vagy ugyanúgy átadod a kontrollt valamelyik cégnek (pl. Google vagy a jó ég tudja kinek) és alapvetően semmivel sem egyszerűbb használni őket mint a Facebookot. Közben sleppezel meg balfaszozol pusztán azért mert rajtad kívül léteznek a világon emberek akiket nem az foglalkoztat, hogy milyen, szerinted kifinomult IT megoldások léteznek csoportmunkára hanem végzik az egyéb teendőiket (pl. tanítják a gyerekedet).

    Egyébként meg ha annyira zavar a dolog akkor állíts üzembe valamilyen általad szeretett rendszert, üzemeltesd 0-24-ben, természetesen funkciónálisan tudja ugyanazt mint a Facebook ide vonatkozó része és ajánld fel a közösségnek.

  • MaCS_70

    félisten

    válasz Timer #24 üzenetére

    "Egy jó öreg phpbb fórum? Egy RSS feed? Egy levelezőlista? Egy Google Drive tárhely, ami alapból támogatja a csoportmunkát? Ja, igen, ezekhez az egységsugarú IT balf@szoknak olyan bonyolult dolgokat kellene tenniük, mint létrehozni egy email címet, és azzal meg egy jelszóval belépni egy oldalra. Sok esetben még ennyit sem. Bezzeg a facse, az már ott van a telefonon, és csak egy gombnyomás, és máris regisztrált a telefonszámmal, aztán mehet a lájk meg a pityergő kiskutya szmájli."

    De mégis mi a fenéért fektessen bele az ember egy csomó energiát és pénzt abba, hogy a meglevő, működő, egyszerű, és mindenki által használt Facebooknál gyengébb, kevesebb szolgáltatást nyújtó megoldást alkalmazzon??? :Y :Y :F :F

    A Facebook ott van, mindenki használja, kész szolgáltatásokat nyújt, amelyek ráadásul pont megfelelnek az igényeinknek (még ha nyilván nem is tökéletesek).

    Sok esetben valóságos megváltás volt levelezőlistáról Facebookra váltani, mivel sokkal többet nyújt és egyszerűbb használni.

    Miért használnánk a gyengébbet, kevesebbet, körülményesebbet egy csomó extra erőfeszítés árán?

    MaCS az egységsugarú IT balf@sz

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • arnyekxxx

    veterán

    válasz Timer #24 üzenetére

    Szerintem kicsit higgadj le és próbáld meg a világot nem IT-szakbarbár szemmel nézni.

  • Lord Myn

    senior tag

    válasz Timer #39 üzenetére

    +1 :C

    Pl. nálunk a szűk családban (feleségem, két tizenéves gyerekem és jómagam) TILOS a facebook vagy bármilyen más közösségi média használata, bármit mondjon az iskola vagy a munkahely (volt olyan amikor a gyerekek iskolájában írták a tanárok, hogy felrakják a facebook-ra a tananyagot, mi meg visszaírtuk, hogy azt k* gyorsan felejtsék el, mert nekünk olyan nincs). Ja, hogy ki tiltotta meg nálunk? Én... :B

    "War does not determine who is right - only who is left."

  • MaCS_70

    félisten

    válasz Timer #51 üzenetére

    A közösségi oldal az iskolától függetlenül is megvan, szinte minden gyerek használja.

    Az iskola, pedagógus részéről ez úgy néz ki, hogy van egy tényleg jól használható, a gyerekek által használt és szeretett megoldás, ami készen van -- mégis miért ne használja azt ős is?
    Az iskolák a kötelező kapcsolattartást általában szerintem teljesítik. A Facebook ehhez képest egy plusz, de mivel a nagyon nagy többség használja, a kimaradóknak automatikusan hátrányt jelent. Tulajdonképpen megemeli az igényszintet.

    Sok iskolában van egészen profi belső rendszer, amit egy-egy lelkes pedagógus vagy szülő összedobott, ezek nagy része helyett mégis a Facebookot használják a gyerekek -- teljesen érthető módon.
    Miért szórakozzon az iskolai közösségi oldallal, ha egyszer ott a Facebook, amivel az iskolán kívüli barátaival is kapcsolatban lehet?

