Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Sidorovich

    senior tag

    Sziasztok!

    Egy pici SFF gamer gépet tervezek építeni (4K felbontásra), Fractal Design Ridge gépházba. Videokártyának elsőre az RTX 4070 Super a kiszemelt, 2 féle konkrét típus között próbálok dönteni:
    - ASUS DUAL RTX 4070 Super
    (267.01 x 133.94 x 51.13 mm)
    - ASUS DUAL RTX 4070 Super EVO
    (227.2 x 123.24 x 49.6 mm)

    A kettő között az elsőre feltűnőnél több különbség van. Az EVO jóval kisebb, a ventik átmérője is kisebb (100mm vs 90mm), a hűtőbordák is máshogy vannak orientálva. A problémám, hogy tesztet kizárólag a simáról találtam, az EVO-ról nem. Én elsőre az EVO felé hajlanék a kisebb méret miatt (SFF gépház), viszont szeretném tudni, ezzel pontosan mit veszítek a másikhoz képest. Az persze oké, hogy várhatóan pár fokkal hangosabb lehet a GPU, pár dB-el hangosabb a hűtés esetleg, de nem tudom, hogy más kompromisszummal (pl. gyengébb PCB, VRM, VRAM és VRM hűtés, stb.) jár-e, ha inkább a kisebbiket választom.

    Ezzel kapcsolatban van valami tapasztalatotok? Használja valaki esetleg az EVO kiadást innen? Esetleg összehasonlító tesztet ti találtatok a kettőről?

    Előre is köszönöm a segítséget! :R

  • Sidorovich

    senior tag

    válasz canadaa #7506 üzenetére

    Ahogy nézem, pont ugyanolyan gépházad van (Fractal Design Ridge) amibe én is tervezek SFF gépet építeni, pont olyan kártyával amit visszaküldtél. Visszaolvastam minden kommentet ezügyben. Végül milyen másik kártyával és hűtéssel fogsz próbálkozni?

    Én az RTX 4070 alá nem akarom adni, ha kell visszaveszek a TDP-ből és órajelekből, de a 4060 Ti memória sávszélessége szerintem nagyon gáz azért az árért. 4K alá kevés lenne.
    Egy a problémám, hogy az EVO pont keskeny kártya (123mm), ami ebben a gépházban a függőleges beépítés miatt előny, hogy kényelmesen elférjen a tápcsatlakozás a gépház tetejéig. Kevés ilyen kompakt méretű hűtés van. Ami még felmerült:
    - MSI Gaming Slim 4070 Super (125mm)
    - ASUS ProArt 4070 Super (120mm)

    De ezek mind lényegesen drágábbak, nem biztos, hogy megérik a 30-50 ezres felárat. Sőt!

    Szerk: köszönöm az infót bobalazs! :R

    [ Szerkesztve ]

  • Sidorovich

    senior tag

    válasz Hanok #7583 üzenetére

    Köszönöm a tippet, utánanézek, megfontolom! :)
    Brutálisak lettek az árkülönbségek a különböző gyártók és hűtések között. Régen Asus Strix kártyáim voltak (utoljára 2070 Super) amik alig voltak drágábbak a középmezőnynél, de ahogy nézem ma olyan felára van amiből egy kategória ugrás (pl. 4070 -> 4070 Ti) bőven kijönne. MSI kártyákról sok rosszat hallottam ebben a szériában több forrásból is, így szerintem az MSI Ventus és Gaming kiesett.

    Visszaolvastam 100-150 kommentet, és a boltok témája is szóba került: iPonra többen is panaszkodtam míg az Alzat dicsérték. Ezt mások is alátámasztják? Mi a gond az iPonnal? Alza is már elektronikusan PDF-ben küldi a számlát és a garanciajegyet? 2024-ben már nem szeretnék papírfecniket őrizgetni, ha nem muszáj.

  • Sidorovich

    senior tag

    válasz koxx #7586 üzenetére

    Több forrásból is arra panaszkodnak, hogy a VRM nincs rendesen hűtve, nem éri hűtőborda és megreked körülötte a levegő, 90 fok fölé megy, hiába hűvös közben a GPU. Főleg a Ventus szériát érinti igaz, de a Gamingre is mondták. Fentebb Hanok is linkelt egy reddit beszélgetést amiben említik, de itt egy videós beszámoló is: https://www.youtube.com/watch?v=YYRPRARMcf8

    "Ipontól dvd tokot se vennék nemhogy vga-t." - De miért nem? Mert ezt már olvastam, csak nem értem mivel rosszabbak ők mint bármelyik másik régóta fennálló bolt (pl. Aqua, PCX, stb.) Épp rendelni készülök pár napon belül, ezért érdekelne ha kifejted.
    De ha rákeresek, bármelyik boltról lehet több tucat negatív véleményt hozni.

    [ Szerkesztve ]

  • Sidorovich

    senior tag

    válasz canadaa #7608 üzenetére

    Köszönöm az infót! Álló pozícióban tervezem használni a gépet. A házhűtőket szerintem kiveszem majd, az a megérzésem többet árt mint használ, jobb ha több üres térfogat van inkább a gépházban ilyen kis méretben.

    Azt én is látom a tesztek és képek alapján, hogy alapvetően elég nagy kártyák beférnek. Egy félelmem van csak: a kártya állított pozíciója miatt a tápbekötésének maradó hely a gépház tetejéig. Nem szeretném túl erősen, éles kanyarban megtörni a bekötést. Lehetett már olvasni sok helyen, hogy ez az új 16 pines csatlakozó érzékeny rá, de szerintem a régi 8 pineseknél se szerencsés, ha 1.5 cm helyen próbálom 90 fokban elkanyarítani.
    A 3 ventis hűtéseknek brutális felára van az ASUS DUAL-hoz képest. Ahogy nézem +40-50.000 Ft, ebből már kijön egy normális mechanikus billentyűzet pl. a setuphoz. Szerintem max. az lesz, hogy a DUAL EVO helyett a sima nagyobb DUAL-t veszem, a 133 mm magasságával talán még elfér biztonságosan tápcsatlakozóval együtt és kb. egy árban vannak.

  • Sidorovich

    senior tag

    válasz canadaa #7610 üzenetére

    Esetlen egy ilyen adapternek lehet értelme? https://www.bestmarkt.hu/corsair-cp-8920335-12vhpwr-gpu-pcie-50-power-bridge-p853728
    Te a videokártyához kapott átalakító kábekt használtad vagy már eleve olyan tápod volt, aminek volt 12VHPWR kábele?

  • Sidorovich

    senior tag

    válasz JoolsNOS #7634 üzenetére

    Miért? Mi a baj vele?
    Te leszel a második ember aki egy ilyen kártyát küld vissza rövid időn belül mióta olvasom a topicot, én pedig pont ilyen tervezek venni a kompakt mérete miatt egy SFF gépbe. Ne idegesítsetek. :D
    Lehet még átgondolom én is, főleg az zavar, hogy 1 db írásos teszt nincs róla (se a ProArt-ról) egyik komolyabb külföldi tesztoldalon se, így nem tudom pontosan mire számíthatok, csak sejtem.

  • Sidorovich

    senior tag

    válasz koxx #7644 üzenetére

    Hajlok rá, hogy az legyen végül, bár a DUAL EVO-hoz képest az 50.000-es felárat még egy picit emésztenem kell. A méretei miatt is nagyon passzolna a Ridge-be. De lehet jobban járok az EVO-val (szintén kompakt), ha inkább lejjebb veszem 20-40W-ot a TDP-t, valószínűleg elég már neki úgy a hűtése, teljesítményben minimális lenne a lemondás.

  • Sidorovich

    senior tag

    válasz Hanok #7647 üzenetére

    Jogos, ez már csak az én örlődésem. :)
    A többi alkatrészt már megrendeltem a géphez, de a táp (Corsair SF750 ami most kb. sehol nem kapható) miatt késik az egész, így van egy hetem még videokártya témában teszteket/fórumokat olvasni és naponta 3x meggondolni magam, bocsánat. :DDD
    De eldöntöttem, az EVO ez alapján kiesett, az Inno3D és a ProArt között majd döntök, írok majd beszámolót bármelyik is lett. :R

  • Sidorovich

    senior tag

    1-2 hete érdeklődtem itt a 4070-esek és a különböző hűtések után egy SFF géphez (12 literes Fractal Design Ridge gépházzal).
    Azóta megjött minden alkatrész, összeépítettem, és egy Inno3D RTX 4070 Twin X2 (sima, nem super) mellett döntöttem először.
    Sajnos ebbe a kicsi és nem jól szellőző gépházban természetesen nagyon melegedett. Bár a 70-75 fokot tartotta 4K Ultra Preset Red Dead Redemption 2 alatt, gyári profillal elég hangos volt, 2000 rpm körül forogtak a ventik.
    Ma visszavittem, és elhoztam helyette egy Asus ProArt kártyát. Azon kívül, hogy gyönyörűen néz ki ez a kártya, a hűtése is lényegesen jobb, itt van lehetőség "quiet" BIOS-t kiválasztani egy fizikai kapcsolóval a kártyán, és akkor ugyanezen teszt alatt max. 70 fok mellett szinte hangtalan a hűtés, 1000 rpm körül forognak a ventik.
    Viszont itt a coil whine az valami kegyetlen, nem tudom, hogy megszokom-e, vagy végül ez is visszakerül, sajnos hangosabb mint a kártya hűtése. Pedig ha ez nem lenne, tökéletes lenne. :(
    A tápom egy Corsair SF 750 Platinum, az alaplap egy ASUS Strix B650E-I. Lehet ezzel valamit kezdeni, vagy ez ilyen és ilyen is marad? Ez teljesen zsákbamacska, hogy melyik kártya ilyen? Simán csak balszerencsém volt? :F

  • Sidorovich

    senior tag

    válasz canadaa #7719 üzenetére

    NVidia Control Panelen 60 FPS limitet állítottam be, így is nyekereg. Szerintem főleg az áramfelvételtől és GPU kihasználtságtól függ, és mivel gépigényes játékokat játszom 4K felbontáson, így nyekereg akkor is. Még meglátom, hogy visszaviszem-e. Az a problémám ezzel, hogy semmi garancia nincs rá, hogy a következő jobb lesz, esetleg nem-e rosszabb. A bolt szemszögéből is érdekes lesz, ha hetente bontok ki és viszek vissza videokártyákat. Lehet megvárom az 5000-es szériát, hátha annál nagyobb szerencsém lesz.
    Másik opció az, hogy visszaviszem, és elhozok egy Inno3D-t megint, mert annál nem volt, csak 2X helyett a 3X hűtéssel, hátha az halkabb a gyári venti profillal is.
    Keresgéltem neten véleményeket, olyan márkát nem találtam, amire mindenki azt írta volna, hogy 0 CW van. Bár az Asus-al kapcsolatban gyakori panasz volt a CW.
    Van egy ilyen elméletem, hogy a magasabbra pozícionált kártyáknál (pl. TUF/Strix/ProArt/Aorus stb.) nagyobb a valószínűsége, de lehet totál hülyeség. A belépő Inno3D nem nyekergett, csak melegedett és süvített.

  • Sidorovich

    senior tag

    válasz canadaa #7722 üzenetére

    Néhány nap tesztelgetés után én is így látom.
    Berendeltem egy Inno3D RTX 4070 X3-at. Az X2 nem cicergett, hátha ez se fog, de a 3 ventis változattal remélhetőleg melegedni se fog annyira, mint az X2.
    Az Asus ProArt még itt van, de ha minden oké az Inno3D-vel, akkor az marad ez pedig visszamegy.

    Szerencsére Alza-nál baromi gördülékenynek tűnik az elállás, hétvégén is nyitva vannak így csak odavittem szombaton az első kártyát, 2 órán belül elbírálták az elállást és hétfő reggelre már vissza is kaptam a pénz.

    Asus CW-re sokkal több találat és thread van, mint a többi márkánál, de statisztikailag nem tudom igazolni. Érdekes elméleteket olvastam, miszerint pont a jobb minőségű komponensek miatt ciceregnek jobban a felsőbb kategóriásba sorolt Asus típusok, és a belépő modelleknél ritkábban fordul ez elő. Forrás:
    "Many points out that the excessive coil whine on these cards is caused by a part called the inductor. Between the release of the 40 series and June 2023, ASUS was using the higher-end "70A" inductors that perform better but can potentially make horrible coil whines that lower-end "50A" or "55A" inductors don't. At the same time, the Gigabyte Gaming OC cheap out and uses lower-end inductors, but this turns out to be in their favor as they have very few complaints about coil whine."

    [ Szerkesztve ]

  • Sidorovich

    senior tag

    válasz sirszevenap #7743 üzenetére

    Én nem tudom, csak egy érdekes elméletet olvastam (több helyen is említették ugyanilyen random fórumozok mint mi), gondoltam megkérdezem ti mit gondoltok. :B
    A gyakorlatban ez alapján én is elégedettebb voltam az Inno3D-vel CW szempontból. Oké, a gyári ventilátor profilja hangos volt a 2 ventilátorosnak az SFF gépemben, az ASUS érezhetően csendesebb miközben nem melegebb, meg jobban is néz ki (de ez szubjektív), ráadásul lehet választani a BIOS kapcsolóval a kártya oldalán, hogy a csendesebb működést, vagy az alacsonyabb hőmérsékletet szeretném-e, és onnantól az van. Nem kell mindig az MSI Afterburner-nek indulnia a Windowsal, hogy szoftveresen alkalmazza a kézzel beállított és kikísérletezett ventilátor profilt. Cserébe a halkabb hűtés mellett hallgathatnám a nyekergését... :U
    Ezen kívül a többi különbségnek a jelentőségét meg sose fogom megtudni, arra tippelnék, hogy mindkét kártya működne gond nélkül 10 éves korukig legalább, jóval tovább, míg én használom. Szóval ilyen szempontból ár/érték arányban jobban megéri valószínűleg a "budget" márkáktól vásárolni, én is így fogok tenni. Ennyi pénzért ez a CW elég idegesítő, kár érte, ezt leszámítva tökéletesen elégedett lennék. Csak azt remélem ez a 3 ventis Inno3D se fog nyekeregni, nem szeretném már a 4. kártyát rendelni a hónapban. :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • Sidorovich

    senior tag

    válasz Gebriel #7747 üzenetére

    Nem mondtam, hogy több kártya is CW-zik. Eddig 2 kártyából csak a 2. CW-zik, az 1. egyáltalán nem adott ilyen hangot, csak alulméretezett volt a hűtése ebbe az SFF házba amim van: [link]
    Egyébként olvastam, hogy rossz minőségű táp is okozhat CW-t, de nálam egy Corsair SF750 Platinum van, a legjobb választásnak mondják az SFX méretű tápok között, és az Inno3D kártya nem cicergett vele.

    Hanok: szerintem szívtak, legalábbis a legtöbb kártya azt szokott ha jól tudom. A ház szellőzésén terveztem segíteni picit, egy 80mm-es ventit kap a tetejére, a meleg levegő úgy is felfelé száll, így rásegítve a tetején levő rostélyokon könnyebben távozhat. Az a gond, hogy jelen kiépítésben nincs semmilyen venti a házon, így belül kavargatja a meleg levegőt a CPU hűtő és a videokártya. Ezen szerintem segíteni fog ez.
    A ProArt 70-73 fok körül még ilyen körülmények között is megállt a csendes profillal, alulfeszelés nélkül, a CPU is 70 fokos (mert limitálva van UEFI-ben). Szóval van remény, hogy kihozható ez a ház is csendesre elfogadható hőmérsékletekkel. Igazából a 70 fok környéke már bőven baromi jó, gamer laptopokban simán bő 90 fokos CPU és GPU is játék alatt, és nem hullanak tömegével.

    [ Szerkesztve ]

  • Sidorovich

    senior tag

    válasz sirszevenap #7754 üzenetére

    Értem a kérdést, nyilván kívülről ez nagy szenvedésnek tűnik, de én élvezem a kihívást és a szerelgetést. :D Egyedül a CW az, amire nem számítottam, minden más oké a részemről.
    Még sose építettem SFF gépet, az előző gépházam egy Be Quiet! Dark Base Pro 900 volt. Baromi nagy, 3 db 140-es venti elöl, egy 140-es hátul. Gyakorlatilag egy szélcsatorna volt az egész gép, passzív hűtéssel is mehetett volna benne egy 4070-es.
    Azóta kicsit változott az élethelyzet, nem akarom, hogy ennyi helyet foglaljon a gépem, elmentem picit a másik végletbe: miniITX, SFF. Ez a ház azért tetszett meg, mert alig nagyobb, mint egy PS5, azon kívül, hogy jól is néz ki. Állítva csak egy 37x11 cm-es alapot foglal el az íróasztalomon. Ha kell, befér a TV szekrény fakkjába is, mint egy játékkonzol. Sejtettem, hogy nem lesz olyan hűvös és halk, mint a Be Quiet, ami akkora volt, mint egy kutyaház. De gondoltam egy gamer laptophoz képest így is halkabb és hűvösebb lesz, ott 100-140W-os kártyákat hűtenek le ennél sokkal szűkebb vékonyabb helyen, tehát megoldható a feladat.

    Hanok: az alapján, amit kispal87 ír, én is ódzkodtam ezen ventik bevetésétől. Ha ott vannak, közöttük és a kártya között alig van 2-3 mm. Nem akartam a 12 literes házból az utolsó szabad térfogatot is koppra beépíteni. De lehet kipróbálom velük, én állítva használom a gépet.
    Most az az elképzelésem, hogy nélkülük, de fent 1-2 db 80mm-es ventivel ami a gépházból felfelé viszi ki a meleg levegőt sokkal jobb lesz a helyzet, persze a 3 ventis Inno3D-vel. Egy 80 mm-es venti is elvileg 50 m2 levegőt mozgat meg óránként, persze a szellőzőrostélyok szűk keresztmetszete miatt legyen csak a harmada amit tényleg kijuttat, már az is rengeteg. A 12 literes házat szerintem 1-2 ilyen venti teljesen át tudja szellőztetni.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák