Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    válasz notafa3 #4889 üzenetére

    Ez a 25CK3 a gyárilag készre szerelt és ütésálló StoreJet 25M3, 25M3C, 25MC sorozatokhoz hasonló, azok szimpla külső házas változata. Vagyis ha célirányosan ütésálló, illetve a külső környezeti hatásoknak jobban ellenálló külső ház kell, akkor érdemes ilyet, vagy egyebet (pl. ED600, LC-25U3-Shockproof, LC-25U3-Outdoor, IB-276U3, IB-278U3, IB-279U3) venni a 25S3 ellenében.

    Az, hogy a 25CK3 és a 25S3 esetében pl. az itteni összefoglaló táblázatában felsorolt egyes tulajdonságok (pl. chip pontos típusa, UASP és alvó mód támogatása, stb.) megegyeznek / eltérnek-e, az leginkább egy tényleges kipróbálás után derülne ki. Ennek oka, hogy egyrészt az előbbivel nincsen itt konkrét tapasztalat, másrészt a gyártóknak szokása időnként az egyes külső házakat másfajta, a korábbitól eltérő vezérlővel szerelni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz notafa3 #4891 üzenetére

    Mármint ha a most felsorolt, a külső hatásoknak jobban ellenálló külső házakra célzol, akkor nem mindegyikkel van itt konkrét tapasztalat, meg pontos információk. De pl. az LC-25U3-Shockproof támogatja a felsorolt dolgokat, legalábbis amit nemrég próbáltam, az igen. Viszont ha annyira bevált nálad a 25M3 és már csak emiatt is szimpatikus az eleve elég hasonló 25CK3, akkor adja magát az utóbbi.

  • King Unique

    titán

    válasz omfgk #4895 üzenetére

    Az nem derült ki hogyan tesztelted USB-n a TRIM, pontosabban az UNMAP parancs működését, de Windowson pl. a TrimCheck programmal célszerű (bővebben). Valamint a működéshez feltétel az is, hogy a külső ház eleve UASP-s legyen, amit támogatnia kell az OS-nek is. Az utóbbi amúgy a Windows 10-nél eleve adott, natívan támogatja az UASP-t.

    A Windows 10-nél alapesetben a meghajtók optimalizálása SSD-knél a TRIM parancsot futtatja, trimmeli a szabad területet. Viszont ez egy USB-s, adattárként használt külső SSD-nél akkor érvényes, ha maga a külső ház, az abban lévő vezérlő támogatja firmware szinten a TRIM (UMNAP) funkciót - lásd ez előbb leírtakat - és eleve SSD-ként, azaz szilárdtest-meghajtóként listázza ki a program az eszközt. Ha nem, akkor merevlemez-meghajtóként fog ott megjelenni, aminél elvileg a standard töredezettségmentesítés fut le ilyenkor (példa). Azt pedig nyilván nem kellene annyira erőltetni egy külső SSD-nél sem.

    Ha nem működik a külső SSD-nél USB-n az UNMAP parancs, akkor a felhasználástól, annak intenzitásától függően előbb-utóbb drasztikusan belassulhat. Viszont a mai modern SSD-knél egyre hatékonyabb szokott lenni a Garbage Collection, ami némileg ellensúlyozhatja USB-n a TRIM, pontosabban az UNMAP hiányát. Másik megoldás az SSD-t időnként kivenni a külső házból és a gépbe téve, SATA-n csatlakoztatva lefuttatni egy-egy optimalizálást. Vagy eleve olyan külső házba tenni, olyat venni és használni, ami biztosan támogatja USB-n az említett funkciót (pl. AXAGON EE25-XA6 és EE25-F6B).

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz omfgk #4897 üzenetére

    Az AHCI/ATA TRIM parancs megfelelője az SCSI UNMAP, ahol USB-n az SCSI csatlakozás UASP módban érhető el, azért feltétel az UASP. Viszont az utóbbi önmagában még nem feltétlen elég a tényleges működéshez, mivel a külső házban lévő chipnek firmware szinten támogatnia kell az UNMAP-ot. Ha ez nem teljesül, akkor nem fog működni, hiába UASP-s.

    Ha a meghajtók optimalizálásánál merevlemez-meghajtóként jelenik meg a külső SSD, valamint a TrimCheck szerint sem működik USB-n a TRIM/UNMAP, akkor valószínűleg tényleg nem működik.

    Igen, modern SSD-knél a GC jól ellensúlyozhatja a TRIM/UNMAP hiányát és ezért kevésbé, vagy csak hosszabb idő után lassulhatnak be. De az ideális állapot továbbra is nyilván az SATA SSD-knél, ha működik a TRIM SATA-s és USB-s csatlakozásnál egyaránt. Viszont a leírtak alapján esetedben, túlnyomórészt eleve inkább olvasási és amúgy sem túl gyakori törlési, írási műveleteknél valószínűleg kevésbé lesz téma ez.

  • King Unique

    titán

    válasz Klara_ #4900 üzenetére

    Itt a működés közbeni melegedés egyrészt HDD specifikus is lehet, amit a másik topikban lévő hozzászólásod is szemléltet. Másrészt maga a külső ház is számíthat, ahol ilyen téren a full alumínium, akár szellőzőnyílásokkal is ellátott kivitel az elsődlegesen preferált. Egy slim, kifejezetten 7 mm magas HDD és SSD meghajtókhoz való külső ház hőelvezetés szempontjából akkor lehet előnyösebb egy standard (9,5 mm) méretűnél, ha közvetlenül a lehetőleg fém külső házzal az ugyancsak 7 mm magas HDD jobban érintkezik, jobban át tudja adni a termelődött hőt. Viszont az, hogy esetedben pl. egy LC-25U3-7B-ALU külső házban az ST1000LM049 merevlemez biztosan kevésbé melegedne-e, az más dolog, ami lehet csak egy tényleges kipróbálás után derülne ki. Meg itt ugye eleve passzív hűtéses külső házakról beszélünk, amelyekbe elsődlegesen 5400 RPM-es HDD-t szokás tenni, ellenben egy 7200-asnál nem meglepő, ha valamivel jobban melegszik. Valamint visszatérve az először említett dologra, a melegedés nagyban függhet magától a HDD-től, akár ugyanabban a külső házban is lehet ilyen téren némi eltérés 2 különböző HDD között.

    Ez a hézagolás az SSD-hez adott magasítóval egyébként elsőre kissé fura megoldás, alapesetben nem szokás ilyet tenni egy USB-s, 2,5"-os külső házba. Meg egy standard méretű (9,5 mm) modellnél ha passzos a belső kialakítás és van a hátsó zárófedélnél szivacs, akkor az jó esetben megfelelően megtámasztja a 7 mm magas HDD-t is és nem engedi lötyögni. De ilyen szempontból azért nyilván előnyösebb és biztosabb megoldás lehet egy eleve 7 mm magas meghajtókra szabott külső ház, mint pl. az előbb linkelt LC-25U3-7B-ALU. Vagy egy olyan, amelynél csavarral rögzíthető a HDD (pl. ORICO 2518S3).

    A korábbi kérdésedre az M.2 NVMe SSD-hez való külső házzal kapcsolatban már kaptál választ. Ha a belföldi boltok kínálatában megtalálható külső ház kell, akkor pl. az ICY BOX IB-1816M-C31 és IB-1817M-C31 pont ilyen. A JMS583 és ASM2362 chipek alapvetően egy kategória, mindkettő USB 3.1 Gen 2 - PCIe Gen 3x2 típusú. Az említett külső házaknál viszont jelenleg többnyire a JMicron az elterjedtebb, a legutóbb linkelt kettőben is olyan van, valamint a korábbi válaszban példaként említettben szintén. Ami annyira nem meglepő már csak azért sem, mivel az ASMedia elvileg csak később rukkolt elő ilyen vezérlővel.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz galocza #4904 üzenetére

    Az adatkapcsolati problémának lehet több oka is, ami az itteni összefoglaló gyakran ismételt kérdések fejezetében, valamint pl. ebben a hozzászólásban is részletezve van. Vagyis többek között az USB-kábel hibája is okozhatja, azaz érdemes lehetőség szerint másik kábellel is kipróbálni a külső házat. Ami lehetőleg inkább rövidebb legyen, mivel a túl hosszú kábel gondot okozhat. Aztán mivel 7200 RPM-es HDD van a külső házban, ezért USB-n a tápellátás is lényeges, azaz lehetőleg USB 3.X porthoz (asztali PC-nél hátlapi) legyen csatlakoztatva. Továbbá akár a HDD állapotára is érdemes ránézni Windowson pl. a HDS programmal.

    A külső házat cserélni, másikat venni helyette akkor érdemes, ha bebizonyosodik, hogy biztosan az a hiba forrása és nem egyéb, lásd az előbb leírtakat.

  • King Unique

    titán

    válasz omfgk #4910 üzenetére

    Normál esetben igen, mint a korábban linkelt példában a Samsung T5 Portable külső SSD-nél, ami hivatalosan is támogatja USB-n a TRIM/UNMAP parancsot. Ha HDD-ként ismeri fel az optimalizálásnál a Windows és standard töredezettségmentesítést akar futtatni, akkor az arra utalhat, hogy nem támogatja USB-n az adott eszköz. Bár lehet példa akár nem megfelelő detektálásra is, de normál esetben az előbbi szokott jellemző lenni. Ha esetedben a TrimCheck szerint működik a TRIM a külső SSD-nél (amit így lehet alaposabban letesztelni), akkor az nyilván ellentmond a meghajtóoptimalizálónak. A CDM tesztnél a kapott értékek jónak mondhatók USB 3.0-n, bár a szekvenciális írás azért lehetne magasabb, az olvasási sebességhez hasonló, meg az adatlapja alapján is többet tud ez az SSD. Másnál hasonló felállásnál iyen értékek jöttek ki, igaz ott zero-fill (0Fill) beállítással lett futtatva a teszt.

    Egyébként meg nyilvánvalóan az USB-s csatlakozás az, ami miatt nem teljesen egyértelmű ez az egész és lehetnek akár ellentmondások is, mint esetedben. A működő állapotra Windowson egyfajta bizonyosságot az adhat, ha a TrimCheck (+ egyéb program) szerint oké, valamint a meghajtóoptimalizáló (+ egyéb hasonló program) is SSD-ként ismeri fel a külső meghajtót és ténylegesen TRIM/UNMAP parancsot futtat. Viszont az igazán biztos leginkább az, ha az eszköz gyártója is megerősíti a támogatást és a működő állapotot, mint pl. az előbbi Samsung külső SSD-nél, meg egy korábbi válaszban példaként linkelt külső házaknál.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz omfgk #4912 üzenetére

    Ha tömörítést használ az SSD, azaz pl. SandForce vezérlős (ez alapján az), akkor a CDM-nél eleve a 0Fill mérést kell használni a gyári értékek eléréséhez, máskülönben akár komoly eltérések is lehetnek (példa). A most kapott értékek amúgy már egyértelműen jobbak, kb. ennyit kell tudnia egy SATA3-as SSD-nek UASP módban USB 3.0-n.

    A 3rd party töredezettségmentesítő programok, azok újabb verziói már fel vannak készítve az SSD-kre és azoknál optimalizálás néven a TRIM parancsot futtatják, vagyis pl. a Quick Optimize is ilyen. Legalábbis normál esetben, ellenben USB-n lehetnek meglepetések. :D Például nálam TRIM/UNMAP funkciót nem támogató külső SSD-nél a Defraggler gyors optimalizálása valójában töredezettségmentesítést futtathatott, legalábbis a Windowsban a meghajtóoptimalizálás ablaka azt mutatta közben. Ha esetedben 1,5 percig tartott, akkor az lehet szintén az volt, mivel SSD-knél normál esetben pár-néhány másodperc alatt szokott lefutni Windowson egy ilyen optimalizálás.
    A másik lehetőség Windowson a grafikus meghajtóoptimalizáló helyett PowerShell alatt kiadni a megfelelő parancsot. Ami ha rendben működik USB-n, akkor ilyennek kell lennie. Ha nem, akkor hibaüzenetet fog dobni.

    Ha mégsem működik USB-n a TRIM/UNMAP és a Garbage Collection hatékonyságától függően idővel esetleg majd jobban belassulna a külső SSD, akkor átmenetileg ki lehetne venni a külső házból és a gépbe téve, SATA-n csatlakoztatva futtatni egy optimalizálást. Ha az megvan, akkor utána vissza lehet helyezni a külső házba. Ha ez nem opció és mindenképpen USB-n cél megoldani, akkor az említett zero-fill optimalizálást lehetne futtatni, vagy esetleg az adatok lementése után egy lassú formázást, ha nem gond a plusz írásmennyiség. Vagy eleve olyan külső házat venni és használni, amelyik biztosan támogatja USB-n a TRIM/UNMAP funkciót és akkor nyilván nem téma ez.

    Szívesen!

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Proci85 #4915 üzenetére

    Létezik USB 3.0 Mini-B fizikai csatlakozó és aljzat is a standard Micro-B mellett, ez nem újdonság. Meg ha megnézed ott a teszteredményeket, akkor HDD-vel ~ 130 MB/s körüli szekvenciális értéket nyilván nehéz lett volna USB 2.0 alapon összehozni. Egy SATA3-as SSD adatátviteli sebességét az USB 3.0 szabvány 450 MB/s maximuma meg amúgy is részben korlátozza, USB 3.1 Gen 2 (+) alapon lehet csak kimaxolni (példa). Ezt leszámítva meg a BOT mód az, ami a sebességet korlátozza annál az ASM1153 chipes Kolink külső háznál. Ellenben újabban már állítólag JMS578 chippel szerelik, ami eleve UASP-s. Egy szintén JMS578 chipes és UASP-t támogató másik külső ház másnál ennyit tud SSD-vel. Ami nyilván egész jónak mondható USB 3.0-n és max. csak a szabvány maximuma az, ami korlátozza az SSD sebességét valamelyest.

  • King Unique

    titán

    válasz ImI87 #4919 üzenetére

    Ha részlegesen ütésálló, akár vízálló stb. masszívabb 2,5"-os külső ház kell, akkor vannak ilyenek több gyártó kínálatában is, lásd az alábbi példákat.

    ADATA: ED600

    LC-Power: LC-25U3-Outdoor | LC-25U3-Shockproof

    RaidSonic (ICY BOX): IB-276U3 | IB-278U3 | IB-279U3

    ORICO: 2539U3 | 2539C3 | 2739U3 | 2769U3 | 2799U3

    StarTech: S251BRU33 | S251BRU31C3

    Ha olyan külső ház is megfelel, ami az előbbiekhez képest nem feltétlen nyújt olyan átfogó védelmet, ellenben ellenállóbb külsőleg az átlagos modelleknél a gyárilag mellékelt szilikon védőburkolatnak is köszönhetően, akkor például az alábbiak jöhetnek szóba.

    FANTEC: AluPro U3 | AluProU3-6G

    ORICO: 2789U3 | 2789U3-V1 | 2789C3-V1 | 2558S3

    RaidSonic (ICY BOX): IB-233U3-B | IB-233U3-Wh | IB-223U2a-B | IB-223U3-Wh | IB-254U3

    Alternatív megoldásként szilikon védőtokot, védőburkolatot akár külön is lehet venni a 2,5"-os külső házakhoz, lásd pl. az eBay kínálatában lévő megoldásokat. Ahogyan hordozótokot szintén, ami további védelmet nyújthat. Másrészt az utóbbi praktikus lehet nemcsak hordozáshoz, hanem tároláshoz is, valamint elfér benne pl. az USB-kábel is.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz golfvariant #4923 üzenetére

    Az IB-233U3-B modellnél Micro-B fizikai csatlakozó, illetve aljzat az eszköz felőli oldalon, magán a külső házon van, aminek normál esetben nem szabadna irreális mértékben lötyögnie és ezzel adatkapcsolati hibát okoznia. Ha a tieden igen és nem az erős feszegetés miatt, akkor lehet gyártási hibás példányt fogtál ki és ilyenkor adja magát a garanciális csere. De előtte azért lehet nem ártana tisztázni, hogy biztosan ez okozza-e a problémát, vagy nem-e a játékkonzolon lévő USB-port Type-A aljzata és az USB-kábel Type-A csatlakozója közötti érintkezés hibája. Vagy magának a kábelnek a hibája, esetleg tápellátási probléma USB-n.

    Ha másik külső ház kell és robusztusabb fizikai interfésszel, akkor ilyen téren a Type-A, Mini-B és Type-C típusok előnyösebbek lehetnek, mint a Micro-B. A topik összefoglalójának információs táblázatában vannak az előbbiekre is konkrét példák. Viszont SSD-khez az ezen hozzászólás végén említett AXAGON külső házak előnyösebbek a TRIM/UNMAP biztos működése szempontjából. Igaz ezeken Micro-B típusú az aljzat, de itt a topikban eddig nem volt panasz annak lötyögésére.

  • King Unique

    titán

    válasz t72killer #4925 üzenetére

    A My Passport Wireless Pro-hoz hasonló megoldás kissé extrém elvárás, egy USB-s külső ház alapesetben nem erre, nem ilyen használatra való. Ha ez a cél, akkor marad az eredetileg kinézett speciális megoldás, azaz pl. a NextoDI NPS-10.

    Az okostelefonos megoldás elvileg működhet egy átlagos külső házzal (pl. az összefoglalóban felsoroltak) is, viszont akkor egyrészt a + kábelezést és 2,5"-os külső HDD-nél USB-n a tápellátást meg kell oldani pl. egy aktív USB-elosztó (hub) közbeiktatásával. Másrészt a 100+ MB/s adatátviteli sebesség nemcsak a külső HDD-től, hanem az XQD/CFExpress kártya és kártyaolvasó sebességétől, valamint az okostelefontól, azon lévő OS-től és az USB-port típusától is függhet. Plusz az esetlegesen közbeiktatott USB-hub típusa is nyilván számít, azon milyen szabványra épülő csatlakozó van. Vagyis ha az utóbbiak limitálják a sebességet, akkor hiába tud az előbbi annyit. Ahol ráadásul egy 2,5"-os külső HDD-nél az állandó és stabil 100+ MB/s adatátviteli sebesség megint nem feltétlen reális elvárás, mivel jellemzően üresen/kevés adattal, valamint szekvenciálisan (nagyméretű fájlok másolásánál) tudnak annyit. Ellenkező esetben viszont nem, vagy max. egy külső SSD.

  • King Unique

    titán

    válasz Fejlesztő13 #4929 üzenetére

    Ha adatkapcsolati probléma van, valamint USB 3.0 specifikus, akkor lásd az összefoglaló gyakran ismételt kérdések fejezetében, illetve ebben a hozzászólásban leírtakat. Azaz első körben ki lehetne próbálni a külső házat másik USB 3.0 kábellel, valamint asztali PC esetében a hátlapon lévő USB 3.0 portokhoz csatlakoztatva. Továbbá a nálad telepített Windows esetleges hibáját egy másik operációs rendszeren - ami lehet pl. pendrive-ról bootolt Live Linux is - történő kipróbálással lehetne kizárni, avagy megerősíteni.

  • King Unique

    titán

    válasz t72killer #4932 üzenetére

    Hirtelen csak USB 3.0-s kivitelben, mint pl. a korábbi Inateck FE2007 és az általad linkelt ORICO 2588H3. USB 3.1 Gen 2 kivitelben most hirtelen nem tudom van/lesz-e ilyen, de elvileg lehet rá esély, rá kell keresni a gyártók kínálatában.

    "a 3.1 arra lenne jó, hogy gyors pendrive-ról a 2.5-ös foglalatban csücsülő ssd-re tudjak másolni"

    Ahhoz egyrészt pont nem létszükséglet az USB 3.1 Gen 2, mivel még a leggyorsabb pendrive-ok is jellemzően csak USB 3.1 Gen 1, illetve USB 3.2 Gen 1x1, azaz USB 3.0 típusúak. Másrészt a külső SSD-knél az USB 3.1 Gen 2 szabvány adta (szekvenciális) adatátviteli sebességet az M.2 PCI NVMe alapú megoldások tudják teljes mértékben kihasználni (példa), ellenben a SATA 6 Gbps alapúak nem (példa). Sőt, az utóbbiak nem sokkal gyorsabbak annál, mint amit egy USB 3.0-s külső SSD tud UASP módban (példa). Harmadrészt ha ez még mindig az előzőleg ebben és a társtopikban fejtegetett okostelefonos megoldás, akkor ott nemhogy az USB 3.1 Gen 2, de még az USB 3.0 szabvány sebességének teljes kihasználása is eleve kérdéses.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz t72killer #4934 üzenetére

    Igen, tényleg van már olyan gamer okostelefon, amim USB 3.1 Gen 2 Type-C port (is) van, az itteni PH! cikkben is említik. Az viszont más dolog, hogy ténylegesen milyen adatátviteli sebességet lehet elérni azon hardver- és szoftverkörnyezetben, amit a most felvázolt megoldás ráadásul még tovább bonyolíthat. A több eszköz egyidejű használatánál pedig az USB-hub esetében is érvényes lehet az, ami pl. az alábbi blogbejegyzésben külön szemléltetve van egy kétlemezes USB 3.1 Gen 2-es dokkolónál, vagyis hogy megoszlik az adatátviteli sebesség.

    Az nem meglepő, hogy normál kivitelű USB 3.1 Gen 2-es külső házból van több, míg az eleve extrának számító USB-hub változatból alig, vagy egyáltalán nem. Ahogyan az sem, hogy az utóbbinál az USB 3.0-s változatok mellé 5 V-os külső tápegységet mellékelnek, ami nyilván az USB-hub funkció megfelelő energiaellátása miatt van, ellenben maga egy 2,5"-os külső ház alapesetben nem igényel külső tápellátást. Az USB 3.1 Gen 2 Type-C port viszont többet tud ilyen téren (is), egy gazda- és eszközoldalon egyaránt arra épülő megoldásnál már nem feltétlen lenne szükség külső tápadapterre egy USB-elosztós 2,5"-os külső házhoz. De ez nem biztos, meg a csatlakoztatott eszközök energiaigényétől is függhet.

    Egyébként szvsz lehet kissé túl van ez gondolva, bonyolítva. Csak "ezért" csúcskategóriás eszközöket venni, vagy éppen megvárni amíg lesz egyáltalán megfelelő, aztán az sem biztos, hogy összejön a gyakorlatban a kívánt adatátviteli sebesség, pláne az említett felállásnál. Lehet elég lenne ezt olcsóbban, USB 3.0 alapon megvalósítani, ott letesztelni, hogy kihasználható-e egyáltalán azon szabvány sebessége.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz kormi0312 #4937 üzenetére

    Az ORICO 2139C3 külső ház valóban VL716 chipes a gyártó weboldala szerint is. Viszont az érdekes, hogy az előbbinél USB 3.1 Gen 1-et (= USB 3.0) írnak, holott a VL716 USB 3.1 Gen 2 vezérlő. :D Azaz az utóbbi esetben SATA 6 Gb/s alapon egy SATA3-as SSD-vel kb. ilyen értékeket kellene tudnia Gen 2 porton. Mármint kellően gyors SSD-vel, mert az A400-nál vannak gyorsabb SATA3-as modellek is (példa). Valamint ha csak USB 3.0 portok vannak a laptopon és egy olyanhoz csatlakoztatva történt a mérés, akkor nyilván nem meglepő a kapott eredmény, annál reális UASP módban a max. 450 MB/s körüli olvasás és írás (példa).

    A tényleges fájlmásolásnál, illetve nagyobb méretű fájlok mozgatásánál a kisebb adatátviteli sebesség oka lehet SSD-specifikus is. Ahol egyrészt az SSD-knél is valamennyire számíthat, hogy mennyire vannak leterhelve, telemásolva. Másrészt ha egyik és/vagy másik SSD-nél nincsen DRAM cache, valamint esetleg SandForce vezérlős, akkor nem meglepő, ha fájlmásolásnál belassul és nem tudja folyamatosan tartani a tempót, meg az egyes teszteknél nem hozza a gyári maximumokat. Ha csak a külső SSD-t nézzük, akkor pl. az ezen cikkben leírtak alapján a benne lévő A400 ugyan Phison vezérlős, ellenben nincsen rajta DRAM cache, valamint a külső házban USB-n a TRIM (UNMAP) működése is kérdéses, ami az írási sebességre lehet negatív hatással. Továbbá a Windowsban az USB-s meghajtók alapértelmezetten gyors eltávolításra vannak optimalizálva, azaz le van tiltva az írási gyorsítótárazás. Az utóbbi hiánya a sebességre ugyancsak negatívan hathat, bár a bekapcsolt állapot inkább a kisebb méretű fájlok másolási sebességét szokta jobban megnövelni.
    Vagyis összegezve a leírtakat, az egyes jellemzők függvényében lehet belső SSD - külső SSD felállásnál akár normális is egy nagyméretú fájl hosszas másolásakor a 170/110 MB/s, nem feltétlen kell hibára gondolni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz kormi0312 #4939 üzenetére

    Itt a lényeg egyrészt az, hogy ha alapból gond lenne a sebességgel USB 3.0-n, akkor a CDM teszt sem azokat a magas értékeket mutatná, amit most. Másrészt számtalanszor volt szó arról ebben és más topikokban is, hogy a fájlkezelős fájlmásolásnál több dolog befolyásolhatja a tényleges adatátviteli sebességet és ezért nem feltétlen jönnek ki mindig pont azok az értékek, amik a szintetikus teszteknél. Meg ugye míg az utóbbinál a célmeghajtó (külső SSD) sebessége van tesztelve, addig az előbbinél eleve 2 eszköz van (belső + külső SSD), ahol ha valamelyik sebessége szűk keresztmetszet, akkor az alapból kihat a teljes másolási sebességre, visszafoghatja azt. Az előző válaszban pedig le van írva, hogy lehet a belassulás oka SSD-specifikus dolog is, ahol ráadásul a külső házban lévő A400 amúgy sem tartozik a legacélosabb típusok közé.

    Tovább fejtegetve az utóbbi témát, az nem derült ki, hogy mivel történik a másolás, azaz a Windows beépített fájlkezelőjével, vagy külső programmal, az utóbbi beállításai megfelelőek-e. Aztán hogy végig az említett 170/110 MB/s értékek vannak, vagy csak egy idő után esik le ennyire, lassul be a sebesség. Valamint csak a 15 GB-os film másolása ilyen, vagy más, kisebb méretű fájloké is. Továbbá hogy csak ezen hardver - és szoftverkörnyezetnél van ez, vagy másik gépen, másik operációs rendszerrel kipróbálva is. Ha az utóbbira nincsen lehetőség, akkor a jelenlegi gépen megteszi a teszteléshez egy pendrive-ról futtatott Live Linux is. Ahol ha ugyanazon gépen, ugyanabban az USB 3.X portban a másik OS-nél sokkal magasabb a fájlmásolás sebessége (nem ennek és ennek mintájára a RAM cache által ideiglenesen megnövelt, hanem a tényleges), akkor lehet a gépeden telepített Windowsnál keresni a probléma forrását. De ott is pl. Intel alaplapi USB 3.X vezérlőnél általában adott Windows 10-ben a natív támogatás, vagyis ahhoz nem kell külön driver. Ha a másik OS-nél is kb. ennyi a másolási sebesség, akkor viszont ennyit tud a jelenlegi konfiguráció, illetve lásd az előző válaszban leírtakat.

    A teszteket köszönjük! :R

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz n0rbert0 #4941 üzenetére

    A kiegészítő (külön tápkábel) / külső (külön tápadapter) tápellátásra opcionálisan elvileg a beépített USB-hub megfelelő működése és energiaellátása miatt lehet szükség, illetve ha egyszerre több, nagy energiaigényű eszköz van az elosztóhoz csatlakoztatva. Ellenben a 2,5"-os külső ház alapvető használatához nem, pláne ha USB 3.X porthoz van csatlakoztatva. Valaminnt elvileg akkor sem, ha csak egy kis energiaigényű eszköz van a hub részéhez csatlakoztatva, ami pl. az alábbi képen is látszik az ORICO esetében.

  • King Unique

    titán

    válasz n0rbert0 #4943 üzenetére

    Ha a hazai boltok kínálatát nézzük, akkor az árgép alapján a kettő közül csak az ORICO 2588H3 érhető el, az Inateck FE2007 nem. Az utóbbit esetleg Amazon, eBay stb. online piacterek kínálatából lehet beszerezni, vagy lehet már ott sem, mert korábbi, kifutó/kifutott modell.

  • King Unique

    titán

    válasz Czimby #4945 üzenetére

    Erről a témáról pont nem olyan régen volt szó az egyik SSD topikban, ahol 2,5"-os külső házként az említett AXAGON is felmerült. Vagyis ha a kedvező ár és USB-n az UNMAP (TRIM) biztos támogatása a cél, akkor USB 3.0-s kivitelben egy 2,5".os SATA SSD-hez általánosan az említett külső ház eleve jó választás. Az, hogy Xbox játékkonzolhoz ténylegesen mennyire, arról azon téma topikjaiban, illetve a megfelelőben célszerű érdeklődni.

  • King Unique

    titán

    válasz Czimby #4949 üzenetére

    Az AXAGON EE25-XA6 külső ház eredetileg SSD-hez volt ajánlva kifejezetten az UASP és főleg az UNMAP (TRIM) támogatása miatt, amik gondolom működnek is. Szoftveres leválasztás után a leállítás / kikapcsolás itt, azaz SSD-nél kevésbé, inkább HDD-nél lehet lényeges. Plusz ilyen téren az elsődlegesen támogatott hardver- és szoftverkörnyezet = PC, Mac & desktop OS, az Xbox eleve másodlagos, az utóbbinál kevésbé mérvadó ott mi / mi nem történik. Valamint a szoftveres leválasztás utáni leállítás / lekapcsolás egy dolog, de mivel 2,5"-os külső HDD és külső SSD meghajtókról van szó, ezért a gazda hardver (gép / játékkonzol) kikapcsolásakor nyilván mindenképpen le kell állniuk, mivel olyankor normál esetben az USB-portok sem maradnak áram alatt. Ez alól kivétel hardvertől függően max. az lehet, ha a gép kikapcsolása után áram alatt maradnak a portok pl. töltési céllal. De az, illetve a töltési funkció az UEFI BIOS-ban rendszerint kikapcsolható, valamint pl. ErP Ready néven is futhat az ezzel kapcsolatos beállítás.

    A gyártó weboldalán az említett külső ház tulajdonságainál fel vannak tüntetve az alábbiak:

    HDD Automatikus leállítás - merevlemez automatikus leállítása egy 10 percig tartó inaktivitás után.
    HDD leállítás - Leállítja a lemezt is az eszköz eltávolítása, vagy a PC leállítása után.

    Az első állítás az alvó módra vonatkozik, ami esetedben is működik 10 perc inaktivitás után a leírtak alapján. A második állítás első fele meg elvileg a szoftveres leválasztás utáni leállítás támogatására, de akár a fizikai eltávolításra (USB-kábel kihúzása) is érthető. A másik része meg egyértelmű, a PC kikapcsolásakor alapesetben nyilván kikapcsol egy 2,5"-os külső HDD / külső SSD meghajtó is.

    Ha biztosan támogatott a külső háznál a szoftveres leválasztás utáni leállítás, ellenben esetedben nem működik, annak rendszerint 2 oka szokott lenni:

    a) Az adott hardver- és szoftverkörnyezet, ahol az OS felőli támogatás eleve meghatározó. Az utóbbi Windows Vista és 7, de akár a Windows 8 esetében is eleve külön beállítást igényelhet, amit számos egyéb leírás is szemléltet (példa). Windows 8.1 és 10 rendszereknél viszont általában nem szükséges az előbbi beállítás, de ha esetedben alapból nem működik a leállítás az azt támogató egyéb külső házaknál sem, pendrive-ok LED-je is égve marad, akkor érdemes lehet kipróbálni.

    b) A gyártó időközben esetleg változtatott az újabb gyártású modelleknél firmware szinten a működésen. Ha ez a helyzet, akkor azon max. a firmware módosításával lehet újra változtatni. Viszont egyrészt az csak saját felelősségre javasolt, pláne ha a gyártó nem biztosít firmware-t a külső házhoz, hanem úgy kell egyéb forrásból összevadászni. Másrészt az alábbi hozzászólás alapján ASM1153E chipes és PID: 1153 azonosítós az EE25-XA6 külső ház, vagyis annál nem megoldható a firmware módosítása az itteni összefoglalóban leírt módon, mivel ahhoz PID: 55AA azonosító kellene.

    Ha az általad vásárolt EE25-XA6 modell is ASM1153E chipes és PID: 1153 azonosítójú, akkor a firmware cseréje, módosítása nyilván nem opció. Vagyis ez esetben jobb híján marad az említett módszer kipróbálása Windowson belül, ami ha nem válik be, akkor másik lehetőségként a külső ház cseréje, visszaküldése. Viszont ha a szoftveres leválasztás utáni leállítást leszámítva egyéb téren megfelelően működik a külső ház, akkor nem feltétlen indokolt lecserélni csak az előbbi miatt, pláne ha alapvetően SSD-vel lesz használva. De ha számodra ez akkora gond, valamint SSD helyett inkább HDD-vel lesz használva a külső ház, akkor a lehetőség adott, belföldi online vásárlásnál utólag 14 napig indoklás nélkül el lehet állni a vételtől.

    "Nekem viszont fontos az, hogy ne egy még pörgő hdd-t húzzak le acsak úgy a gépről."

    Egyrészt az eredetileg egy szóval nem volt említve, hogy kiemelt szempont a szoftveres leválasztás utáni leállítás és az sem, hogy SSD mellett / helyett HDD-vel lesz használva a külső ház. Ha ez ismert már a legelején, akkor lehetett volna annak megfelelően ajánlani. Másrészt a fizikai leválasztás (kábel kihúzása) előtt a lényeg eleve maga a szoftveres leválasztás az operációs rendszerben, az hogy utána leáll-e a külső házban lévő HDD, vagy sem, az másodlagos. Az ideális nyilván az, ha leáll és nem az USB-kábel kihúzásával kell hirtelen kirántani alóla a tápellátást, de a mai 2,5"-os HDD-knek akár az utóbbit is ki kell bírnia.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Czimby #4956 üzenetére

    Az most nem derült ki a leírtakból, hogy a Windowsnál az előző válaszban említett beállítás ki lett-e próbálva, de ha igen és nem használt, akkor másik lehetőség a külső ház cseréje. De amúgy az, hogy esetlegesen nem támogatja a szoftveres leválasztás után a HDD leállítását, nyilván egyáltalán nem mondható kritikus hibának, max. némi hiányosságként róható fel. Meg az EE25-XA6 főbb előnyei eleve inkább az UASP és az UNMAP (TRIM) támogatása USB-n, amik a beszámolók alapján eddig működtek mindenkinél. Az meg, hogy korábban másnak voltak bizonyos gondjai ezen külső háznál, nem feltétlen jelenti azt, hogy azok általános, másoknál is fennálló problémák. Sőt, inkább az volt a megállapítás, hogy hacsak nem gyári hibás példányt fogott ki az illető, akkor egyértelműen az ő saját hardver- és szoftverkörnyezetében lehet a gond, ott nem stimmelhet valami, mivel mások érdekes módon nem panaszkodtak itt olyan problémákra.

  • King Unique

    titán

    válasz Czimby #4961 üzenetére

    Az összefoglalóban az információs táblázat végén nem rémlik, hogy bármelyik, az eBay kínálatában megtalálható külső háznál kifejezetten fel lett volna tüntetve a TRIM, pontosabban USB-n az SCSI UNMAP támogatása. Max. volt olyanra példa, hogy némelyik ilyen noname külső háznál a TrimCheck program alapján működött. A legutolsó külső ház az előbbi listából elvileg az az IS621 chipes modell, amiről beszámoló is készült itt. Annál pedig még az UASP sem működik, ami viszont eleve feltétele az UNMAP-nak.

    Ha SSD-hez kell olyan 2,5"-os, USB 3.0-s külső ház, amelynél biztosan működik USB-n az UNMAP (TRIM), akkor legjobb biztosra menni. Vagyis pl. az AXAGON kínálatából választani, ahol az EE25-XA6, EE25-F6B/EE25-F6G/EE25-F6S, ADSA-1S6 modelleknél eleve adott a támogatás, a gyártó is egyértelműen feltünteti.

  • King Unique

    titán

    válasz Roland8622 #4964 üzenetére

    Az említett Ugreen (50743) külső ház eleve USB 3.1 Gen 2-es, vagyis nem éppen reális, ha csak 30 MB/s az adatátviteli sebesség. Egy ilyennek UASP módban kellően gyors SATA3-as SSD-vel kb. ilyen értékeket kellene tudni USB 3.1 Gen 2 porton, USB 3.0 (USB 3.1 Gen 1) porthoz csatlakoztatva pedig ilyeneket. Valamint a mellékelt teszteredményeknél, plusz jobb híján pl. a webáruházban feltüntetett adatokból is látszik, hogy nyilván többet tud ez a külső ház SSD-vel 30 MB/s értéknél. Vagyis hacsak nem gyári hibás példányt fogtál ki, akkor inkább a saját hardver- és szoftverkörnyezetedben nem stimmelhet valami.

    "30Mb/s !!! volt a sebesség"

    A külső ház USB 3.X módban működött, működik? Ezt Windowsnál megmutatja pl. az ebben a hozzászólásban említett USB Device Tree Viewer, valamint a Temple program is. Továbbá ha van rá lehetőség, akkor nem ártana kipróbálni a külső házat másik USB 3.X porthoz csatlakoztatva, valamint másik USB 3.X kábellel, másik gépen és/vagy másik operációs rendszerrel, ahol az utóbbi lehet akár egy pendrive-ról bootolt Live Linux is.

    "Alin a Review-k között van pár kép rendes sebességgel, de ezek mind a tesztelős programmal vannak, valós írási képet nem látok."

    Az egy dolog, hogy ott milyen teszteredmények vannak mellékelve, viszont esetedben nyilván az lenne a lényeg, hogy te milyen értékeket kaptál a CDM programmal. Meg arról nemrég már volt szó, hogy elsődlegesen a szintetikus teszteket kellene nézni, a fájlkezelős fájlmásolásnál a tényleges adatátviteli sebességet több dolog befolyásolhatja, meg ott eleve függ a másolási sebesség többek között a másik HDD/SSD sebességétől is.

    "De akkor type-c-n miért nem jön ki a sebesség valóságban?"

    Mármint esetedben nem jön ki, ahol nem derült ki, hogy az utólag PC-hez vásárolt előlapi panel megfelelő-e, valamint a Type-C kábel. Azaz USB 3.X típusúak-e, az alaplapon a megfelelő porthoz van-e csatlakoztatva, stb. Illetve hogy a gyári Type-C - Type-A kábellel USB 3.0 Type-A porthoz csatlakoztatva milyen pl. a CDM által mért adatátviteli sebesség.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Roland8622 #4966 üzenetére

    A Type-A portot úgy értettem, hogy a külső házhoz mellékelt gyári USB-kábel eleve Type-C - Type-A típusú, ahol a kábel gazda (gép) felőli vége nyilván csatlakoztatható a gépen lévő standard Type-A porthoz (van az alaplapon USB 3.0-s). Vagyis nem feltétlen csak a Type-C, csak az olyan port opció a gépen a külső ház csatlakoztatásához.

    A Temple programról mellékelt screensoton világosan látszik, hogy Windowson csak USB 2.0 módban működik az Ugreen külső ház, azért csak 3X MB/s a max. adatátviteli sebesség. Az USB 3.0-s adatátviteli sebességhez mind a külső háznak, mind az USB-kábelnek olyannak, azaz USB 3.0-snak kell lennie. Valamint a gépnek (alaplapnak), illetve az azon lévő USB-portnak is, továbbá az OS (Windows) felől is kell a megfelelő támogatás. Ahol az általad linkelt Type-C - Type-C kábel kapásból hibaforrás lehet, ha az alábbi kép alapján tényleg csak USB 2.0-s, illetve ha a gyártó weboldalát nézve erről van szó. Sőt, arra is volt már példa, hogy a külső házhoz gyárilag mellékelt USB 3.0 kábel volt hibás és csak USB 2.0 módban működött. Ezért is érdemes ilyenkor másik USB 3.0 kábellel is kipróbálni a külső házat. Ha a kábel eleve csak USB 2.0-s, vagy hibás és csak USB 2.0 módban működik, akkor nem meglepő, ha az adatátviteli sebesség is csak USB 2.0-s lesz, hiába USB 3.0-s az előbb említett többi összetevő. :)

    + Az is érdekes, hogy ez az Ugreen külső ház a gyártó weboldala alapján elvileg USB 3.1 Gen 2-es, ellenben a Temple a screenshoton meg ASM1153E chipet ír, ami USB 3.1 Gen 1 = USB 3.0 típusú. :F Ami ennél és ennél a modellnél lenne reális, de azok meg nem Type-C fizikai csatlakozóval szereltek. Vagyis vagy a program ír helytelen chipet, vagy ki tudja milyen külső házat fogtál ki... :D

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Roland8622 #4969 üzenetére

    Már a legelső válaszban is az volt a kérdés, hogy a gyári kábel használatánál mi a helyzet. De akkor most végre tisztázódott, hogy az és a külső ház is rendben van adatátviteli sebesség szempontjából. Vagyis egyértelműen az USB 2.0-s Type-C - Type-C kábel a probléma oka, amiatt az USB 2.0-s sebesség. Meg ugye a Type-C USB 3.X, lehet olyan fizikai csatlakozóval szerelt kábel és eszköz akár USB 2.0 alapon is, mint a mostani eset is szemlélteti. Azaz nem árt odafigyelni, akár 2x is megnézni, hogy milyet vesz az ember. Meg az USB 3.1 és USB 3.2 eszközöknél, kábeleknél amúgy is résen kell lenni, mivel eleve többféle van, ahol azok egy része ráadásul csak a korábbi szabványok átnevezése.

    A Temple által megjelenített eszköznévnél az első sor első tagja az eszköz / abban lévő vezérlő gyártójára, annak azonosítójára vonatkozik, lásd pl. a többinél az ASMedia, Western Digital, VIA Labs, Ugreen neveket. Viszont az tényleg érdekes, hogy az Orico külső háznál miért Toshiba. :D De lehet csak pontatlanul írta ki a program, vagy tényleg ez van az eszköz firmware-ben, vagy ki tudja. Amúgy meg különösebben nem kell vele foglalkozni, meg a mostani esetnél amúgy is az USB 2.0/3.0 működés volt a lényeg, amit az Ugreen külső háznál jól jelzett ki.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Klara_ #4971 üzenetére

    Ugyan a WD és a Seagate is 7200 RPM-es, ellenben az utóbbiban nagyobb adatsűrűségű lemeztányérok, illetve lemeztányér (1 db 1 TB-nál) van, valamint a cache mérete is nagyobb (128 MB), azért is gyorsabb. Viszont míg a WD10JPLX elvileg PMR, addig az ST1000LM049 SMR adatrögzítési eljárást használ, ahol az utóbbinál az átlapolás miatt drasztikusan csökkenhet az írási sebesség. Elvileg, mert gyakorlatilag nem feltétlen minden esetben, valamint ha magad sem tapasztaltál ilyet ennél a modellnél, akkor az megint ez utóbbi eseteket erősíti.

  • King Unique

    titán

    válasz hommeros #4974 üzenetére

    Attól is függ, hogy pontosan milyen külső ház kell, milyen HDD/SSD meghajtóhoz, milyen jellemzőknek feleljen meg azon kívül, hogy max. 10 ezer rá az anyagi keret, stb. Példák: [link], [link].
    Ha általános ajánlás kell 2,5"-os SATA HDD/SSD meghajtóhoz, akkor meg ott van a topik témájának összefoglalója, abban lévő információs táblázat, beszámolók, tesztek, stb. Valamint az előző példákban említett egyes külső házak mellett az iménti másik válaszban felsoroltak is szóba jöhetnek.

    Ha tévéhez csatlakoztatva lenne használva a 2,5"-os külső ház, külső merevlemez, akkor meg lásd az ebben a hozzászólásban leírtakat. Azaz ha biztosan USB 3.0 port van a tévén 0,9-1 A-es áramerősséggel, akkor a tápellátás eleve rendben lesz, ellenben a megfelelő kompatibilitás és működés esetlegesen kérdéses lehet. Jó esetben persze az utóbbi is rendben lesz, de biztos ami biztos alapon érdemes lehet előtte a készülék gyártójának itteni topikjában is érdeklődni (vagy rákeresni) a tapasztalatok felől, mások milyeneket használnák amik beváltak, stb.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz VWtuning #4978 üzenetére

    Itt pont az a lényeg, hogy ha biztosra akarsz menni a TRIM (UNMAP) funkció támogatását illetően, mert éppen 2,5"-os SATA SSD-hez kell külső ház, akkor ez eleve az egyes AXAGON modelleknél teljesül, amiről már volt szó itt nem olyan régen. A LogiLink UA0115 esetében viszont nincsen erről biztos információ, a gyártó sem említi a támogatást, meg itt a topikban sincs azt megerősítő konkrét tapasztalat. Ha mégsem feltétel az UNMAP biztos támogatása, akkor viszont jó, vagy akár jobb választás is lehet az UA0115, ami amúgy egy elég fullos külső ház.

    "szeretnék biztosra menni, elvégre az adataimról van szó."

    Fontos adatok tárolásánál elsődlegesen eleve az a lényeg, hogy azokról mindig legyenek kellő számú és naprakész állapotú biztonsági másolatok több offline és/vagy online tárolón. Az, hogy most a HDD/SSD meghajtóhoz milyen külső házat veszel, az ebből a szempontból másodlagos.

    Ami pedig az AXAGON esetében pl. az EE25-XA6 külső házat illeti, az annál a bizonyos korábbi esetnél is ki volt részletesen fejtve, hogy ott valószínűleg inkább a fórumtag saját hardver- és szoftverkörnyezetében nem stimmelhetett valami, vagy esetleg hibás példányt fogott ki, mert másoknál érdekes módon nem voltak olyan panaszok ugyanannál a külső háznál. Aztán ami legutóbb volt, vagyis hogy egy másik illetőnél a Windowsban a szoftveres leválasztás után nem állt le a HDD a külső házban, az nem nevezhető hibának, max. némi hiányosságnak. Az meg a másik, hogy eredetileg nem is volt említve olyan igény - ami pl. SSD-nél amúgy is kevésbé lényeges - , meg azt leszámítva más probléma nem volt, megfelelően működött a külső ház.

  • King Unique

    titán

    válasz kispx #4980 üzenetére

    Azt el kellene dönteni, hogy most külső ház kell, abba fixen beépítve a HDD/SSD meghajtót, vagy SATA-USB adapter pőrén csatlakoztatva és használva a meghajtókat pl. gyakori cserélgetéshez.
    Amúgy ha külső ház kell és SSD-vel lesz használva, akkor elvileg akár a linkelt Ewent is megfelelhet a célra, bár konkrét tapasztalat itt nincsen vele, csak a gyártó egy korábbi modelljével (példa). Viszont SSD-khez a nem olyan régen említett AXAGON külső házak jobb választás olyan szempontból, hogy azoknál biztosan működik USB-n az UNMAP (TRIM), valamint az ár-érték arányuk is jó. SATA-USB adapternél meg azon modellekkel van itt és a társtopikban konkrét tapasztalat, amelyekről volt szó a topikokban, szerepelnek beszámoló, teszt formájában az összefoglalókban, stb. Példák: [link], [link], [link]. Ettől függetlenül megfelelhet a célra akár a linkelt Delock is, de azzal nincsen.
    A tévénél USB-n a tápellátást illetően meg az az ideális, ha "HDD 5V 1A" jelölésű USB-port van rajta. Ha csak 0,5 A-es, akkor az bizonytalan lehet, de ha van abból 2 db, akkor Y-kábel használatával biztosítható 2 db portról a stabil tápellátás. Valamint ez esetben SATA-USB adapterből is olyat célszerű venni - pláne az egybeépített megoldásoknál - amelyiknél Y-kábel van (példa).

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz kispx #4982 üzenetére

    Mármint a Delock 61882, amihez igen, gyárilag mellékelnek külső tápadaptert. Ami azért 12 V-os, mert alapvetően a 3,5"-os HDD-k használatánál lehet szükség külső tápellátásra, ami az adatlapon is szerepel. Ha 2,5"-os HDD használata mellett van csatlakoztatva a tápadapter, akkor sem fog elvileg gondot okozni, mármint ha az van, amiről egy másik esetnél volt szó. Aztán arról ebben a topikban is volt szó, hogy vannak DC tápbemenettel ellátott 2,5"-os külső házak is (példák), valamint szükség esetén ezekhez lehet venni 5 V-os tápadaptert. Vagy másik lehetőség egy külső tápellátású, aktív USB-hub közbeiktatása.

  • King Unique

    titán

    válasz peestike #4983 üzenetére

    Dönteni, kiválasztani a megfelelőt akkor lehet, ha tisztázva van, hogy pontosan milyen külső ház kell. Sőt, nemrég más is hasonló ügyben kérdezett, amire vonatkozóan a válaszban le van írva a lényeg. Arról meg ugyancsak nemrég volt szó a társtopikban, hogy az elsődlegesen támogatott (PC, Mac & desktop OS) környezettel ellentétben a tévék, médialejátszók és társaik készülékeknél nem feltétlen garantálható az alvó mód biztos működése, hiába támogatja azt maga a külső ház firmware szinten. Vagyis az ügyben elsődlegesen azon készülékek topikjaiban kell érdeklődni a tapasztalatok, az esetleges beállítások stb. felől.

  • King Unique

    titán

    válasz hommeros #4986 üzenetére

    A TRIM, illetve USB-n az UNMAP funkciót biztosan támogatja, letesztelted? Csak mert a gyártó weboldalán nem nagyon találni erre vonatkozó információt. De amúgy lehet esély a működésére, mivel az egyik feltétel (UASP) eleve teljesül. Valamint a másik az, hogy a chipnél firmware szinten támogatott legyen, ami az USB 3.1 Gen 2 vezérlős külső házaknál gyakoribb.

    Néhány információ esetleg még hasznos lehet az alábbiakról:

    Milyen USB-chip van a külső házban, a PCB-n fizikailag szemrevételezve a chipet látszik rajta a felirat?
    Windowsban a hardver biztonságos eltávolítása opció használata után a külső házban a HDD/SSD leáll, az állapotjelző LED kialszik rajta?
    X perc teljesen inaktív állapot után (+ információ), valamint a Windowst/gépet altatva alvó módba vált a külső ház, illetve a benne lévő HDD/SSD leáll, az állapotjelző LED kialszik rajta?
    Windowson a CDI, HDS stb. programok megfelelően kezelik a külső házat, illetve a benne lévő HDD/SSD meghajtót, a hőmérsékleti adatok mellett az egyéb SMART értékek kiolvasása is rendben van?
    Tényleg max. 9,5 mm magas HDD fér bele? Csak mert ránézésre vaskosabbnak tűnik a külső ház, például a hasonló méretű LogiLink UA0115 külső házba 12,5 mm magas HDD fér bele.

    Egyébként tényleg fullosnak néz ki ez az Ewent EW7070 külső ház, kb. full alumínium, külön be/ki tápkapcsoló is van rajta, a videó alapján csavaros belső és külső rögzítés, gyárilag mellékelt csúszásgátló gumitalpak, külön Type-A és Type-C kábel, stb. Ehhez elég hasonló modell amúgy az előbb említett gyártó kínálatában is van LogiLink UA0290 néven, amely utóbbi szintén USB 3.1 Gen 2 Type-C.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz hommeros #4991 üzenetére

    Tehát ASMedia ASM235CM chipes, aminél igen, reális lehet USB-n az UNMAP (TRIM) támogatása, illetve ha firmware szinten is támogatott, valamint a TrimCheck program is működő állapotot mutat. Amúgy pl. a Samsung Portable SSD T5 is ilyen vezérlővel szerelt, amely utóbbinál szintén működik.

    A Windowsban a szoftveres leválasztás után az eszközkezelő állapota, a kiírt kód normális, amíg nincsen fizikailag eltávolítva az USB-tárolóeszköz, majd később újracsatlakoztatva. Ha a LED kialszik, az addig oké, de másrészt az lett volna a lényeges, hogy a külső házban lévő meghajtó ilyenkor leáll-e. Viszont ha csak SSD van kéznél, akkor annál valóban jóval nehezebb ezt megállapítani, valamint az alvó mód működését is, mint HDD esetén. Bár a SMART-ban pl. a be- és kikapcsolások számára vonatkozó attribútum értékének változásából esetleg lehet rá következtetni.

    A külső ház belső méretét, befogadóképességét illetően az első képen lévő méret szemlélteti reálisan a megadott limitet (9,5 mm), míg az másodiknál a külső ház falvastagságát (2 x kb. 1 mm) leszámítva kb. 18 mm a nyers belső méret. De ugye ott van belül még a beépítőkeret, PCB stb., vagyis az előbbi számít és úgy már reális a max. 9,5 mm, csak a gyártó weboldalán lévő képek voltak első ránézésre kissé csalókák. Amúgy meg az előzőleg említett LogiLink külső háznál a 12,5 mm sem ér sokat, mivel az olyan mobil HDD-k már rég kikoptak és a mai 3-5 TB-os, sőt egyes régebbi 2 TB-os 2,5"-os HDD-k is eleve 15 mm magasak.

    Köszönöm! :R

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz KAMELOT #4993 üzenetére

    Ez a topik a 2,5"-os külső házakkal foglalkozik, ellenben a gyárilag készre szerelt külső merevlemezekkel és az általános kérdésekkel a külső merevlemezek - USB, eSATA, FireWire HDD topik, ami az itteni összefoglalóban is le van írva.

    De ha már itt lett feltéve a kérdés, akkor most kivételesen a válasz is elfér itt. A 4 TB-os Maxtor M3 Portable esetében lásd az ennél és ennél, míg a Seagate Expansion Portable 2 TB-os modelljének esetében az ennél, valamint a 4 TB-os Seagate Backup Plus Portable modellre vonatkozóan az ennél az esetnél leírtakat a másik topikból. Amúgy a külső házban lévő HDD rendszerint mindegyik említett 4 TB-os modellben ugyanaz (ST4000LM016 / ST4000LM024) szokott lenni. A különbség pl. a dizájn, szoftveres körítés, garanciaidő lehet, ahol az utóbbi a Maxtor esetében 3 év, míg a két Seagate esetében 2 év ebben (EMEA) a régióban.

    Ha esetleg további kérdés lenne ez ügyben, akkor azt már a javasolt topikban kellene feltenni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Neil Watts #4996 üzenetére

    A másik topikban már kaptál választ ugyanerre a kérdésre, a magam részéről újfent azt tudnám mondani, javasolni. Vagyis ha be van kapcsolva, akkor értelemszerűen ki kellene kapcsolni az írásvédelmet a külső háznál a képen lévő kapcsolóval, majd utána megnézni, hogy lehet-e formázni.

  • King Unique

    titán

    válasz TXT #4997 üzenetére

    Azt nem írtad pontosan milyen SSD-hez kell a külső ház, de a most linkelt IB-AC703-U3 modell alapján 2,5"-os SATA lehet. A célra akár ez is megfelelhet, de egy másik válaszban említett AXAGON modelleknél az UNMAP (TRIM) funkció is biztosan működik USB-n, vagyis azok olyan szempontból jobb választás és az áruk is hasonló.
    Egy USB 3.0-s külső háznál SATA3-as SSD használatánál kb. ilyen adatátviteli sebességre lehet számítani USB 3.0 portnál, UASP módban. Ennél valamivel többet és egyben a SATA3-as SSD max. sebességét kihasználni USB 3.1 Gen 2-es külső házzal lehetne (példa), de akkor a gazda hardveren is olyan portnak kell lennie. Ha ez nem cél, vagy nincs a gépen megfelelő port, akkor az említett célra bőven elég lehet egy USB 3.0-s megoldás is.

  • King Unique

    titán

    válasz TXT #5005 üzenetére

    Azoknál attól is függ milyen kell, standard külső ház, vagy szerszám- és szerelésmentes (tool-free) kivitelű, milyen színben, stb. Amúgy a célra mindegyik AXAGON modell megfelelhet, ami ott fel van sorolva.
    A TRIM, illetve USB-n az UNMAP funkció támogatása azért lehet lényeges, hogy pl. ne lassuljon be idő előtt a külső SSD, annak írási sebessége. Bár ha az SSD-nél kellően hatékony a Garbage Collection, akkor az is kompenzálhatja némileg a hiányát, de az ideális nyilván a működő állapot.
    Ha már szóba került az USB 3.1 Gen 2 és a Type-C, akkor lehet akár olyan külső házat is venni SSD-hez. Viszont ha nincsen a gazda hardvereken olyan port és emiatt nem lehet kihasználni sem az egyszerűbb csatlakoztatást, sem a nagyobb adatátviteli sebességet, akkor kevésbé van értelme.

  • King Unique

    titán

    válasz TXT #5007 üzenetére

    Mármint ha az ezen válaszban említett AXAGON külső házakra vonatkozóan kérdezed, akkor az EE25-XA6 kivételével a többi mind tool-free.

  • King Unique

    titán

    válasz TXT #5010 üzenetére

    Ha megnézed a tool-free változatokat, akkor az EE25-F6B | EE25-F6G | EE25-F6S modellek eleve kb. ugyanazok, csak a színük más. Az ADSA-1S6 az, ami már kissé eltérő, mármint pl. a külső ház fizikai kialakítása, + akár külön is használható a benne lévő adapter, ami az alábbi képen is látszik. Az egyéb jellemzők meg világosan le vannak írva magyarul a gyártó weboldalán, ahol pl. a SATA 6 Gbps | USB 3.0 | UASP | TRIM (UNMAP) | eleve adott mindegyiknél, ahogyan a gazda és az eszköz felőli oldalon a Type-A és Micro-B fizikai csatlakozók szintén

    Az EE25-XA6 külső háznál USB 3.2 Gen 1 van feltüntetve, ami (Gen 1x1) = USB 3.0. Ugyanilyen alapon az USB 3.1 Gen 1 / Gen 2 között is van különbség, ahol a Gen 1 = USB 3.0. Vagyis nem, nem lesz gyorsabb ezen külső ház, mivel ténylegesen (Gen 2x2) nyilván semmi köze nincsen az USB 3.2 szabványhoz, max. névlegesen lehet ráfogni Gen 1x1 (= USB 3.0) alapon, amit általában szeretnek is kihasználni a gyártók. :)) Na meg egy SATA3-as (6 Gbps) külső háznál, illetve SSD-nél adatátviteli sebesség szempontjából nyilván értelme sem lenne az USB 3.2 Gen 2x2 (20 Gbps) szabványnak, sőt még az USB 3.1 Gen 2 (10 Gbps) esetében is egylemezes kivitelben csak NVMe SSD-vel lehet kihasználni a szabvány max. sebességét (példa).

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz TXT #5012 üzenetére

    Az ORICO 2518S3 is megfelelhet a célra, arról van korábbi blogbejegyzés, ahol HDD-vel volt használva, + a nemrég linkelt sebességteszt SSD-vel. Viszont ennél a külső háznál azt sem a gyártó nem tünteti fel, sem itt a topikban nincs róla biztos információ, hogy támogatja-e az UNMAP (TRIM) funkciót.
    Egyébként SSD-hez nem feltétlen csak UNMAP (TRIM) képes külső házat lehet használni, megfelelhet akár egy normál, az említett funkciót nem támogató típus is. Meg eleve függhet attól is a szükségessége, hogy egyrészt az SSD-nél a Garbage Collection mennyire hatékony, másrészt milyen intenzíven lesz használva, gyakran történik-e törlés és írás. Ha kevésbé és intenzíven a válasz, vagy szimplán csak legyen ilyen téren eleve SSD-khez optimalizált a külső ház, akkor a lehetőség adott, ott vannak pl. az említett AXAGON modellek, azoknál biztosan működik.

  • King Unique

    titán

    válasz Kaslerka #5015 üzenetére

    Felvillan az ikon, hol, a fájlkezelőben, milyen operációs rendszeren, Windowson? Ha Windowson, akkor az eszközkezelőben és a lemezkezelőben megjelenik a külső meghajtó, inicializálva, particionálva, formázva (bővebben) van a HDD, van meghajtóbetűjele?
    Aztán USB-n a tápellátás rendben van, USB 3.X porthoz van csatlakoztatva a külső merevlemez? Nincsen USB-n csatlakozási, érintkezési probléma, másik USB-portban, másik USB-kábellel stb. ki volt próbálva az eszköz?

  • King Unique

    titán

    válasz Kaslerka #5017 üzenetére

    Ha nem is feltétlen most azonnal, de valamikor nyilván meg kellene nézni, ki kellene próbálni a felsorolt dolgokat, máskülönben max. találgatni lehet. Meg nem mintha olyan időigényes lenne ezeket lecsekkolni, a linkelt leírások alapján eleve egyértelmű mit és hol kellene. Az áram, a tápellátás meg eleve nem lehet kevés, ha USB 3.0 porthoz van csatlakoztatva a 2,5"-os külső merevlemez, max. akkor, ha túl hosszú USB-kábellel van használva.

  • King Unique

    titán

    válasz Kaslerka #5020 üzenetére

    Ezzel megint az a baj, hogy az előző válaszban említettek továbbra sem tisztázottak. Megjelenik és eltűnik, hol, a fájlkezelőben / eszközkezelőben / lemezkezelőben, illetve ha eltűnik, akkor egyáltalán nem látszik sehol? USB-n a fizikai csatlakozás biztosan rendben van, ha asztali PC-ről volt szó, akkor hátlapi USB-porthoz csatlakoztatva is ki volt próbálva az eszköz? Csak mert nem úgy tűnik, ha állítólag fél másodpercenként megjelenik, majd eltűnik.

  • King Unique

    titán

    válasz allein #5026 üzenetére

    Hát nem egészen, mivel a linkelt átalakító belső használatra való, ellenben ezen topik eleve a külső meghajtóként történő használattal, ahhoz való külső házakkal, adapterekkel foglalkozik. Ahol egyszerre 2 db M.2 SATA SSD használatához pl. ilyen külső ház jöhet szóba.
    Ha PC-be kell ilyen M.2 adapter, vagy valamilyen egyéb megoldással NAS-hoz, akkor az azzal foglalkozó topikokban kellene érdeklődni a lehetőségek felől. Valamint általánosan az SSD témával, annak beüzemelésével stb. a Flash SSD topik foglalkozik.

  • King Unique

    titán

    válasz finest #5029 üzenetére

    Ez normál esetben úgy megy, hogy az OS-t, a Windowst állítod le és utána nyilván a hardver (gép) is kikapcsol. Illetve akkor is, ha USB-s tárolóeszköz van csatlakoztatva. Ha esetedben a leírtak alapján a Windows állítólag rendben leáll, akkor viszont nem teljesen világos, hogy valójában mi is a kérdés és mi köze annak a külső HDD-hez. :F Vagy ha nincsen csatlakoztatva a külső HDD, akkor nem áll fenn az említett jelenség?
    Ha a gép állítólag nem kapcsol ki, akkor ezek szerint mégsem feltétlen áll le a Windows. Ahol nem derült ki, hogy pontosan hogyan történik a leállítás, illetve az a bekapcsológomb egyszeri megnyomásával is megoldható, ha az energiagazdálkodási beállításoknál leállítás van hozzárendelve. Ha a Windows 10-nél nincsen kikapcsolva a gyorsindítás, vagy a Shift + leállítás módszer használva, akkor viszont nem teljes leállítás történik. De normál esetben magának a számítógépnek még bekapcsolt gyorsindítás melletti Windows-leállításnál is rendben ki kellene kapcsolnia, hacsak esetleg hardvertől és xy egyéb beállítástól függően ez esetedben mégsem történik meg.

    Vagy esetleg az (is) a gond, hogy az OS/gép kikapcsolása után a 2,5"-os külső HDD nem áll le és tovább pörög? Ha igen, akkor annak meg az lehet az oka, hogy az USB-portok az OS/gép kikapcsolása után is áram alatt maradnak pl. töltési célból. De az, illetve a töltési funkció az UEFI BIOS-ban rendszerint kikapcsolható, valamint pl. ErP Ready néven is futhat az ezzel kapcsolatos beállítás.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák