Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Synthwave

    HÁZIGAZDA

    Nem tudom, mennyire lesz releváns post, de azért leírom, hátha segít valakinek.

    Németben voltam kint, cirka 5 hónapot, Geislingen an der Steige-ban, Stuttgart és Ulm között. Egy kb. Százhalombatta méretű kisváros a hegyek között. Nagyon zsír kis hely amúgy. Nincs tulmultus, nyugis környék, szép táj, hegyek, várrom. Rengeteg a bevándorló, főleg törökök és portugálok. Sok magyar is volt, csehek és lengyelek mellett.

    Úgy mentem ki, hogy a német nyelvtudásom kb. a sieg heil, arschloch és 1-20 közötti számokig terjedt. ;] Angollal no problem persze. Úgyis vannak hasonlóságok, kár, hogy a német nyelv gusztustalan.
    Mondjuk "élő környezetben" nem annyira, mint filmen / hangfelvételen / leírva, de azért mégiscsak.
    Mindenesetre nem voltam kétségbe esve. 2-3 hónap után már simán tudtam hivatalos ügyeket intézni félangol-félnémet multiverzális kommunikációval.

    A kiutazást kocsival oldottuk meg. Azon felül 30,000-et vittem magammal, ami elég kevés. Hozzá kell tenni, hogy kint már szerződés és lakás várt, az első két hetet (a hónap utolsó két hetét) ki sem kellett fizetni. Ami jól jött, mert majd' 3 hétig 20 (azaz HÚSZ) euroból éltem. Az nem volt olyan egyszerű, de megoldottam.
    Amúgy 50 EUR-ért van fuvar is. Nem drága és magyar a csákó.

    Szobát / lakást már 350-520 EUR / hó között lehet intézni.
    Mi magánszemélytől vettünk ki egy ~100 m2-es lakást 3-an. Elég drága volt (vízzel, gázzal, villannyal, nettel együtt ~1150 EUR / hó), de hozzá kell tenni, hogy igen tágas szobák voltak benne (2 jó nagy és egy közepes méretű), fürdő-WC külön, normális konyha, előtér (itt kajáltunk), kis terasz, fedett garázs és fullra be volt rendezve (villanytűzhely+sütő, mosogatógép, hűtő+fagyasztó, kávéfőző, mikró, mosógép stb.), valamint földrajzilag is nagyon jó helyen volt - szemben vonat- és buszállomás, minden létező üzlet és bevásárlóközpont 5-15 perc kényelmes sétán belül. Ill. kauciót sem kellett fizetni. Szóval így mindent összegezve ANNYIRA nem volt drága lakás. A főbérlő is nagyon aranyos volt, mindent meg lehetett vele normálisan beszélni.

    Második opció, ha a GSV-től (közvetítő cég) veszünk ki lakást, ami lényegesen olcsóbb. Pl. egy 8. emeleti (lift van) penthouse (nagy szoba, kis szoba, kis fürdő, kis konyha + egy előtér), bazinagy, fedett körterasszal és panorámával 520 EUR / hó. Nem sok.
    Viszont a GSV-nél várólista van, kaució (általában 3 havi lakbér) és a lakás full üres - ergo be is kell rendezni, ami megintcsak legalább egy 1500-2000 EUR. Szóval azért ez is benne van.
    Ha biztosan tudod, hogy sokáig maradsz és sikerül elintézni, akkor hosszútávon ez a takarékosabb megoldás.

    Ha venni akarsz lakást, házat, akkor kösd fel a gatyád. ~130-150,000 EUR alatt ne is nagyon álmodj róla és még az sem forog kacsalábon. A normálisabbak átlagban 2-300,000 EUR között vannak.

    Fizetésként csicska pénzt kaptam (a német el sem megy ennyiért, mert segélyben megkapja - szó szerint), de mégis jól elvoltam belőle - pedig a német minimálbér alatt volt jócskán. Összehasonlíthatatlan a magyar életszínvonallal. Havi 100-120 EUR-ból kényelmesen kajáltam-piáltam, nagyjából amit megkívántam, azt levettem a polcról. 150-160 EUR és már ténylegesen habzsi-dőzsi.

    Az élelmiszer árak / üzemanyag árak nagyjából megegyeznek az itthonival. A hús egy picit drágább, de van olyan is, ami jóval olcsóbb; pl. sajtok, kávé, csokoládé, chips. Ami még drága, az a dohányáru, ott kb. 1,5x-es az árszorzó az itthonihoz viszonyítva. De 5-6x annyit keresel. Szóval arányaiban még az is sokkal olcsóbb.
    A műszaki cikkek is nagyon hasonló árban vannak, mint nálunk, de van, ami olcsóbb. Vicces, nem?
    Ami nagyon drága, az a jogosítvány (~2000 EUR) és az orvosi ellátás, még német mércével is. Ellenben a kórházban nincs retek.
    Sokan pl. Magyarországra járnak fogászatra, mert még az utazással együtt is hatványozottan olcsóbb.

    A használt német autók is nevetséges pénzekért mennek. Fele annyi, mint itthon, csak az a különbség, hogy kint márkaszervízbe vitték mindig, vezették a szervízkönyvet és a jó utak + karbantartás miatt az egész autó (átlagban véve) szebb állapotban van.
    5-600 EUR-ért már ~'98-as, full patika 3-as BMW-t, vagy 2002 körüli Opel Astra-t veszel. 2500-3000 EUR-ért olyan full-full extrás E46-os BMW-t, hogy magad alá csinálsz a gyönyörtől.

    A tömegközlekedés arányaiban a magyar árakhoz passzol (általános jegy 5 EUR), ellenben a buszok, vonatok nem retkesek.

    Az emberek mentalitása is nagyon más. Nincs az az érzésed az utcán, hogy mindenkinek fáj ez a nyomorult depresszív élet és legszívesebben eret vágna. Nincs is ezen mit csodálkozni.
    Lomtalanításkor olyan dolgokat raknak ki az utcára, hogy néha megkönnyezed. Full jó bútorokat. Ha éppen a lakásodat rendezed be, csomó mindent találhatsz hozzá így, hozzáteszem, ingyen.

    A lekeményebb, amit láttam, az egy háromrészes garnitúra volt. Fotel + 2-es és 3-as kanapé, nagyon szép (és tiszta) állapotban. HÓFEHÉR BŐR. Anyád. Az ember meg sem hirdette vagy akármi, csak kibaszta az utcára a ház elé, hogy vigye, aki akarja. Nagyon rosszul mehet a szekér..

    A másik, hogy nem lopnak el mindent, amit csak a szemük lát. Barátom egy REWE-ben (helyi SPAR) hagyott egy durván félmilliót érő MacBook Pro-t, töltőstül. 3 nap múlva (!) visszament és dettó ugyanott volt, ahol hagyta, nem kellett senkinek.
    Másik ismerős BMW-je majd' 2 hétig parkolt úgy a ház mellett, hogy az ajtó nem volt zárva, ablak kicsit leengedve, bent a Hi-fi, a drága telefon, egy laptop az anyósülésen és a KOCSIKULCS a gyújtáskapcsolóban. Senki rá sem nézett.
    Összegezve; ha valamit otthagysz valahol, 98,7321 % az esély rá, hogy ha visszamész érte, még mindig ugyanott találod, értéktől függetlenül. Kemény.
    Itthon meg már bevásárlás közben se hagyd a táskádat 2 percre magára (értsd 5 méterrel arrébb állsz) a bevásárlókocsin..

    Vezetni nem tudnak. Annyi madár van a volán mögött, hogy néha már ütnéd a hülye árja fejüket egy közlekedési lámpával. : D

    Csövesből KETTŐT láttam ~5 hónap alatt, mindkettőt nagyvárosban (Ulm és Stuttgart) - és az egyik magyar volt.

    Szóval visszatérve az anyagiakra; a cakk-pakk havi megélhetést (lakás, számlák, kaja-pia) normálisan meg lehet oldani 450-650 EUR-ból. Ami ezen felül marad a fizetésedből, az mind a tiéd, azt csinálsz vele, amit csak akarsz. Ha olyan szarul is keresel, mint én (~1000 EUR, +/- 100, hónaptól függően), akkor is marad durván 500 EUR magadra, minden hónapban. 160 EZER FORINT. Úgy, hogy nagyon fosul keresel, de mindent kifizettél már. Na, ez a nem mindegy.

    Mindent összegezve bő 4 havi munkáért (az utolsó másfél hónap már nagyon tingli-tangli volt, jócskán többet voltam otthon, mint melóban), ganaj fizetés mellett vettem egy új, 102-es SONY TV-t, egy PS3-at, 70,000 pénzért játékokat hozzá, egy SONY okostelefont, egy SteelSeries Siberia fejest, egy 10 rongyos egeret, két külső HDD rack-et (15ezer), egy vadiúj PC-t (táp és egy HD5450 híján), nem dzsunka alkatrészekből, kifizettem szüleim egyik banki hátralékát, hazautaztam és még volt 120,000-em kp-ban (mert az adóvisszatérítés járt az év utolsó 3 hónapjára is). Úgy, hogy kint már kifizettem minden megélhetéssel kapcsolatos dolgot, utaztam és nem is szűkölködtem, amíg dolgoztam. Ezt csináld meg itthon, 2/3 minimálbérből...

    Amit bánok, hogy nem 2 hónappal korábban mentem ki. Utólag kiderült, hogy akkor lett volna egy olyan lehetőségem, hogy havi fix 1500 EUR-ért (tehát a másfélszereséért, mint amit amúgy kaptam) egész nap egy fejtámlás bőrszékben hintázva kellett volna neteznem egy légkondícionált helyiségben. Eladó egy számtech boltban, ami gyalog 5 percre volt a lakástól. Még a német nyelv nem-tudása sem lett volna gond az első pár hónapban. Ha értettem volna a hálózatokhoz is, 2500-3000 EUR kézbe, ha a szerverekhez is konyítottam volna, 4-5000. Nettó. Pedig nem egy óriási cég, csak egy kis shop, ami foglalkozik hálózati- és szerverkarbantartással is. Hoppá.
    Na mindegy, erről sajna lecsúsztam.

    Egyre kell figyelni; ne albánoknak dolgozz. Még így is adósaim 800 EUR-val (havi ~200-zal jött kevesebb, mint ami járt volna), de azt már úgysem látom soha.
    Ha van nyelvtudásod, az igen nagy előny, sokkal több helyen el tudsz helyezkedni - de enélkül is lehet találni pár lehetőséget. Ellenben legalább angolul tudj, mert a madárfejű Activity nem szórakoztató 24/7.

    [ Szerkesztve ]

    SKILLNUDGE - it kinda ownz you.▐ My Quake Live/DOOM PoVs(YT): http://tinyurl.com/oe5zwa2▐ 3dfx / Glide & SGI 4EVER▐Golden '80s-'90s▐▐▐▐▐▐▐▐ SZÁNKÓVAL A GERINCEDBEN NEM VIDÁM A KARÁCSONY.

Új hozzászólás Aktív témák