Hirdetés

Aktív témák

  • *Ropi*

    félisten

    Extenderek (telekonverterek):

    2x extender használatával megduplázódik az objektív leképezési aránya, így a kétszerezővel már feleakkora méretű tárgyat is fényképezhetünk – mindezt úgy, hogy nem változtatja meg az objektív által beállítható távolságtartományt, ezért anélkül növelhetjük meg a leképezési arányt, hogy közelebb kellene mennünk a témához, plusz az extender használata mellett a végtelen továbbra is élesre állítható. De a legfőbb előnye, hogy úgy növeli meg a fókusztávolságot, hogy az objektív mérete és súlya csak minimálisan növekszik. Hátránya a fényerőveszteség (2x esetén 2 Fe, 1.7x esetén 1.5 Fe, 1.4x esetén pedig 1 Fe) és az ebből adódó fokozott berázás veszély mellett, hogy az objektív élességet veszít, hiszen természetesen nem csak a képet nagyítja kétszeresére, hanem az életlenségi körét is - a kétszeres átmérőjű életlenségi körhöz pedig feleakkora élesség tartozik. Extendert ezért csak megfelelően indokolt esetben és csak nagyon jó rajzolatú objektívhez alkalmazzunk és lehetőleg a gyártó által az adott objektívhez javasolt típust válasszuk, hogy a veszteséget minimalizáljuk! A fényerőveszteségből adódik még az AF bizonytalan vagy semmilyen működése: a belépő és félprofi Canon vázak elvileg F5.6-ig tudnak élességet állítani - bár van erre egy MacGyveres megoldás, hogy leragasztjuk a megfelelő érintkezőket, de a használata nem ajánlott mert megterhelő az AF motornak az élesség folyamatos vadászata. Figyelemreméltóak a Kenko extenderei is, amik a Canon I-es és II-es szériáinál jobb képet adnak. Nézhetjük úgy is, hogy egy kisebb teleobjektív + konverter ára és tömege meglehetősen kedvező egy nagyobb teleobjektív árával és súlyával összevetve.

    Extenderek minősége (alul van a leggyengébb láncszem):

    Canon 1.4x III.
    Canon 2.0x III.
    Kenko 1.4x DGX 300 mm alatt + Kenko 1.4x MC4 / MC7 300 mm-től.
    Kenko DG 1.4x
    Canon 1.4x II.
    Canon 2.0x II.

    A gyári Canon TC-k csak EF bajonettes lencsékkel használhatók, a Kenkok EF-S-ekkel is!

    Makró közgyűrűk, avagy a "Canon levegő":

    A közgyűrű az objektív és a közötti film távolság megnövelésével teszi lehetővé a közelebbi tárgyak élesre állítását. Bajonett érintkezőkkel ellátott kivitelezés esetén előnyük, hogy megmarad az elektronikus kapcsolat az objektív és a váz között, így az automatikus rekeszvezérlés és a fénymérés (a TTL vakufény mérés) is. Plusz előnye, hogy ilyen módon nem iktatunk be további optikai elemeket a fény útjába, így nem romlik a kép minősége. Hátrányuk, hogy fényveszteséggel járnak, így általában mesterséges megvilágítást kell használni velük (erre a célra használhatók a speciális makró vakuk). Egy makró közgyűrű szett általában 3 darabból áll: ezek úgy vannak kitalálva, hogy együttes felhelyezésükkel meglegyen az 1:1 leképezési arány (ugye egy 50 mm-es objektívvel az 1:1-es leképezési arányhoz 50 mm kihuzatnövelés szükséges, 100 mm-hez 100, tehát adott közgyűrű(k) hatása a rövidebb fókusztávolságú objektívvel erőteljesebb). Fontos, hogy a gyári Canon közgyűrűkre csak az EF bajonettes objektívek mennek fel, az EF-S-ek nem! A 3rd party gyártóknál (Kenko, Soligor, stb.) nincs ilyen probléma.

    • M42 adapterek:

    Nagy előnye a Canon EOS rendszernek a bázistávolsága miatt, hogy plusz lencsetag nélkül is megmarad a végtelen élesre állításának a lehetősége az adapterekkel, valamint az úgynevezett „chipes” adapterek használatával a legtöbb manuális objektív fókuszvisszajelzést is ad az élességállításhoz.

    • T2 adapterek:

    Ezekkel az adapterekkel távcsövekhez lehet csatlakoztatni a vázakat, hogy asztrofotókat készíthessünk.

    • Állványgyűrűk (Tripod Mount Ring):

    Jelölésük: az első betű a méretüket jelöli (A: 65-66mm, B: 78mm, C: 82mm, D: 68-72mm), ezután lehet egy esetleges római szám mint frissített verziójelölés, végül a második, zárójelben lévő betű pedig a színüket mutatja (B - Black / fekete, W - White / fehér). Amit érdemes szem előtt tartani eredeti vagy 3rd party gyűrű vásárlásakor: utóbbiakról általában (a költséghatékonyság miatt) "lefelejtik" azt a körbefutó Teflon csíkot, ami megvédi az objektív tubusát a mechanikai sérülésektől, amikor meghúzzuk a gyűrűt szorító csavart - így nagyon könnyen lepattoghat a festés az objektívről, amikor elmozdítjuk rajta a gyűrűt.

    A Tripod Mount Ring A (W) és A II (W) [zsanéros] a 70-200/4L (IS & non-IS verziókhoz is), a 300/4 L, a 400/5.6L-hez jó,
    a Tripod Mount Ring A (B) és A II (B) [zsanéros] a 200/2.8 L-hez, a 200/2.8 L II-höz és a 80-200/2.8 L-hez,
    a Tripod Mount Ring B (W) [nem zsanéros] a 70-200/2.8L (IS & non-IS + IS II verziókhoz), a 100-400/4.5-5.6L-hez és a 300/4L IS-hez,
    a Tripod Mount Ring B (B) [nem zsanéros] a 100/2.8 makróhoz, a 180/3.5L makróhoz és az MP-E65/2.8 makróhoz,
    a Tripod Mount Ring C (W) [zsanéros] a 70-300/4.5-5.6L IS-hez, a 28-300/3.5-5.6L IS-hez,
    a Tripod Mount Ring D [zsanéros] pedig a 100/2.8L IS makróhoz.

    A legtöbb Canon állványgyűrűn van egy zsanér amivel szétnyithatók: így nem kell levenni a vázról az objektívet, ha le akarjuk róla venni az állványgyűrűt. Egyedül a "B" típusú gyűrűkön nincs zsanér: ezeknél a gyűrű eltávolításához le kell venni az objektívet a vázról (a 3rd party gyűrűket gyártják mindkétféleképpen). Van aki a zsanérmentes verziót szereti, mert könnyebb vele átfordítani a felszerelést vízszintesből portréállásba, van aki pedig a zsanérosat (a könnyebb eltávolíthatóság miatt): kinek a pap, kinek a papné... :)

    A "B" gyűrűt használó objektíveken vannak kiálló bütykök, amik belepasszolnak a gyűrűben futó vájatba, így stabilabban tartják meg egymást.

    [ Szerkesztve ]

    Weboldalam: http://karpatisandor.hu

Aktív témák