Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • BullZeye

    veterán

    Sziasztok!

    Az utolsó 1 év hozzászólásait elolvastam googleztam, ebayeztem, és most egy picit kezdek összezavarodva lenni.
    Szüleimnek gondoltam segítek lecserélni az ezeréves 60 wattos wolfram izzókat valami korszerűbbre. És hát most eléggé tanácstalan vagyok több okból is. Egyrészt egyik oldalon ott van az energiatakarékos izzó egyszerűsége, és olcsósága, csak bemegyek az OBI-ba/TESCO-ba és veszek 8-9 izzót és 10ezer forinttból meg is van a teljes lakás, izzónként átlag 10-20Watt fogyasztással 2-3 évig.

    Másik oldalon ott van a LED-es megoldás, ami az itthoni árakat nézve brutális, és ahogy olvasgattam közel sem kiforrott (tekintve a magas maghőmérsékletet, és azt, hogy 1 izzónak sosem lesz 1000 Lumenes fényereje).

    Úgyhogy jól jönne pár tanács, hogy mi a lehető legjobb döntés szerintetek. Beruházni sima energiatakarékos izzókra, és várni 2-3 évet míg tönkre mennek, addigra LEDek is talán magukra találnak, és elfogadható áron lesznek? És relatíve olcsón megúszni ezt a "korszerűsítést"? Vagy ha már lúd legyen kövér, és LEDre váltani mindent, viszont csillárokat, és foglalatokat nem szeretnék cserélni, mert az megint csak olyan plusz költség, amit nehéz lenne nekik elmagyarázni, így mindenképpen marad az E27. Viszont akárhogy nézegettem külföldi oldalakat, sehol sem találtam olyan ledes izzót, ami legalább a 60 Wattos izzó fényerejét elérnék, és nem 10k körül mozogna 1db.

    Jelenleg ezet szeretném lecserélni:
    1db - Előszoba, ritkán van felkapcsolva a villany, viszont akkor kell a rendes fényerő. (1m x 2.7m) ~ 2.7nm
    3+1db - Szoba1, itt plafonon van egy eléggé retro "csillár" 3db 60 wattos izzóval, és egy asztali lámpa. (3.84m x 2.55m) ~9.8nm
    3db - Szoba2, 3db 60 wattos izzó a plafonon. (3.84m x 2.55m) ~9.8nm
    1db - Konyha, itt jelenleg 2 fényforrás van, egyik a falon, másik a konyhapultnál, a konyhapultnál egy 20 wattos neon cső van, amit egyenlőre nem birizgálnék, mert teszi a dolgát, és új neon cső van benne, viszont a falon levő 60 wattos izzót jó lenne lecserélni, ez ha ég, akkor sokáig ég, és nincs fel-le kapcsolgatva állandóan.
    Étkezőnél nagyon régóta energiatakarékos izzó van, így azzal nem is törődnék, viszont ott van még az igazi áramzabáló, a Nappali.
    Itt egy igazán régi 5 lámpabúrát számláló csillár van, mindegyikben 60 wattos izzó, és ehhez egy érintéses fényerőszabályzó "kapcsoló".
    Megmondom őszintén nem tudom, hogy ez miben számít, de nem a "hagyományos" tekerős kapcsolóról van szó, hanem egy rézrácsról, amit ha hirtelen érintünk meg, és engedjük el, akkor teljes erővel világít, ha viszont megérintjük, és rajtahagyjuk az ujjunkat, akkor fokozatosan világosodik. Ehhez lehet egyáltalán akármilyen energiatakarékos megoldást használni?

    És még ott van az is, hogy hallottam jókat rosszakat is eBayről való Ledekről, hogy 1 hét után fényerejüket vesztik 1 hónap után tönkre megy, stb... Elég sok mindent rendeltem eBayről, általában utána jártam minden dolognak, emiatt nem csalódtam még sosem. Viszont Ledekről nagyon nem tudok semmit. Legtöbb eladó még azt sem tudja megmondani, hogy hány lumen fényereje van a portékájának, és csak következtetni tudok, hogy 60-70 Lumen/Watt, viszont nem nagyon találtam olyat ami nem egy kissebb váza méreteivel rendelkezik, 220V-al működne, és legalább 7-800 Lumenes (10-13W) lenne.

    Ha esetleg valaki mostanában ment át hasonló váltáson, örömmel venném, ha megosztaná tapasztalatait pontról pontra. Új lakásban könnyebb dolgom lenne, mert ott egyértelműen beleinvesztálnék LED-be, 12Vról mehetne minden, de itt nem tudom :\

    Köszi előre is!

Új hozzászólás Aktív témák