Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • scarabaeus

    őstag

    válasz bteebi #15 üzenetére

    Gömbpanoráma készítésre hozta össze ezt a srác. Gömbpanoráma fényképező - olyan ez a milyen célra lehet jó, mintha fényképezőgépeknél azt néznénk, ha repülni tudna erre lenne jó, ha úszni tudna, arra lenne jó. Egyszerűen gömbpanoráma készítésre, ami egyre elterjedtebb a világban: 360cities.

    Lehet persze úgy is, hogy az ember "körbetapétázza" akár telefonnal az őt körbevevő környezetet, pl. PhotoSphere, sok-sok illesztési hibával.

    Gömbpanoráma készítés most inkább egy fényképezővel, kevés képhez halszemmel, nagyfelbontáshoz akár telével készül, speciális fejre rögzítve, ami az objektíven belüli nodális pont körül teszi forgathatóvá a rendszert.

    Készül pár kép körbe, egy a zenitről, a nadírban pedig ott az állvány, amit igénytelenebb esetekben ott hagynak, igényesebbek kitakarják egy böhöm logóval, optimális esetben viszont készül fénykép az állvány által kitakart részről is, ezt én a panorámafejre szerelt kifordító csuklóval oldom meg, egyenetlenebb helyeken viszont nem lehet csak úgy arrébb rakni az állványt, hogy a kifordítás után pont úgy nézzen lefelé az objektív, mint ahol előzőleg volt a nodális pont, ott van a mindenféle állványbedöntős gépbelógatós móka.

    A másik dolog, mivel több kép készül, átfedésekkel, külön foglalkozni kell a közben elmozdult emberekkel, egyebekkel (ezért szeretek én inkább természetben szórakozni ezzel).

    Mivel ebben a labdás kütyüben a 36 db objektív nodális pontja nem egy pontba esik, ezért bejön a parallaxis hiba, az egyik fényképező képén egymás mögé eső dolgok a másik fényképező átfedő képén már nem esnének pont egymás mögé, mivel nem ugyanonnan néz az egyik, mint a másik (ez a fő probléma a Google Streetview-val: NINCS illesztési hiba nélküli utcaképük - a múzeumokon belüli sétáik persze más téma).

    De azzal, hogy a labdát magasba dobjuk, eltávolodik minden közeli tárgytól, ahol a parallaxis hiba a labda objektívjeinek nodálispont-eltérésével túl nagy gondot okozhatna, állvány híján a nadírral sem kell különösebben foglalkozni, az egyszerre elkészülő képek a szellemirtást is kiiktatják a munkamenetből.

    Mondjuk minden kép alján ott lesz egy labdát magasba hajító egyén. Igaz, oda lehet tenni egy logót, vagy ezzel is van lehetőség a második képre, ha nagyon szükséges (vannak módszerek a nadírkép perspektivikus torzításos beillesztésére is, persze azok se sokat tudnak tenni egyenetlen talajjal, pl. sziklával).

    Most, hogy ismét szóba jött egy cikk kapcsán a gömbpanoráma: ki milyen mechanizmust tudna elképzelni teljesen automata gömbpanoráma-készítésre, úgy, hogy a kész képen se állvány, se a készítő személy ne látszódjon, csak egy lebegő pontból néznénk szét egy szobában vagy egy egyenetlen sziklán? :)

    Quoth the Raven "Nevermore."

Új hozzászólás Aktív témák