Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bkercso

    nagyúr

    válasz bkercso #80899 üzenetére

    Butaságot írtam :B : ha begerjed az erősítő, az árthat a hangfalnak. Szóval először eldobható hangszóróval kell próbálni!

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • bta1

    őstag

    válasz bkercso #80899 üzenetére

    "Ki kellene próbálni a gyakorlatban is... Aki tud hasonlóról, kérem szóljon!"

    Az angolok régen eljátszották... következtetések:

    - A hangszórókábel karakterét nem fogja lenullázni. Nem meglepő, hiszen a visszacsatolt elektronikák hangminőségére is hatással van az alkatrészek sajáthangja.
    - A végfokok általában nem szeretik, ha nem választja el jótékonyan a kimenetet a hangsugárzó keresztváltójától a kábel által képviselt néhány tized ohm ellenállás, és ugye a visszacsatolást a hangsugárzó bemeneti kapcsairól, saját vezetékpárral lehozva ahhoz közelítünk. /Tranyósoknál a kábel induktivitása is gyógyszer lehet, lásd NAIM./
    - A kompromisszum, amiről írtál. Az erősítő tervezőjének muszáj lelassítani a nyílthurkot, ha biztosra akar menni.

  • python1

    veterán

    válasz bkercso #80899 üzenetére

    Ez jól hangzik így elméletben,én tennék vele egy próbát,csak nem vágom annyira az áramköröket. De szívesen felajánlok egy erősítőt az átalakítására.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz bkercso #80899 üzenetére

    Beleszólok, mert koncepcionális téma.

    "Terveztem egy "active bi-wiring"-et..."
    Nem. Semmi köze biwiringhoz. Visszacsatolást terveztél a hangsugárzóból. (Szokás például mozgásvisszacsatolásos rendszernek hívni.) "Active bi-wiring"-nek, azaz "aktív kettős kábelezésnek" esetleg a biamplifikálást lehetne hívni, de felesleges és értelmetlen, mert azt meg biamplifikálásnak, kettős erősítésnek hívjuk (vagy hármas, négyes kábelezés/erősítés, ha sokutas a hangsugárzó, és mindegyik útját külön akarjuk kábelezni/erősíteni, de mindegy is, mert nem idevaló téma).

    "vagyis aktív kettős kábelezést hangfalhoz"
    Lásd mint fent. Semmi köze kettős kábelezéshez. Visszacsatolást terveztél hangsugárzóhoz/-ból - amihez persze szükséges kábel, de ettől még nem kábelezés, és főleg nem kettős kábelezés, hiszen egyes kábelezés -, akkor lenne kettős kábelezés, ha az "odacsatoló" és a visszacsatoló ágat is kettősen kábeleznéd, de ennek semmi köze az általad felvetett témához.

    "amely elvileg teljesen kioltja a kábelen fellépő torzítást"
    Még elvileg sem, természetesen. Ugyebár egyébként is vörös posztó hifitopikban ilyenet mondani, hogy "teljesen", "kioltja"... Amellett, hogy természetesen a gyakorlatban közel sem igaz, nem is lehet igaz, elvileg se. Lásd még bta1 válaszát.

    "így a hangfal kapcsaira pontosan az a feszültség jut, ami normál esetben az erősítő kimenetén jelenne meg"
    Ebben van (fél)igazság, kivéve, hogy "pontosan"-t emlegetni hifitopikban vörös posztó, hiszen NINCS "pontosan", másrészt normál esetet emlegetni erősítők kimenetével kapcsolatban nem jó ötlet, nincs normál eset, csak különféle abnormál esetek vannak. Mindegyik eset abnormál, ezek abnormalitásain éppenséggel a hangsugárzóvisszacsatolás sokat tud segíteni, de nagyon-nagyon ritka az ilyen megoldás, ilyen-olyan okok miatt (elég speciális erősítőáramkör kell hozzá, szintén lásd még bta1 válaszát is arról, hogy mit szeretnek a "normál" erősítőkimenetek, ezzel a "hangsugárzóvisszacsatolással" többek között éppen azt küszöböljük ki, ami miatt jótékonyan hat a "normál" kimenetek számára a kábel impedanciája, induktivitása, de természetesen hátulütői is vannak, és nem könnyű ilyesmit "korrektül" "megoldani" - idézőjel ugyebár amiatt, mert nincs korrekt, nincs megoldás...).

    " Ki kellene próbálni a gyakorlatban is... Aki tud hasonlóról, kérem szóljon!"
    Amint bta1 is jelezte, néhány példa volt már rá, hozzáteszem, nekem magyar gyártmányú erősítőm volt ilyen, a Szentgyörgyi "Vibavoice" László tervezte Dunaudio Sigma One. Sokáig megvolt, imádtam, sokkal szebben szólt visszacsatolva bekötve a hangsugárzóhoz, mint visszacsatolás nélkül bekötve - de természetesen a visszacsatolás az előnyei mellett hozza magával a saját inkorrektségeit is.

    "A hangfalkábel minősége elvileg egyáltalán nem számít (nem kell drága kábel és nem kell kísérletezni az alátámasztásával sem! :) )"
    Lásd mint fent, ez a mondat olyan többszörösen vörös posztó itt, mint ide Lacháza. Hifi topikban meg se próbáljon az ember a felnégyeltetés vállalása nélkül olyanokat mondani, hogy "nem számít", meg hogy "nem kell". Nagyon is számít, nagyon is kell. Természetesen. Természetesen saját példám alapján is tudom mondani, hogy mennyire számít, mennyire kell. Ugyanúgy, mint a "normál" esetekben - lásd még újra bta1 válaszát a visszacsatolások alkatrészeinek számításáról.

    "Kell azonban egy második kábel (ettől kettős kábelezés)"
    Lásd, mint fent. Nem ettől kettős kábelezés, és nem kettős kábelezés, és nem kábelezés. Ettől visszacsatolás.

    "egy második kábel (...), amely lehet árnyékolatlan is, de használhatunk jó minőségű jelkábelt is."
    A visszacsatoló kábel konstrukciója, minősége hasonló hatásmértékkel és jelleggel számít, mint az "odacsatoló" kábelé. Ez tapasztalat is természetesen, amellett, hogy logikus. Jó minőségű jelkábelt kell használnunk, ha jó minőségű hangot akarunk, ugyanúgy, mint az "odacsatoló" kábel esetében. Az árnyékolás pedig egy másik ügy, de az árnyékolás problematikájában is hasonló az "odacsatoló" és a visszacsatoló kábel - természetesen.

    "Bizonyos "élére állított" erősítődizájnok kis eséllyel lehet, hogy nem örülnek neki, ha megpiszkáljuk a visszacsatolókörüket"
    Biztos, hogy nem örülnek neki. Elég speciális kapcsolások bírják el gerjedés nélkül a mozgásvisszacsatolásos hangsugárzócsatolást - részben ezért is ritka, egyéb okok mellett.

    "Kell azonban egy második kábel"
    No és kell egy második készlet hangszórókábelcsatlakozó-aljzat kiépítése az erősítőn! :D

    Mindenesetre megvolt az "Aki tud hasonlóról, kérem szóljon!", hiszen igen, működik néhány ilyen típus a gyakorlatban, ám a "Felelősséget nem vállalok érte, de egy próbát szerintem megér." vélemény elég labilis talapzaton nyugszik, ugyanis adott elven, adott kapcsolással, adott csatolással tervezett erősítő rendszerét ilyen módon megbontani nem csak azért veszélyes, mert veszélyes a hangdoboz és az erősítő életére, hanem mert adott erősítőt nem véletlenül tervezett a tervezője adottra, összességében. Ilyen hangsugárzóvisszacsatolásos erősítőt úgy "éri meg" készíteni, hogy az egész erősítőt az elejétől fogva, en bloc ilyenre tervezel. Nagyon speciális dolog, nem csak a készülék életveszélye miatt, hanem a hangzáskidolgozás specialitása miatt is. Ne adott elvű erősítőt akarj megerőszakolni egy másik elvvel, hanem eleve tervezz ilyen elvűt!

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák