Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Janusz001 #253 üzenetére

    Van az új OTSZ (Országos Tűzvédelmi Szabályzat) szerint kötelezően beépítendő távműködtetésű tűzvédelmi leválasztó kapcsoló, ami önmagában is több 10eFt, és ezt még 30 perces tűzálló minősítésű kábellel kellene bekábelezni, ami szintén nincs ingyen. Szerencsére vannak kiskapuk, amiket okosan alkalmazva ezt meg lehet úszni...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz GIJoe #256 üzenetére

    Az olyan inverterek, amik nem szerepelnek az engedélyes elosztó által kiadott inverter-listán, azokat szigorúan tilos a hálózatra csatolni. Off-grid, azaz szigetüzemű inverternek azt használsz, amit csak akarsz, de on-grid, azaz hálózatra kapcsolt inverternek nem!
    Egy ideig mikroinverterből szerepelt az EON listáján valamelyik gyártó terméke (talán EnerSYS?), de azt is csak leválasztó relével együtt volt szabad csatlakoztatni. Most az EON-nál pl. az Astrasun, és a Letrika rendelkezik engedéllyel.

    Cellákkal mit szeretnél önmagukban? Magadnak szeretnél összerakni panelt? Biztos vagy benne, hogy tudnál megfelelő kötéseket csinálni? Úgy, hogy az 30 évnél tovább is kötés maradjon? Biztosan tudnál neki jégeső-álló üvegborítást csinálni? Biztosan tudnál olyan keretet csinálni neki, ami akkor is mereven tart, ha extrém hülyenagy szél van? (A háztetőkön a vákuum olyan hihetetlen erővel rángatja a napelemeket, hogy az valami csoda! Már szarul elhelyezett rögzítésnél is a gyári jó keretek esetében is kialakulhatnak olyan mikro-, vagy hajszál repedések, amiket szabad szemmel nem, csak hőkamerával lehet látni!) Én biztos nem állnék neki! :N

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz sleve #259 üzenetére

    Röviden: nem.
    Hosszan: igen, ha 499kW-os, és van KÁT engedélye, különben nem.
    :)

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz sleve #261 üzenetére

    Épp ma indultam nyaralni: elnotorozunk Isztambulba, bejárjuk a Balkán és a Rodope hegységet. Megkérhetlek, hogy ezt a kérdést tedd fel újra nekem 11 nap múlva? Akkor tuti nem felejtem el! Mobilról nem pötyögném be... :R

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz baidu #268 üzenetére

    Szia,

    jó látni, hogy azért nem vagy vakon a témában, látszik, hogy felkészültél! :K

    Ez az a tájolás+dőlésszög kombó, ahol tökéletesen mindegy termelés szempontjából szerintem, hogy poli, vagy mono lesz felrakva.
    Mint tudod, a rendszer méreténél a fogyasztásod a meghatározó. Fontos kérdés, hogy a bojler át lesz-e kötve a normál áramkörre, mert a vezérelt áramkörre vissszatáplálni nem lehet.
    Egy dolgot nem írtál csak meg, az pedig a rendelkezésre álló csatlakozásod, ugyanis inverter-meghatározásnál fontos, hogy 1, vagy 3 fázisról van szó! Az 5kVA-es csatlakozásra sok gyártónak van 1 és 3 fázisú megoldása is, és jellemzően az 1 fázisú inverterek 500-600V max bemenetűek, a 3 fázisúak pedig 1000V-osak. (Persze mindre van ellenpélda is.)
    Azt, hogy egy ekkora rendszernél sorba, vagy párhuzamosan kell kötni a napelemeket, szintén az inverter határozza meg. Egy 500V-os inverternél 2 sztringbe kellhet már kötni a napelemeket, az 1000V-osnál 1 sztringet kell megcélozni.
    A tetőd mérete alapján kb. 2 sorba férnek fel a napelemek. Ha nem volnának tetőablakok, akkor a klasszikus 1640x992mm-es táblákból 2x10 férne fel. A tetőablakok miatt gondolom kiesik minimum 3, de lehet, hogy 6 napelem is - ergo ez is befolyásolja a rendszer méretét!
    És itt el is érkeztünk oda, hogy el kell gondolkodni, hogy mit is szeretnétek pontosan! Jellemzően most 270-275Wp-es modelleket használnak (ebben a méretben), de ha át lesz kötve a bojler, akkor kevés lesz ezekkel a lehozható energia! Ha csak 14 napelem fér fel, akkor az 270-es panelekkel számolva csak 3780Wp! Ez (attól függően, hogy az országban hol vagytok), kb 4200kWh energiát fog termelni. Viszont ha a bojler fogyasztását is ide kell kalkulálni, akkor ez kevés. Ilyenkor célszerű lehet a drágább, de nagyobb teljesítményű paneleket keresni. Ebben a klasszikus napelem-kategóriában már bármikor elérhető 320Wp-es modell is.

    Hmm... most, hogy így nézem, gyanúsak a méretek nekem. Biztos pontosak a számok? Mert a 45°-os tetőnél a 3m-es tetősík elég pici házat eredményez - feltéve, hogy szimmetrikus az épület!
    Hogy lásd, hogy mire gondolok:
    ház-méret
    Ez azt jelentené, hogy a ház alapterülete 36m2, ami 30-as falakkal számolva 29m2 lakóteret jelentene. Persze emeletszámmal nem kalkulálva...
    Nem lehet, hogy a ház alapterülete 10x6m? Mert ilyenkor szokták véletlenül 10x3m-nek gondolni a tetősíkot,
    ami valójában 45°-os tető esetén kb. 10x4,5m tetősíknak felel meg.
    Ha fel tudnál rakni egy jó minőségű képet a tetőről, abból pontosan meg tudnék mondani mindent.

    Ha a szomszédod árnyékol, azt nyilván nem egyik pillanatról a másikra teszi, hanem az árnyék kúszik. Ha ez jelentős termelés-kieséshez vezetne akkor érdemes volna Solar Edge technológián gondolkodni, hogy a termeléskiesés csak azokon a paneleken jelentkezzen, amiket elkezdett árnyékolni a szomszéd. Az árnyék kúszását egyedül Te tudod megfigyelni, szóval itt résen kell lenni! ;)

    Hogy az utolsó kérdésedre is válaszoljak: egyértelműen hálózatra csatolt! Ez alól csak az képez kivételt, ha nincs áram, és irreálisan magas volna az áram bevezetésének költsége!

    Remélem sikerült valamelyest segítenem, és nem csak több kérdést feltennem! :R

    [ Szerkesztve ]

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz sleve #270 üzenetére

    Már tök jól leírták előttem! :K

    A kategóriák:
    0-50kVA - Háztartási méretű kiserőmű
    50-500kVA - Kiserőmű
    500kVA vagy nagyobb - Erőmű
    Ez igaz minden erőműre, nem csak a napelemesre (pl. biomassza, szénerőmű, szélerőmű, atomerőmű, stb)

    A lényeg, hogy 0-50kVA (köznyelvben csak "kW") össz(inverter)teljesítményű csatlakozás között a napelemes rendszer ún. "Háztartási Méretű KisErőmű", azaz HMKE. Ennek a lényege, hogy egy könnyített, gyorsított, egyszerűsített eljárásban lehet engedélyezni a rendszert. Azaz ez így nem teljes, mert már egy ideje akkor is HMKE eljárás van, ha pl. 200kVA az inverter AC teljesítménye, de a szerződött fél garantálja (jogilag és műszakilag), hogy soha nem táplál a hálózatba 50kW-nál nagyobb teljesítménnyel vissza, egyetlen időpillanatban sem!
    A HMKE lényege, hogy beadsz egy igénybejelentőt, azt elfogadják, utána egy csatlakozási doksit, meg egy egyvonalas tervet, azt is elfogadják, megcsináljátok a rendszert, és bejelentitek, hogy kész van, és jöhetnek órát cserélni. Pofon egyszerű, és olcsó (0-100eFt jellemzően)

    A kiserőműves engedélyezés ezzel szemben már egy bonyolult dolog eljárás, és mindenféle anyámkínját kérnek! Anno, amikor mi a 217kWp (200kVA) erőművünket csináltattuk, akkor az az ország egyik első napelemes kiserőműve volt, és még állatorvosi engedélyt is kértek hozzá! Mára már jobb a helyzet, de még így is a procedúra lassú (3-12 hó), tele van buktatóval, és dárga, 5-15MFt jellemzően!
    Namármost, ha egy 51kW-os rendszer bekerülési értéke pl. 350eFt+ÁFA/kW = 18MFt+ÁFA, és erre még rájön 10MFt engedélyezési költség, akkor bizony hamar kijön, hogy az rohadt drága lesz (jelen példában 550eFt+ÁFA/kW!)
    Ha ezt 500kW-os rendszerre nézzük, ami legyen az előző példa számait nézve 350eFt+ÁFA/kW = 175MFt+ÁFA és erre jön rá a 10MFt, akkor kijön, hogy 370eFt/kW a beruházás egységára. Mivel a napelem egységteljesítménye a méretétől nem (azaz lényegesen nem) függ, ezért könnyen belátható, hogy a nagy rendszer majdnem fele annyi idő alatt hozza vissza az árát! Ergo, a kis rendszer gazdaságilag rossz beruházás.

    500kVA, vagy az feletti csatlakozás pedig azért öngyilkosság, mert a MEKH és a MAVIR felé kell mindenféle prognózist adni, hogy mennyit fogsz termelni, és ha ettől jelentősen eltérsz, akkor bizony azért bünti jár. Márpedig a napelem termelését pontosan meghatározni előre, negyedórás lebontásban eléggé kockázatos dolog! Tudom, mert ezt (is) csinálom már 4. éve - csak nálunk nincs bünti, ha tévedek! Az 500+ kategória egyértelműen olyan erőműveknek való, ahol egy potméterrel szabályozod, hogy mennyi delejt akarsz betáplálni a hálózatba!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz baidu #271 üzenetére

    Sorry, hogy csak most reagálok, szét vagyok csúszva, ezért is bekezdésről-bekezdésre reagálok, mert a világom sem tudom pillanatnyilag, annyi meló összegyűlt 10 nap motorozás alatt...

    1. Örülök, ha segíthettem.
    2. Tetősík gyanús volt, így már okés. E-mail címem az adatlapomon is elérhető! ;)
    3. Klasszikus betoncserép (én csak BRAMAC jellegűnek szoktam ezeket összefogólag hívni), cserepenként 30x32-es mérettel lehet számolni (2 hullámcsúcs ad ki egy cserepet, a szabván léctávolság pedig 32-35cm). Igen, elférne az ablak alatt, és felett is egy-egy sor, de szerintem az egyrészt nem volna esztétikus, másrészt ha a sorokat össze kell kötni, akkor oda toldókábel kell. De inkább csak csúnya! :DDD Én felülre raknék egy sort, és az ablakokat megközölném ízlésesen - igaz, nem rajzoltam meg a tetőtöket, így nem biztos, hogy egyszerű nem rondát csinálni oda! Ha nagyon kicentizitek a helyet, akkor talán elfér 3 sor napelem is!
    4. Elforgatva nem szerencsés napelemet feltenni! Sajnos sok helyen látom, hogy tesznek fel, és egyszerűen a napelem rövidebb oldalához rakják a leszorítókat! Ezt jellemzően hagyományos napelemekkel is megcsinálják, pedig így csak a megerősített oldalfalú napelemet volna szabad rögzíteni! Miért? Egyszerű: fogj egy A4-es lapot, fogd meg a hosszabb oldalának 1/4 és 3/4 részénél (ahogy a napelemet helyesen kell rögzíteni), feszítsd meg (mintha frankón lenne rögzítve), és lebegtesd meg a karod! A papír nem egy merev dolog, de még így sem veszít a felület a tartásából! Most fordítsd el a lapot, és a rövidebb oldalát "rögzítsd", és ugyan úgy rázd meg! Azt tapasztalod, hogy a közepe be fog hullámzani! Most ezt képzeld el a tetődön, 1,6m2-es felületen,
    olyan idióta orkán erejű szélben, ami szokott időnként lenni! Ugyanis a napelemekre a szél vákuumhatása sokkal nagyobb terhelést bocsát ki, mint a hóterhelés! Szóval az így rögzített, és nem megerősített oldalfalú napelemekre bátran rá merem mondani, hogy előbb-utóbb (több év múlva) hajszálrepedések fognak megjelenni!

    5. A szomszéd ház nyerge a tetősíkodtól délnyugatra van, így az valóban jelentős árnyéktényezőt képvisel, viszont a szemben lévő ház olyan távolságra van, hogy szerintem az éves szinten nem fenyegeti a termelést, ezzel számolni kb. felesleges - bár ezt egy streetview alapján 100%-ra nem merem kijelenteni.
    6. Az invertert én mindenképp a garázsba raknám! Kicsi, nem sok helyet kér a falon. A garázsban zümmöghet kedvére, ha épp olyanja van. A 25°C ilyen szövegkörnyezetben eddig nem merült még fel, de nem butaság, én inkább úgy fogalmaznék, hogy "száraz, hűvös helyen tartandó". A garázs jellemzően hűvösebb, mint egy tetőtér, és ha épp kedved tartja, rá is tudsz lesni.
    7. Foglalkozunk kivitelezéssel is, de nem főprofilja a cégünknek, ezért mára az országos kivitelezést már nem erőltetjük saját emberekkel, mert magasak a kiszállási költségek. Pécsiek vagyunk leginkább, bár telepítettünk Pápán, Budapesten és környékén, és Szegeden is, ma már azonban már nem küldjük el a fiaink ilyen messze, mert nagy kiesés egy ilyen meló a többi munkájukhoz képest. Egy ideje egy maximálisan megbízható, országosan telepítő csapattal csináltatom az ilyen munkáinkat, de pont ma beszéltem velük, és idénre kb. tele vannak, így lakossági méretet már nem vállalnak. Ez egyet jelent azzal, hogy nem tudok versenyképes árat adni jelenleg sajnos.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz sleve #274 üzenetére

    HMKE, vagy 500kWp :K

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz GIJoe #278 üzenetére

    Mindenek előtt azt javaslom, hogy beszélj egy jó fűtésszerelővel! :K

    Innentől kezdve csak okoskodni tudok, mert nem szakterületem! :B
    Szerintem a villamos energia ilyen formájú hőenergiává alakítása nem gazdaságos, mert a COP (az átalakítási veszteségek miatt kevesebb, mint) 1 lehet maximum! Ennek a megoldásnak akkor van értelme, ha el akarod locsolni a felesleges túltermelést, de amúgy nem így melegítenél vizet.
    Ha én vizet szeretnék melegíteni, akkor levegő-víz, vagy víz-víz hőszivattyút használnék (első érték azt mutatja, hogy miből "nyer energiát", második, hogy mit fűt vele). Persze egy hőszivattyú piszok drága mulatság, viszont minél jobb, annál magasabb COP értékkel tud dolgozni! (Az itthoni klímám 3-4 között van papíron, ami persze nem valós, de attól még jó! Egy víz-víz hőszivattyú 6 fölötti COP értéket tud produkálni!) Padlófűtésre ennél jobb megoldás szerintem nincs jelenleg!
    Hangsúlyozom: nem szakterületem! Én mindenképp megkeresnék egy célirányos szakembert! Nem kereskedőt, mert az csak el akar adni! Továbbá szaklapokat is olvasgatnék picit, mint pl. a Víz, gáz, fűtéstechnika.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Darthforce92 #280 üzenetére

    Nem ismered az internetezés első számú szabályát? Sose olvass kommenteket! ;]

    A szervezetben én "csak" egy posztot töltök be, ezzel segítve a szervezet tagvállalatait. Ahogy itt is, ott is bátran fordulhatnak hozzám kérdéseikkel, és én a tudásom legjavát adva válaszolok nekik.

    Amúgy pedig tökéletesen hidegen hagy, hogy mit ír az Index, az Origo, a Blikk, az MSZP, a FIDESZ, vagy bármi más bulvár vagy politikai oldal. Egy dolog érdekel, hogy szakmailag én a maximumot nyújtsam! Szerencsére a munkahelyemen a szakmaiság fontosabb, mint a forintok hajhászása, így amit szakmailag nem találok helyesnek vagy jónak, azt a munkát nem kell elvállalnom! Persze ez a cégnek is előnyös, mert nem lesz belőle később vita...

    :R

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz stafff71 #282 üzenetére

    Szia,
    a 9000kWh/év valóban nem kevés! :Y
    Első körben megnézném, hogy hogyan lett olyan magas? Egy ügyfelemnél hasonlóan magas érték jött ki a korábbi 5000 helyett, és kiderült, hogy valami nem stimmel a medence-keringetőjével! Érdemes lehet megnézni, hogy mi fogyaszt olyan sokat!

    Ahhoz, hogy meg lehessen mondani, hogy mekkora rendszerre van szükséged tudni kellene a pontos éves fogyasztást. Ha hirtelen ugrott fel a fogyasztásotok, akkor lehet, hogy valójában nem is akkora, de ha mégis, akkor is belép két új "nagyfogyasztó" a háztartásotokba, aminek én sajnos nem tudom megmondani, hogy mekkora lesz a fogyasztása! Nyilván a klíma annyit fogyaszt majd, amennyit használjátok, a bojler pedig egy viszonylag állandó fogyasztó lesz.
    Azt szoktam javasolni ilyen esetben, hogy kérdezzék meg azt, akitől veszik, hogy mennyi lesz a fogyasztása, mert ez egy jó szűrő is lehet! Aki ezzel foglalkozik, tudnia kell, sőt, neki is kell legyen otthon! Ha neki nincs (klíma), akkor miért vegyél tőle olyat, amit ő maga sem használ? Ha van, de lövése sincs, akkor pedig a szakmai hozzáértése miatt keresnék mást - DE ez csak az én hozzáállásom!

    Ha nincs elég hely a tetőn, és ács vagy, akkor van egy tippem: egy kivitelező partnerem otthonra a kertjébe úgy telepített napelemet, hogy egy kerti kiülőt csinált napelemből! A belépőmagasság kb. 2m volt, és úgy csinálta meg, hogy elférjen alatta a komplett kerti-bútor szett! Cserepet, vagy egyéb tetőfedést nem csinált, a napelemek ugyanis valamelyest átengedik a fényt! Most van a kertjében egy árnyékos, mégis fényáteresztő kiülője! Nagyon megtetszett, amikor megláttam! :K
    (Ha ilyenben gondolkodsz, fontos lehet, hogy a napelemek között a leszorítók 2cm rést hagynak, így azok nem képeznek vízzáró felületet!)

    Persze van másik lehetőség is: egy ügyfelemnek a kocsibejárójára csináltunk napelemből egy "előtetőt" - szintén nem vízzáró megoldással.
    Erről tudnék fotót is linkelni, de a referencia fotóim mind el vannak látva céges logóval, és nem akarom, hogy a moderátorok hirdetésnek vegyék. Ha gondolod, elküldöm e-mail-ben szívesen.
    Jogilag ez utóbbi egyébként jobb megoldás, mert hivatalosan így nem kell foglalkozni a villámvédelemmel sem, ugyanis az épülethez csatolt "építményről" van szó, viszont nem kell építési napló sem, mert nem minősül épületbővítésnek. Hivatalosan ha különálló építményként csinálod, akkor kötelező villámvédelmi kockázatelemzést elvégeztetni, és annak eredményeként javasolt villámvédelmet kötelező kiépíteni! Egyébként ez nem hülyeség, mert ha belegondolsz, akkor egy nagy fémes izét raksz a kertedbe, ami bizony vihar esetén jelentős kockázati tényező, és valóban emberéleteket kockáztathat, ami nem játék, pláne nem a saját családtagok esetében (anyós viharban úgysem lesz ott, szóval az nem ér ;] )!

    Olcsósításnak pedig ezeket tudom javasolni:
    - Keresd meg, hogy miért ilyen magas a fogyasztásotok!
    - Déli tájolás, és minimum 35°-os dőlésszög - így már jó a polikristályos napelem is! (30° alatt mindig monot javaslok, de az drágább!)
    - A tartószerkezetet Te csináld meg! Egyrészt a saját munkád nem kell kifizetned, az anyagokat akár olcsóbban be tudod szerezni, mint más!
    - Méreteket nem nagyon tudok javasolni helyismeret nélkül, ráadásul a méretet ugye a fogyasztás határozza meg, de a gerendatávolságot 1m körülire érdemes belőni, mert a legolcsóbb sín (a napelemeket sínekre rögzítik) is tud ekkora átfeszítést!
    - Ha akarsz valaha garázst, vagy műhelyt építeni (már ha most nincs), akkor azt is megtervezheted úgy, hogy arra menjen a napelem!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz stafff71 #284 üzenetére

    Bármilyen fogyasztásmérő megteszi szerintem. Én olyat kértem kölcsön anno, aminek van eleme, így egy esetleges áramszünet esetén sem esett ki a mért eredmény.
    Persze ha vannak fixen bekötött fogyasztók, akkor azt egy dugaljba dughatóval pont nem tudod mérni! :DDD

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz sleve #289 üzenetére

    Ha déltől ugyanannyira térnek el, akkor a keleti jobb hozamot hoz éves szinten valamennyivel. :K

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz sleve #292 üzenetére

    Ez attól függ, hogy hogy jön ki a 22,5m2, mert ha 0,5mx45m, akkor nyilván nem! ;]
    Viccet félretéve tényleg fontos a tetőfelület szélessége, illetve az, hogy hány fokos kiemelőkeret lesz alkalmazva! 35°-os kiemelő a legjobb, de ott már nagy sorközt kell alkalmazni, még akkor is, ha fektetve lesznek a napelemek! Lapos tetőn általában 15°-os keretet szokás használni, mert occó, és sok elfér, viszont ilyen alacsony dőlésszögnél mindenképp monokristályos napelemet javaslok!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz sleve #294 üzenetére

    Igen:
    JRC Photovoltaic Geographical Information System - Interactive Maps

    Létezik több másik is, de ennél pontosabbat még nem pipáltam!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz flexxx2 #296 üzenetére

    Mekkora rendszerről beszélünk? Egy lakossági HMKE rendszernél én egyáltalán nem foglalkoznék vele, igaz, otthonra én monot használnék, még ha jelentősen drágább is. Céges HMKE beruházás esetén is monot használnék, ha saját magamnak telepíteném. Egy 600/500-as rendszer költségvetése viszont már nem bírja el a mono felárát sajnos! :(
    De természetesen a dőlésszög sokkal fontosabb tényező, és az sokkal inkább határozza meg, hogy akkor most poli, vagy mono legyen! :K
    Élettartamukat tekintve még mindig igaz, hogy a poli (szerkezetéből, gyártás-technológiájából adódóan) kb. 35 éves kort fog megélni, a mono viszont 40 évnél is tovább működik! Ráadásul a hatásfok-csökkenése is kisebb a mononak! Kérdés azonban, hogy ki gondolkodik 40 évre előre? Ki fog abban a házban élni 30 év múlva, ahol most?

    A napelemeket egyébként lehet elemenként cserélni, függetlenül attól, hogy milyen technológiával készültek, azonban fontos, hogy azonos paraméterekkel rendelkezzen elektronikai, és fizikai tulajdonságaiban egyaránt!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz flexxx2 #298 üzenetére

    túlgondolod a dolgokat picit, ennyire nem vészes a helyzet! :N
    Ezekkel a paraméterekkel én 100%, hogy monokristályos napelemeket raknék! Ha gond lesz egy napelemmel, azt a gyártónak kell cserélnie, ezért van rájuk 25-30 év teljesítmény-garancia.
    Egyébként ilyenkor jön jól, ha nem egy 2 fős kft-vel csináltatod a rendszert, mert aki komolyabb cég, az tart minden korábban forgalmazott napelemből raktáron! Mi legalábbis így csináljuk! :K
    Szerencsére, vagy sajnos (ezt mindenki döntse el maga) már gyakorlati tapasztalatom is van! Egy tábla ment eddig tönkre, de ott úgy nézett ki a szitu, hogy elmentem az ügyfélhez, megnéztem, kimértem, hogy melyik a hibás. A táblát kivettem a rendszerből, nézegettem, rámértem, játszottam vele picit, de egyértelműen és javíthatatlanul rossznak bizonyult. Napelemet mi (természetesen ingyen) kicseréltük raktárkészletről (mert tartunk minden korábban használt típusból tartalékot nem eladási céllal), megírtam a gyártónak a szitut, és mondták, hogy a következő rendelésünkbe természetesen egy napelemet ingyen adnak. Mindenki boldog - a körülményekhez képest. (Elvégre ügyfélnek volt 2 nyári nap termelés-kiesése, nekünk szaladgálni kellett, elment vele "ingyen" egy csomó munkaóra, a gyár pedig "ingyen" ad egy napelemet, tehát valójában mindenki veszített vele, de szerintem mindenki csak minimálisat...)

    Szerk.:
    az inverter várhatóan 15 éves kora körül úgyis cserés lesz, addig pedig a fogyasztási szokásaitok úgyis 100x megváltozik, ezen is kár törni a fejed előre... :K

    [ Szerkesztve ]

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz flexxx2 #300 üzenetére

    a CIS az a Copper Indium Selenide napelem, hatásfoka 10-12% körüli. Ezt nyugodtan ki is húzhatod.
    a PERC pedig a Passivated Emitter and Rear Cell rövidítése, ami gyakorlatilag egy felépítési struktúra.
    Ezekről bővebben itt tudsz tájékozódni!

    Méreteket tekintve szabvány nincs, de a cellák mérete fix (125x125 vagy 156x156), szóval nagy varázslat nem lesz gyártó és gyártó között. A klasszikus méret az 1640x992mm, és ettől valamilyen irányban eltérhetnek a gyártók (pl.1650x992, 1640x1002, stb.). Persze vannak nagyobb eltérések is, de akkor már a a teljesítmény is jelentősen változik, pl. 1580x808mm és 220Wp, vagy 1956x992mm és 310Wp - hogy csak pár példát említsek...
    Viszont nagyon fontos méretben még a 3. dimenzió: a vastagság! A vastagság lehet 30-35-40-45-50mm is! Ez meghatározza a napelem merevségét, és a rögzítés mikéntjét is! Pl. sokszor látom, hogy 30-35mm vastag napelemeket fektetve rögzítenek, ami hosszú távon komoly problémát fog jelenteni a megrendelőnek sajnos...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Remekelek28 #302 üzenetére

    Elfeland 10W 12V PolyCrystalline Cells Solar Panel
    High efficiency and excellent performance
    It comes with block diode (stop reverse discharge)
    Provided with 2 alligator clips and 4m cable
    Suitable for a variety of equipments, emergency lights, advertising lights, traffic lights, electric fans, solar water pumps, motorbike, boat, etc.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz flexxx2 #306 üzenetére

    "2.65kwp polikristályos rendszert ajánlottak" - ez kb. az alja annak, amin még érdemes gondolkodni, mert a fajlagos költségek (Ft/kWp) itt már nagyok, pláne, ha egy 3,5kVA-es invertert tesznek hozzá! Javaslom nézd meg, hogy mennyire jön ki neked az egységár, azaz 1kWp=?Ft? Ha "csak" 3kVA-es inverterrel nézed az egységárat, kedvezőbbre kell kijöjjön.

    "nem elég egy 3000es?" - De. Viszont lehet, hogy az épp nincs raktáron, vagy egy másik szállítmányból van, és magasabb a bekerülési ára. Kérdezd meg, hogy mennyivel olcsóbb ez az inverter?

    "az eresz alá kell rakni az invertert" - semmi baja nem lesz ott, ha valóban úgy el lehet helyezni, ahogy írtad. Légmozgás egy spájzban, garázsban sem érné. A lényeg, hogy felfelé ki tudjon szellőzni. Kérdés, hogy nyáron, amikor 40°C van árnyékban, akkor ott hány fok lesz?

    "A sztring párhuzamos kötéssel van" - ez egy "generátor". Ha sorba kötöd őket, a feszültségük (U=[V]) adódik össze, ha párhuzamosan, akkor az áramerősségük (I=[A]). Neked a teljesítmény (P=[W]) a fontos, ami ugye P=U*I. SolarEdge technológiánál a teljesítményoptimalizáló nem más, mint egy DC-DC konverter, és a gyártói adatlapja szerint minimum 8-at kell sorba kötni (P300-350-370 esetén). Mondjuk amíg nem ismerem a napelem pontos adatlapját, addig nem állítanám, hogy ez 100%-ig igaz, mert pl. vannak magasabb feszültségű napelemek, ahol a magasabb fesz. kompenzálja a kisebb darabszámot! Tehát a tutit csak minden infó birtokában lehet tudni!

    "Egyenlőre nem tudom melyik legyen" - Én sem. Milyen a tető dőlésszöge? 25° alatt általában monót javaslok, 45° felett általában polit. Mennyi az egységára a két rendszernek (Ft/kWp)? Nyilván a poli olcsóbb. Viszont a mono jobb. Azonban túl nagy eltérés esetén mégis gazdaságosabb a poli, különösen ilyen kisméretű rendszernél! (Nagyobb rendszereknél hatványozottan előjönnek az előnyei a mononak, a legtöbb beruházó az ára miatt mégis a polit veszi. De ezt inkább off-ba rakom, mert megint csapongok, mint iskoláslány a cukorkaboltban...)

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz flexxx2 #308 üzenetére

    A vízszintes tengely a terhelés.
    A Growatt 1500 és 3000 belseje szinte ugyan az, ezért azonos görbével kalkulálhatnak. Ez egyébként tök általános, minden gyártó így dolgozik.
    Ilyen kis méret esetén, különösen figyelembe véve a két eltérő tetősíkot a SolarEdge-nél jobb megoldást nem fogsz találni szerintem. (Persze én sem ismerem minden gyártó minden termékét.)

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz flexxx2 #310 üzenetére

    a napelemeknek tökmindegy, hogy milyen messze vannak egymástól :K

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz tomajer #315 üzenetére

    Aki a napelemes rendszert csinálta Neked, erre nem tért ki? Mert ez egy tök általános kérdés, én már kérdezés nélkül is mindig el szoktam mondani... :F
    A lényeg, hogy áramszünetet a szolgáltató azért csinál, mert dolgozni szeretne a hálózaton. Namármost, ha süt a nap, és a Te rendszered termel, akkor bizony simán lehet, hogy több energiát állít elő, mint amennyit Te el tudsz használni az adott időpillanatban, és mint tudjuk, ilyenkor a többlettermelés megy vissza a hálózatra, szegény villanyszerelő meg közben felmászik az oszlopra, és le is esik rögtön áramütéssel. Ezt nyilván nem lehet engedni, mert az életvédelem mindig fontosabb bármilyen gazdasági haszonnál, ezért is van a szolgáltatóknál "engedélyeztetett inverter lista", mert csak olyan invertert lehet beépíteni, ami áramszünet esetén (legyen az tervezett, vagy védelem miatt bekövetkező (pl. vezeték-szakadás, zárlat, áramütés, stb.)), az inverternek abban a szempillanatban le kell állnia a termeléssel!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz tomajer #318 üzenetére

    és (#317) Borisz76
    Megoldás mindenre van, csak nem éri meg foglalkozni vele! :)
    Értsétek ez alatt azt, hogy ki kell alakítani egy olyan megoldást, ami automatikusan galvanikusan leválasztja a lakásotokat a hálózatról, hogy a visszatáplálást megakadályozzátok. Irodáknál, gyáraknál ez a klasszikus szünetmentes üzemelés lényege. Onnantól, hogy a szükséges energiát mivel állítjátok elő, az már más kérdés. Persze az egész rohadt drága, és egy átlagos felhasználónak (ide értve a kisebb cégeket is) nem éri meg! Ha belegondoltok, egy munkahelynek ez termeléskiesést, azaz bevételkiesést jelent. Ezt a cégnek mérlegelnie kell, hogy mekkora kiesés, és ha olcsóbb egy szünetmentes megoldás kialakítása, mint amennyi pénzt ilyenkor "nem keresnek meg" (azaz buknak), akkor megcsináltatják. De itt milliókról beszélünk! Ráadásul akkumulátorparkra is szükségük van, hogy az energiatermelők beindításáig ne álljanak le a számítógépek, gyártósorok, és ne vesszenek el a fontos dokumentumok, ne sérüljenek fájlok, vagy épp ne menjenek tönkre megmunkálás alatt lévő munkadarabok.
    Kisebb cégeknél ezt megoldhatják úgy, hogy beáll az áramszünet (bukják a mentetlen állományokat), és manuálisan leválasztják a hálózatot egy dög nagy kapcsolóval, majd bekapcsolják az aggregátort, és dolgoznak tovább. Persze a visszakapcsolás is manuális, és mindenféle előírást be kell tartani ilyenkor, de ez most nem is fontos.
    Nézzük akkor a napelemes rendszer esetét!
    A hagyományos inverterek onnan tudják, hogy van-e hálózat, hogy figyelik a szinuszhullámot. Ha az nincs, akkor lekapcsolnak. Ha egy cégnek van szünetmentes üzeme, akkor az is előállítja a szinuszhullámot, és a napelem azt hiszi, hogy minden rendben, mehet a termelés. Amíg süt a nap, addig a napelem előállít annyi energiát, amennyit tud, vagy amennyire pillanatnyilag szükség van. (Ha pl. 80kW energiát tud előállítani a napelem, de a hálózatról leválasztott telephely energiaigénye csak 60kW, akkor azt az inverter nem állítja elő - ezt saját tapasztalat alapján tudom mondani!)

    Otthoni napelemes rendszer esetén tehát nem éri meg foglalkozni a témával. Ahhoz, hogy működjön,
    - le kell választani az ingatlant a hálózatról,
    - szinuszhullámot kell valamivel előállítani.
    Egyik sem olcsó megoldás, pláne nem mindkettő együtt, és akkor még akkuparkról nem is beszéltünk...

    Amúgy meg tételezzük fel, hogy kiesik egy-egy áramszünet miatt mondjuk évente 20kWh termelésetek. Ez 36Ft-tal számolva 720Ft. Évente. Egy sima villanykapcsoló a szobába többe kerül! :U

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz juppii #322 üzenetére

    Szia,
    szerintem csak indokolt esetben éri meg, gondolok itt arra,
    - ha a napelemek egy (vagy több) része árnyékban van (ilyenkor a teljesítmény-optimalizálók miatt csak az árnyékos napelemen lesz teljesítmény-veszteség, de a többi napelem maximumon teljesít)
    - ha különösen tagolt a tető (több tájolás, több dőlésszög, több árnyéktényező ("kutyaól")
    - ha többféle napelemet alkalmaz valaki (más teljesítmény/méret/típus/stb.)
    - ha valaki 100%-ig biztos benne, hogy később bővíteni fog, de most még nem érné meg neki
    Más esetben is természetesen jobban teljesítenek a SolarEdge rendszerek, de annyival nem, mint amennyivel többe kerülnek. Remélem idővel csökken majd az áruk! :)

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz tomazin #325 üzenetére

    Igen, a fórumon szabályellenes a hirdetés! :K
    Ráadásul nagy ez az ország, és ami jó a Pécsiek nem biztos, hogy jó a Veszprémieknek! :)

    [ Szerkesztve ]

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz tomazin #327 üzenetére

    Hát, én szoktam kérni a fórumtársakat, hogy miután megvalósult a projekt írjanak pár sort, de nem nagyon jött még ilyen jellegű komment eddig. :(
    A saját referenciáimat pedig nem akarom ide tenni, mert még valaki megvádol önreklámozással, márpedig ezen a fórumon nem munkaszerzés céllal vagyok, hanem hogy segítsek a fejekben rendet rakni! :K
    (Már dolgozom egy rendes összefoglaló megírásán, de még ki sem látok a fejemből, szóval az tolódik...)

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    Úgy fest január 8 óta egyszerűsödött, és olcsóbb lett a hiteligénylés napelemekre.

    Ez csak extra infó, én továbbra is úgy gondolom, hogy akkor igazán jó befektetés ez, ha önerőből meg tudjuk valósítani! :K

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Elemental #331 üzenetére

    Szia,

    a leolvasás évenként történik 3x80A csatlakozásig (kivéve ha valaki bediktálja havonta, mert akkor bizony havonta jön a számla, ami nem jó :N )
    Mivel a leolvasás területenként van, és nem ügyfelenként, ezért az első év általában törtév. Pl. mindig áprilisban jönnek leolvasni, akkor ezután is áprilisban jönnek majd. Ha a napelemes rendszer augusztus óta működik, akkor az első áprilisig nem lesz teljes év, de utána már igen (áprilistól-áprilisig)!

    Kötelező karbantartás nincs, aki ilyet akar kötni, az csak plusz pénzt szeretne magának.

    500kW-os rendszereknél azonban szokás karbantartási/felügyeleti szerződést kötni, ami a státusz-monitoringon kívül tartalmazni szokta a napelemek lemosását, a fű nyírását, stb.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    Páran privátban kértétek, és pár embernek én említettem privátban, így hát gondoltam egyszerűbb, ha simán belinkelek pár képet a munkáimról - a teljesség igénye nélkül:
    Napelemes rendszerek, amik az én munkám gyümölcsei :B

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz g4b3n #336 üzenetére

    A szigetüzemű rendszerekkel nincs túl nagy tapasztalatom, de nekem úgy tűnik, hogy jó így - persze csak ha a napelem üresjárati feszültsége (Voc) nem lépi túl a töltésvezérlő max. bemeneti feszültségét. Mivel nálad a téli termelésre kell fektetni a hangsúlyt (amikor ugye a szórt fény dominál), mindenképp polikristályos napelemet szerezz!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz olli #339 üzenetére

    Szia,
    sajnos az inverter nem tud Neked ilyen adattal szolgálni! :(
    Fel kell menned, és a napelemről leolvasni az adattáblát, ami általában a kötődoboz alatt/felett van. Én be szoktam dugni a telefonom/fényképezőm, és lövök 5-6 képet, az egyik általában olvashatóra sikerül! :K
    Mi a célod amúgy? Mire vagy kíváncsi?

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz olli #341 üzenetére

    Igen, ha a tetőd pontosan dél felé fekszik, és 45°-os a dőlésszöge. A koordinátákat nyilván Te tudod! :)
    De mi a célod, ha szabad megkérdezni? :B

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz syraly #344 üzenetére

    Szia,

    nincs azzal baj, ha a napelemek két egymástól eltérő felületen vannak, azonban akkor 2 munkapontos (2MPPT) inverterre van szükséged. Ilyen inverterek már 3kW felett léteznek 1 és 3 fázisban is, ez nem gond.
    Viszont a napelemek számával már bajok lesznek, elég halványak a sztringek. Mondjuk, ha felfér a nagyobb méretű (1m x 2m) napelem, akkor lehet rakni 320Wp vagy nagyobb teljesítményűeket, és úgy már azért rendben lesz a dolog mind teljesítményben, mind munkaponti feszültségeben!

    Ha a "bővítést" később tennéd meg, akkor fontos, hogy ezekre a felületekre bővíts, hogy a mezők tájolása azonos maradjon, különben kellene a 3. munkapont, azonban 3MPPT-s inverter 15kW felett van, és csak nagyon kevés gyártónál! Ilyen esetekben külön invertert szokás használni, azonban 1 fázis esetén ez nem túl szerencsés!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz syraly #346 üzenetére

    Működni, termelni fog csak épp sz@r hatásfokkal. Ha megnézed egy-egy inverter U-I karakterisztikáját, akkor jól látszik, hogy az optimális munkaponti feszültségen (Vmpp) tudja hozni a gyártó által megadott hatásfokot (pl. 96%). Ez azt jelenti, hogy a DC->AC konvertálásnál csak 4% a veszteség. (A napelemek egyenáramot állítanak elő, az inverter csinál belőle váltakozót, és ez ugye veszteséggel jár.) Ha a feszültség jelentősen alacsonyabb, mint az optimális, akkor lehet, hogy ugyan ez az inverter 10%-kal kevesebbet hoz! Ez persze extrém példa. Ha viszont a feszültség el sem éri az inverter indítási feszültségét, akkor a rendszer soha sem fog működni.

    A feszültség viszont elég konstans egy rendszerben. Reggel, amint pirkad megjelenik az üresjárati feszültség (Voc). Mivel itt a napsütés még gyenge, így áramerősség nem párosul hozzá. Amint jobban süt a nap, és az inverter el tud kezdeni dolgozni, a feszültség "leesik" a munkaponti feszültségre (Vmp), és megjelenik az áramerősség hozzá. A kettő szorzata ugye a teljesítmény. Innentől a feszültség már csak a napelemek hőmérsékletével arányosan fog változni, de nem túl jelentősen, kb. -0,33%/°C. A napelemek cella-hőmérséklete befolyásolja az áramerősséget is (pl. 0,056%/°C), így jön ki, hogy ha a napelem felmelegszik 10°C-ot, akkor veszít 4%-ot a teljesítményéből.

    A klasszikus 1650x992mm méretű napelemek jellemzően alacsonyabb feszültséggel rendelkeznek, így többet lehet sorba kötni. Ha Neked egymás mellett csak 10 napelem fér el, mert csak 10-11m széles a tető, de elfér a nagyobb napelem (1960x992mm), akkor azokkal jobban jársz, mert magasabb feszültséggel rendelkeznek. A magasabb feszültség persze nagyobb rendszernél gond is lehet, hiszen nem lehet annyit sorba kötni - ezért kell minden rendszert egyedileg méretezni, és egyedileg összenézni a helyszínt az invertert és a napelemet.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz qpakcovboy #348 üzenetére

    Szia,

    az árrak reálisnak tűnnek, de fontos volna hozzá, hogy mi a műszaki tartalom!
    Cégválasztsá szempontjából azt javaslom, hogy az ajánlatadókat ellenőrizd egy on-line céges adatbázisban (pl. e-cegjegyzek.hu), ezekben sokat meg lehet tudni egy-egy cégről! Persze attól, hogy egy cég még új, attól még dolgozhatnak szépen! :U

    Az enHome amúgy több alvállalkozóval dolgoztat, melyek között lehet jelentős eltérés is a jelek szerint...
    Amúgy az ország mely területéről beszélünk?

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    A minap - ahogy sokan mások is - megkértek, hogy segítsek azzal, hogy átnézem a kapott ajánlatokat. A cégnevet, és egyebeket természetesen töröltem, nem is az a mondandó lényege. Általában elmondható, hogy az emberek első körben nem arra gondolnak, amire valójában szükségük van, jelen esetben is az első ajánlat még a nézelődés legelején érkezett:

    1. Az ajánlat elég régi, és a teljesítménye kicsi (12x260Wp+Fronius Primo Light 3.0-1). Gondolom ez volt az első érdeklődésed, ami azóta jelentősen átalakult, kár is vele foglalkozni, azonban arra felhívnám a figyelmed, hogy egy (DC) 1000V-os invertert ajánlottak egy olyan rendszerhez, aminek a munkaponti feszültsége kb. 370V. Ez nagy hiba, mert a névleges 97,9%-os hatásfok innentől csak álom...

    2. Az ajánlat egy egy oldalas Excel táblázatból generált pdf. Egységárakat, részleteket nem tartalmaz, csupán címszavakat - de legalább a napelem és az inverter pontos típusa meg lett adva. Tényleg nem akarok fellengzős lenni, de aki az ajánlatra nem figyel oda, attól hogy várhatjuk el, hogy egy műszaki telepítésnél jobban odafigyeljen? Műszaki tartalmuk nekik is hasonló, csak a több napelem miatt ide már jobban passzol az 1000V-os inverter - ez itt már nem hiba. Viszont csodálom a 260Wp teljesítményű napelemeket! Már tavaly is 270-eseket használtunk polikristályosból, a monoról nem is beszélve. Nem túl bizalomgerjesztő az összkép mindenesetre.

    3. Itt már jobb az összkép, ők már 275-ös napelemeket ajánlanak! Sajnos típust nem írnak (ugyanis a 275Wp az teljesítmény, és nem típus), így csak tippelni tudok. Nem jobb, és nem rosszabb, mint bármi más. Mellettük szól még a garancia is. Viszont azt az invertert mindenképp cseréltesd ki egy Fronius Primo-ra! Amit ők ajánlottak Growatt 4200MTL az 2 munkapontos inverter, max. 600V DC bemeneti feszültséggel! A 16db napelem üresjárati feszültsége azonban 25°C cellahőmérséklet mellett kb. 612V! Ha ezt télen nézzük meg, és -10°C-al számolok, akkor 684V! Ez rengeteg hibát és leállást okozna! Ha megbontják a mezőt, és nem egy sorba kötik a napelemeket, akkor meg megint csak alacsony lesz a feszültség, és romlik a hatásfok - ergo ez (az amúgy nem olyan rossz) inverter nem jó ehhez a rendszerhez!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz csixy #351 üzenetére

    Gratulálok! :C
    Ha van kedved megosztani az eddigi tapasztalataid, örömmel vennénk! :K
    (Nem a termelésre gondolok, mert az nyilván még nem volt, hanem az idáig vezető rögös útra! :B )

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz csixy #354 üzenetére

    Teljesen jó párosítás! :K
    A napelemnél sokan a márkát nézik, pedig az szinte tökmindegy. 4 vagy 5 olyan cég van a világon, aki magát a kristályt elő tudja állítani, és mindenki tőlük vásárol. Mindenki.
    A 260Wp mára már nem nagyon kapható, inkább 270-275Wp a jellemző még a poli moduloknál is. Gondolom volt még egy kis beragadt készletük, és "jóárasítva" megkaptad! :D
    Az inverter is teljesen rendben van, ha 1 sztringben kötötték rá a 17 napelemet, akkor a feszültség is közel optimális!
    Azt ugye tudjuk, hogy Szeged a legnaposabb, Miskolc a legkevésbé napos városunk. Ennek megfelelően a Te rendszeredre a PVGIS kb. 4840 kWh/év termelést mutat. Ez persze egy statisztikai szám, amit az elmúlt 25+év adatai alapján kalkulálnak ki, ez minden évben más lesz! Vannak nagyon napos évek, és vannak kevésbé napos évek is, amit előre nem lehet tudni ugyebár. Ha Neked jövőre több jön ki, akkor örülni kell, ha kevesebb, akkor sem kell aggódni. Persze, ha lényegesen kevesebb, akkor azt meg kell nézni.

    Ja, még valami! Ne akarj következtetéseket levonni 1-2-10-20-50 nap termeléséből, mert nem igazán lehet! :N A rendszernek mindig 1 éves termelését kell nézni! :K

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz csixy #357 üzenetére

    Ez igaz. Azonban a banki kamatok jelenleg a béka se... sejhaja alatt vannak. :K

    A villamos árakról amúgy semmi jóval nem kecsegtethetek sajnos senkit. A lakossági árak ugyan még fagyasztva vannak, de ez a választások után várhatóan ez változni fog, ugyanis a HUPX árak (leegyszerűsítve a villamos energia világpiaci ára, amolyan áramtőzsde) már most durván emelkedtek! Mit jelent ez a gyakorlatban? A munkahelyemen már 2018-ra 3Ft/kWh-val magasabb áron tudtam csak szerződni, mint 2017-re! Ez konkrétan 20%-os emelkedést jelent! Azért az ám jelentős! (Erre jönnek még rá a rendszerhasználati díjak.)

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz csixy #359 üzenetére

    Feltételezem ez nagyon helyszín (szigetelés, légköbméter, stb.), ill. felhasználási stílus (mikor, mennyit, stb) függvénye.

    Örömmel segítenék, de mindenhez sajnos én sem értek. Erre a kérdésre talán egy klímás, vagy egy energetikus tudna válaszolni. Közülük is inkább az energetikusnak hinnék, mert ő nem akar klímát eladni...

    Szerk.: viszont ha kapsz választ, engem is érdekelne! :K

    [ Szerkesztve ]

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Yazre #367 üzenetére

    Szia,

    bátran olvass vissza, rengeteg hasznos infót leírtam már korábban konkrét kérdésekre reagálva! :K
    Ahhoz, hogy meg lehessen mondani, hogy mekkora rendszerre van szükséged, a legfontosabb kérdés, hogy mekkora az éves villamosenergia-fogyasztásotok? Lehetőleg kWh/év adatra volna szükség (a villanyszámlán van havi fogyasztás, azt felszorzod 12-vel, és már meg is van)!

    Aztán fontos a rendelkezésre álló felület minden paramétere (méret, tájolás, dőlésszög, árnyékoló tényezők, stb.) Nem ritka ugyanis, hogy valakinek alkalmatlan a teteje egy gazdaságilag megtérülő beruházásra, vagy épp nem fér ki akkora rendszer, amekkora indokolt volna.
    Ezek a paraméterek határozzák meg azt is, hogy "milyen" napelemre lesz szükséged! :K

    Nem elhanyagolható tényező továbbá az ingatlan hálózatának paraméterei: villamos csatlakozási kapacitás (pl. 1x32A, 3x16A, stb.), a vezetékek minősége (pl. alu vagy réz, keresztmetszet - ha ismert hasznos extra infó lehet)

    Pályázat helyett mos 0%THM hitelre lehet pályázni, ami valójában nem is 0%, hiszen egy rakás extra papírmunkával jár, pl. 3 energetikai vizsgálat, ill. pályázatírás, ami nyilván nincs ingyen, még ha nem is szerepel sehol külön tételként...

    Bátran olvasgass korábbi kommenteket, és ha bármi konkrét kérdés merül fel, ne habozz feltenni, szívesen válaszolok akkor is, ha már másnak is megtettem, elvégre minden épület egyedi! :K

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz dojcsi #369 üzenetére

    Először is gratulálok a rendszeredhez! :K
    Mivel 2 tájolásod van, és később bővíteni szeretnél, így akár optimálisnak is nevezhető!
    Azért csak akár, mert ezt még egy olcsóbb 2 munkapontos inverter is tudná, de azzal csak a telepítési költségeken spóroltál volna.
    Szóval nem kell aggódni, jól fog működni minden! :K

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz dojcsi #371 üzenetére

    Az adatlapja szerint max. 6200W mehet rá. Azonban fontos, hogy ha meg is kapja ezt a max DC powert, akkor sem fog több, mint 18,5A-t leadni (230V-nál ez ugye 4255VA - tehát 4255W).
    A napelemek sosem fognak a hőfoktényező miatt maxon teljesíteni, tehát lehet még bővíteni.
    Én figyelném most 0,5-1 évig a teljesítménygörbéket (főleg a tavasz és a nyár fontos), és azok alapján döntenék! :K

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz dojcsi #373 üzenetére

    Ha elkéred a kivitelezőtől a beépített napelemek adatlapját, akkor ott fogsz találni egy ún. hőfok-tényezőt. Ez azért fontos, mert az STC (Standard Test Conditions) szerint a napelemek névleges teljesítményét az STC szerint adják meg. (Ennek a lényege, hogy minden napelemet azonos körülmények között teszteljenek, így lesznek összehasonlíthatóak.) STC szerint 25°C cella-hőmérsékleten mérnek teljesítményt (ill. 1000W/m2 és 1,5 AM érték mellett).
    A napelemeknek van egy olyan sajátos tulajdonsága, hogy minden egyes °C cella-hőmérséklet emelkedés 0,4% teljesítmény veszteséget jelent! Tehát, minden egyes 10°C cellahőmérséklet emelkedés 4% teljesítmény veszteséget jelent. Egy átlagos monokristályos napelem (átlaos tájolás, asztalméret, stb. mellett) 55°C-ig, a poikristályos viszont akár 75°C-ig is felmelegszik! Tehát a mono a névleges (jelen esetben 275Wp) teljesítményéből rögtön veszít nyáron 20%-ot, csak azáltal, hogy melegszik, tehát 220Wp lesz a teljesítménye.
    Ehhez jön a légköri viszonyok (légszennyezettség, páratartalom, stb.) miatti eltérés az 1,5 AM-től, valamint az, hogy nem 1000W/m2 lesz a besugárzás...

    Arra, hogy a Te tetődön, a Te rendszereddel mi lesz majd, az túl sok mindentől függ, így arról majd mondjuk ősszel tudnék bármit mondani - természetesen a mért eredmények birtokában. A leírásod alapján azonban a rendszer jónak néz ki, kár aggódnod! :K

    Hogy mire figyelj? Max arra, hogy menjen a rendszer, és hogy ne legyen jelentősen több a visszatáplálásod, mint a fogyasztásod! :DDD
    Termelési görbéket pedig ha szeretnéd, szívesen segítek majd elemezni! :K

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Geresics #374 üzenetére

    Tehát a mono a névleges (jelen esetben 275Wp) teljesítményéből rögtön veszít nyáron 20%-ot, csak azáltal, hogy melegszik, tehát 220Wp lesz a teljesítménye.
    *poli

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz dojcsi #376 üzenetére

    Gondolom most volt óracseréd, így most 0-0-ról indul.
    Most fogyassz bátran, augusztusig jön a nyár, amikor is nagy sok lesz a termelésed. Mivel a téli fogyasztásod már nem látszik (azt elszámolták óracserekor), így esélyes, hogy több lesz a termelésed, mint a fogyasztásod. Ez csak az első tört évnél kavar be, utána már augusztustól augusztusig kell majd nézni. Ha júniusban-júliusban ránézel, akkor látod majd, hogy mennyire "szabad" klímáznod! :)

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

Új hozzászólás Aktív témák