Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • salapp

    addikt

    válasz konzumpro #249 üzenetére

    Amíg megvolt a Brikka (2 személyes, súlyszelepes, nyitott fedelű kiadás), addig egy Delonghi KG89 őrlőből került bele a kávé, pici sóval a víz, és nagyon tartós (fake) crema lett az eredmény.

    Cathrine Tate: -Computer says: nooo!

  • konzumpro

    senior tag

    válasz #64905664 #250 üzenetére

    Brikkánál 2-es és 4-es van, a 2-es a 3-as Mokával azonos szűrőmérettel rendelkezik. Nekem súlyszelepes Brikkám van, de megemelt súlyszeleppel főz igazán finomat, azzal a módszerrel amit Cathfaern hozott a haladó topikba. Tehát felesleges Brikkának lennie, ha Mokaként használom. :)

  • zitrone88

    aktív tag

    válasz #64905664 #248 üzenetére

    Én sokáig egy hario minit és brikkát használtam, lényegében ezzel a párosítással lehet finom kávét főzni. Feltételezem másik bialetti kotyesszal is, de az érdekes, hogy nálam a 4 személyes, súlyszelepes verzióval, akárki, akármit mondott, hidegvizes indítással lett finomabb a kávé, kerámia főzőlapon. Forró indításnál megégett. Van a youtube-on egy videó, valaki arra hivatkozott, hogy melegen kell indítani, de én úgy láttam, hogy pontosan hogy engem igazol az a videó. Hangsúlyozom, súlyszelepesnél. Szelep nélkül az előmelegített vízzel jobb. A kérdés, ami felmerülne bennem egy nem súlyszelepesnél, indukcióson, hogy vajon ott is jobb e előmelegíteni?

    Lényeg a lényeg, hogy én kotyesz mellé vettem egy kínai presszógépnek csúfolt masinát (blitzwolf bw-cmm2), amivel ugyan könnyebb volt kávét főzni, mint a brikkával, de olyan finomat nem lehetett. Most váltottam egy Turmix Tx10 vapore plus presszógépre és graef 702-re, na ezzel már lehet presszót főzni, és ezzel ízesebb a kávé valamelyest, mint a brikkával. Más tekintetben nem érdemes összehasonlítani, mert más kávét főz a kotyesz, de szerintem az neked való, én is két adagot ittam a 4 személyes brikkából. És indukciós alátétet is lehet kapni a brikkához, és akkor szinte biztos, hogy nem kell bajlódnod előmelegített vízzel. Csak azért hoztam szóba a kínait, hogy, ha van egy jó kotyeszod egy belépő őrlővel, és feljebb akarsz lépni, akkor gyűjts végtelen pénzt, és, ha megvan, lépj. A közben lépegetés csak viszi a pénzt, de nem hoz előrelépést igazán. És persze bármikor kifoghatsz egy jó vételt, mint én a turmixot, mert 20 volt a graef, 37 a turmix, így 57ből megvan a presszóképes szettem, ami még lélektani határomon belül volt. Vagy inkább az asszonyén. :D

    Nekem még mókának ami volt mellé, egy csőrös vízforraló meg egy Hario V60 filterkávéfőző, hétvégente rituálisan csöpögtettem le (most született lányom, szóval azóta csak szeretnék csöpögtetni), az adagra is jó (2dl), és persze ízre is kihozza a maximumot a kávéból, világos, filter pörkölésű kávé kell hozzá, a hario mini-t 12 klikkel használtam, és osmotic flow receptet követtem, nekem nagyon bejött. De ez egészen más, ha szereted a kávé ízét, akkor is furcsa lehet elsőre, de rá lehet kapni :)

    Sajnos a vége a történetnek mindig az, hogy szerzel egy presszóképes karos gépet, és ezt én sem hittem el senkinek. Aki rálép erre az ösvényre.......... :D

    Amit nem tudok, hogy az új szelepes brikka milyen lehet, szóval lehet, hogy mai fejjel megkeresném a fórumokon azt a bialetti kotyeszt, ami a legjobban ajánlott, és azzal tanulnék meg a legjobb kávét megfőzni. Nem tudom, segített e bármiben a történetem, de hátha :)

    Ha válaszra sem méltatsz, legközelebb sem üzletelünk.

  • #64905664

    törölt tag

    válasz konzumpro #252 üzenetére

    Azt írja a 4 személyes moka-ra, hogy nézzük meg a használati utasításban, hogy induklciós főzőlapunkra milyen minimum átmérőjű edény van javasolva: az enyém 120 mm-t ír (ez jó sok....), a régi kotyeszom 100 mm. De a fotón a weboldalon jó kövérnek tűnik az a moka talpa sőt leírásban van 1 értékelés aki kiemeli, hogy indukcióson főznek vele. :U

  • #64905664

    törölt tag

    válasz zitrone88 #253 üzenetére

    Természetesen segített a hozzám képest sokkalta nagyobb tapasztalatod és amiket leírtál mind aláírom, nagyjából ezekhez hasonló következtetéseket vontam le én is "kutatásaim" során. Amivel kiegészíteném utóbbi hsz-ed.
    Én sem lehetek biztos abban, hogy a vége karos lesz vagy nem de jelenleg úgy látom szinte 99%, hogy sosem. Egy: idén töltöttem a 70-et, ilyen korban már nem a kávéfőző romlik hamarabb. :DDD Tehát tényleg a kisérletezések és tuningolások nélküli de azért nagyon jó kávé ivása a cél. Sokáig elutasítottam a kávészemek fagyasztását, de az törpént a legutóbbi Omnia silk féle szokásos kv-mal, hogy akivel vásároltattam (lakáshoz kötött vagyok, más vásárol....) az általam felírt 25 dkg-os általatok téglának nevezett kiszerelést kértem, ő azért is 2 db 40 dkg-ost hozott! Ő nem kávézik, semmit sem tud erről.....na most iszom az első 40 dekás végét és ennek.....bezony, se íze se bűze! Hiába van jól lezárt dobozban, persze mint írtam kapszulás mellett csak kiegészítő a kotyesz ezért tart egy tégla min. 2 hónapig.

    Tehát nekem a darálás, fagyasztás is jócskán előrelépés lesz minőségileg! Annál is inkább mivel a neten szerte óriási többség véleménye szerint jó kávét lehet brikka és társaival főzni, de ezek nem kutyaütő vélemények vagy felhasználók mint én, hanem már a legtöbben odaírják - aki segíteni akar nem csak hablatyolni az értékelésnél -, hogy forró vízzel indítani, stb stb. Nos, ilyen jól körül nézéssel döntöttem végül a brikka féle mellett. Egyébként mikor először jöttem itt az első kv topikban, többször is az újjam már a gombon volt, hogy rendelek a régi kotyogó helyett (az itt olvasások után szabadon): szarvasit, brikka és társait, automatát, meg mit tudom én még mit? Mindahányszor visszatáncoltam és tovább olvastam a neten és mindet elvetettem.....most vettem volna szarvasit, amihez megint nem vehet jobb kávét mint a kotyogómhoz mert nem bír csak az omnia silkkel meg a thcibo familyvel? Arra itt a régi....az automaták meg mondom, nem győztek meg. Azért ahhoz pofa kell, hogy az újakat nem is javasolják a sok műanyag cucc miatt, kenjék a gyártók a hajukra főzzenek velük ők. :DD

    Nekem amúgy semmi ándúgom semmilyen használt cucchoz sose nem is volt, mert láttam itt ajánlgatni régi még jó anyagos főzőket de egy pillanatra sem ingatott meg, hogy az kéne. Tehát moka lesz talán kézi darálóval. :D

  • #64905664

    törölt tag

    válasz zitrone88 #253 üzenetére

    Az még a jövő zenéje, hogy a kávészemeket miben fagyasszam majd? Kis üvegcsékben....ááá :F . Legjobb lenne zacskóban ha van hozzá valamilyen jobb fajta, vagy jól zártható akármilyen dobozban és főzés előtt (reggelre este?) gyorsan kikapni az előre bejáratott mennyiséget. Itt olvastam az egyik topikban, hogy valaki kipróbálta ezt az egyben lefagyasztást és a végén alig érezhető kis minőség vesztés...?? Ráadásul nem sok időt hagyott neki a kiengedésre.

    Most látom, hogy az előző hszt Konzumpro helyett másnak címeztem, elnézést.

    [ Szerkesztve ]

  • konzumpro

    senior tag

    válasz #64905664 #255 üzenetére

    Pedig ha szeretnél egy jobbfajta kapszulás élményt gond nélkül, arra jó egy 80e körüli Tchibo automata. De ahhoz kéne egy pörkölt kávé beszerzési forrás is, hogy megérje, de a minimum 8e forintos kilónkénti ár kicsit magas, még ha a kapszulás 20e forintos árához viszonyítom is.
    A legoptimálisabb kb. 3e/kg árú zöld kávét venni és egy párezer forintos kukorica pattogtató, amivel jókat lehet pörkölni, mire megöregedne a kávé, el is fogy az automatából.
    Én elvagyok a műanyag automatával, a termoblokkos karossal, de mindig lenyűgöz a Mokina meg a Brikka, Mokaként használva. Mindig felmerül az igény bennem az egyszerűsítésre, de már elmentem bonyolult irányba. Leépíteni csak úgy lehet ha töredékáron eladom a karost, a műanyag automatát viszont kb. elektronikai hulladék áron lehetne eladni, így inkább használom, igazából szeretem, mindent tud amit a karosok, csak más az optimuma, amit ki kell tapasztalni. Megértem hogy nincs mindenkinek türelme megtalálni a hibás alkatrészeket és kicserélni benne, de jó eséllyel az új gépeknél nincs ilyen nagy minőségbeli szórás.
    Főleg a Tchibo mechanikája ami kevésbé bonyolult, jobb esélyekkel indul. Nekem végül egy zsákutcából kimentett fejlesztés ami újjáélesztette a Philipset.
    Mindent egybevetve, az általad is leírt elvek alapján a Moka lehet egy jó választás indukciós talppal. Vagy ha túl sok az az adag, akkor a Mokinát tudom ajánlani, de csak pici lángon működik, és csak 5-6 g kávé fér bele és 30ml a főzet. Bár az alapján amit írsz nem okoz gondot a koffein. :)

  • salapp

    addikt

    válasz #64905664 #256 üzenetére

    Éppen egy éve karácsonyra kaptam egy konzumpro által említett Tchibo Esperto Caffé gépet. Azóta túl vagyunk négy vízkőmentesítési cikluson, sok kávén és annyira megszerettük, hogy nagyfiam is vett egyet magának három hete. Nagyon könnyen takarítható, átgondolt, nagyon egyszerűen kezelhető, kis helyen elfér, jó kávékat főz. A 2.850,- forintos kilós szemes Omnia Gold-ból is olyan presszót csinált, hogy nyamm, és a (nyilván valamennyire fake, tupírozott) crema is baromi sokáig megmarad.
    Ajánlom továbbra is.
    Ja, Brikkához meg Moka Express-hez én is csináltam kukoricapattogtatóval pörkölést, az is jó móka, szóval arról sem beszélnélek le, ha szeretsz játszadozni.

    [ Szerkesztve ]

    Cathrine Tate: -Computer says: nooo!

  • konzumpro

    senior tag

    válasz #64905664 #256 üzenetére

    Rosszul írtam, Moka Induction-ből 2-es meg 4-es van és ahogy láttam, acél a kosara is.

  • #64905664

    törölt tag

    válasz konzumpro #259 üzenetére

    Igen, nekem a 4-es lesz. Egyúttal rendelek közbetétet is (alátét) hadd legyen csak meg az is nem kér enni, még teát szoktam gázon melegíteni mert az a melegítőm nem jó in-hoz. Utána a gáz kályhát (az is több mint 40 éves lehet!) már végleg kiiktatom szükségem is lesz a tetejére hely szűke miatt. :D

    Ha kézi hajtány mellett döntenék szerinted melyik az ajánlottabb ezek közül? Még azt se tudom, milyen lehet kézzel őrölni de magamat ismerve ez nem okozhat gondot. :)

    őrlő

    Ezek közül tudom, hogy a Graef a nyerő de a másik is elég lenne nekem a terveimhez? Ha sokkal jobban ajánlott a Graef minden szívfájdalom nélkül megveszem, engem már kiszolgálna (és a napi adag is kevés):

    graef

    ez is kézi
    Erről az imént ezt olvastam egy vásárlótól!!: "Előnyök
    ................A Skerton Pro valóban kiváló minőség, és tényleg rámegy a 7 mm-es bitfej, így egy fúró-csavarozóval elektromos gépet kapunk. : ) "................

    Jártam az automata topikban és....változatlanul nem jön be. Kár, hogy már nincs megbízható, nagyon ajánlott termék szinte semmiben!

    [ Szerkesztve ]

  • konzumpro

    senior tag

    válasz #64905664 #260 üzenetére

    A Hario Mini Mill Slim Plusra is rámegy a csavarbehajtó bitje, de erősen megrántja a csuklót. A Graef a jó, főleg ilyen ritka használattal és ha csak kotyogni lesz, elég sokáig bírja. :)
    A Hario csak utazósnak jó, ha meg van kicsit támasztva a kerámia állórész meg a forgórész is a tengelyen, gyárilag lötyög, nem precíz. A Graeffel nincs ilyen gond, rögtön működik szépen.

    Sajnos - vagy szerencsére - most jött az automata topikba egy rossz tapasztalat a Tchiboról, szerencsés aki eddig beszerezte, úgy látszik más lett a beszállító. Maradjuk az egyszerűségnél, megéri. :)

    [ Szerkesztve ]

  • zitrone88

    aktív tag

    válasz #64905664 #260 üzenetére

    Nekem a hario minivel nem volt gondom az árkategóriában, hadd lötyögjön, ráadásul én egy barbár módszerrel használtam (és tudom, hogy titokban a legtöbben így használják :D ), akkus csavarozóval, tököm fogja tekergetni. :D (Közben látom, írtad is, hogy árukeresőn is találtál ilyen embert :D ) De nyilván a Graef sokkal kényelmesebb, jobb, és gyorsabb.

    fagyasztgatni nem tudom a bolti szemest mennyi értelme van, elég ritka, hogy egyáltalán rájuk írják, mikor pörkölték őket, ha ajánlhatok bolti (számomra is) ihatót, az a Dallmayr, azon még a pörkölés dátuma is rajta van, ha friss, érdemes lehet fagyasztgatni, de, ha nem, akkor szinte tökmindegy. Nálam kb kéthetes pörköléstől vannak fagyasztóban a kávék, ha néha innál egy igazán finomat, akkor megengedhetsz magadnak magyar pörkölésű kávékat, azt érdemes lehet fagyasztani, ha az ár a szempont, pláne, mert mondjuk ritkán innál belőle :) És nem üvegcsében, simítózáras tasakban, minimális levegővel (a nulla a legjobb). Aztán én személy szerint onnan fogyasztom, nem fagy össze, nem kell felengedni, öntök belőle, amennyi kell, még jót is tesz a darálónak, nem ragad úgy mindenhova, ami műanyag, és sztatikusan feltöltődött. Nem tudom, hogy az ajánlásaim a pro topikban megállnák e a helyüket, így szigorúan egyéni véleményként kezelendő :D Viszont tényleg, ha lesz mindenféle jó eszközöd, az ordítani fog egy jó kávé után. Lehet, hogy a legköltséghatékonyabb tanács az lenne, amit meg kéne fogadnod, hogy sose kóstolj meg friss kávét hazai pörkölőkből, mert akkor már nem lesz jó a "bóti" :D

    Ja, és kívánom, hogy még sok kávéfőző romoljon el a kezeid közt :) A 100 az új 70, most olvastam a gugliban :D

    Ha válaszra sem méltatsz, legközelebb sem üzletelünk.

  • #64905664

    törölt tag

    válasz konzumpro #261 üzenetére

    Köszi az eddigi válaszokat, tanácsokat, segítséget az első "fejlődési :D lépések" felé.

    Zitrone88 neked is és mindenkinek aki véleményt mondott kérdéseimre. A szemes kávé tanácsot is köszönöm, ezeket majd rendelni fogom és figyelem ezekben a topikokban a "nagyok" javaslatait :D . A simítózáras zacsi tanácsot is köszi, utána nézek, nekem is nagyon megfelelne. Én a nespressóhoz képest fele áron szoktam rendelni a kis kapszulásomba töltényt, innen: coffe66.hu
    Itt van minden, őrölt, szemes, kapszula, ízesített akármik, decaffék, stb, de még tartozékok is éppen most láttam náluk Vertuóhoz!!!! adaptert, ezt eddig csak egyéb kapszulásokhoz láttam.

    Nekem elég lenne az a minőség amelyet láttam a yutubés videón amelyiken az ürge átrakta egyik brikkáról a másikra a főző alját. Tegnap láttam és én a kotyogómmal alap kávékból olyat egyszer sem tudtam főzni (természetesen ezt kóstolás nélkül mondom, csupán csak a színe látványából). Másfajta kávét meg nem lehet lefőzni az enyémmel. Ezért akarom én darálni.
    Ismerem a dógokat, a többi majd kiforrja magát. :) :K

  • #64905664

    törölt tag

    válasz konzumpro #259 üzenetére

    Szép napot mindenkinek.

    Szia, meg jött a cucc /bialetti moka, graef, főzőlaphoz közbetét-alátét/ 3 rendelés egy helyről 3 nap alatt, külön külön futárokkal. :N :D Bár 120 mm-es legkisebb talp-átmérőjű edényt ajánl a főzőlapom a brikkáé meg 100 mm, minden gond nélkül lefő az alátét nélkül is ennek első körben örülök, nem kell a vastag alátétet külön felmelegítenem minden kávéfőzéskor, tehát nem eszi az áramot percekig feleslegesen. :)

    Most "kifőzöm" a haszn.utasítás szerinti módon. Először lefőztem egy tiszta vizet, de már ezt sem jól sikerült, 8-as fokozatú főzőlapon 6-osra állítva....hideg vízzel indítottam, majd kissé felnyitottam a tetőt, hogy hadd lássam a folyamatot. Természetesen 1-2 percen belül kivágta a vizet, körkörösen. Jó forró volt, ma nem fürdök. :DD

    Utána amikor kihült lefőztem az első kávét most már a haszn.utasítás szerinti fél fokozaton, 4-esen. Hideg vízzel indítva volt javasolva, de így is nagyon hamar lejött. Mindjárt lehűl és a kövi főzést 3-ason prószálom.
    A lehet egy kérdéssel több?! - ez lenne: a régi kotyeszt minden főzés után kb 40 évig, folyó hideg víz alá tartva lehűtöttük/tem és rögtön szét csavartam elmosáshoz. Itt a leírásban az szerepel, hogy hagyjuk míg kihül utána csavarjam szét. Szerintetek? Most hamar kihül mert a konyhámban jégverem van de ha jó idő lesz ott kell hagynom és később elmosni? És akkor a tömítő guminak nem lesz baja? Köszi.
    Most főzök egy másodikat, majd harmadikat is a mosogatónak. Fura, mert nálam soha bárminő egyetlen morzsa sincs csak úgy elhajítva, kiöntve. :U
    Ja, van az utolsó téglám omnia silk ezzel bejárathatok könnyek nélkül, 40 dkg-os volt.....

  • konzumpro

    senior tag

    válasz #64905664 #264 üzenetére

    A Brikkát főzés után a csap alá szoktam tartani. A negyedik főzet már iható egy kutatás szerint, ahol teljesen tisztára mosták az alu kotyogóst mosogatógépben, ami amúgy lekapja a szép fényes réteget. Az első néhány főzetben magas a kioldott alumínium, de a használat során minimálisra csökken.
    Kíváncsi vagyok, mennyire hamar fő le és hogy ez az új típusú szilikonszelepes Brikka?

  • #64905664

    törölt tag

    válasz konzumpro #265 üzenetére

    Az a bialetta moka, amit belinkeltem pár napja (indukciós, 4). Én "rendes" szelepesnek látom.....kis pecek áll ki belőle tehát golyós lehet. Meg volt a második, hármason főve. Tehát: főzőlap és kávéfőző is kihűlve, elmostam szárazra töröltem újból megetettem és így minden hidegen raktam a főzőlapra majd hármason elindítottam 48-kor, 51-re lefőtt tehát 50 második felétől 51-ig bezárólag. Szerinted kb így lesz jó vagy vegyem kettesre a főzőlapot? Az már lassú tűznek felel meg.

    [ Szerkesztve ]

  • zitrone88

    aktív tag

    válasz #64905664 #266 üzenetére

    szerintem minél hamarabb fő le, annál kevesebb ideje van megégni a kávénak, de a gyakorlat nem mindig van összhangban az elmélettel, szóval sajnos az elején kísérletezős még a főzőcske, én személy szerint olyan fokozaton főzném, amelyiken a legjobban ízlik, elmélettől függetlenül :) nálam brikkánál a minél gyorsabb, annál jobb jött be, de nem indukciósom van, csak kerámialapos..

    Ha válaszra sem méltatsz, legközelebb sem üzletelünk.

  • #64905664

    törölt tag

    válasz zitrone88 #267 üzenetére

    Kísérletezés vége. Negyedik, ötödik főzetre ugyanolyan a kávé íze mint a régi kotyesszal (van minta), innen tovább nem érdemes így folytatni mert kb 3 hét mire el fogy a 2 hónapja vett őrült omnia, majd akkorra rendelek darálni valót amiért is az egész akciót indítottam. Hármas fokozaton látom a legjobbnak a főzőlapot, hidegen indítva szűk 2 perc amikor megindul a kávé a csövön és még ugyanabban a percben le is zubog. Az igazi teszt majd darálós módban lesz talán kissé finomabbra is darálhatom majd. A régi antik kotyogómat elraktároztam..... :D

  • konzumpro

    senior tag

    válasz #64905664 #268 üzenetére

    Próbáld majd előmelegített vízzel és a zubogás előtt lekapni a főzőt és hidegvízzel leállítani a főzést.

  • zitrone88

    aktív tag

    válasz #64905664 #268 üzenetére

    igen, amit konzumpro ír, mindenképp, ne hagyd, hogy prüszköljön már a végén, marad víz az aljában, de úgy van jól (legalábbis brikkánál), úgy nem ég meg a kávé. Finomabbra őrölheted majd a szemest, de sokkal finomabbra ne, mert a kotyogósnak jól áll a durvább őrlemény, a finom megég, vagy le se folyik. És tömöríteni sem kell, csak kocogtasd a kosarat oldalról, hogy nagyjából vízszintbe kerüljön benne a cucc, brikka esetenként bír egy kis enyhe tömörítést (én nem tömörítettem). És, ha van jel, afölé ne töltsd a vizet, de nagyon max a szelep aljáig, de ezt talán el sem kell mondanom :)
    Egyébként emlékeim szerint az omnia silk ritka pocsék, annál biztos jobbat tudsz majd főzni :) Persze ízlések és ficamok :D Én mindig a specialty kávénál olcsóbb, de bolti viszonylatban drágább kávékkal kísérletezek, amiből még lehet értékelhető ízűt főzni, nálam a dallmayr vált be erre, meg az auchanban a bio részlegen van bio szemes kávé, és a lidl-ben is szintén bio, ezek egész tűrhetők, bár a lidl-ös kicsit sötétebbre van pörkölve, mint tavaly, azt már annyira nem tudom ajánlani.. Na persze, valakinek az jön be, pl, ha a decaf ízlik, ez se lehet rossz (mert, ha jól tudom, a koffeinmentesek rommá vannak pörkölve, úgy lesz decaf, de csak érintőlegesek az ismereteim ezügyben).

    Ha válaszra sem méltatsz, legközelebb sem üzletelünk.

  • zitrone88

    aktív tag

    válasz konzumpro #271 üzenetére

    köszi, akkor csak önszorgalomból pörkölték rommá, amiket ittam :D a starbucksnak is van egy sötét pörkölésű kávéja, na olyasmit ittam koffeinmentesben... anyámnak meg az asszonynak ízlett, de én képtelen vagyok elfogyasztani.. :D bár valamit valaha valahol hallottam, hogy miért vannak jobban pörkölve, valamelyik eljárás mellé, vagy helyette, nem tudom, de hallottam valami ilyesmit... és ebben az is alátámasztott, hogy filter pörkölésűt sem találtam még koffeinmentesből. Bár arról tudok, hogy létezik. :D Csak ritka, mint a fehér Zorró. De lehet, csak nincs rá kereslet. (Én is csak azért kerestem, mert terhes volt az asszony, aztán nem akartam annyi koffeint tolni bele, azóta megszületett a lányom, így sem alszik sokat.... :DD )

    Ha válaszra sem méltatsz, legközelebb sem üzletelünk.

  • #64905664

    törölt tag

    válasz zitrone88 #270 üzenetére

    Igen módjával akarom csak finomabbra őrölni majd ha odaérek, de azért párszor próbálkozom majd ha már ilyen csodás (nekem csodás) őrlőm van. Idén nyár elején nagy bőszen rendeltem lavazza orot kotyogóhoz....mit mondjak?! Még keverve sem jött le! Persze, hogy olvastam már erről 1-1.5 éve olvasom mindhárom kávé topikot mert számomra nagyon tanulságos és érdekes akkor is, ha sosem lesz automatám, karosom. Tudtam, hogy nem szabadna mégis hibáztam.
    Az omnia silk és a tchibo family jön le csak a 40 éves kotyogómmal maradéktalanul mivel csakis őröltet vásároltam, persze nem ismertem és soha nem hallottam sose a víz előmelegítést, stb. Az omnia classic és a family exkluzív már csak vagy keverve, vagy felébe jött le (ezért forrt felül is amiről itt olvashattam először, hogy az meg már milyen kv....)ezért maradt évekig az elején írt 2 fajta, közülük is az omnia silk mert világ életemben omniás voltam (legalább is így hittem). Az omnia silk és a csibó family sosem forrt felül mert szépen le tudott csorogni.

    Igen láttam a "tudást" a brikkákról kotyogókról stb azt hiszem a nagy kávé topik összefoglalójában (és szerte a neten) azt mindjárt le is mentettem magamnak habár ennyit azért nekem is illik megjegyezni.... :D
    Lementettem már a kotyeszokba ajánlott kávéfajtákból is több fajtát, majd kisérletezek. :) Igen, egynek a dallmayr is szem előtt van tartva ilyesmivel kezdek majd.

    Decaffét kapszulásban iszom mindenképpen, az a minden napi kávézásom befejező rítusa 15-órakor (dupla decaf) :D .
    Ezt a magam darálta bialetti - szerintem - leendő jó kávét minden reggel fogom inni, ebéd után mindíg 1 dupla vertuós kapszula jön (80 ml) de persze nincs felállított szabály nálam van, hogy 1 espresso jön (40 ml), ez bármikor változhat. Amiért írtam valamelyik nap, hogy fagyasztanom kell a szemeket mivel rendelni fogom a szemes kávét és azt nem lehet hetente tehát ha minden reggel iszom egy kikísérletezett nagyon jó kávét, a rendelt nem 1-2-re fog elfogyni.

    Így mivel reggel nem kapszulásat iszom, nem lesz olyan drága havi szinten a kapszula. Viszont ha így folytatódik a kapszulás kávéfőzők tartóssága ahogy a futárok is elmondták, ha lejár a garis idő egy perccel sem kell tovább mert a nespressónál arany árban nem fogom javíttatni. A vertuót fél évesen cserélték persze nem kellett harcolni a cseréért és minden újból indult.
    Még annyit, hogy a kapszulás decaf ugyanolyan finom mint a koffeinos (arabika-robusta) ezért amíg lehet ragaszkodom hozzá.

    És még ezt is: igen, máris lekaptam a kisérleti főzeteket mielőtt teljesen lejött volna, ezt is meg tanultam a topikokban. :D

    [ Szerkesztve ]

  • #64905664

    törölt tag

    válasz konzumpro #269 üzenetére

    Sziasztok, BUÉK mindenkinek! :)

    Kipróbáltam amit írtál. Egy erős dupla lett a 4 személyesből, az íze is az eddigi legjobb - a bő 2 hónapos téglából, tehát majd ha elkezdem a darálást friss anyagból egészen jó itóka várható. :)

    Vizet a szelep alattig öntöttem, kávé 18g Tehát teli a tartóját és a főzőlapot 2-esre állítottam az eddigi legkisebbre, majd a főzőlapon felforraltam (így a főzőlap is elő lett melegítve) így csavartam össze a felsejével, visszaraktam és még abban a percben lejött! :U :U :U Természetesen ahogy írtad is jócskán maradt víz az aljában de mivel nem vártam meg, hogy fröcsköljön a kifolyón ez természetes. Erre (is) gondolva rendeltem a 4 személyes főzőt, a 2 személyes kevés lett volna. Majd ha darálok, a kávé mennyiségével fogok kísérletezni mivel kiütős mérget sem akarok. :D
    A régi kotyogóval éppen az ellenkezője volt a cél évtizedeken át, hiszen a lehető legkisebb lángon főztük, hogy erős legyen és az íze is így volt a legjobb de még a színe is. Persze amint írtam tehettük az ehhez a szinthez készült téglákkal mivel azok lejöttek így is gond nélkül és nem forrt a felső részben, csak ha amint írtam is megpróbáltam ebben az évben párszor feljebb lépni a téglákkal de akkor már fele sem jött le a kotyogóban és valóban forrt felül is ezért le is álltam ezzel a kísérletezgetéssel a nyáron.

  • #64905664

    törölt tag

    Amennyiben van egy vizeskancsó rácsos tetővel és egy napig békén van hagyva, addig elszáll a vízből a klór (évek óta így iszom csapvizet), majd másnap reggel kávéfőzéskor forralva van a víz a főző aljába az nem elégséges "tiszta" víznek? Szerintem vidéki falvakba a legnagyobb ángária megfelelő vizet beszerezni.....elég magát a szemes kávét rendelni. :U

  • fradi81

    veterán

    válasz #64905664 #277 üzenetére

    Víz mindenhol van, tisztítására meg van szűrő.

    moto g72, Ninebot d28e

  • #64905664

    törölt tag

    válasz fradi81 #278 üzenetére

    Köszi, ez teccik. :)
    Amikre eddig rákerestem nekem nem jött be. :U

  • zitrone88

    aktív tag

    válasz #64905664 #279 üzenetére

    [link] én ezen gondolkodom, bőven elfér a konyhai csap mellett, cucca meg alatta, megnyitom, folyik, tökéletes :) Kávéguru cimborám ajánlotta, mint kávézáshoz ajánlott termék. Tudom, drágább, mint amit Fradi81 linkelt, de arról nem találtam semmit, így én emellett döntöttem végül, a szűrője is komolyabb.

    Ha válaszra sem méltatsz, legközelebb sem üzletelünk.

  • konzumpro

    senior tag

    válasz zitrone88 #281 üzenetére

    Olyan kéne ami lágyítja is a vizet, röhejesen olcsó a kationos gyanta pálinkához, karos gépem szűrőjébe is az kell. Tehát elvileg nem is kéne, de sajnos itt extrém kemény a víz, ha csak arra a kis ötcentis gyantapakkra bízom a lágyítást, megjelennek a vízkőfoltok a tálcán.

  • #64905664

    törölt tag

    válasz zitrone88 #281 üzenetére

    zitrone88, konzumpro

    Még aznap megrendeltem amikor Fradi81 (márkatárs :D ) belinkelte és azóta megelégedéssel használom, persze nem akartam túltolni egy kotyogósra átállást. Természetesen a klór egyáltalán nem érezhető a szűrt vízből, a többiről meg nem is tudunk/tudtunk, azaz nekem nagyon jó a víz csak ilyet iszom egész nap vagyis mindenhez, barátoméknak tizen éve ilyen van és szeressék. :) Sok évvel ezelőtt akartam már venni valamilyen víztisztítót de visszatartott az, hogy a szűrő cserékkel megettek volna hosszútávon és úgy voltam vele, hogy szinte + vízdíjat fizetek. :U Ennél a szűrőcsere évi 10e, vagy ha nem cserélném évente mert másik opció 4000 liter-nél, nálam meg úgy 1200 liter fogyasztást számolok, még tovább tartana. De évi +10e-t megér. Közben az Omnia silk téglám elfogyott nagy nehezen és most már a Kapuczinertől rendelt kotyeszhoz javasolt Arabika kávét próbálom belőni. Az biztos, hogy a bő 3 hónapos téglától sokkal jobb nedűt csinálok már én is köszönhetően nektek, meg az itt fellelhető kávés totyikoknak de írhatom úgy is, hogy ellestem a tudást. :D Még sokat kell csiszolódnom és különösen a "mutrát" azaz kávé fajtákat próbálgatni, hogy melyik melyik az én ízlésem. Az 7szents.g, hogy már nem ég meg a kávém. Sőt, a környezetemben van aki vevő erre a tanulásra és bőszen követi. :DD Van egy dolog ami zavar, kérdezném Konzumprot mit szólsz hozzá?: a bialetti mokámnak ugye olyan a kifolyó csőre, hogy a tetején 2 oldalt van a luk és ez szinte színel az egész főző tetejével. Nos, a "yutubén" és több helyen nézett videókban azt látom, hogy felhajtott tetővel főzik végig és akkor gyönyörűen látszik mikor kell lekapni vagy mikor van kész a nedű (a régi kotyeszom sem verte ki). Az enyém kicsit folydogál szépen, majd ha nem hajtom le a tetőt kivágja a kávét a falra meg akárhová. Ezt nem díjazom, de nem ám a káros gőzös- vizes utólja vágódik ki, hanem hamarabb és akkor még nem kaphatom le mert 4 személyesből kb egy espresso méret lenne, holott ha megfelelő időben kapom le sem több egy egészséges dupla espresso méretnél (80-100 ml) ami nekem egyszerre feltétlenül kell. Más minden rendben van, folyik a kisérletezés - kotyogós felszereléssel. Ja, a megbontott kávészemeket simítózárasba rakom, minden nap kimérem az adagom majd úgy darálom. :)

    [ Szerkesztve ]

  • konzumpro

    senior tag

    válasz #64905664 #283 üzenetére

    No problem :)
    Az a titka, hogy az előtt kell levenni, hogy elkezdene nagyon folyni. :D
    Én arra szoktam figyelni, hogy amikor a kávé barna színe kezd vizslásodni, akkor levegyem, ha nagyon hirtelen indul be akkor túl nagy a láng vagy túl finom az őrlemény, de ha ízre így jó négyszemélyessel, akkor lehajtott tetővel főzd, nincs más megoldás. Kéne egy olyan szelep kotyogósra ami beállított folyadékszintre kiold és a végét elereszti gőzként. Most találtam fel. :D De lehet hogy van erre egyszerűbb megoldás is, majd a totyiklakók megmondják.

  • #64905664

    törölt tag

    válasz #64905664 #283 üzenetére

    Persze, hogy elfelejtettem valamit: felhajtott tetővel főzöm ám a kávét de egy kis kávés üvegpoharat a kifolyóra tartok míg kifolyik így nem veri ki a lét csak a pohár oldalára de ugye ez így félautomata. :D

  • #64905664

    törölt tag

    válasz konzumpro #286 üzenetére

    Igyekszik az ember..... :D nem kell ám nagyon ráereszteni csak éppenhogy, a kifolyó tetején pár millimétert, hamar úgy is le kell kapni a főzőt. És nincs ez lefutva ezen a (ár)szinten az ember próbálkozhat több féle géppel is mert nem 1-2 száz e. Úgy, mint neked is van többfajta. És ott van a nagy becses retró, a 40valahány éves is. :) Már nézegettem a szelep tetős kotyeszokat, valószínüleg nem múlik el anélkül ez az év. Annál is inkább mivel ha igénylem a cremát azzal lehet elővarázsolni, a friss pörkölésű szemes már így is meg van/lesz.

  • konzumpro

    senior tag

    válasz #64905664 #287 üzenetére

    Valami régi kis karossal is lenne sikerélményed presszó terén. Régi quickmilleket szeretik a mesterek a komoly totyikban, 0650 van az ebay-kleinanzeigen.de-n, 150€, nem tudom elküldi-e Magyarországra.
    Kotyogós súlyszeleppel is csak habot tüsszent, nem igazi cremát, a hő sajnos megöli a valódi cremát, talán a csőrös fajtáknál el lehet kapni a forró víz szakasz előtt, mert friss pörkölésű robustával azért keletkezik igazi crema is ami így meg tud maradni, kevés lyukkal, mint egy török kávénál.

  • zitrone88

    aktív tag

    válasz #64905664 #287 üzenetére

    én brikkáztam sokáig, az a crema nem crema, igazából, ha most kotyeszoznék, én is valami súlyszelep nélkülit néznék, legyen szép fekete, abból legalább könnyebben csinálok americanot/hosszúkávét az asszonynak (mert így meg le köll szednem a cremát a presszóról, de, hogy a presszót miért nem szereti?.....) :D Mire elkezdtem meginni, már semmi cremaszerű nem volt a brikkás kávén, ha pedig arra hegyeztem volna ki a kávéfőzést, hogy legyen, akkor meg nem volt olyan finom, mint másként... Főleg, ahogy konzumpro írja, robustával, de attól eléggé elszoktam, elnyomja az ízeket.

    Ha válaszra sem méltatsz, legközelebb sem üzletelünk.

  • #64905664

    törölt tag

    válasz zitrone88 #289 üzenetére

    Nem baj, úgyis marad a 2 kapszulás gép, mindkettő szép habot csinál főleg a vertuó. A kotyogó úgyis csak reggeli foglalatosság. :)

  • hmatyas

    tag

    Sziasztok,
    Váltottunk gázről elektromos főzőlapra (kerámia és nem indukciós). Amit eddig használtunk kotyogósban az nagyon lassan főzi le és valahogy más is lett az íze. (van kapszulás kávéfőző is, de néha jobb lenne a kotyogós). Tudnátok olyan _kotyogós_ kávéfőzőt javasolni ami direkt elektromos főzőlapra van? Vagy akkor már jobb lenne elektromos kávéfőzőt vennénk?
    Előre is köszi!

  • #64905664

    törölt tag

    válasz hmatyas #291 üzenetére

    Szia, ha visszaolvasol 2-3 oldalt éppen a kotyogó témáról van szó. Én nem régen vettem egy Bialetti Moka kotyogót Csakhogy nekem meg indukciós főzőlapra kellett. Ha a linken el olvasod a főző leírását, szerepel benne a gáz, elektromos, kerámia és indukciós is, nekem utóbbin szuperül működik. De ha letekersz a weboldalon alólra a részletekhez, ott csak ezek szerepelnek: gáz, elektromos, indukciós. Így nem tudom biztosan, hogy tényleg jó-e kerámiához. Az indukcióson nálam 8 fokozat van és kettesen egy perc alatt lejön a kávé, persze forró vizet teszek a főző aljába úgy csavarom össze és úgy teszem a főzőlapra. Nem értek az kerámia főzőlaphoz ami nektek van de biztos, hogy jól állítod a fokozatot? Mert az indukcióson is van több variáció és nem mindegy. Még egyet: mivel most már nem gázon főzitek nem azért jön le lassan mert kissé durvábbra kéne darálni? Vagy eleve őröltet használtok?

    Van a weboldalon több olyan főző is, amelyre oda van írva, hogy gáz elektromos és vitrokerámia.

    [ Szerkesztve ]

  • hmatyas

    tag

    Köszi, elolvastam már előtte az előzményeket. A fokozat az kb jó - 0-9 fokozat van, 7sn megy a kávé, csak lassan. A kotyogósnak a működési elve az igényli a folyamatos hőhatást, míg a kerámián amint elér egy bizonyos hőhatást lekapcsol ( nem lesz piros a főzőlap), maga a (üveg)lap az továbbra is meleg, de érzésre nem tudja annyira jól átadni a hőt. A kotyogós átmérője az kb fele a legkisebb elektromos fűtőrésznek.

  • zitrone88

    aktív tag

    válasz hmatyas #293 üzenetére

    Az első ami eszembe jut, hogy miért nem 9-esen használod, ha az a max, és a problémád, hogy lassan jön le? Volt valami gond 9-esen? Én kerámián főztem 9-esen, Brikkában, gyorsabban lejött, mint gázon, nem égett meg (súlyszelep miatt hidegindítással). Gázon mindig csak egy lassan lefolyt, égett vackot kaptam... Kondér víz forralásnál én is utálom, hogy ki-be kapcsol, de 9-esen a kávé 4 személyre lejött, mielőtt kialudt volna.

    Ha válaszra sem méltatsz, legközelebb sem üzletelünk.

  • fradi81

    veterán

    Kotyogós kávéfőzők között van érdemi különbség azon kívül hogy hány adagra képes?

    moto g72, Ninebot d28e

  • #64905664

    törölt tag

    válasz fradi81 #295 üzenetére

    Én szinte mindent átolvastam a kotyogókról mielőtt belevágtam, több helyen a neten. Itt is van leírás róla:

    koffeinbox

    Ennyi különbséget látok:

    "A Bialetti brikka – egy kicsit másfajta kotyi
    A kotyogós kávé új generációja a Bialetti cég által megalkotott Brikka. A kávéfőző felső részét egy nyomásnövelő súlyszeleppel látták el, ami visszatartja a vizet az alsó (kazán) részben, így növelve a nyomást. Ez a kotyogós eszköz reprezentálni tud egy krémes eszpresszó tetejét koronázó cremát, vagyis ahhoz hasonló habbal ellátott kávéitalt tudunk vele készíteni."

    És még kell olyan odafigyelés is most már, hogy milyen főzőhöz vesszük? Gáz, kerámia, indukciós... Az én példám olyan kotyeszt (10cm lett) kellett vennem amelynek az alja méretben megfelelt az én főzőlapom (12cm) minimumához. Vagy a főzőlaphoz bizonyos "alátétet" is lehet kapni amelyet meg is vettem de szerencsére nem kellett mert amikor kipróbáltam rájöttem, hogy mire azt átmelegíti a főzőlap anélkül régen meg is ittam a nedűt. :D

  • zitrone88

    aktív tag

    válasz fradi81 #295 üzenetére

    Van, és sokszor sajnos leginkább az, hogy több adagos, kimerül abban, hogy több víz fér bele, de a kosár mérete nemigazán növekszik, hogy több kávén folyjon át az a víz, szóval borzasztó kávékat iszom jártamban keltemben a Brikkához képest, de szerintem egy Bialetti márkájúval nem tudsz nagyon mellényúlni (maximum kevésnek találod a lefőtt adagot, ha nem hagyod az utolsó cseppet is kifröcsögni a gázon, amit amúgy nem ildomos).

    Ha válaszra sem méltatsz, legközelebb sem üzletelünk.

  • fradi81

    veterán

    Igen látom ezt a brikkát ajánlják mert presszó kávéhoz hasonlót főz. Ennél tényleg igaz hogy ahány személyes annyi adagot kell vele főzni kevesebbet nem ajánlott?

    moto g72, Ninebot d28e

  • zitrone88

    aktív tag

    válasz fradi81 #298 üzenetére

    Igazából érdekes lehet, hogy eddig mennyi kávét ittál egynek milliliterre kb, mert pl a 4 személyes brikka 4 kis olasznak való adagot főz. Presszónak 3 magyar lakik jól vele, és a kotyogóshoz szokott nehezen ébredő magyarból pedig kettő kell. Az sem mindegy, hol méred a vizet, mert az enyémben pl van egy vonal a felső részben, meg az alsó részben is, utóbbiba több fér, a fenti tényleg nyikhaj olasznak való. Viszont így, hogy már presszót iszom, soknak tűnik az az adag, amit a 4személyesből, aljában kimérve a vizet, ketten ittunk az asszonnyal reggelente :D
    A cremától nem kell sokat várni egyébként, az csak hab, és hamar illan, nem ad hozzá semmit. Ami tetszik, hogy talán kivonatoltabb lesz vele a kávé, és én pl kerámialapon jobbat főzök, ha hidegen indítom (és örülök, mert kényelmesebb, mint előre forralni a vizet) :D

    Szóval, ha szereted az ízletes shotot, elég annyi személyest venned, annyi személynek, ami rá van írva. Ha kád koffein típusú ember vagy, érdemes túlméretezni.

    Ha válaszra sem méltatsz, legközelebb sem üzletelünk.

  • salapp

    addikt

    válasz fradi81 #298 üzenetére

    Csak az előírt őrleményt és vizet szabad beletenni, ha jót akarsz a végén. Egyébként a kétszemélyes inkább két ristretto-t ad, én mindig egyedül ittam meg.
    Kézi őrlővel és KG-89-cel is sikerült hozzá elég jó, kicsit durvább, de egységes őrleményt készítenem, amivel volt (fake) crema és kijöttek az olajok, ízek.
    A Brikka már nincs meg, de van egyszemélyes Bialetti Moka Express-em. Az egyértelműen nehezebb főző, mint egy látszólag ugyanakkora Auchan-os kínai, amit egyszer régen kaptam, és sokkal szebb, finomabb kávé jön le belőle, mint egy olcsó mokka főzőből.
    Ami még jobb kioldást adott, a Lidl-ben kapható lúgos ásványvíz.
    A Brikkát többféle módszerrel próbáltam, végül a hideg indító víz és nagy láng jött be. Mindig a túrázáshoz használt kis gázfőzővel használtam, a kerámia lapost nem akartam egy kis kávéért izzítani.
    A Moka esetében a forró vízzel indítás és kis láng kombinációja adta az égett íz mentes, szép lassan, olajosan kifolyó nedűt.
    Brikkát valahogy pazarlónak találtam, elég sok őrleményből nem túl sok kávé lesz - számomra.

    [ Szerkesztve ]

    Cathrine Tate: -Computer says: nooo!

Új hozzászólás Aktív témák