Keresés

Hirdetés

Aktív témák

  • james

    aktív tag

    Budapesten sajnos nem olyan jó a helyzet, mint Pécsen. Régebben mikor még jó kis papírgyüjtések voltak egy csomó MÉH telep volt ahová el lehetett vinni a papírt vagy a vasakat (közel a lakásokhoz). Ezek legnagyobb része mára teljesen eltünt, én legalábbis egyet sem tudok. Valószínüleg alig pár darab maradhatott belőlük, de ezeket sem reklámozzák egyáltalán.

    Ép ma volt a TV1-en Balogh ...(?) akadémikus műsora ebben a témában. Teljesen ki volt akadva, amiatt, hogy a reklámok államdó fogyasztásra serkentik az embereket. A fogyasztás nagy része meg teljesen felesleges és csak a szemetet termeli. Szerinte a gondolkodásnak kellene megváltoznia. (Persze a csökkenő fogyasztás meg valószínüleg hazavágná a gazdaságot, legalábbis átmenetileg.)

    Pesten a legnagyobb gond különben az autózás. Naponta legalább 20 autóreklám megy le a TV-ben!!! Ehhez képest nulla bicigli reklám, de még bicigli sport sem nagyon, motor reklám meg színtén nulla. A csávó persze megveszi az autót lizingre mert pénze az nincs rá, utána már használná is, de azt már nem veszi észre, hogy napi fél-egy-másfél órát is araszol a dugókban... A leggyakoribb érv, hogy a gyereket viszi iskolába. Azt sem veszi észre, hogy a légszennyezéssel pont a gyerekeket betegítik meg leginkább. A TV-ben erről sem beszélnek. Az összes autó reklám iszonyú menő helyeken mutatja a verdát; sivatag, tengerpart, hegyi szerpentín stb. A realitás ezzel szemben a dugó, a növekedő asztma, tüdőrák és a legújjabb felmérések szerint az összes szív-érrendszeri betegségek is. (Ez valószínüleg csak Pestre érvényes de itt nagyon durva.)

    Szerintem is az emberek gondolkodásának kellene alapvetően megváltoznia, és ez valószínüleg csak módszeres TV-kampányolással érhető el. Nyugaton erre, ha jól tudom már volt számos +példa.

    Az elemekről viszont azt hallottam, hogy a helyenkénti gyüjtések ellenére sincs még megoldva az újrahasznosítás és a biztonságos tárolás. A környezetvédő azt tanácsolta egyáltalán ne vegyünk elemeket, mert nincs rá jó megoldás. Az akkumlátorokat viszont javasolta. Szerintem azonban elöbb utóbb ezekből is rengeteg hulladék képződik, ami valószínüleg színtén szennyező.

  • james

    aktív tag

    válasz Den #43 üzenetére

    A műanyagzacsi tényleg súlyos dolog. Régebben 5-10-éve még mindent papírba csomagoltak. Az a vicc, hogy a legtöbb terméknek zöldség, kenyér nem is tesz jót a műanyag, mert belerohad...

    A papír is csak akkor jó persze, ha utána újrahasznosítják mert különben erdőírtáshoz vezet.

    Azt mondják, a hulladékfeldolgozás a jövő nagy üzlete lessz. Ennek örülnék, de valahogy mégis úgy érzem, hogy pusztán a profit sosem vezethet valóban emberi megoldásokra. Talán valami okos állami beavatkozásra, illetve állami kampányolásra gondolnék. Mondjuk a magyarság tudat mellett lehetne egy kis öko tudat rá-nevelés is :)

    Viláméretű színten viszont az erdőírtás talán a legdurvább probléma, ez pont olyan mint magunk alatt vágni a fát. A csökkenő erdők egyre kevéssé tisztítják a légkört a levegő terheltsége meg még mindig nővekszik. Az új erdő meg nem nagyon telepíthető vissza ugyanarra a területre, mert a trópusi talaj nagyon hamar elmosódik. Itt világméretü összefogásra lenne szükség, de még nem nagyon látom ennek előjeleit.

    Bush még mindig azzal érvel, hogy nincs egyértelműen bizonyitva a CO2 és a felmelegedés kapcsolata, tehát folytathatjuk tovább a szennyezést, ''jó'' példát mutatva a világnak...

    Amerikát különben nagyon fejlett és gazdag országnak tartjuk, de azért az elgondolkodtató, hogy egy relatíve ''egyszerű'' erdőtüzzel nem bírnak elbánni. Van ugye űrrepülő, atom, műhold, kábeltévé, cirkálórakéta, elektronmikroszkóp stb. De egy szímpla, több ezer éve ugyanolyan tulajdonságú természeti jelenséggel szemben nincs megfelelő stratégiájuk ...

  • james

    aktív tag

    válasz Den #45 üzenetére

    ''Ez már most is megy, az ipari országok veszélyes hulladékát harmadik világbeli országokba szállítják ott pedig egyszerűen a folyókba, földekre öntik.''

    Ilyesmit már én is hallottam. Ez a megközelítés eléggé jellemző a nyugati civilizációra. Azonban könnyen visszaüthet, járványok illetve az éhezés és háborúk miatti menekült hullám által. Kiváncsi lennék mit lépne az UNIO egy nagyobb több 10 milliós menekült invázióval szemben. A politikusok csak most kezdik ezt kapisgálni. Nem tartom kizártnak, hogy az UNIO bővitése is emiatt lett hírtelen sürgősebb. Előretolt határvonalak, stb.

    A KODAK volt és ma is a világ legnagyobb filmnyersanyag gyártója. Azonban a digitális technika megjelenésével nyilvánvalóvá vált, hogy elöbb utóbb teljesen el fog tünni a celluloid alapú film. A KODAK erre úgy reagált, hogy hatalmas tőkeerejét felhasználva hihetetlen pénzeket és szellemi kapacitást kezdett bevetni a digitális technika fejlesztésébe. Ezzel persze jócskán felgyorsította saját fő profiljának elavulását, de meg tudta tartani piacvezető szerepét. Mára ő lett az egyik legnagyobb név és egyik legnagyobb fejlesztő ezen a területen is.

    Ez a példa talán Amerikának is példa lehetne. Már rég el kellett volna indulnia a környezet védelem útján, nem pedig hátráltatnia azt.

    Az üvegházhatás tényleg nics bizonyítva, legalábbis a direkt összefüggés, a CO2 kibocsátás és a felmelegedés között. Valamilyen üvegházhatás persze létezik a légkörben különben baromi hideg lenne, a jelenség maga tehát létezik.

    ''Az ember nagynak és erősnek képzeli magát, aztán a természet rendre megmutatja hogy mennyire téved.'' Ez valahogy igy van. A másik, ami még felmerül, hogy a hatalmas fejlesztések nem ezen a téren történnek. Ma is kb. ugyanolyan módszereket használunk, mint 1000-éve. Ugyanakkor más területen hihetetlen változások vannak pl. közlekedés, kommunikáció, orvostudomány stb. Ezt tartom egy kicsit furcsának.

  • james

    aktív tag

    ''mit szólnál, ha betiltatnánk az orvostudományt? Végülis a természetes szelekció ellen van''
    Ez a felvetés elég messzire vezet. A pusztúljon a gyengébbje álláspont elég régóta jelen van a köz-gondolkodásban. Ehhez tartoznak végső soron a háborúk és az erőszakos bűnözés is, de természetesen a kapitalizmus erőtörvényei is ebből következnek, gondolok itt pl. arra, hogy a nagy vállatok simán kicsinálják a kissebbeket, kirugják az alkalmazottakat stb. ...és természetesen az evolució is így működik.

    Ezzel szemben színte minden vallás és társadalmi erkölcsi konvenció ezzel ellentétes elveket képvisel, azaz a gyengébbek segítését az öregek megbecsülését a szeretet fontosságát stb. Az orvostudomány is ezt képviseli, legalábbis mifelénk. A fejlettebb nyugati országokban, -amennyire én hallottam- már inkább a kapitalizmus törvényei érvényesülnek azaz kis pénz kis gyógyitás nagy pénz nagy gyógyítás... ( ...nincs pénz? nincs gyógyitás! ) :)

    Tulajdonképpen itt is két ellentétes értékrend folyamatos ütközéséről van szó, mint pl. a ''Babilon 5''-ben.

    Hallottam egy anekdotát, ami mégis MasTer felvetését támasztja alá.
    Pasteur egyik munkatársa, aki különben feltehetően elég féltékeny lehetett a híres professzorra, nem rajongott a mindent sterilizálni akaró pasztörizálás gondolatáért. Valószínüleg azzal érvelt, hogy egy egészséges szervezetnek ki kell bírnia a microbák támadását, ezt igazolván felhajtott egy pohárnyi baktériumot, ami természetesen nem ártott meg neki. Az anekdota szerint az a pohár baktérium ma egy egész várost is képes lenne kipusztítani... Ebből talán annyi a tanulság, hogy noha az egyén számára tényleg jó lehet az elkényelmesedés és a túlzott orvosi biztonság, mégis hosszútávon ez elkorcsosuláshoz, végső soron pedig a faj esetleges kihalásához vezethet...

    Ezzel együtt mégsem az orvostudomány betiltása lehet a megoldás, inkább el kellene érni, hogy egyre kevésbé legyen rá szükség. A hangsúlyt az ésszerű megelőzésre kellene fektetni, egészséges étrend, stresszmentes munkahely, létbiztonság, testnevelés, szennyezetlen levegő, tiszta vizek, trágya és génterápia mentes ételek, stb. ... Utópia? Talán nem.

    Még egy dolog eszembe jutott, amennyiben mellőznénk az orvostudományt nyilván megnőne a gyermekhalandóság és csökkenne az átlagéletkor akár 30-40 évre is. Persze ez nem biztos, de a jelenlegi külső körülmények között ez valószínű. A fajfentartás szempontjából a 30-40-év nem tűnik túl rossznak, de figyelembe véve, hogy manapság az egyetem is önmagában eltart 25-30 évig már nagyon kevés. Ugyanis a társadalom szempontjából a jól képzett és tapasztalt szakemberek többet érnek, mint az önmagában tökéletes fizikumú egyedek. A gyermekhalandóságra visszatérve azonban már más a helyzet, úgy tudom a múlt század elején ez a probléma még kifejezetten jelentős volt, talán 1:3 lehetett a túlélés esélye. Ez egészen más hozzálást jelentett a szülők részéről, ugyanakkor egy nagyon jelentős szelekciót a faj számára. Pusztán ez a szelekció kiszűrte a gyengébb egyedek felét-harmadát. Ma ennek abszolutt az ellenkezője történik, ultrafinom nedvszivó pelenkák, ultra sterilizilált fürdőszoba és WC-csésze, pasztörizált és homogénezett bébiételek stb. :) Valószínüleg, ez nem a legjobb megoldás...

  • james

    aktív tag

    válasz MasTer #78 üzenetére

    Természetesen a műtrágyára gondoltam, de ahogy írod a normál trágyával is vigyázni kell.

    Szóba került még az üvegházhatás és a szennyezés kapcsolata. Lehet a jelenséget más szemszögből is nézni. A föld őskorában az állati élet elött -ha jól tudom- baromi vacak volt a légkőr állapota, tele volt mindenféle mérgező gázokkal és csak kevés oxigén volt benne. Ezek után a megtelepedő növények a napenergia segítségével évmilliárdok alatt kiszűrték a felesleges CO2-t meg a többi gázt (?) és felpumpálták a légkört oxigénnel ... Szóval az őslégkőr lassan átalakult növényi biomasszává, majd fokozatosan kőszénné illetve kőolajjá. A mai ember ''furfangos'' módon mintegy 100-150 év alatt ezt a lerakódott salakanyagot teljesen vissza igyekszik konvertálni a kiindulási állapotba, hogy hozzáférhessen az elraktározódott napenergiának. Ezzel gyakorlatilag azt idézi elő, hogy a kezdeti öslégkőr minden káros összetevője újra visszakerül a levegőbe.

    Szerintem ezek után az lenne meglepő, ha semmilyen furcsa változást sem tapasztalnánk az éghajlatban, illetve légkör összetételében...

  • james

    aktív tag

    ''Magyarország szemétipari nagyhatalom lehetne. Mi lennénk a világ szemetese, és mellesleg a leggazdagabb ország.''
    Ez tetszik. :)) Különösen, hogy mostanság 3 szor annyi szemetet termelünk a fejlett országokban, mint 20-évvel ezelött! Gyanítom, hogy ez növekvő tendencia, tehát 5-10-év múlva ez lessz az egyik legégetőbb probléma a ''fejlett társadalmakban''.

    Különben van egy új kiállítás a Budapesti felvonulási téren (Műcsarnok mellett) Yann-Arthus-Bertrand légifelvételeiből. Hatalmas nagyítások és nagyon szép fotók. A téma: ''Földönk a magasból''. Egyrészt a föld legszebb természeti jelenségeit és tájait mutatja be, másrészt az emberi tevékenység nyomait. Ez utóbbiak közé tartoznak a negatív jelenségek is, mint pl. a szeméthegyek, nyomortelepek, meddőhányók stb. Az egész kiállitásnak környezetvédelmi feeling-je van és a fotók nagy része lélegzetelállító. Hatását tekintve olyan, mintha egy idegen civilizáció gyüjtene anyagot a földről, tárgyilagos és kicsit kivülálló, ugyanakkor művészi igényességű képekkel. Összességében vagy 150 fotó van kiállítva és mindenkinek ajánlom, hogy nézze meg, aki teheti. Különben ha jól emlékszem Augusztus 20-áig lessz nyitva.

Aktív témák