Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    válasz Zola007 #4461 üzenetére

    Üdv!

    Az említett 2 külső ház elvileg megfelelhet a célra és a felsorolt igényeknek, aztán hogy gyakorlatilag mennyire, az más dolog. Gondolok itt pl. erre az esetre, amikor valakinek firmware-t kellett frissítenie ahhoz, hogy a JMS567 chipes külső ház az adott SSD-vel megfelelően működjön. Aztán ott van az SSD-khez kapcsolódóan a TRIM, aminél nyilván USB-n is az az ideális, ha megfelelően működik. Ellenkező esetben egy idő után nagyon belassulhat az SSD, illetve az írási sebesség. Ha nincsen olyan intenzív terhelésnek és használatnak kitéve, akkor még kevésbé lehet probléma, viszont fordított esetben már jobban kell számolni vele. Működő TRIM-re pedig inkább az USB 3.1 Gen 2 típusú külső házaknál szokott nagyobb esély lenni, míg az USB 3.0-s típusoknál már kevésbé, ritkábban. Nem feltétlenül muszáj az előbbi típusokat választani, de azok a max. adatátviteli sebesség elérése mellett ilyen szempontból is előnyösebbek lehetnek. Viszont ha a 2 vs. 4 felállásból következtetve úgyis cserélgetve lesznek időnként a külső házakban a HDD / SSD meghajtók, akkor akár az is opció lehet egy TRIM-et nem támogató típusnál, hogy az SSD-t szükség esetén átmenetileg SATA-n csatlakoztatni és úgy futtatni a TRIM-et.

    A felhasználáshoz még annyit, hogy operációs rendszer és virtuális gépek futtatásához jó választás a külső SSD, amiről egy másik topikban volt szó bővebben. A működést egy 2,5"-os HDD-hez képest az SSD jelentősen gyorsítja és rendszerint egy USB 3.0-s külső ház is elég ehhez. Viszont a tv-vel történő használat az mondhatni speciális eset, amiről pl. ebben a hozzászólásban szintén volt szó. Ráadásul az ilyen készülékeknél van amikor még bizonyos USB 3.0-s eszközök megfelelő kezelése és működése sem feltétlen garantált, nemhogy egy USB 3.1 Gen 2-es típusé... Vagyis a tv miatt elsődlegesen az azzal foglalkozó topikban lenne javasolt biztos, ami biztos alapon érdeklődni ez ügyben.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Zola007 #4467 üzenetére

    Ha nincsen a gépeken USB 3.1 Gen 2 port, az még nem zárja ki egy olyan külső ház használatát, hiszen eleve visszafelé kompatibilis a szabvány. Valamint a TRIM működése szempontjából is előnyösebb lehet egy olyan típusú külső ház. Viszont az igaz, hogy pl. USB 3.0 portoknál az adatátviteli sebesség annak a szintjére fog redukálódni és nem lehet kihasználni a Gen 2 adta lehetőséget. Plusz egy tv is inkább fog kezelni Gen 1-es (USB 3.0), mint Gen 2-es eszközt.

    Az eSATA előnyösebb lehet az USB-nél abból a szempontból, hogy annál SSD-knél inkább szokott működni a TRIM (példa). Viszont azért még ott sem minden esetben, mert akadnak kivételek (példa). Aztán az eSATA lehet SATA 3 Gbps és SATA 6 Gbps alapra épülő is, ahol az előbbi egy SATA3-as SSD-t nyilván limitál sebesség terén. A másik meg az, hogy a normál eSATA szabvány és a fizikai csatlakozó önmagában csak adattovábbítást tesz lehetővé, ellenben tápellátást nem. Tehát egy ilyen külső háznál az utóbbit külön kell biztosítani pl. egy plusz USB-kábellel, vagy Y-kábelnél a külön USB-s tápvonal használatával, ami már kicsit macerásabb és kényelmetlenebb. Létezik tápellátást biztosító változata is eSATAp / EUHP néven, de annak használatához mindkét oldalon, vagyis a gazda hardveren (gépen) és az eszközön (külső ház) is olyan portnak kell lennie.

    A (belső) SSD-k esetleges cseréjéről eleve nem is volt szó, csak a külső házak volt a téma. Illetve USB-s használatnál a működés is elsődlegesen nyilván a külső háztól függ. Venni az elején kellett volna pl. egy ilyen dedikált külső SSD-t, ha kifejezetten a külső használat volt a cél. Viszont mivel már megvannak a belső SSD-k, ezért most utólag célszerűbb és olcsóbb azokhoz külső házat venni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Zola007 #4469 üzenetére

    Tudom, volt már erről szó ebben és az SSD-s topikokban is (példa). Ha USB-n a TRIM működése a cél, akkor a minimum az, hogy UASP-s legyen a külső ház. Viszont az még önmagában nem feltétlen garantálja a tényleges működést, amire a korábbi tesztem jó példa.

    Ha a külső ház gyártója egyértelműen feltünteti a TRIM támogatását USB-n, akkor az elvileg hitelesnek tekinthető. De 100%-ig megbizonyosodni nyilván úgy lehet róla, ha pl. vásárlás után leteszteljük. Lehet a működésre példa akár USB 3.0-s külső házaknál is, de inkább az USB 3.1 Gen 2 típusoknál szokott gyakoribb lenni, mint már említve volt. Illetve az utóbbiaknál inkább találni olyan teszteket, ahol konkrétan kitérnek rá (példa).

    Ha találsz olcsóbban USB 3.0-s külső házat TRIM támogatással, akkor nyilván olyat is lehetne venni és nem feltétlen muszáj drágábban USB 3.1 Gen 2 típusút. Ha az AXAGON egyes USB 3.0-s külső házainál valós a gyártó által megadott információ a támogatásra vonatkozóan, akkor azok megfelelhetnek ilyen szempontból és az áruk is kedvezőnek mondható. De egyébként USB-n a TRIM működése sem feltétlen akkora létszükséglet minden esetben, mint már említve volt. Ahogyan az is, hogy akár alternatív módon is megoldható időnként a TRIM parancs futtatása.

  • King Unique

    titán

    válasz Zola007 #4471 üzenetére

    A gyártó weboldalán lévő információk szerint támogatja a TRIM-et, de majd élesben letesztelve kiderül. Amihez mintának ott vannak az eddig linkelt leírások és tesztek, plusz egy másik is, ahol Windowson szintén a TrimCheck programmal és PowerShell segítségével tesztelték. Az USB 3.1 Gen 2-es külső házaknál gyakrabban szokott működni a TRIM, de ez azoknál is az adott külső ház, illetve chip és firmware függvénye lehet.

    Azért TRIM nélkül sem fog végleg megnyekkenni az SSD, de a teljesítményére egy idő után nyilván negatív hatással lehet a hiánya. Ha az említett intenzív használatnak lesz kitéve a külső SSD, akkor viszont lehetőség szerint pláne inkább olyan külső házat érdemesebb venni és használni erre a célra, ami támogatja.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Zola007 #4473 üzenetére

    "Unlocker nem lát futó folyamatot, az USB Safely Remove látja a system, svchost és Comodot 1-1 szálon, de egyébként nincs aktivitás a lemezen"

    Azért nem lehet (átmenetileg) leválasztani, mert az USB Safely Remove által kilistázott folyamatok zárolták, illetve még használják a háttérben a lemezt. Viszont a program ad lehetőséget akár az erőltetett leállításra, illetve egyben a meghajtót zároló folyamatok bezárására is.

    A szoftveres leválasztáshoz kapcsolódóan a külső ház weboldalán említik, hogy a leválasztás után teljesen leállítja a lemezt (belső HDD). Viszont Windows 7-nél ehhez még szükség lehet erre is, máskülönben a leválasztás után is tovább fog pörögni a külső házban a HDD. Windows 10-nél viszont rendszerint már nem, annál nálam az előbbi beállítás nélkül is működni szokott.

    "Trimcheck szerint Win7 alatt nem megy a TRIM, Win10 alatt igen"

    Ez annyira nem meglepő, mivel a Windows 7 nem támogatja az UASP-t, ellenben a Windows 10 igen. Arról pedig ugye már volt szó, hogy az ATA TRIM parancs UASP módban alakítható át UNMAP nevű SCSI parancsra, ami lényegében ugyanazt csinálja.

    A másik hozzászólásban mért adatátviteli sebesség USB 3.0-n a Windows 7-nél szintén nem meglepő, mivel az USB 3.0 szabvány maximum értékeit egyrészt csak UASP módban lehet elérni. Másrészt akkor, ha az USB 3.0 chip SATA 6 Gbps alapú. Viszont az ASM1153 csak SATA 3 Gbps, az ASM1153E a SATA 6 Gbps alapra épülő változat. Ezeket egyébként pl. az ebben és ebben a tesztben kapott eredmények is jól szemléltetik.

    "chip: ASM1153 VID: 174C, PID: 1153"

    Milyen firmware társul ehhez?
    Csak mert nekem is van ilyen chipes és ilyen PID azonosítós külső házam (teszt), de annál se a leválasztás utáni leállítás, se az alvó mód, se az UASP, se a TRIM nem működik. Illetve a PID: 1153 azonosító miatt firmware-t sem lehet rajta frissíteni, mert az csak PID: 55AA esetén támogatott az összefoglalóban részletezett módon. Az ASMedia MP Tool egyébként pl. innen letölthető.

    Köszönjük a beszámolót és egyben a tesztet! :R

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Zola007 #4476 üzenetére

    Egyrészt az erőltetett leállításnak pont az a lényege, hogy erővel leválasztja, leállítja akkor is a külső HDD-t, ha hagyományos módon nem lehetséges. Ez nálam eddig szinte mindig működött több Windows-verziónál és külső háznál egyaránt. Max. talán csak néha fordult elő olyan, hogy még az erőltetett leállítással sem lehetett megoldani. De akkor sem volt ez mindig feltétlen végleges állapot, mivel volt amikor X perc eltelte után már engedte a rendszer a leválasztást. Valamint az említett opció használatára sem mindig volt szükség, normál esetben anélkül is meg lehetett oldani a leválasztást, sőt akár a Windows beépített eszközével is. Egyébként ilyen leválasztási probléma nálam általában inkább akkor szokott előfordulni, ha hosszabb ideig aktívan (pl. torrent, böngészős letöltés, lejátszás, tesztelés) használva van a külső meghajtó, de akkor sem mindig. Ellenkező esetben viszont nem nagyon. Ha nálad minden esetben, mindig ilyen gond van és még az erőltetett leállítás sem használ, az eleve abnormális.
    Másrészt ezt a problémát nem feltétlen lehet a külső házra fogni, itt eleve inkább az adott szoftverkörnyezet és abból adódóan a külső meghajtót zároló folyamatok az oka ennek. Ilyen folyamat pedig nemcsak a System és az svchost.exe lehet, hanem olyan külső programok is, mint pl. egy antivírus szoftver, HDS stb. Tehát nem a külső ház akadályozza a leválasztást, hanem az OS és a programok, amelyek a háttérben még használják és zárolják a külső meghajtót, illetve a rajta lévő egyes fájlokat. Az pedig csak egy dolog, hogy nálad abban a hardver- és szoftverkörnyezetben állítólag nem lehetett leválasztani, ellenben más USB-tárolóeszközöket igen. Olyat viszont csak akkor lehet kategorikusan kijelenteni, hogy annál a külső háznál alapból ilyen leválasztási gond van, ha más gépeken, másfajta operációs rendszerekkel, akár másik HDD / SSD meghajtóval és másfajta fájlrendszerekkel is ezt produkálja minden esetben. Ha ezek nem teljesülnek, akkor max. azt lehet mondani, hogy csak abban a bizonyos környezetben fordul elő, illetve ott is csak alkalmanként.

    A Windows 7-nél azt eddig is tudtuk, hogy USB 3.0 porton nyilván annál is el lehet érni az USB 2.0-s értékeknél jobb eredményeket. Ennek feltétele, hogy képes legyen arra az adott USB-tárolóeszköz és a Windows 7-nél telepítve legyen a megfelelő USB 3.0 driver. Az OS ez esetben olyan szempontból limitálja a sebességet, hogy pl. nem támogatja az UASP adatátviteli módot. Amit egyébként a külső háznak is támogatnia kell chip és firmware szinten, valamint a chipnek SATA 6 Gbps alapúnak kell lennie a max. értékek eléréséhez.

    Az USB-chip pontos típusát általában szemrevételezéssel lehet a legbiztosabban megállapítani. A mellékelt képen pedig egyértelműen látszik a chipen az ASM1153E felirat. Tehát mégsem ASM1153, ami azért nem mindegy. Maga a firmware verziója (141126a1cc40) is amúgy inkább az előbbi vezérlőre enged következtetni. Az ASM1153E chipeknél általában PID: 55AA azonosító szokott lenni, a 1153-as azonosító ezeknél szokatlan, az inkább az ASM1153 változatnál jellemzőbb.

    Az MP Tool alapértelmezett azonosítóival és értékeivel nem kell foglalkozni, azok a(z) .ini kiterjesztésű konfigurációs fájlban eleve úgy vannak alapértelmezetten rögzítve. Ráadásul némelyik akár tetszőlegesen át is írható másra a fájl szerkesztésénél. Itt most az alsó sor a lényeg, ahol a portoknál megjelenik az eszköz és annak információi. Ez az előző válaszban linkelt screenshoton is jól látszik, ahol felül szintén ott van a Product ID: 55AA, de alul az eszköznél, a PID oszlopnál egyértelműen látszik a 1153-as azonosító.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Zola007 #4479 üzenetére

    Az oké, hogy használsz több ilyen eszközt, több gazda hardveren (gépen), többféle operációs rendszerrel, ahogyan én szintén. Viszont az előbbi válasz lényege az lett volna, hogy Windowsnál ez a leválasztási probléma nem igazán köthető csak magához az eszközhöz (külső ház). Ennyi erővel X év alatt én már belefutottam ebbe Windowsnál csaknem mindegyik ilyen USB-tárolóeszközömnél, ahogyan némelyiknél abba is, amikor a meghajtót zároló folyamatokat nem lehetett kilőni. De az utóbbit sem feltétlen azért, mert csak és kizárólag azok voltak hajlamosak erre, hanem akkor és abban a szituációban éppen csak azok voltak használva. Ráadásul máskor meg gond nélkül le lehetett választani őket, tehát még azt sem lehet mondani, hogy minden esetben fennállt volna ez a probléma. A leírtak alapján az általános leválasztási probléma nálad is előfordult több alkalommal, több eszköznél. De olyan, amikor az erőltetett leállítás sem használt és nem lehetett bezárni a meghajtót zároló folyamatokat, állítólag csak most ennél az új külső háznál. Annak miértje viszont nem tisztázott. Az meg egy dolog, hogy Windows 7 és Windows 10 rendszereknél is ezt produkálta nálad, viszont lehet máshol, másnál már nem feltétlen lenne ugyanez szintén ilyen Windows rendszereknél. Avagy egy teljesen másikon, mint pl. egy Linux, vagy akár egy macOS.

    Az USB 3.0 témához annyit, hogy ha a gépen van olyan port és maga az eszköz is tudja azt, vagyis USB 3.0-s és kellően gyors (pl. külső SSD), akkor az a része OK. Ha a Windows 7-nél telepítve van a megfelelő USB 3.0 driver, akkor az is. Ha ezek teljesülnek, akkor normál esetben BOT adatátviteli módban megfelelő sebességet produkálva fog működni Windows 7 alatt az eszköz USB 3.0-n. Olyan viszont előfordulhat, hogy egyes eszközöknél csatlakozási és kezelési probléma lép fel, vagy némelyik USB 3.0 port valamiért csak USB 2.0 módban működik. De ezeket ilyenkor az eszköz újracsatlakoztatása, vagy a rendszer újraindítása általában megoldja. Problémásabb esetekben viszont szükség lehet pl. az eszközillesztő, vagy az USB 3.0 driver újratelepítésére. Ha valami nagyon el lett állítva a Windows 7-nél, akkor pedig rendszer-visszaállításra, vagy rossz esetben akár újratelepítésre. De olyan is előfordul, amikor nem az operációs rendszernél van a gond, hanem maga az USB-kábel rossz és annak a cseréje megoldja a problémát.

    Az MP Tool csak azért volt részletezve, mert a felsorolásnál mindkét helyen ki voltak vastagítva a PID azonosítók, mintha lenne köztük valami összefüggés, meg akkor a 2 közül most mégis melyik lehet a valós adat. Ezt már korábban mások is kérdezték, ezért lett most újfent leírva, hogy az alsó sort kell nézni, az vonatkozik az aktuális eszközre.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Zola007 #4481 üzenetére

    Az egyik elsődleges szempont a TRIM működése volt USB-n, ami a tesztek alapján a Windows 10-nél teljesült is UASP módban. Ilyen alapon pedig vélhetően a Windows To Go esetében is működni fog. Tehát ez a része mondhatni pipa. Maga a külső ház egyébként nem rossz és a leválasztási problémán kívül más gond nem volt vele a leírtak alapján. Annak oka viszont egyelőre nem tisztázott és ha csak alkalmanként fordul elő, akkor nem feltétlen akkora gond. Ráadásul ha alapvetően inkább Windows To Go megoldással lesz használva az így összerakott külső SSD, akkor ott eleve nem kell ezzel foglalkozni. Olyankor ugyanis nem is lehet az úgy futtatott Windowsban szoftveresen leválasztani maga alól a saját rendszermeghajtóját. De nem is kell, mivel ez esetben elég csak az arról futó Windowst megfelelően leállítani.

    Tehát ezek alapján nyilván meg lehetne tartani, de a döntés a tied. Engem mondjuk a PID: 1153 azonosító és amiatt a firmware-frissítés hiánya kissé zavarna, de ha esetedben az nem cél, akkor azzal sem kell foglalkozni.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák