Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bigdady

    nagyúr

    válasz nihill #77484 üzenetére

    Megjött a Màk válasza kiskorú értékpapírszámla kapcsán (hátha mást is érdekel):

    Tisztelt Ügyfelünk! A Magyar Államkincstár Központi Ügyfélszolgálati Irodájára érkezett, értékpapír-forgalmazással kapcsolatos elektronikus levelét megkaptuk, kérdésére az alábbi tájékoztatást adjuk:
    ​Nincs akadálya a gyermeke Start számlája mellé értékpapír-számla megnyitásának, melyről üzletszabályzatunk az alábbi vonatkozó részeket tartalmazza:

    Értékpapír nyilvántartási-számla meghatalmazással történő nyitására természetes személyek esetén nincs lehetőség. A képviselő útján történő számlanyitásra kizárólag az alábbi, speciális esetekben van lehetőség:
    - gyámság;
    - gondnokság;
    - szülői felügyelet.


    Képviselő útján történő számlanyitás esetén a gyámság, gondnokság, illetve szülői felügyelet alatt álló ügyfél számlanyitáshoz szükséges adatai a hatósági igazolvány, egyéb eredeti dokumentumok, valamint bejelentés alapján kerülnek rögzítésre.


    Cselekvőképtelen személy esetén


    A Kincstár a törvényes képviselő (szülő/gyám/gondnok) kezdeményezésére nyit értékpapír nyilvántartási-számlát és hajt végre a számlához kapcsolódó tranzakciókat. Az értékpapír nyilvántartási-számla szerződést cselekvőképtelenség esetén az ügyfél helyett a törvényes képviselője írja alá. A Kincstár azt a személyt tekinti a számla feletti rendelkezés jogosultjának, aki a szerződést aláírta.

    A 14 év alatti kiskorú törvényes képviselőjének jognyilatkozata az alábbi esetekben csak a gyámhatóság jóváhagyásával érvényes:


    - a kiskorú gyámhatóságnak átadott vagyonáról való rendelkezés esetén, vagy
    - a kiskorú 149/1997. számú Korm. rendelet 26/B. § (3) bekezdésében meghatározott összeget meghaladó értékű vagyontárgyáról történő rendelkezés esetén.


    A 14 év alatti kiskorú gyámhatóságnak átadott vagyonáról való szülői jognyilatkozathoz [Ptk. 2:15. § (1) bekezdés d) pontja] a 149/1997. számú Korm. rendelet 26/B. § (2) bekezdése alapján értékhatártól függetlenül szükséges a gyámhivatal hozzájárulása.


    A 14 év alatti kiskorú gyámhatóságnak át nem adott vagyonáról való rendelkezést érintő szülői jognyilatkozathoz [Ptk. 2:15. § (1) bekezdés e) pontja] abban az esetben szükséges a gyámhivatal jóváhagyása, ha a szülői rendelkezéssel érintett vagyon értéke a 149/1997. számú Korm. rendelet 26/B. § (3) bekezdése szerint meghaladja az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének harmincszorosát.


    A szülő/törvényes képviselő jognyilatkozatának – azaz szerződéskötés, szerződésmódosítás, szerződésmegszüntetés, befektetési megbízás adása, kifizetés kezdeményezése – érvényességéhez a gyámhatóság jóváhagyása szükséges a jogszabályban meghatározott összeghatár felett, mely gyámhatósági határozat beszerzése a szülőnek/törvényes képviselő kötelezettsége és felelőssége.


    Az eljárás a szülő/törvényes képviselő által – a gyámhivatalhoz – benyújtott kérelem alapján indul, ezért a Kincstárnak értesítési kötelezettsége a gyámhatóság irányában nem áll fenn.


    A Kincstár nem köteles, azonban jogosult a szülő/törvényes képviselő által adott fizetési megbízás teljesítése előtt vizsgálni, hogy annak teljesítéséhez szükséges-e gyámhivatali jóváhagyás. A Kincstárnak továbbá nem kötelezettsége és nem feladata a gyámhatósági engedély szülőtől/törvényes képviselőtől való bekérése és a meglétének ellenőrzése,ezért a Kincstár a gyámhatósági engedély rendelkezésre állását feltételezve fogadja be és hajtja végre a szülő/törvényes képviselő megbízását összeghatártól függetlenül.


    Korlátozottan cselekvőképes kiskorú esetén


    A 14. életévét betöltött – nem cselekvőképtelen – kiskorú esetében, az értékpapír nyilvántartási-számlát a kiskorú, a tranzakciós bizonylatokat a kiskorú, vagy a törvényes képviselő írja alá, de csak abban az esetben lehet a számlát megnyitni, illetve a tranzakciókat végrehajtani, ha a törvényes képviselő ebbe írásban beleegyezik/hozzájárul.

    A 14. életévét betöltött kiskorú munkával szerzett jövedelme vonatkozásában a jövedelem erejéig értékpapírt vásárolhat. A munkából származó jövedelem tényét, valamint annak mértékét hitelt érdemlően, a kifizető által kiállított, eredeti okirattal kell igazolni. Ezen összegből történő értékpapír vásárláshoz/jegyzéshez a törvényes képviselő hozzájárulása nem szükséges.

    A korlátozottan cselekvőképes kiskorú által adott megbízások végrehajtásához minden esetben – kivétel a gyermek munkából származó jövedelme terhére kezdeményezett megbízások – szükséges a szülői hozzájárulás.

    A korlátozottan cselekvőképes kiskorú által megnyitott értékpapír nyilvántartási- számlához minden esetben hozzá kell rendelni meghatalmazottként az eljáró szülőt/törvényes képviselőt, mely meghatalmazást a gyermek nem vonhatja vissza a nagykorúvá válásának napjáig. A gyermek értékpapír nyilvántartási-számlája felett kizárólag a gyermek törvényes képviselője rögzíthető meghatalmazottként.


    A korlátozottan cselekvőképes kiskorú törvényes képviselőjének jognyilatkozata az alábbi esetekben csak a gyámhatóság jóváhagyásával érvényes:

    - a kiskorú gyámhatóságnak átadott vagyonáról való rendelkezés esetén, vagy
    - a kiskorú 149/1997. számú Korm. rendeletben 26/B. § (3) bekezdésében
    meghatározott összeget meghaladó értékű vagyontárgyáról történő rendelkezés esetén.


    A korlátozottan cselekvőképes kiskorú gyámhatóságnak átadott vagyonáról való szülői jognyilatkozathoz [Ptk. 2:15. § (1) bekezdés d) pontja] a 149/1997. számú Korm. rendelet 26/B. § (2) bekezdése alapján értékhatártól függetlenül szükséges a gyámhivatal hozzájárulása.

    A korlátozottan cselekvőképes kiskorú gyámhatóságnak át nem adott vagyonáról való rendelkezést érintő szülői jognyilatkozathoz [Ptk. 2:15. § (1) bekezdés e) pontja] abban az esetben szükséges a gyámhivatal jóváhagyása, ha a szülői rendelkezéssel érintett vagyon értéke a 149/1997. számú Korm. rendelet 26/B. § (3) bekezdése értelmében meghaladja az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének harmincszorosát.


    A szülő/törvényes képviselő jognyilatkozatának – azaz szerződéskötés, szerződésmódosítás, szerződésmegszüntetés, befektetési megbízás adása, kifizetés kezdeményezése – érvényességéhez a gyámhatóság jóváhagyása szükséges a jogszabályban meghatározott összeghatár felett, mely gyámhatósági határozat beszerzése a szülőnek/törvényes képviselő kötelezettsége és felelőssége.


    Az eljárás lefolytatására a gyermekvédelmi és gyámügyi feladat- és hatáskörök ellátásáról, valamint a gyámhatóság szervezetéről és illetékességéről szóló 331/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet értelmében az a gyámhivatal illetékes, amelynek területén a gyermek szülői felügyeletet gyakorló szülőjének, gyámjának a lakóhelye található.
    Az eljárás a szülő/törvényes képviselő által – a gyámhivatalhoz – benyújtott kérelem alapján indul, ezért a Kincstárnak értesítési kötelezettsége a gyámhatóság irányában nincs.


    A Kincstár nem köteles a szülő/törvényes képviselő által adott fizetési megbízás teljesítése előtt vizsgálni, hogy annak teljesítéséhez szükséges-e gyámhivatali jóváhagyás. Továbbá, a Kincstárnak nem kötelezettsége és nem feladata a gyámhatósági engedély szülőtől/törvényes képviselőtől való bekérése és a meglétének ellenőrzése, ezért a Kincstár a gyámhatósági engedély rendelkezésre állását feltételezve fogadja be és hajtja végre a szülő/törvényes képviselő megbízását összeghatártól függetlenül.

Új hozzászólás Aktív témák