Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Alteran-IT

    őstag

    válasz fatal` #1408 üzenetére

    Nem a CI modulról beszéltem, hanem a modemről, a CI modul megint más, a boxon meg megint szoftver van.

    Gubek-Einste: Várjál, már körbejártam a dolgot. A szabvány ugye adott, de ebben az esetben nem kell vele foglalkoznunk.
    Mint említve volt, a kábelmodemek rendelkeznek egy szoftverrel (mint pl. egy PC BIOS-al, vagy OS-al), amit a kábelmodemek a gyártótól alapból megkapnak és ebbe a szolgáltatók belenyúlhatnak, de nem minden esetben kapnak teljes jogot a modemek felett (az eladó válogatja meg, pl. az én esetemben Cisco modemekről volt szó, a Cisco pedig csak korlátozottan engedi az eszközeik szoftverének a módosítását).
    Ha már a kábelmodemek szoftveréről beszélünk, akkor azt is meg kell említeni, hogy több részből áll. Van pl. az a része, amihez a szolgáltató előszeretettel nyúl, ez pedig a távvezérlési (pl. SNMP) és monitorozási rész, és ebbe azért nyúlnak bele, hogy módosítsák a modemek hozzáférési adatait, amivel távolról hozzá tudnak férni és módosítani a modem beállításait, lekérni bizonyos adatokat stb. Kb. olyan ez a modem szoftver változtatás, mint pl. mikor kapsz egy új router-t alap jelszóval és beállításokkal és rögtön átállítod, hogy más ne tudjon hozzáférni meg tovább buherálni, saját magad viszont távolról is hozzá tudj férni, de ezt neked nem kell magyaráznom.
    Viszont most jön az a rész, ami a lényeg. Van a modemnek egy olyan komponense, ami a regisztrációért és a hitelesítésért felel, melynek segítségével mikor ő felkerül a hálózatra, akkor bekopog és ha van meghívója a CMTS-hez (be van regisztrálva a MAC címe), akkor beengedik a buliba (hálózatra) és megkapja a névjegykártyáját (a modem esetében a konfigurációs fájlt, melyben az internet hozzáférés sebessége és pár apróbb adat van megadva) és szabad az út tovább a világhálóra. Na ez az a rész, amihez a szolgáltatók nem nagyon nyúlnak mert minek? Szinte teljesen felesleges, ezért a legtöbb szolgáltatónál ez a komponens változatlan marad, vagyis ha én fogok pl. a UPC-től, vagy a T-Home-tól egy kábelmodemet és beregisztrálom pl. a PR hálózatába, akkor gond nélkül működni fog, mert internetem lesz, ugyan úgy megkapja a konfigurációs fájlt és dekódolja azt, majd internethozzáférést biztosít, viszont a szolgáltatóknak az nem tetszik benne és azért ellenzik, mert ők nem férnek hozzá a külsős modem beállításaihoz és adataihoz, az meg nekik nem tetszik, mert nehogy már a saját terepükön legyen egy-két felderítetlen rész.
    Persze el lehet lehetetleníteni más szoftverrel (inkább hozzáférési beállításokkal) rendelkező, de a hálózatra beregisztrált modemek működését, de a legtöbb szolgáltató le se sz@rja, vagy ugye nem is engedik, hogy bekerüljön ilyen modem a hálózatra, de egyébként szinte semmi akadálya nincs annak, hogy működjön, max ha a konfigurációs fájnál más kódolást használnak, de azt is minek. Aki meg akarja hackelni a modemet, az úgy is megfogja, meg nem pont azt a részt fogják módosítani.

    Szerk.:
    Egyébként bocsi a hosszú hozzászólásért, meg a fele amúgy is így nyilvánosba ment, viszont valamiért mégse sikerült lerövidíteni, meg úgy tagolni ahogy kellett volna na de már nem állok neki átszerkeszteni.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák