Hirdetés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Frawly

    veterán

    válasz Doky586 #37663 üzenetére

    Nálam Win10 és Linux van dual bootban, UEFI boottal, két külön SSD-n, de a két lemez, a két rendszer nem tud egymásról, esetleges újratelepítéskor egyik sem zavar be a másik bootolásába. Két külön EFI partíciót is használnak, egyik OS sem rondít a másik OS lemezére. Így default az Arch Linux indul, de ha nagy ritkán mégis Win10-re lenne szükségem, akkor bootkor rátaposok az F12-re, azzal előjön az UEFI boot menü, és ott mindjárt a legelső sorban Windows Boot Loader oda van készítve a kurzor alá, még csak lemenni sem kell rá, hogy kiválasszam az opciót, magyarán csak vakon rátaposok az F12 majd Enter billentyűkre és már bootol is a Windows 10 Pro 64 bit. Bár nem sokszor bootolok át Win10-re, néha Netlfix 1080p-t nézek rajta, meg olyan régebbi játékokkal játszok, amelyek linuxos Wine alatt nem futnak vagy nem jól. De ha már két lemez is van a gépben, meghúztam egy ilyen opciót, sose tudni mikor jön jól. Bár mióta van újra külön gamer gép szintén Win10-zel, lehet a laptopról lepusztítom a Windowst, fölöslegesen foglalja a helyet, havonta jó ha egyszer bootolok át rá valamiért pár percre. Már vagy 5 éve váltottam Linuxra, mint fő rendszerre, sok évig Windows sem volt fent egyáltalán, nem bántam meg a váltást, a mai napig kamatozik és fog is a jövőben.

    Sőt, néha külső SSD-t is bevonok a bootba, USB-SATA adapterre kötve, akkor 3. OS-t is tudok próbálgatni, pl. valami ismeretlen Linux disztrót tesztelni, vagy BSD-t vagy Haiku-t, ilyesmiket. De futtattam már külső SSD-ről MS-DOS 3.30-at is retrózáshoz, igaz akkor az UEFI BIOS-ban be kellett kapcsolni a Legacy boot lehetőségét is (UEFI + Legacy), és a lemezvezérlőt át kellett álltani IDE módra. Az MS-DOS 1.0-3.0 sajnos nem bootol már i7-es gépen sehogy sem, mindegy milyen legacy módot kapcsoltam be. A 3.30 a legrégebbi, ami fut, de futott már SSD-ről MS-DOS 6.22, és FreeDOS 1.2 is :D DOS alatt nem megy természetesen a TRIM, de a FAT16-os és FAT32-es partíciókat tudom a felcsatolásuk után Linux alatt kézileg külön futtatott fstrim -a -v segítségével TRIM-ezni, de a DOS úgyse ír annyit, hogy a TRIM hiánya számítani tudjon.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák