Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ZooLee

    őstag

    válasz mamago1972 #9983 üzenetére

    Soha nem volt asus. furcsa, más tápot kaptam? hej de jó!

    Nekem is APD-s tápom van. (NSA-310-esem van) Alapvetően nem gond, ha megfelelő a csatlakozója és egyéb paraméterei, van ilyen, hogy másik beszállítótól érkező ugyanolyan paraméterű tápot raknak bele. (Van otthon 4 TP-Link routerem, ugyanolyanok a tápok, mégis 3 különböző gyártótól származnak)

    (#9984) Mauzes: Tudtok arról infót adni, hogy csak hátul adja-e le a hőt a NAS vagy maga a ház is?

    Hát, ez NAS-tól függ. De rendszerint, még ha a vinyó nem is csatlakozik közvetlenül a házhoz, akkor ha fém a ház az részt vesz a hűtésben. Semmiképpen ne zárd be, inkább az próbáld meg, hogy venti adapterrel egy nagyobb, de lassabb fordulatú ventillátorral szellőzteted át a házat. (Én is ezt csinálom, mert a 310-es ben megbetegedett a venti és zörög-csörög :( ) A vinyó körüli légáramlás nagyon fontos. Ha olyan házad van, ahol a hdd közvetlenül a házhoz van csavarozva, akkor lehet elgondolkodni passzív hűtésen, egy jó nagy hőleadó felületű hűtőbordát csavarozni rá. De tapasztalat hiányában ezt nem feltétlenül ajánlanám.
    A hangszigetelővel is csak óvatosan, mert ami hangot szigetel, az hőt is. Ha a vinyó maga nem hangos, akkor egyébként fölösleges is a hangszigetelés, mert a zajt a venti generálja, az meg úgyis kifelé néz.

    Ha most vásárolsz, akkor ne WD Green-t nézz, hanem Red-et, bár sokféle tapasztalat van, azt mondják (a WD is), hogy NAS-ba a Red-et ajánlott tenni.

  • ZooLee

    őstag

    válasz lorcsi #10091 üzenetére

    A két 320-as sorozatú 2 lemezes, a 310-es 1, ez fontos, akkor is ha nem akarsz RAID-et használni, a későbbi bővítés szempontjából is meggondolandó, hogy milyet veszel. Ha jól gondolom használtan szeretnél venni (mert ezek csak akkor vannak nagyjából egy árban) azt kell megnézni, hogy amelyik régebbi, az biztosan támogat-e minden szolgáltatást, amire szükséges van (SMB verziók, NFS, DLNA) Az is kérdés, hogy akarsz-e letölteni, mert van, amiben gyárilag használható a letöltésvezérlő, van, ahová jobb külön telepíteni egyet.
    De igazából egyikkel sem tudsz mellényúlni, az alapvető dolgokat mindegyik tudja.

  • ZooLee

    őstag

    válasz Mauzes #10040 üzenetére

    Seagate Barracuda vagy WD Green 2 TB is ajánlott NAS-ba? 2 db esetén már viszonylag jelentős árkülönbség van a WD Red-hez képest.

    Én most álltam át OMV-re, és egy ideig több vinyó volt benne a frissen vásárolt WD RED mellett, és az kell, hogy mondjam, hogy megéri a RED a felárat. A régi Seagate Barracuda olyan, mint egy traktor mellette, akár az alap hangját, akár a fejmozgást tekintve, sőt, a rezonanciája is sokkal nagyobb, gumiágy ide vagy oda. Van még mellette Samu vinyó is, meg kis 60GB-os 5400-as Toshiba notebook vinyó rendszerlemeznek, még az is hangosabb. Szóval akinek a hang/zaj fontos, annak megéri beruházni a RED-be.
    Tartósság szempontjából nem hiszem, hogy nagy különbség lenne egy jól beállított rendszer esetén (pl. normális spindown idők), az említett lemezek már évek óta szolgáltak különböző NAS-okban.

  • ZooLee

    őstag

    válasz Celtis #10114 üzenetére

    Így van, az ilyen kábelt csak azoknál a kártyáknál lehet használni, amelyek tudják a TV kimentet a d-Sub csatlakozóra küldeni, ami elég ritka. (Ha olyan kártyád van, amihez adtak ilyen csatlakozót, akkor nyertél) Ha nem, akkor aktív átalakítót kell venni, ami a 25e+-os kategória. Ennél az is olcsóbb, ha cserélsz videókártyát, olyanra, amin alapban van Composite kimenet.

    (#10108) geza844

    Ez a NAS+Médialejátszó egyben akkor működhetne jól, ha olyan géped van, ami alapban tud keveset fogyasztani és így halkan hűteni (nagyon rossz, ha éjjel zúg valami, egy NAS pedig rendszerint non-stop megy) viszont megvan ahhoz az ereje, hogy lejátssza a nagyfelbontású filmeket (szerk: lásd, amit Multibit leírt). Ez viszont nem lesz olcsó együtt. Tehát vagy két egységet használsz (ez lehet a mini-PC-d + egy NAS) vagy egyet, de azt jól össze kell rakni.

    NAS-ként egyébként sok minden lehet használni, a kpészen megvehető megoldásoktól kezdve a routeren futtatott OpenWRT+USB-s külső vinyón keresztül az épített NAS szerverig.

  • ZooLee

    őstag

    válasz Elemental #10183 üzenetére

    Az összes Linux disztró összes múltbéli verzióját? :)

    A középső USB3 -> 5 portos SATA cuccnak mi a típusa? Próbáltam megtalálni az Orico honlapján, de nem sikerült. :(

    Köszi, Z.

  • ZooLee

    őstag

    válasz MaCS_70 #10426 üzenetére

    (#10426) MaCS_70: Könnyen lehet, hogy a felvetés is arról szól, hogy eleve egy tükrözött lemezes NAS lenne maga a backup.
    Szerintem egyébként a tükrözés is kvázi egy backup, csak éppen mind logikailag, mind fizikailag nagyon közel vannak a másolatok.

    Szerintem viszont pont a fentiek miatt, illetve, hogy galvanikusan nincsenek leválasztva (hej,de csúnyán hangzik ez itt) semmiképpen nem szabad backupnak tekinteni, csak és kizárólag vinyóhiba elleni gyors áthidalásnak! A rendes backupot (lemásolod az irodai adatokat és bezárod a mackóba otthon) semmi nem helyettesíti!

    (#10430) jacekLFS: A segítségetekre lenne szükségem, NAS vásárlás előtt állok.

    A letöltési sebességgel kapcsolatban már írtak mások, én inkább ezzel kapcsolatban írnék pár szót:

    -minimum 2db winyó férjen bele

    Ezt jól gondold át, mert szoftvert még lehet buherálni, de vinyóhelyet nem. Ha teleszalad a HDD (márpedig az általad tárolni szándékozott adatokkal ez könnyen előfordul :) ) akkor meg vagy lőve, lehet keresni a nagyobb kapacitású vinyót, ami bizonyos méret felett sokkal drágább lesz. Ráadásul én nem hajtanám fölöslegesen a nagy vinyót folyamatosan a letöltéssel, hanem egy külön lemezen lenne a letöltés, és külön lemezen az adattárolás. Ha egy több lemezes NAS-t (gyárit vagy építettet) használsz, akkor ezek megoldhatók.
    Ezt csak azért írom, mert én is végigjártam az egylemezes, kétlemezes és végül az épített NAS utat, sok-sok pénzt elköltve. Persze nem akarok okoskodni más helyett, csak leírtam a tapasztalataimat.

    [ Szerkesztve ]

  • ZooLee

    őstag

    válasz Kroni1 #10494 üzenetére

    Nekem is Raspin volt először az XBMC, de én nagyon lassúnak találtam a kezelését (a menükben való lapozást, a filmek böngészést, vagy a médiainfók letöltését) így kiváltottam egy HTPC-vel, ami hibátlanul viszi.

    Viszont most, hogy épített NAS van, két gépem van, a NAS az OMV-vel és az XBMC-s HTPC. Ezeket szívesen összevonnám, de az XBMC-t nem szívesen cserélném le. Van esetleg valakinek tapasztalata hogy XBMC alá lehet-e Transmission-t hegeszteni, és normális NAS szolgáltatásokat (Samba-t, NFS-t) biztosítani róla?

    Köszi, Z.

  • ZooLee

    őstag

    válasz Kroni1 #10500 üzenetére

    Köszi, megnézem akkor az Openelec-et is. Nem is a Raspin gondoltam futtatni, hanem a mostani NAS-on, ami egy ASRock E350M1 alapú gép. Ezzel meg lenne oldva a filmnézés, a NAS és a letöltés is. Legalábbis remélem...

  • ZooLee

    őstag

    válasz Kronk #10515 üzenetére

    Ezt sajnos nem tudod automatizálni, de ha transmission-t használsz, akkor letöltés után kliensben lehet csinálni egy "Set Location" műveletet, amivel át tudod helyezni az adott letöltést egy másik helyre. De oda a teljes lokális útvonalat kell majd beírni, szóval annyira nem lesz egyszerű.

    Szerk.: Illetve lehet olyat is csinálni, hogy futasson le egy scriptet a letöltés végén, és ha valami alapján be tudod azonosítani azt, hogy az adott letöltés sorozat-e vagy film (pl. van névben valami előtét-jelző) akkor azzal is át tudod helyezni, bár kérdés, hogy egy gyári NAS enged-e scriptet futtatni.

  • ZooLee

    őstag

    válasz spykedd #10574 üzenetére

    Én is mindenképpen a WD RED-et javaslom. Nekem 3db megy a NAS-omban, de a ventik és a 2,5"-os rendszervinyó hangosabb náluk. Erre a célra bőven elég az 5400RPM.

  • ZooLee

    őstag

    válasz G@ß! #10637 üzenetére

    (#10637) G@ß!: Azaz ha a nas kipurcanna, a winyók nem, akkor belerakom egy másik nasba, és ugyanúgy használom mint előtte?

    (#10638) Tonyk : Természetesen ugyanolyan nas-ba vagy legalább azonos gyártó / széria. Pl.: NSA310 -> NSA320 - NSA325

    Ebben egyáltalán nem vagyok biztos, ugyanis a NAS a számára addig ismeretlen vinyókat általában inicializálni akarja! Szerintem ilyen esetben is így fog tenni, így nem egy életbiztosítás az adatok számára egy NAS-ba rakni.
    A megoldás ilyen esetben inkább az lehet, hogy a vinyót belerakod egy külső rack-be, és egy gépen, ami tudja az EXT4-et (vagy amire formáztad a vinyót a NAS-ban) onnan el tudod érni a fájljaidat.

    (#10631) Jim74: Nekem egy Zyxel NSA310-em van és az a legnagyobb problémám vele, hogy a ventilátora nem egy nagy eresztés (ragasztva van rögzítve, a csatlakozója is eléggé elb*szott....)

    Ha tudsz forrasztani, akkor gyorsan, egyszerűen megoldható :) Kell egy másik 4cm-es venti, és átforrasztani a vezetékeket. Nekem is bekrepált, és úgy zörgött, mint egy tüdőbeteg traktor. Most szépen halkan megy :)

    [ Szerkesztve ]

  • ZooLee

    őstag

    válasz Tonyk #10654 üzenetére

    Egy kolléga pár hete gariztatott egy 325-öt ha jól emléxem. Újat kapott, betette a hdd-ket és ment ...

    Ez furcsa, mert általában először mindig inicializálni akarja az új lemezeket, ezzel többeknek is volt problémája, hogy mit csináljon az adataival, mikor az új NAS-ba beleteszi a vinyót, és az mindenképpen inicializálja. Majd megpróbálom otthon a Zyxel-ben.

    Attól még hogy berakod a hdd-t nem kezd neki bolond módjára inicializálni...

    Nem, de elég egy meggondolatlan kattintás egy "Yes"-re egy félig elolvasott mondat után... :O Állítottam már vissza adatokat ilyen "baleset" után. :)

    RAID-tömb esetében ez nem ilyen egyszerű. A linux visít majd, hogy ez egy tömb eleme volt, nem is hajlandó mountolni.

    Attól függ milyen RAID. Nekem a DNS-323-ban használt RAID1-nél a diszk kivétele után csont nélkül felmountolta a lemezt és tudtam olvasni. Persze ha más RAID-et használsz, akkor lehet gond.

  • ZooLee

    őstag

    válasz Tonyk #10665 üzenetére

    Dehogy, eltérő gyártó esetén tuti nem fog működni, max. nagyon közeli rokonságban lévő (hasonló firmware-el rendelkező) eszközöknél tudom ezt elképzelni, hogy működjön. De szerintem nézi a vinyó egyedi azonosítóját is, ezért nem vagyok biztos benne, hogy egyszerűen átrakva egy másik eszközbe menni fog.

    Azért gondolom, hogy nem működne átrakva a vinyókat egy új eszközbe, mert hol tárolja el a RAID konfigurációt? Szerintem az eszköz belső memóriájában, vagyis nincs config infó az új helyen. És úgy rémlik egyéb információkat is tárol a rendszer a HDD-k a RAID állapotáról, és ezek mind elvesznek mikor átkerül az új gépbe. De mondom, ez csak feltételezés, nem próbáltam még így ki.

Új hozzászólás Aktív témák