Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • canniball

    nagyúr

    válasz MC Pite #53014 üzenetére

    Na de a rendszerhasználati díjat miért vetted ki a képletből? :F Ha nincs számla akkor az sincs... Ergo egy jól méretezett rendszer esetén (közel) 0Ft* az éves költséged és a teljes számlát megspórolod, nem csak az energiadíjat.
    * Azért nem pont 0, mert az órá(k)nak van némi elhanyagolható méretű éves díja, amit akkor is fizet az ember ha túltermelést produkál.

    [ Szerkesztve ]

    https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

  • rmihaly

    tag

    válasz MC Pite #53014 üzenetére

    Szia!

    Elég durván elmentek az árak. Szaldó 2023.12.31-ig telepített rendszer esetén megvan - de pályázati támogatás esetén már úgy adják a támogatást, hogy bruttó elszámolást kell alkalmazni.

    Szaldó esetén vételi áron térül a napelem, ami A1 tarifán ~38Ft/kWh
    Bruttó elszámolás sem a világvége - tekintettel arra, ha támogatással épül ki.
    Akkor egy ideig marad ott is a szaldó, aztán majd lesz bruttó.
    Most úgy van a matek, hogy többlettermelés átvételi ár kb 12Ft/kWh.

    Ha jelenlegi árakat nézzük a bruttó elszámolás, akkor is kb 50% -os áron térül - feltéve, hogy van fogyasztásod amikor termelsz, mert azt nem a hálózatba termeli, tehát az 100%-osan térül.
    Így egy 50%-ban támogatott rendszer megtérülése ugyanannyi mint a saját forrásból finanszírozottnak.
    Én a Te költségednek a 75%-ért 3kWp-es rendszert tudtam telepíteni úgy hogy szaldós maradok*. Ez nekem évesen 4300kWh-t termel 8 év alatt nullázza magát.
    Ismerősömnek 4,5 év a megtérülés, 50%-os támogatást kapott, és nem kellett bruttós kötelezettséget aláírnia.

    Kérdéseidre a válasz:
    a: 8év
    b: 8év (feltéve, hogy 2023.12.31.-ig elkészül)

    *amíg hagyják :DDD

  • sanzi89

    addikt

    válasz MC Pite #53014 üzenetére

    Teljesen rosszul csinálod a matekot. Szaldó elszámolásnál - jelenleg még az van - nincs értelme nézni, hogy a számlán mennyi a rendszerhasználati díj és mennyi az energiadíj. 1 kWh fogyasztás=1 kWh termeléssel adott évben.
    Abban igazad van, hogy minél kisebb rendszert akarsz, annál rosszabb a megtérülés, mert egy csomó költség fix minden esetben, illetve nem arányos a teljesítménnyel a vételár (pl. inverter). 2,25 kWp-nyi napelemet nincs értelme feltenni a tetőre, ez nem kérdés.
    Az elektromos fűtés vs gáz/egyéb energiaforrással való fűtés kérdésében irreleváns, hogy milyen az ajtó, ablak, fal, födém, aljzat szigetelés, árnyékolás. Mindkét esetben szükséges lehetnek és mindkét esetben hoznak a konyhára. A szigetüzemet meg abszolút nem tudom miért kevered ide 2022-ben, mikor még mindenkinek jár a szaldó, bolond aki ma szigetüzemet épít magának, ha van stabil és megfelelő teljesítményű szolgáltatói elektromos hálózat.
    A 3+3-hoz egy gondolat. Az összes munkatársam, aki kért ajánlatot olyat kapott, hogy valahogy a számlán megoldható a fele-fele arány. Érdekesé, hogy tavaly februárban én pl. nem is kértem, mégis így kaptam, fele munka, fele anyag. Szóval megoldható a dolog. És abban is igazad van, hogy nem lehet 6 milkóból felrakni egy bazi nagy napelemes rendszert, profi hőszivattyút, új nyílászárókat, kacsalábon forgó várat, de erről se beszélt senki és nem is kötelező. 3+3-ból simán kijön egy 7 kWp-es rendszer meg 4 japán klíma, ezzel elég jól meg lehet oldani egy ház fűtését.

    Ha valakinek van egy energetikailag rossz háza, akkor a 3+3-ból elég sok mindent meg tud oldani (hőszigetelés, nyílászárók, mérőhely szabványosítás, fázis/amper bővítés, stb.) saját pénzből meg felrakja a napelemet és örül a szaldónak. A napelemes beruházásnák a szaldó az egy akkora ütőkártya, hogy aki ki tudja játszani, bolond ha nem teszi.

    "Ne hagyjuk ki azt se, ha támogatás nélkül sikerül felrakatni, de már 2023tól akkor is bruttóban számolják. "

    Ez egész egyszerűen nem igaz, kérlek ne írj le ilyen fals infókat, vagy egy linkkel támaszd alá az állításod.

    Ha szaldód van, akkor teljesen rosszul gondolkozol. Nem kell foglalkozni azzal, hogy mikor termelsz, mikor fogyasztasz. Egy évben egyszer olvassák le a villanyórát, két számot kivonnak egymásból és kész. Nincs ilyen, hogy nappal mi fogyaszt, amikor termelek, stb.

    Megtérülés számításhoz az alábbi kell:
    - mennyi az éves áram fogyasztásod? kWh
    - várhatóan fog-e változni és ha igen mennyit? kWh

    Ezek után jönnek az alábbiak:
    - van-e 3 fázis?
    - hány amper van?
    - kell-e szabványosítás?

    [ Szerkesztve ]

    "Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

  • 7Heads Drago

    veterán

    válasz MC Pite #53014 üzenetére

    1.
    Ha 1 fázisod van és azon is maradsz. Mi a gond az órával hogy szabványosítani kell?
    Engem is ezzel ijesztgetett minden villanyos. Aztán kijött a démász(MVM) partner, megnézte, elkért 20.000 ft és elment. (se számla semmi) Aztán szóltak az MVM-től hogy jönnének órát cserélni. Ennyi volt a szabványosítás.
    Ha van rendes földelés az órán, és van elég hely is a ládában akkor mi a gond? Nálam az óra fölött vannak a kis megszakítók is és fa volt a doboz. Belülről lekartonoztam (tűzálló karton), és beraktam ragasztóval egy elválasztást az óra és a kismegszakító közé. 1-2 órás meló volt. És áll mint Katiban a gyerek. :Y

    Senki nem variált vele.
    Pedig előtte a a napelemes felmérők nagyon csúnyán néztek rá.

    2. Van valami 153 ft-os elosztói alapdíj amit akkor is fizetsz ha nem használsz áramot. Minden más attól függ mennyi áramot használsz.Az általad felhozott rendszerhasználati díjat is én számlámon az elfogyasztott Kwh-al felszorozzák, vagyis a fogyasztástól függ.

    [ Szerkesztve ]

    Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

Új hozzászólás Aktív témák