    Általában nem erőszakosan nyomják a Facebookot, hanem egészen egyszerűen az tör utat magának, mert a gyerekek és a tanárok számára is többet nyújt, minimális erőfeszítés árán, ráadásul sokkal többre is jó.

    Tudomásul kell venni, hogy egy kommunikációs eszköz egyik legfőbb értéke az, hogy hányan használják. Ha mindeni használja, az brutális előny. Hiába jobb a kisebb. A kicsiknek specializált esetben van létjogosultságuk, ami akár az iskola is lehetne, de erre csak nagyon szűk körben alkalmas.

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • MaCS_70

    félisten

    válasz Timer #55 üzenetére

    A MS esete más, mivel ők valóban bevásárolták magukat az oktatásba, őket nem alulról választották.

    Nem hiszem, hogy ellentmondásba kerültem volna önmagammal, szerintem teljesen konzisztens az álláspontom, bár a helyzet nyilvánvalóan komplex.

    A monopóliumok ritkán jók, de vannak legalábbis részleges kivételek. A kommunikáció tipikusan ilyen. Gyakran nem a legjobb a legjobb, hanem az, amelyiken a legtöbb embert el tudom érni.

    A Facebook ilyen, ráadásul senki sem akarta bevezetni, alulról került bele a rendszerbe.

    Szeretni én sem szeretem, gyűlölöm a felületét és számos működési elvét, meg persze azt, hogy kiszolgáltatott helyzetben vagyok vele szemben -- viszont durván az élvezője vagyok. Akkor is az lennék, ha nem kényszerülnék rá a használatára. Oktatásban. Olyan helyzetben, amikor van egy céleszköz, ami elvben pont a tanulmányaim támogatására szolgál, a hasznos információcsere 95%-a mégis a Facebookon történik -- felnőtt emberek között.

    "De addig nem zavar(na), ameddig van helyette alternatíva legalább az iskolák és egyéb közintézmények részéről. Ha nincs (márpedig nincs, ebben Te magad is ellentmondásba keveredsz önmagaddal, hiszen állítólag van, de már nem használják, tehát a gyakorlatban az már nincs)."
    Nincs itt semmilyen ellentmondás. VAN saját oktatásban használt rendszer, csak éppen nem versenyképes a Facebookal szemben. Még úgy sem, hogy hivatalosan ezt kell használni. Amire kell, használják is, de a Facebook hozzá képest jelent a diákok számára olyan versenyelőnyt és élvezeti értéket, ami tulajdonképpen nélkülözhetetlenné teszi.

    De hamarosan végez egy tanár ismerősöm, megkérdezem, hogy hogyan fest ez ma a gyakorlatban.

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • MaCS_70

    félisten

    válasz Timer #57 üzenetére

    De hát pont eere milyen jó a Facebook!

    Azt nem tudom, hogy a Krétának van-e erre megoldása, de hogy ha van is, nem használják.

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • #95590400

    törölt tag

    válasz Timer #39 üzenetére

    és képzeld, ha meg nincs áram, akkor meg... akkor meg.... semmi sincs... őrültség, hogy a fejlett civilizáció 100%-ban erre alapoz és a sok hülye nem rakat fel magának napelemeket, házi atomreaktort és nem hoz lépre levlistákat hogy feltalálja a hidegfúziót. vagy költözik egy önellátó gazdaságba vagy veszi fel az amish hitet.

  • MaCS_70

    félisten

    válasz Timer #39 üzenetére

    Van azért egy nagy különbség: ha a Facebook szűnne meg egyik napról a másikra, az kellemetlen lenne a használóinak, de nagyon gyorsan találnának másik megoldást. Ha maga az internet múlna el, az már érdekesebb kérdés.

    De a nagy kérdés most nem az, hogy kell-e Facebook, legyen vagy ne legyen. Arról van szó, hogy van, és a nem használata milyen hátrányt jelent, szabad-e a választás.

    De arról nincs szó, hogy normális ember erre alapozná az életét.

    MaCS

    [ Szerkesztve ]

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • #19482368

    törölt tag

    válasz Timer #83 üzenetére

    hm….
    Azért kezeljük helyén. A Facebook, Facebook Messenger alapvetően nem arra való, hogy az iskola dolgait ott beszéljék meg a szülők, tanárok.

    Ez egy kényszer helyzet, ami valójában senkinek nem jó!!! Se a tanítóknak, se a szülőknek. De mivel nincs egy erre dedikált program, központilag, Államilag támogatott, elfogadott, karban tartott stb.. ami mondjuk hasonlít az E-napló-hoz, vagy esetleg az E-naplóba bele integrálnának egy ilyen felületet, addig rá vannak kényszerülve mint a szülők, mint a tanítók a Facebook Messenger használatára. Mert ezt mindenki ismeri, használja, de legalább halott róla. És ezért megy ezen a kommunikáció. A Kényszert én így értelmezem.

  • MaCS_70

    félisten

    válasz Timer #83 üzenetére

    Tisztán gondolatkísérletként:

    Szerinted mekkora botrány lenne abból, ha egy iskola bejelentené, hogy a diákjainak, sőt, a szülőknek is tilos az iskolai felületen kívül tartaniuk a kapcsolatot iskolai ügyekben?

    Az autós/gyalogos példa meg szerintem elvi hibás, bár Csömörön volt rá egy érdekes kísérlet... :)

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • MaCS_70

    félisten

    válasz Timer #123 üzenetére

    "Ő nem mondta, hogy NE legyen fent Facebookon semmi tananyag (ugyanis én mondtam), bár személy szerint célszerűnek tartanám ezt is, már csak adatvédelmi szempontból is, de ezt most hagyjuk. Azt mondtuk, hogy NE CSAK ott legyen fent."

    Olyat szerintem senki sem mondott, hogy csak a Facebook legyen az iskolai adatcsere platformja. Senki sem akart kizárólagosságot, csak arról volt szó, hogy oda IS felteheti-e a tanár az anyagot. Tehát azzal, hogy azt mondtátok, hogy NE CSAK ott legyen fent, nyitott kapukat döngettek.

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • Lord Myn

    senior tag

    válasz Timer #146 üzenetére

    Igazad van, lehet, tényleg el kellene engedni...

    Sajnos, ez pont olyan téma, amire "ugrom", mert sok embert ismerek, akinek a közösségi média így vagy úgy tönkre tette az életét (kezdve a sima "bullying"-tól, a zaklatáson át, odáig, hogy betörtek a lakásába - és igen, mindez az FB-nek és társainak köszönhetően). Úgyhogy az a "kétszeresen veszítjük el", lehet akár 10 vagy 100x-os is... :(

    Egyszer ennek a hóbortnak is vége lesz-e, azt nem tudom, egyelőre a világ pont abba az irányba megy, hogy a világhálón minden mindennel összekötve legyen és tkp ott éljük az életünket. Én, amíg lehet, ez ellen küzdeni fogok. (Kedvencem, amikor üzleti partnerek meghívnak a LinkedIn-re és le vannak döbbenve, hogy nincs ott fiókom vagy amikor a HR-ről érdeklődnek, hogy hogy lehetséges az, hogy rólam semmit nem találni az internet-en, ha rám keresnek... :D ).

    "War does not determine who is right - only who is left."

  • Lord Myn

    senior tag

    válasz Timer #148 üzenetére

    Nincs vállalkozásom, az ilyen szempontból tényleg más tészta (ott kell a reklám, a lehető legnagyobb nézettségű platformon).

    A többihez, nekem is lenne mit írnom bőven, de mivel írtad, hogy ez a záró komment, így csak egy nagy: +1! :R

    (#149) Vesa: Az a baj, hogy hiába tanítod meg a gyerekeknek, hogy értelmesen használják a közösségi médiát, mindenféle információ megadása, posztolása nélkül, ha közben meg nem tudsz felelősséget vállalni a barátaikért, osztálytársaikért, szomszédokért. (Csak egy gyors példa, ők mondjuk nem közlik, hogy melyik iskolába járnak, de van mondjuk 25-30 ismerősük, akik igen, és jé, mind ugyanabba az iskolába, nem kell nagy Sherlocknak lenni, hogy akkor valószínűleg ők is abba a suliba járnak. És ez a legegyszerűbb példa volt, ennél sokkal, de sokkal bonyolultabb összefüggésekre lehet rájönni, ha rászánja az időt az ember, de nem akarok tippeket adni senkinek)

    "War does not determine who is right - only who is left."

Új hozzászólás Aktív témák