Hirdetés
- Vodafone mobilszolgáltatások
- Prohardver app (nem hivatalos)
- Samsung Galaxy A52s 5G - jó S-tehetség
- Apple Watch Sport - ez is csak egy okosóra
- Samsung Galaxy A55 - új év, régi stratégia
- Samsung Galaxy A54 - türelemjáték
- Google Pixel 8 Pro - mestersége(s) az intelligencia
- Okosóra és okoskiegészítő topik
- Milyen okostelefont vegyek?
- Fotók, videók mobillal
-
Mobilarena
Szeretettel köszöntünk a sztereó otthoni/szobai Hi-Fi világában !
Új hozzászólás Aktív témák
-
#71562240
törölt tag
válasz nebulo5 #58562 üzenetére
+1
Kivételt teszek, "ügyrendi" kérdésbe csakazértis beleszólok.
(#58570) Kernel
"...el kellene dönteni, hogy a topik maradjon meg a laikus szubjektivitás talaján, szakemberek ne is nagyon szóljanak bele a hifisek vízióiba..." Az egész hozzászólásod indokolatlanul indolens, de az első mondat mindjárt kifejezetten pimasz. Nem is kell magyaráznom miért, mert magától értetődő de azért magyarázom: Nem "vagy szakma vagy hifi". Nem "vagy szakember vagy hifista". A hifi (is) szakma. A hifista is szakember.
A hifi egyúttal határtudomány. Csak az egyik tudományága az elektronika. Még sok más tudomány is részt vesz benne, de az eredménye több mint a benne levő fizikai tudományok összessége. A hifi készülékkészítés ugyanolyan mint a hangszerkészítés. Kellenek ahhoz is fizikai tudományok, de a hangszer fizikai paraméterei alapján még lövésed se lesz a hangminőségéről, lövésed se lesz arról, hogy mennyire lesz könnyű rajta játszani, lövésed se lesz arról, hogy mely előadóművész kezében mennyire tetsző hangot fog kiadni. A hangszer hangminőségét se tudod leírni a fizikai paramétereivel. A hifi készülékek hangját se tudod leírni a fizikai paramétereikkel. A hangszerkészítésben se mondhatod, hogy a hangszernek fizikailag ilyennek kell lenni. Ugyanis van hegedű, van trombon, van orgona, van üstdob, van xilofon... mindegyik eléggé más fizikummal rendelkezik.
Többet mondok: a hifi készülékek tervezéséhez sem elegendőek a fizikai paraméterek, mert azok csak szorosabb-lazább összefüggésben vannak a kapott hangminőséggel, a fizikai paraméterekből csak valószínűsítéseket lehet tenni a hangminőség egyes paramétereire, de a hangminőségre alig - és most arról ne is beszéljünk, hogy az adott paramétereket nem tudjuk abszolút kezelni, mert mindegyik relatív, mindegyik elnyomólag harcol más paraméterekkel, amelyekre szintén szükségünk lenne, csakis különféle kompromisszumokat köthetünk az egymás ellen játszó paraméterek között, és a kompromisszumok sokszor olyan módon köttetnek meg, amitől az egyszeri mérnöknek égnek áll a haja - mert adott hangminőség igazolja azt a "lehetetlen" kompromisszumot, eljárásmódot.
A hangminőség végül mindig próba-szerencse kérdése, a készülékeké is, és a rendszeré is, amiben a készülék szerencsésebben vagy szerencsétlenebbül részt vesz - hiszen készülék hangja nincs is önmagában, minden készülék hangminősége relatív, amellett, hogy persze szubjektív. A hifi készülékek hangminőségének mintegy egyharmada a belefektetett fizikai-elektronikai-mérnöki tudományok, a másik egyharmada a próba-szerencse kísérletezések eredménye (sokszor rendkívül meglepő eredményekkel, amelyekre a mérnök csak hitetlenkedve csóválja a fejét), a harmadik harmada pedig az, hogy a felhasználó hogyan használja.
A hifi tervezők próba-szerencse kísérleti módszerei néha olyan hajmeresztő eredményeket hoznak, amitől az egyszeri elektromérnök szívesen főbelőné a hifi készüléktervezőt. Például vannak CD-játszók, amelyek nem szűrik a 20kHz feletti frekvenciát téglafal szűrővel. Például a NXT hangszóró a feltalálása óta se evett meg szinte semmi sót a hifiben, pedig a fizikai paraméterei olyan szépek, hogy csak na, az alapelve olyan fizikai-mérnöki, hogy más technológia arról koldul, különösen a hagyományos dinamikus hangszórók, oszt mégiscsak azóta is. szinte minden hangdoboz dinamikus hangszórókból áll. Például a digitális kapcsolástechnikájú erősítők sokszor analógosabban szólnak még a csöveseknél is. Például hány mérnök rendezett már autodafét a HT A30 kimenő kondenzátora felett, oszt mégis ritka jó ár-érték arányú erősítő lett belőle. Hogy a villásdugó fordításról, a dielektrikum hangminőségre gyakorolt hatásairól... satöbbi már ne is szóljunk.A Krichd1-hez intézett mondókád hangvétele kapcsán megjegyezném: Krichd1 adott szövegrészei azért lettek kicsit zavarosak, mert egy(-két) helyütt véletlen gépelési-fogalmazási hibát vétett - például véletlenül magas hullámhosszt írt magas frekvencia helyett, lefelejtette a többes szám jelét onnan, hogy korlátozottabbak az átviteli paramétereik. Mindez a korrektségre törekvő olvasó számára jól látható, - ellenben aki elektronikai szakértelmi kivagyiságot akar rendezni elgépelés alapján, az nem korrektségre törekvő olvasó. Azzal a szöveggel ezen kívül semmi baj nincs, kivéve, hogy a terjedelmi korlátok miatt szükségszerűen leegyszerűsítő - mert azért a hifi az adott tematikában is jóval sokoldalúbb, mint ahogy az a szöveg kifejezni tudja, - az egyszeri mérnök számára persze már ez a szöveg is túl sokoldalú, túlzottan túllép bizonyos iskolai tananyagokon (mert hifi szöveg).
(#58600) pepe1125 Azért "ügyrendileg", amíg nem késő, javasolnám neked is: abban az irományban ne alkalmaz olyan világlehengerlő, univerzumképletmegoldó kizárólagos kijelentéseket, mint amikre itt most egy kis reakció kerekedett, mert furán fog kinézni a cikk - hasonlóan az érintett itteni két-három hozzászolásodhoz.
[ Szerkesztve ]
Új hozzászólás Aktív témák
- Tudástár Parazitaeffektusok az áramkörben 1.
- Tudástár Melyik áram merre folyik a NYÁK földhálózatán?
- Tudástár Erősítők tápellátása
- Bemutató DSD: divatőrület vagy a zene új dimenziója?
- Bemutató Audio-gd Precision 2 erősítő teszt
- Hibátlan - GIGABYTE Z370 HD3 LGA1151v2 alaplap + Windows 11 Pro digitális licensz
- Hibátlan - INTEL Core i7-8700 LGA1151v2 dobozos CPU processzor
- Szép Tervező Vágó Dell Precision 5530 Laptop -80% 15,6" i9-8950HK 32/512 QUADRO P2000 4GB FHD IPS
- Apple Iphone 13 Pro - 256 GB (Space Grey)
- Komplett fénytechnika (Robotlámpa, stroboszkóp, vezérlő, állvány)
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest