Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • malnabokor

    senior tag

    válasz tasiadam #948 üzenetére

    Szia, szerintem nyugodtan kérdezd itt.

    #949 coco2
    Ez a régi iskola szerinti megoldás. Az elmélete és gyakorlata az volt, hogy a gyökércsatornában, de inkább a gyökércsúcs körül található akut gyulladás gennygyülemét a nyíláson keresztül levezesse. Cserébe ahogy írod, folyamatosan felülfertőződik a szájüreg felől a csatorna. Ezért ma már nem ajánlott, és nem is oktatják (pontosabban oktatják, hogy így ne csináld :) )

    Jelenlegi ajánlás, hogy ki kell tisztítani a csatornát (fertőzött, felpuhult dentin eltávolítása a csatornából, csatorna átfertőtlenítése (kémiailag fertőtlenítőszerekkel, fizikailag lézerrel, melyik rendelő hogy van felszerelve), és végleges gyökértömés készítése amint lehet. Kezelések között is legyen lezárva a csatorna, hogy ne fertőződjenek be az éppen kitisztított csatornák, a gyökérkezelés es tömés végén pedig legyen egy jól záró, tartós lezárása a fognak. Ennek az elmélete, hogy ha a csatorna tiszta, és onnan nem kerülnek baktériumok a gyökércsúcs köré, akkor a szervezet már meg tud küzdeni a gyökércsúcs körüli gyulladással. Persze ez nem mindig alakul simán (annyira gyulladásban van még a gyökércsúcs körüli terület, hogy nem lehet kiszárítani a csatornát (ami feltétele a jó gyökértömésnek), vagy nagyon panaszos a fog, és nem javult a helyzet az első kezelés után, vagy csak szimplán sürgősségi esetként nem volt elég idő a teljes kezelésre). Ilyenkor kerülhet a csatornába ideiglenes “gyógyszeres” tömés (ez legtöbbször kalcium tartalmú paszta, ami fertőtlenít, de nem gyógyszer :) , mostanában pedig terjed egy antibiotikumos paszta is, én ezt kezdtem el használni). Ez az ideiglenes tömés rövidebb-hosszabb ideig bent maradhat a csatornában, amíg gyógyul a gyökércsúcs körüli terület, aztán mehet a végleges tömés és a fog helyreállítása. Valamint a kezelés idejére, ha indokolt, szoktam felírni antibiotikumot, amit csak akkor kell kiváltani, ha esetleg fellángolna a gyulladás, vagyis erős fájdalom, duzzanat, láz alakulna ki, de ilyenkor érdemes átöblíteni/fertőtleníteni a csatornát/csatornákat is még egyszer.

    (Jó hosszú lett, de remelem érthető. Nem mindent és mindennek az okát írtam le részletesen, de ha bármi kérdés lenne, kérdezzetek nyugodtan :R )

    [ Szerkesztve ]

    köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.

Új hozzászólás Aktív témák