Hirdetés

Aktív témák

  • james

    aktív tag

    ''mit szólnál, ha betiltatnánk az orvostudományt? Végülis a természetes szelekció ellen van''
    Ez a felvetés elég messzire vezet. A pusztúljon a gyengébbje álláspont elég régóta jelen van a köz-gondolkodásban. Ehhez tartoznak végső soron a háborúk és az erőszakos bűnözés is, de természetesen a kapitalizmus erőtörvényei is ebből következnek, gondolok itt pl. arra, hogy a nagy vállatok simán kicsinálják a kissebbeket, kirugják az alkalmazottakat stb. ...és természetesen az evolució is így működik.

    Ezzel szemben színte minden vallás és társadalmi erkölcsi konvenció ezzel ellentétes elveket képvisel, azaz a gyengébbek segítését az öregek megbecsülését a szeretet fontosságát stb. Az orvostudomány is ezt képviseli, legalábbis mifelénk. A fejlettebb nyugati országokban, -amennyire én hallottam- már inkább a kapitalizmus törvényei érvényesülnek azaz kis pénz kis gyógyitás nagy pénz nagy gyógyítás... ( ...nincs pénz? nincs gyógyitás! ) :)

    Tulajdonképpen itt is két ellentétes értékrend folyamatos ütközéséről van szó, mint pl. a ''Babilon 5''-ben.

    Hallottam egy anekdotát, ami mégis MasTer felvetését támasztja alá.
    Pasteur egyik munkatársa, aki különben feltehetően elég féltékeny lehetett a híres professzorra, nem rajongott a mindent sterilizálni akaró pasztörizálás gondolatáért. Valószínüleg azzal érvelt, hogy egy egészséges szervezetnek ki kell bírnia a microbák támadását, ezt igazolván felhajtott egy pohárnyi baktériumot, ami természetesen nem ártott meg neki. Az anekdota szerint az a pohár baktérium ma egy egész várost is képes lenne kipusztítani... Ebből talán annyi a tanulság, hogy noha az egyén számára tényleg jó lehet az elkényelmesedés és a túlzott orvosi biztonság, mégis hosszútávon ez elkorcsosuláshoz, végső soron pedig a faj esetleges kihalásához vezethet...

    Ezzel együtt mégsem az orvostudomány betiltása lehet a megoldás, inkább el kellene érni, hogy egyre kevésbé legyen rá szükség. A hangsúlyt az ésszerű megelőzésre kellene fektetni, egészséges étrend, stresszmentes munkahely, létbiztonság, testnevelés, szennyezetlen levegő, tiszta vizek, trágya és génterápia mentes ételek, stb. ... Utópia? Talán nem.

    Még egy dolog eszembe jutott, amennyiben mellőznénk az orvostudományt nyilván megnőne a gyermekhalandóság és csökkenne az átlagéletkor akár 30-40 évre is. Persze ez nem biztos, de a jelenlegi külső körülmények között ez valószínű. A fajfentartás szempontjából a 30-40-év nem tűnik túl rossznak, de figyelembe véve, hogy manapság az egyetem is önmagában eltart 25-30 évig már nagyon kevés. Ugyanis a társadalom szempontjából a jól képzett és tapasztalt szakemberek többet érnek, mint az önmagában tökéletes fizikumú egyedek. A gyermekhalandóságra visszatérve azonban már más a helyzet, úgy tudom a múlt század elején ez a probléma még kifejezetten jelentős volt, talán 1:3 lehetett a túlélés esélye. Ez egészen más hozzálást jelentett a szülők részéről, ugyanakkor egy nagyon jelentős szelekciót a faj számára. Pusztán ez a szelekció kiszűrte a gyengébb egyedek felét-harmadát. Ma ennek abszolutt az ellenkezője történik, ultrafinom nedvszivó pelenkák, ultra sterilizilált fürdőszoba és WC-csésze, pasztörizált és homogénezett bébiételek stb. :) Valószínüleg, ez nem a legjobb megoldás...

Aktív témák