Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Ribi

    nagyúr

    válasz darvinya #60373 üzenetére

    Akkor lehet a fehér a CC a kék meg lesz a kész.
    Nem tudom, csak tippelgetek.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz darvinya #60373 üzenetére

    Más modulokon nem mindig egyforma színű és felirattal is szokták jelölni:

    CC/CV: az áramkorlát aktiválódását jelzi (CC). CV módban nem világít.

    Charge: a töltést jelzi, vagyis majdnem egyszerre működik az előzővel

    Full: amikor a töltés végén, a beállított áramkorláthoz képest kb. 10 %-ra esik az áram, késznek jelzi a töltést. A Charge LED-del ellenfázisban működik, tehát az kialszik. Terhelés nélkül is csak a Full világít.

    De a feszültséget nem kapcsolja le, azt a felhasználónak kell megtenni. Pl. 4,2 V-ot (ha annyira van állítva) folyamatosan rajta tartja, míg le nem köti valaki.

    A működés jól látszik a rajzon is, ahol piros nyíllal jelöltem, az LM358 a LED-en keresztül avatkozik be az XL4005 szabályzásába, túláram esetén korlátozva az áramot, amit a 0,05 Ω söntön érzékel.

    Az LM358 másik fele viszont a másik két LED-et felváltva kapcsolja. 10 % áram alatt az egyik világít, felette a másik, de valamelyik mindig. Itt a 90,9k - 10k osztó képezi a kb. 10 % osztásviszonyt.

    Ni-MH akkunál attól függ, hogy mennyi végfeszültséget állítasz be. 1,3 V kevés, úgy látszólag hamarabb végez, de az nem jelenti, hogy fel is van töltve.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz darvinya #60373 üzenetére

    Ha a zöldre írtad, hogy terhelés nélkül is világít, akkor az a Full.

    Ni-MH akku töltésénél a végfeszültség nem határozható meg olyan egyértelműen, mint Li-ion akkunál. Függ a töltőáramtól és belső ellenállástól is. Bár vannak olyan töltők is, ami CC/CV elven tölti a Ni-MH akkut is, mint például:

    Charger Xtar VC4

    A görbéken látszik, hogy kb. 1,55 V-ig emeli a feszültséget.

    -dU elven működő töltők ennél feljebb is, de az nem az abszolút értéket figyeli, hanem a telítődéssel, rövid túlmelegedéssel járó visszaesést detektálja. Mivel ezek az akkuk elbírnak egy kis túltöltést, ezért itt lehet ilyen módszert is alkalmazni.

    2600 mAh kapacitású akkut lehet tölteni C/10 = 260 mA árammal 15 óráig (14-16 óra). Tehát ez felel meg 150 % töltés bevitelének.

    Feszültséget ilyenkor nem fontos korlátozni, állíthatod bármilyen magas értékre, azt úgysem fogja elérni.

    Csak az áram legyen korlátozott, ilyen kis áramot pedig elbír akár 24 óráig is. Ezért nem gond, hogy bizonyára feltöltődik már 15 óra előtt is (ha nem volt teljesen lemerülve), de ez a standard töltés, hogy biztosan telemenjen, a felesleget meg könnyen elfűti.

    Nagyobb áramon, C/10 felett szükséges valamilyen védelmet alkalmazni a túltöltés, túlmelegedés ellen.

    Tehát, ahogy szoktam mondani, itt is mindennek a kulcsa a melegedés.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Új hozzászólás Aktív témák