Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Szmeby

    tag

    válasz Lex Icon #39360 üzenetére

    "- A tavalyi infla. 3,4% [...]"
    Nem emlékeztem pontosan, kerekítettem. Valóban, 0.1%-kal kevesebb. :) Nice catch!

    "- Ha nincs MÁP+, akkor mibe teszed a likvid pénzed 1/2-1 évre?"
    Egy megtakarításos topicban feltéve ezt a kérdést nem tudom értelmezni. Nálam a megtakarítás inkább években / évtizedekben mérendő, mintsem hónapokban. Amit 1 évre számolok, azt úgy hívom: költőpénz. Természetesen elfogadom, hogy nem vagyunk egyformák.

    "- A MÁP+-nál az kap ~5% kamatot, aki türelmesen kivárja az 5 évet. Az államnak stabil hitelezőkre van szüksége, nem izgága gyorslövőkre."
    Értékrendem szerint ez még nem jogosít fel senkit arra, hogy visszaélve eszközeivel olyanoknak tegyen keresztbe, akikre állítólag szüksége van. Moralizálok.

    "- Ha az államadósság marad külföldi devizában külföldi hitelezőknél az mennyivel lenne jobb nekünk? Illetve rosszabb."
    Igen, rosszabb. És? Nem látom a korrelációt a két állítás között. (Az én állításom, hogy nem tetszik, hogy bizonyos intézmények nem kívánják betartani a saját szabályaikat, ezzel bizalmatlanságot szülve azok körében, akikre állítólag szükségük van. És ezt nem tartom jó viselkedésnek. Követendő viselkedésnek. Hosszútávon időtálló viselkedésnek. Mondhatnám, szerintem nem ez a fejlődés motorja.)

    "ami nem a jegybank hibája, mert nem ő mondja meg a boltban az árakat"
    Akkor meg mi a francért határoz meg magának egy olyan célt (segítek: inflációs célt), amire nincs ráhatása. Ja? ;)
    Bármire lehet ellenérvet fabrikálni, csak kérdés, hogy az előre viszi-e a beszélgetést.

    "- Az alapkamat emelése veszélyes lehet a gazdaságra, aminek a működése fontosabb, mint az, hogy az infla. a számodra kedvező értéket vegye fel."
    Veszélyesebb az adhoc gazdasági döntéseknél, a be nem tartott ígérgetéseknél, és számtalan más bizalom romboló intézkedésnél? Elnézést kérek, hogy a kiszámíthatóságot fontosabbnak tartom. Hol a hamu?
    Pont nem izgat, hogy számomra ez mennyire kedvező, de köszi, hogy jó troll módjára adsz a számba olyan dolgokat, amiket még csak nem is gondoltam. :P Tudom, hogy sok helyütt nincs nagy hagyománya annak, hogy az emberek másokra is szoktak gondolni, nem csak magukra, hovatovább az MNB miatt is aggódom, hogy viselkedésével pont az általad is említett "stabil befektetői réteg építése és megtartása" alatt vágja a fát. Bizonyára nem fogalmazok elég egzakt módon, hogy ez átmenjen. Ne haragudj.

    Én óriási sikernek könyvelem el, hogy a magyar lakosságot ennyire sikerült megmozgatni és megismertetni velük az államkötvények világát. Viszont amilyen irányba tart a dolog, picit aggályosnak vélem. És ha továbbra is ebbe az irányba fog tartani, akkor nehogy az legyen, hogy a pénzügyi tudatosság iránt érdeklődő lakosság arra eszmél, hogy a saját nemzeti bankja szívatta meg és örökre elmegy a kedve az állampapíroktól. Végülis könnyen jött, könnyen ment. Na ezek a csalódott emberek fogják gyermekeiket arra nevelni, hogy "ne bízz meg bennük, mert nem akarnak neked jót, látod velem is mit tettek". Amikor ezt látom, nem egy sikeres és prosperáló társadalmat / államot látok.
    Holott attól, hogy forint alapon lakossági kézben tartott államadósságon ül a jegybank, még nem látom szükségszerűnek visszaélni a helyzettel, főleg, ha amúgy egy kedvező gazdasági környezetben megvannak az eszközei egy win-win helyzet alakítására is. Nem akarok a visegrádiakra mutogatni, úgyhogy nem teszem.

    Többen is kérdezték, hogy akkor mi legyen a MÁP+ helyett. Valószínűleg akkor valahol félreértették a hozzászólásomat, mert elsősorban a jegybank viselkedését firtattam a MÁP+ vs infláció kapcsán, és nem a megtakarításomnak kerestem helyet. A mondandóm melyik része volt félreérthető? Nem szeretném legközelebb is elkövetni ezt a hibát.

    Illetve azt már nem írtam le, de gondolatban tovább fejtegettem ezen viselkedés társadalmi hasznát vagyis inkább kárát, hogy a jegybanknak vajon mennyire jó az, hogy egy amúgy még támogató gazdasági környezetben még inkább ráerősítve a ciklusra kezdi el rombolni a bizalmat a befektetői körében. Mintha ezt az állampapír őrületet csak egy ilyen egyszer eljátszható mutatványnak szánná, és nem érdekelné, ha a befektetői hosszútávon elpártolnak tőle. Pedig van olyan helyzetben most, hogy ez nem lenne szükségszerű. Boom-bust FTW! :) Mindenesetre kíváncsian várom a fejleményeket.

    Köszönöm a választ, meg mindenkiét. Kivéve a trollokét. :P

Új hozzászólás Aktív témák