Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • malnabokor

    senior tag

    válasz benfolds #936 üzenetére

    Én sem ajánlanám a szájzuhanyt, amit a kollégia írt, az tudtommal igaz (forrásként egy egyetemi tankönyvet említeném, (Gera István - Parodontológia) .
    A helyes fogápoláshoz elég egy fogkefe és fogköztisztító kefék.

    A hagyományos kézi fogkefe esetén a megfelelő technika a legfontosabb (erről itt egy jó videó: link ), nem erősen nyomva, a videóban látott körkörös (és sepregető) mozdulatokkal, és az összes felszínt lefedve (orca felől, nyelv felől, élek és rágófelszínek, utolsó őrlőfog hátsó felszíne), a fog és ínyszél találkozásnál a fog felől ferdén tartva a kefét az ínyszélre, naponta 2x, 2 percet. A fogkefe legyen soft/puha, minél sűrűbb sörtével. A linken látható technika nem annyira könnyű, meg kell tanulni, de nem lehetetlen, gyakorlással megvan. A keféket 3 havonta cserélni kell.

    Az elektromos fogkefék a jó fogkefe és jó technika párossal szemben nem hatékonyabbak (kutatásoktól függ, hogy mi az eredmény), viszont leegyszerűsítik a folyamatot, mert a fej mozgatását elvégzi a fogkefe, csak oda kell tartani a fogak felszínére, ezért szoktuk ajánlani - könnyebbé teszi a fogmosást. Azonban itt is naponta 2x2perc a szabály, és ha valaki elektromos fogkefét venne, mindegy, hogy oszcilláló (pl. Oral-B), vagy szónikus (pl. Philips), egyedül azt szoktam javasolni, hogy nyomásérzékelés és figyelmeztetés legyen benne, mert nélküle könnyebb "elsikálni" a fogakat. Fejeket 3 havonta cserélni kell.

    A fogköztisztító kefék pedig kötelezőek. Egyedül azok tudják eltávolítani a fogak között keletkező lepedéket maradéktalanul. Itt is van több márka, érdemes egyet kiválasztani, lényeg, hogy legyen nekik több méretű keféjük is, bevásárolni minden méretet, majd otthon kipróbálni őket, hogy melyik fogközben melyik fér át (ne szoruljon, de ne is túl könnyen). Ezt felírni egy papírra, majd később mindig a megfelelő méretü kefékkel a megfelelő fogközöket tisztítani. Ez nagyon macerásan hangzik, de egy kis idő után rutindolog lesz, és pár perc alatt megvan. És fontos, hogy meglegyen, mert ezt tényleg nem váltja ki semmi (a fogselyem, pálcikák, szájzuhanyok, stb nem olyan hatásosak, vagy egyenesen károsak is lehetnek).

    Nyelvet érdemes tisztítani, a rossz szájszagért sokszor lehet felelős a rajta megtapadt lepedék, ezt pár másodperc alatt a fogkefével végigsepregetve eltávolítható.

    Szájvíz hasznos lehet, de max csak 2 hétig használva folyamatosan, utána szünetet kell tartani a használatban.

    A fogkrém pedig lehet bármi, ami fluoridos (vannak különbségek, hogy a fluorid milyen formában van jelen, és számít is valamennyire, de általánosságban elég, hogy fluoridos).

    Kb. ezek a legfontosabb otthoni szájhigiéniás tanácsok, de persze ugyanolyan fontosak a táplálkozási és egyéb szokások is. Például a nassolás (akár gyümölcs, akár bármi más) a szájüreg pH-ját savas tartományban fogja tartani (folyamatos tápanyagot jelent a szuvasodást okozó baktériumoknak) és ez káros a fogakra nézve; dohányzás a fogkőképződést-ínygyulladást serkenti, savas italok (Cola és társai, gyümölcslevek) oldják a foganyagot, kávézás és teázás elszíneződést okoz. Nyilván ezzel le is fedtem a teljes nyugati társadalmat, és tudom, hogy irreális elvárás lenne, hogy mindenki teljesen egészséges szokásokat alakítana ki, viszont ha ki kellene emelni két dolgot, az a dohányzás és nassolás, ezeket érdemes megfontolni, átgondolni.

    A fogorvosokat pedig milyen gyakran érdemes felkeresni kérdésre a legjobb válasz a fél évente. Csak azért, hogy ne előzzünk meg nagyobb bajt, ha van valami kis gond, az korán kiderüljön. Évente elég panoráma röntgen (és az legyen meg, érdemes elkérni, így ha máshova megy az ember, nem kell újat készíteni).

    Üdv, egy nem annyira rég végzett fogorvos :))

    köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.

  • malnabokor

    senior tag

    válasz dellfanboy #940 üzenetére

    Nálunk, egy pesti oldalon található fogorvosi rendelőben 25.000 Ft egy egyfelszínű tömés. Ezzel ahogy körülnéztem, nem a legolcsóbb, de nem is a legdrágább Budapesten.
    Több fog esetén járó kedvezménnyel nem találkoztam még sehol; ami "skálázódik", az az egy fog felszíneinek ellátása. Azaz, ha van egy őrlőfogad (aminek öt felszíne van: rágófelszín, nyelv, arc, valamint a két szomszédos fog felőli felszínek) , amely csak a rágófelszínről szuvas, ott egy tömés készítése egy egyfelszínű tömés. Ha viszont a szuvasodás a szomszédos fog felől is alakul ki (abból a háromszög alakú résből, ami a két fog, és az íny között van, és csak fogköztisztítóval tisztítható), akkor már két felszínű a tömés. És itt nem duplázódik, hanem 4000-el lesz több (jelen esetbe 29.000 a kétfelszínű tömés).

    Az éves fogkőleszedés az nagyon helyes, és támogatom, nem sokan teszik meg (ha nálam lennél, külön dicsérném). Nálunk egy dentálhigénikus kolléganő és én szoktunk fogkőeltávolítást+polírozást csinálni (igény esetén homokpolírozással), 1,5 órás időtartam alatt, szóval az időt is rászánjuk. Eddig még nem érkezett panasz :)
    Budai oldalon ismerek még egy rendelőt, ahol szintén biztosan jó munkát végeznek.

    Személyes tapasztalatom még a Semmelweisen van, ott hallgatóként aztán odafigyeltünk mindenre, ha valami kimaradt, szólt az oktatónk. "Cserébe" lassan dolgoztunk, meg rugalmatlan az időbeosztás (nekünk is óráink voltak, több tárgyból), viszont ingyenes lehetőségek közül szerintem a legjobbak az egyetemi klinikák. Sima fogkőleszedéssel talán nehezebb gyorsan sorra kerülni, de ha van egy tömés (vagy nagyobb munka), akkor könnyebb, és akár még az adott kezelés az orvosjelölt szigorlati esetbemutatása is lehet :)
    Annyi, hogy most ott vizsgaidőszak van (vagyis lesz 1-2 héten belül), így inkább csak várólistás betegfelvétel van, oda augusztus végén érdemes menni, mert szeptemberben tanévkezdéskor hirtelen 200 páciens kerül sorra (és ugyanez a helyzet januárban).

    köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.

  • malnabokor

    senior tag

    válasz tasiadam #948 üzenetére

    Szia, szerintem nyugodtan kérdezd itt.

    #949 coco2
    Ez a régi iskola szerinti megoldás. Az elmélete és gyakorlata az volt, hogy a gyökércsatornában, de inkább a gyökércsúcs körül található akut gyulladás gennygyülemét a nyíláson keresztül levezesse. Cserébe ahogy írod, folyamatosan felülfertőződik a szájüreg felől a csatorna. Ezért ma már nem ajánlott, és nem is oktatják (pontosabban oktatják, hogy így ne csináld :) )

    Jelenlegi ajánlás, hogy ki kell tisztítani a csatornát (fertőzött, felpuhult dentin eltávolítása a csatornából, csatorna átfertőtlenítése (kémiailag fertőtlenítőszerekkel, fizikailag lézerrel, melyik rendelő hogy van felszerelve), és végleges gyökértömés készítése amint lehet. Kezelések között is legyen lezárva a csatorna, hogy ne fertőződjenek be az éppen kitisztított csatornák, a gyökérkezelés es tömés végén pedig legyen egy jól záró, tartós lezárása a fognak. Ennek az elmélete, hogy ha a csatorna tiszta, és onnan nem kerülnek baktériumok a gyökércsúcs köré, akkor a szervezet már meg tud küzdeni a gyökércsúcs körüli gyulladással. Persze ez nem mindig alakul simán (annyira gyulladásban van még a gyökércsúcs körüli terület, hogy nem lehet kiszárítani a csatornát (ami feltétele a jó gyökértömésnek), vagy nagyon panaszos a fog, és nem javult a helyzet az első kezelés után, vagy csak szimplán sürgősségi esetként nem volt elég idő a teljes kezelésre). Ilyenkor kerülhet a csatornába ideiglenes “gyógyszeres” tömés (ez legtöbbször kalcium tartalmú paszta, ami fertőtlenít, de nem gyógyszer :) , mostanában pedig terjed egy antibiotikumos paszta is, én ezt kezdtem el használni). Ez az ideiglenes tömés rövidebb-hosszabb ideig bent maradhat a csatornában, amíg gyógyul a gyökércsúcs körüli terület, aztán mehet a végleges tömés és a fog helyreállítása. Valamint a kezelés idejére, ha indokolt, szoktam felírni antibiotikumot, amit csak akkor kell kiváltani, ha esetleg fellángolna a gyulladás, vagyis erős fájdalom, duzzanat, láz alakulna ki, de ilyenkor érdemes átöblíteni/fertőtleníteni a csatornát/csatornákat is még egyszer.

    (Jó hosszú lett, de remelem érthető. Nem mindent és mindennek az okát írtam le részletesen, de ha bármi kérdés lenne, kérdezzetek nyugodtan :R )

    [ Szerkesztve ]

    köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.

  • malnabokor

    senior tag

    válasz tasiadam #955 üzenetére

    1: Emagon néztem, 8db-os készletet 9700-ért láttam, ami kb. annyi, amit írtál (1200 Ft/fej). Háromhavonta illik cserélni egy fejet (akárcsak a hagyományos fogkefét). Az utángyártottakat nem ismerem (DM és társai), biztosan van közöttük rosszabb és jobb, vagy olyan jó, mint az Oral-B. Ha van kedved, próbálj ki párat, vagy ha biztosra mennél, akkor Oral-B, gyanítom, hogy sajnos az utángyártottak közül is a drágábbak lesznek a megbízhatóbbak.

    2: Ínygyulladás; mikor volt utoljára fogkőeltávolításod? Leggyakoribb oka a fogkő és lepedék, amely miatt állandó gyulladásban van mellette az ínyed. Ezen kívül lehet még ha túl erősen mosol fogat (a nem nyomásérzékelős elektromos fogkefék és erős fogmosás veszélyes kombináció), vagy nem mindenhol tisztítod a fogakat (pl. fogselyem/fogköztiszító hiányzik, erről amúgy írtam még többet a 938-as hsz-ban :) ). Röviden tanácsok: fogkőeltávolítás, gyengébb fogmosás (ha túl erős) és helyes technika, fogköztisztítás fogselyemmel és fogköztisztítóval, és plakkfestő tabletta használata kontrollként.

    #956 coco2:
    Nem túl gyakori, de nagyon ritkán előfordulhat. Inkább amiatt nincs "alja" a csatornának (vagyis nincsen szűkület a csatorna végén) , hogy gyökérkezelő tűvel átmentek rajta véletlen, és feltágították - ez gyakoribb. További lehetőség még, hogy valami miatt nem fejlődött ki (pl. trauma érte gyerekkorban). Ettől függetlenül lehet kezelni az ilyen fogakat is, csak óvatosságot igényel, vagy esetleg letömik ahogy lehet, és utólagosan műtéti úton eltávolítják a problémás gyökércsúcsot.

    köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.

  • malnabokor

    senior tag

    válasz Joker88 #960 üzenetére

    Valóban lehet több minden is. Azóta eljutottál fogorvoshoz, kiderítették, mi a probléma? Ha még nem, szerintem válassz egy szimpatikus rendelőt, és nyugodtan kérj egy állapotfelmérést (ilyenkor szoktak készíteni panoráma röntgent is). A képen látottak és a vizsgálat alapján pedig beszéljetek meg egy kezelési tervet, árajánlatot. Ez nem jelent elköteleződést, neked is lesz lehetőséged átgondolni a kezeléseket, ha kérdéseid vannak, meg tudjátok beszélni.
    A rossz tapasztalatokat abszolút megértem, nekem is hasonló volt a sulis időszak. Aztán gimi alatt volt egy jó tapasztalatom, és az indított el a fogorvosi pályán, és azóta is az motivál, hogy a pácienseknek (lehet furán hangzik, de) a legjobb élményt biztosítsam :))

    #961 Krisztianby
    Nem vagyok járatos arrafelé, viszont azt megerősítem, hogy mindig csak az elvégzett munkákért számítanak fel díjat. Ez alól csak a pótlások a kivételek (korona, híd, stb.), itt vagy a lenyomatvételkor kérik el a pótlás teljes összegét, vagy két részletben, az elején lenyomatvételkor, és a végén ragasztáskor. Beszéljetek meg egy kezelési tervet az állapotfelméréskor, és nyugodtan ütemezzétek úgy, ahogy neked kényelmes. Látod, hogy mennyi alkalom, milyen összegek, és azok alapján be tudjatok osztani a fogorvossal úgy, hogy mind szakmailag, mind költségek szempontjából a lehető legjobb legyen.

    köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.

  • malnabokor

    senior tag

    válasz Keef_Lee #965 üzenetére

    Véleményem szerint az Oral-B is tökéletes, sőt.
    Rákerestem most az elmúlt időszak cikkeire a Pubmeden (orvosi tudományos publikációk gyűjtőhelye), amelyek ezzel a Philips vs Oral-B témával foglalkoznak. A két legutolsó tanulmány közül az egyik szerint az Oral-B, a másik szerint a Philips elektromos fogkefe jobb. Az egyik cikket az Oral-B, a másikat a Philips támogatta... A független tanulmányok többnyire az oszcilláló-rotáló fogkeféket értékelik minimálisan jobbra, vagyis az Oral-B-t, de kb. forma-forma.
    Arra figyelj, hogy nyomásérzékelés legyen benne, így nem fogod túl erősen nyomni (egyes Philips és Oral-B modellekben is van ilyen funkció). Fogkefe fejnél pedig szoft/puha fejet válassz hozzájuk.
    Úgy nézem, hogy mindkét gyártónál 1600-2000 Ft/db áron elérhetőek a gyári pótfejek ha nagyobb (8-10db-os) pakkot választasz, így itt szerintem nincs különbség közöttük. Ennyibe kerül egy jobb kézi fogkefe is (Curaprox pl.).

    köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.

  • malnabokor

    senior tag

    válasz dellfanboy #973 üzenetére

    Fogkőeltávolítás után gyakori jelenség, hogy érzékenyek/érzékenyebbek lesznek a fogak, ez teljesen normális.
    Olyan fogkrémet javaslok, amely Ónfluorid tartalmú, ezek csökkentik az érzékenységet (lezárják a fogak nyakánál található kis csatornákat (dentintubulusokat), amelyek a fogba vezetnek).
    A tömések után előfordulhat érzékenység (hidegre, nyomásra), illetve a fogkőeltávolítás utáni érzékenységet ott fokozottan érezheted, hiszen a tömés készítés alapból egy trauma volt a fog számára, alapból így érzékenyebb, és fokozottabb reakciót adhat. Ha pár hét alatt sem szűnik meg az érzékenység, esetleg közben spontán fájdalom jelentkezik (akár tompa, vagy erősebb, vagy lüktető), nyugodtan menj vissza és jelezd.

    köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.

  • malnabokor

    senior tag

    válasz Keef_Lee #975 üzenetére

    A fogkövet nem oldja meg fogkrém (és fogmosás). Baktériumflórád, nyál-összetételed/sűrűséged/termelődése, étkezési, és egyéb (pl. dohányzási) szokások határozzák meg. A fogkrém csökkentheti a fogkő kialakulását, de nem akadályozza meg, így is-úgy is termelődik, kinek mekkora mennyiségben.
    A mit higgyek kérdésre: én személyesen az "evidence-based" megközelítésre támaszkodom, és ott a kutatások alapján jelenleg leginkább a fentebb említett ón-fluoridos fogkrémek a leginkább ajánlottak.
    Mikrobiológián és preventív fogászaton is a leghatékonyabb szájvíznek a Listerint tartották (és még a Corsodyl-t). Persze lehet velük ártani, ha folyamatosan használjuk. Emiatt ajánlott (ha problémát kell megoldani, akkor max. 2 hétig folyamatosan, aztán ugyanennyi szünet), vagy általánosan 2-4 naponta öblögetni.

    köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.

  • malnabokor

    senior tag

    válasz Met #979 üzenetére

    Szia!

    1) a megváltozott hangképzés, artikulálás sajnos a fogvesztéssel jár, ezt úgymond jól érzed, még ha kívülről nem is annyira hallgató. Idővel hozzászokik az ember, megtanul így is artikulálni, de ettől függetlenül ajánlott a helyreállítás, mert fogvesztéskor a rágás, harapás funkciók is károsodnak, illetve az esztétika is (bár ezt nagyőrlő fogaknál nem számít igazán).

    2) a mögötte lévő fog, vagyis a bölcsi fog) terhelés nélkül is előre fog dőlni, ugyanis minden fognak van van egy középvonal felé mozgó tendenciája - csak "útjába" állnak az előtte levő fogak. Ha egy viszont kiesik, szabad az út. Azonban nem testesen mozognak, hanem dőlnek, így a rágófelületük is eldől, és ez kialakíthat nem megfelelő harapást.

    köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.

  • malnabokor

    senior tag

    A kialakult beszélgetés alapján picit segítenék a fogvesztés következményei kapcsán felmerült kérdések és infók között eligazodni:

    1) ahogy írtam fentebb, minden fog igyekszik a fogíven belül középvonalra (azaz a front terület felé) dőlni/haladni. Ennek köszönhetjük, hogy ha rendezett a fogsor, akkor a fogaknak van többé-kevésbé szoros, úgynevezett "kontakt pontja", ahol érintkezik a szomszédos fogakkal. A másik mozgás, hogy mindig igyekeznek kifelé nőni, de ebben a szemben levő párjaik megakadályozzák őket, mert "egymásnak ütköznek". Ha elveszítünk egy, vagy több fogat a fogívben, akkor kétféle mozgás jelenik meg a fogak esetén: a) a foghiány mögötti fogak koronája elkezd a hiány felé dőlni, szinte lefekszenek; b) a szemben levő fogak jobban "kinőnek", ugyanis nem lesz olyan fog, aminek neki tud "ütközni" a másik állcsonton. Mindkettőre példa ennek a röntgenképnek a bal oldalán látható (a piros nyilak mást jeleznek, elég sok sebtől vérzik ez a fogsor, de most csak a fogak dőlését, elmozdulását akarom ábrázolni)

    2) egy fog hiányát általában két féleképp lehet megoldani: vagy hídpótlás, vagy implantátum. Gyakorlatilag már minden olyan esetben az implantátumot javasoljuk, amikor egy fogat kell pótolni. Két eset kivétel: ha annyira rossz állapotban van a hiány körüli két fog, hogy azokat is koronával kellene helyreállítani, vagy pedig ha a páciens erős dohányos. Minden más esetben implantátum javasolt. Jobb a 10 éves megmaradása, és nem kell a körülötte levő fogakhoz hozzányúlni. Természetesen furcsa gondolat, hogy oda a csontba valamilyen idegen dolog kerül, de ha belegondolunk, hogy más protézisek, pl. váll, csípőprotézisek, stb. hány évtizede léteznek, és jelent megoldást rengeteg embernek - nos a fogászatban is így van. És amúgy nem is olyan idegen az anyag sem, mert a bekerülő, felületkezelt titániumötvözet jelenleg az egyetlen ismert, és erre a célra felhasználható fém, amelyhez megfelelő kapcsolat alakul ki csontszinten, teljesen sajátként fogadva azt be, és nem egy gyulladásos szövet veszi körül a gyógyulás után.

    köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.

  • malnabokor

    senior tag

    A 10 éves megmaradás csak egy mérőszám, nem fog utána drámaian romlani ez a szám. Általánosságban véve, ha megfelelő rendszeres kontrollok megvannak, akkor a fogászati implantátum életünk végéig megmarad. És már a mai implantátumokkal már az 1970-es évek óta van tapasztalat, nem annyira újak, és nyilván az elmúlt 40-50 év alatt sokat fejlődtek azért.

    Az állcsont törésnek implant behelyezéskor van egy marginális kockázata, statisztikailag létezik. Azonban behelyezés, sikeres gyógyulás utáni esetekről nem hallottam még, és a neten is csak olyan speciális esetekről van szó, ahol az implantálás során más beavatkozást is végeztek az állcsonton, illetve ha erős csontgyulladás alakul ki az implant körül. Illetve maguk az implantátumok is tudnak törni, és előbb törnek, mint az állcsont (a fogakhoz hasonlóan), még ha a kapcsolatuk a csonttal ridegebb is, mint a saját fognak.

    Azonban az tény, hogy a fogatlan állcsont szakaszon a csont elsorvad, ugyanis nem éri elég terhelés a csontot, így csökken a keringés, lebomlik a csont jelentős része. Ennél fogva azokon a területeken valóban könnyebben is törik az állkapocscsont.

    Összességében természetesen az implantálás nem kockázatmentes, de megfelelő körültekintéssel minimálisak a kockázatok, cserébe viszont hosszú távú megoldást biztosítanak, és például sor végi pótlásoknál (őrlőfogaknál, amikor már nincs hátul fog, amire egy hídnak a pillérét lehetne helyezni), egyetlen valódi megoldást nyújtják a kivehető pótlásokkal szemben.

    köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.

  • malnabokor

    senior tag

    válasz Met #988 üzenetére

    Valóban, akkor nem. A kellemetlenség és ár részét megértem, a fájdalom kapcsán viszont jó hír, hogy a beültetés alatt egyáltalán nincs fájdalom, és utána is vagy nincs, vagy minimális, amire egy fájdalomcsillapító bőven elég.

    #989Lanaaaaaa
    Megfelelő szájhigiéniával "kezelhető". A baktériumokat valóban nem lehet kiirtani, de ha a szájápolásra aprólékosan odafigyelsz, akkor a további probléma megelőzhető. És ezzel nem azt mondom, hogy teljesen rosszul csináltad volna eddig, hanem lehet van, amit másképp lenne érdemes, vagy néhány aprósággal lehet kiegészíteni.

    köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.

  • malnabokor

    senior tag

    Szia!

    Függ a ragasztó minőségétől, illetve attól, hogy mennyire figyeltek oda, de ha mindkettő rendben volt, akkor nem lesz gond, és 10+ évet simán. Érdemes félévente/évente kontrollra menni, így ha valami gond lenne, hamar kiderül.

    köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.

Új hozzászólás Aktív témák