Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Winner_hun

    félisten

    válasz trialboj #40043 üzenetére

    Hobbis kérdések is jöhetnek.

    Gondolok itt olyan kérdésekre, hogy melyik a legfontosabb eszköz, ami nélkül semmit nem lehet csinálni
    Kis túlzással egy csavarhúzó / kalapács is elég ha csak ikeás csodabútorokat akarsz összeszerelni. Bútorlapos munkához lapszabászaton meg lehet csinálni mindent, utána csak össze kell rakni, kis kézi gépek megléte elég hozzá. Tömör fával való munkához már nagyobb szerszámpark kell.

    Pontosabb, biztonságosabb, kevesebb nyűghöz a drága gép általában jobb. Nem igazán van kérdésed, először azt találd ki hogy mit szeretnél kérdezni.

    ► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

  • thyeby

    őstag

    válasz trialboj #40047 üzenetére

    Tipikus kérdés, a barkácsolók teljesen életszerű dilemmáját tükrözi.

    Nehéz korrektül megválaszolni.

    Magam is barkácsolóként kezdtem. Egy gagyi szovjet barkácsgéppel. Már akkor úgy éreztem, hogy szintet léptem, amikor beépítettem magamnak asztal alá egy ződbosch kézi körfűrészt. Mert jelentősen felkönnyült a vágás, mi több csupán rajtam múlt, hogy mennyire pontos végeredménnyel.
    Két baj volt ezzel is. Rögtön az első, hogy a gép fogaskereke nem bírta (elég) sokáig. A második pedig, hogy sokkal több idő ment el az örökös beállítgatásokra, mint amennyi idő maga a fűrészelés volt. Ezért is vágytam olyan asztalra, ahol kurblival állítom a lap magasságát, és csak odacsúsztatom gyorsan a stellert, ahol szükségem van rá.
    És itt kezdődtek az igazi galibák. Mert kurvagyorsan belehetett állítani mindent, de sajnos egyúttal kurvául megbízhatatlanul is. Sokkal pontosabban tudtam dolgozni, amíg kínlódtam az asztalos szorítókkal a steller jó rögzítésén, mert bár idegesítően babrás volt, de mindig épp annyira pontos, mint amennyit pillanatnyilag igényeltem.
    Szemre olyan kívánatosak ezek a barkács asztali körfűrészek. De első körben is kotyognak, lötyögnek, munka közben elllítódnak - magyarul rém pontatlanok, és akkor még az elégséges kraftról nem szóltam semmit.

    És itt jön az, amit kérdeztél:

    "de vajon eléggé precíz, hogy egyáltalán számításba jöhessen?"

    Baromira szubjektív dolog ez. Mert mihez képest eléggé precíz?

    Másik tipikus, a napokban nem először előforduló kérdésed, hogy az asztali körfűrész az alapja-e az egész barkácsolásnak?
    Nem, nem alapja. Semmi semminek. Mindennek az alapja az elszántságod, valamint az inspirációd mértéke. Ráadásul ez ingyen van, csak ugye, ez vagy van, vagy nincs. Vagy elég, vagy nem. De ha van is, és elég is, onnantól nem kérdés, hogy milyen gép az alapja a munkáknak. Mindig épp olyan gépre van szükséged akkor, amit jelez a szűkölésed, és megenged a pénztárcád. És előbb utóbb el is jutsz oda, hogy azt érezd, ennyi már elég.
    Kérdés ugye, hogy mennyiből, hanyadik gép vásárlása árán jutsz el odáig? És nagyon jogos kérdés ez.
    Miből érezhetem én azt, hogy linkelt gép téged ki fog elégíteni? Van-e értelme ebben az árkategóriában arról beszélni, hogy ár/érték arány, meg elég precíz, amikor egymillió forint feletti márkás körfűrészasztalról még mindig nem lehet elmondani, hogy vérprofi, mert homemade tuning kraftra szorul, hogy meglegyen a teljesség érzése?
    Megnyugtatlak: Nem tudok 300 ezer forint alatt olyan tablesaw-ról, ami nem igényel soksok tuningot, ha a pontosság van épp fókuszban. És háromszázezerért még mindig csak egy olyan belépőszintű gép érhető el, ami a Te igényeidet vélhetően már tuningok nélkül is kielégítené. És vigyázat, nagy különbségeket olvastam a GTS 10 XC, valamint a GTS 10 J között, noha már messze járunk attól, hogy Einhell a román piacról.
    Ne reménykedj tehát abban, hogy majd az asztalosok megírják, melyik barkácsgép verhetetlen occóért. S hogy neked melyik felel meg, azt egyedül akkor tudod meg, amikor megvetted, és használod egy ideje már. Ha eltaláltad, léphetsz tovább, ha nem, hát nem.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thomgrande

    tag

    válasz trialboj #40047 üzenetére

    de vajon eléggé precíz, hogy egyáltalán számításba jöhessen?

    továbbra is csak másodfokú szempont a precizitás.

    Jó lenne a kívánalmakban dűlőre jutni!!

    [ Szerkesztve ]

    "Magyarország rég nagyobb volt, De ennél nagyobb már nem lehet. Magyarország beteg nagyon, Nem szereti magát, rágja a gyűlölet. Lassan lépked a fűben a vak zenészek kara. Mondjátok emberek, Ez már Európa?"

  • thyeby

    őstag

    válasz trialboj #40087 üzenetére

    "de egy dekopír és körfűrésszel csak nem lehet megváltani a világot. Vagy megfelelően használva és egy akkus csavarpisztollyal kiegészítve elegendő lehet alap munkák kivitelezéséhez?"

    :K

    Majdnem pontosan ennyim volt, amikor készítettem ezt a garázst bő tíz éve - ma már magam is elcsodálkozok, hogy tudtam én ezt akkor gyakorlatilag szerszám nélkül így megcsinálni. Kizárólag a barkácsgépek alsó kategóriájból néhány silány eszközt használhattam, és még a csavarozógépet is egy vezetékes, tokmánykulcsos fúrógép jelentette.
    Persze ez sem világváltás, de azóta is használható garázs.

    Több fa van, mint asztalos!

  • indianjoe23

    csendes tag

    válasz trialboj #40087 üzenetére

    Én hasonló szinten vagyok, mint Te, megvan a szenvedélyem, de nem vagyok szakmabeli, csak műkedvelő. Pár éve úgy alakult, hogy kutyaházat kellett csinálnom, nem volt csak kézi körfűrészem, meg dekopir. Elkezdtem a munkát, hamar rádöbbentem, hogy kéne egy asztali körfűrész, vettem egy használt workzone körfűrészt 25ezer ft-ért, azzal csináltam meg a kutyaházat. Aztán belelkesedtem, bútorlapból csináltam kis szekrénykéket, cipőtartót, de ehhez vettem egy komolyabb fűrészkorongot, ami viszonylag szépen vágott, ezekhez a bútorkákhoz nekem megfelelt, meg vettem egy lapostipli marót, olcsót, de egy komolyabb pilana korongot tettem bele, és használt pillanatszorítókat gyüjtögettem jó sok pénzért. Aztán jött egy komolyabb ötlet, szobabútort csináltam, de lapszabászaton vágták, élfóliázták, én csak összeraktam, de ehhez vettem még egy csomó szorítót, állványos fúrót, komolyabb pánthelyfúrót, derékszögeket, és lecseréltem az asztali körfűrészt egy makitára. Azt akarom kihozni, hogy mindig az adott feladathoz veszegettem a szerszámokat, és igy alakult a készletem. Azt gondolom, neked is el kellene dönteni, hogy konkrétan mit akarsz összetákolni, és ahhoz megvenni a szerszámot. Az asztali körfűrész nekem alapvető volt, és azóta is a legtöbbet használt gép nálam, én javaslom, hogy azt vedd meg. Hogy melyiket érdemes, az tényleg egyénfüggő, nekem kezdésnek tökéletes volt a workzone, és fórumokról ismerek műkedvelőket, akiknek hasonló kategóriájú gépük van, és jól elvannak vele. Ami lényeges, hogy érdemes komolyabb fűrészkorongot venni hozzá, mert attól megtáltosodik a gép. Én az einhell árából inkább vennék egy használt gépet, és egy freud korongot.

  • Kiscsőke

    aktív tag

    válasz trialboj #40087 üzenetére

    Én vettem annak idején egy használt kézi körfűrészt, vezetőnek használtam hozzá egy 2m-es alulécet, aztán csináltam belőle asztalit, 2 összecsukható bak tartja az asztallapot amiben cserélhető betét van. Az egyik betétbe körfűrészt raktam a másikba felsőmarót. A vezető még mindig az aluléc, most már 4 bak van, így tudom hosszabbítani, vagy szélesíteni az asztalt. Stellert még nem csináltam, közben csapágyházas lett a körfűrészem, úgyhogy projekt stop van. Sajnos a külső burkolattal egybe van öntve a csapágyház. Vennem kell egy másikat(hacsak valaki nem tud szerezni egy AEG K66-os burkolatot?). Holnapután megyek a sógorhoz kölcsönkérni a körfűrészét. Asztalos szorítóból sosem elég. Akkus csavarozót is vettem az idén a régi haldoklott, plusz jött még az idén excenter és delta csiszoló is. A szerszámgépek nagy része Lidl-is. Kb 1/3-ad áron használható dolgokat lehet, kapni. Nem ipariak, nem hiba nélküliek, de barkács célra használhatóak! Ha konkrét gépről kell infó szerintem szívesen segítünk, pont az asztali körfűrészt nem engedhetem meg magamnak, hogy pontatlant vegyek, profi gépre meg nincs pénzem. Inkább mérek kétszer háromszor. Majd ha elkészül a műhely akkor lehet beruházok egyre. Igaz szerintem egy kombinált gyalura nagyobb szükségem lenne.

    [ Szerkesztve ]

    A remény hal meg utoljára! (meg a patkányok)

  • Keef_Lee

    senior tag

    válasz trialboj #40087 üzenetére

    Tök igazad van. El kell valahol kezdeni. :) Én éjjeli szekrényt csináltam farost lemezből kézi rókafarkú fűrésszel még csikó koromban. Nem volt valami tetszetős, de csiszolóvászonnal, kézzel igazgattam, aztán letapétáztam. Akkoriban az önállósodás kezdetekor jó volt ez is.
    Aztán sok bevásárlóközponti mondhatni gagyi gépet vettem kicsinyenként. Abszolút névtelenek, mégis van köztük olyan, amit még most is megelégedéssel használok. Persze csak alkalmanként. Komoly melléképületet is összeraktam velük. Aztán, ami bedöglik azokat cserélem többnyire lidlis, aldis gépekre. Nálam ez a "komolyabb" :)
    Most viszont vettem egy asztali Toolson körfűrészt, mert komolyabb dolgokat is szeretnék készíteni. Eddig ez a legkomolyabb beruházásom :) Még akciós most is.
    Nyilván lassabban és ritkábban használom a gépeket, mint a mesterek, de ezekre a célokra elmegy :) Aztán meglátjuk.

  • arvaiz69

    csendes tag

    válasz trialboj #40047 üzenetére

    Szia!
    Írásod olvasva, nagyon sok hasonlóságot fedezek fel benned és magamban. A barkácsolás számomra is egy hirtelen elhatározással kezdődött, de aztán szépen lassan kiforrta magát. Mára már olyan dolgok elkészítéséhez is hozzámerek fogni, amit korábban nem is reméltem volna.

    De visszatérve a gépekre. A barkácsolásom elkezdésekor semmilyen szerszámom nem volt. Vásároltam én is több, mára már elfeledett márkanevű barkácsgépet és azokkal indult a pályafutásom. Többek között egy hasonló kategóriájú, KINZO nevű asztali körfűrésszel. Előtte nem volt ilyen gépem, de még az ismeretségi körömben sem volt olyan akinek lett volna asztali körfűrészgépe, ezért aztán nem volt összehasonlítási alapom. Számomra ez az asztali körfűrészgép maga volt a csoda. Hirtelen minden elképzelésem megoldhatóvá vált. Semmilyen asztalosipari gyakorlatom nem volt, mégis több kevesebb sikerrel próbálkoztam ezzel is azzal is. Bemelegítésként a kamrába polcrendszert készítettem, a szoba sarkába virágtartót, szeletelődeszkát stb. Aztán valahogy rákattantam a barkácsolásra és egyre komolyabb dolgokhoz is hozzáfogtam.
    De visszakanyarodok az asztali körfűrészgéphez, mert már megint elkalandoztam. Szóval ez az asztali körfűrészgép nagy lendületet adott. Nem volt profi gép, csak egy átlagos olcsó kategóriás gép, apró hibákkal. De nekem mégis jó volt. A motorja sem volt bika erős, ha jól emlékszem 1500 wattos, de mégis lehetett vele fűrészelni. Az biztos, hogy a dekopírnál és a kézi körfűrésszel nem lehet egy lapon említeni. Egy ilyen alacsony kategóriás asztali körfűrészgép is nagyobb lehetőséget nyújt álmaid megvalósításhoz, mint az előbb említettek. Hosszanti egyenesvágást, keresztvágást, ferdevágást, mindent eltudsz készíteni. És ezeket a munkákat gyorsan és szépen tudod végezni. Egyik olcsó barkács asztali körfűrészgépet sem lehet összehasonlítani egy Bosch GTS10XC fűrészgéppel, de mint mondtam hobbi szinten lehet használni.
    Én úgy gondolom bármelyik hobbi asztali körfűrészgépet vásárolod, körülbelül mind azonos minőséget tudnak nyújtani. Mondjuk a Bosch PTS10 is hobbi gép, de egy lényegesen profibb és hosszabb életű fűrészgép, mint a fűrészüzleti gépek.

    Ilyen apróságokat készítettem, de nekem nagy öröm volt, hogy mindezt önállóan készítettem el. A barkácsolásom legelején még nem volt gyalugépem, a kifűrészelt faanyagot asztaloshoz vittem gyalultatni. Majd otthon folytattam a további munkálatokat. Szerintem a legelején nem is a profi gép a legfontosabb, hanem az alkotni akarás. Kezdetben az apróbb hibák nem is fontosak, később a tapasztalat megszerzésével már úgy is ügyelsz arra hogy minél pontosabb, hibátlan munkát adj ki a kezed közül.
    Üdv.: Zoli

  • pali923

    tag

    válasz trialboj #40109 üzenetére

    A színe olyan, amilyen, de szerintem erre gondolsz. A kék szín meg azért ugrik be, mert erről a Kregről lehet a legtöbb információt, képet, videót találni a neten. Viszont nálunk a legkönnyebben és legolcsóbban megvehető ez a Wolfcraft. Hogy ez mennyivel jobb vagy rosszabb, arról nincs tapasztalatom, de ezek a Wolfcraft cuccok elég jól használhatók általában, ha nem is vérprofik.
    Azért azzal számolj, hogy ez egy jó dolog, de nem mindegy, milyen csavart használsz hozzá, azt sem mindig könnyű megvenni. Nekem pl. nincs ilyenem, nem is tervezek venni. Tipli és/vagy lamello keksz bőven megfelel, akármilyen szinten barkácsolsz.

    [ Szerkesztve ]

    A helyzet reménytelen, de nem komoly.

  • arvaiz69

    csendes tag

    válasz trialboj #40109 üzenetére

    Szia!
    Szerintem nem a fa anyag hibája hogy így szakadozik a vágás mentén. Sokkal inkább az életlen fűrészkorong. A keresztvágásokhoz a sokfogú éles korongok a jók. Azokkal szépen lehet vágni.
    A lakóhelyedhez nincs közel egy asztalos? Azért kérdem, mert sokkal jobban járnál, ha a már kiszárított faanyagot elvinnéd hozzá és ott meggyalultatnád. Akkor biztos, hogy hibátlanul meggyalult fát kapnál. Aztán hazaviszed a kész fát és otthon folytatod a munkálatokat. A hokedli elkészítés egy viszonylag könnyű feladat, persze ahhoz is gyakorlat, és megfelelő szerszámok kellenek.
    Kell egy jó körfűrész, amivel szépen tudsz keresztvágásokat végezni, ehhez célszerű az asztal nútjába tolóasztalt készíteni. Aztán elengedhetetlen a hokedli ülőlapjának táblásításához megfelelő méretű asztalos szorító. A csaphelyek elkészítését favésővel is ellehet készíteni, de egy felsőmarógép óriási előrelépés lenne.
    De éppen tiplivel is összelehet rakni, de én a csapolás híve vagyok. Az összeállításhoz derékszög illetve 4 db asztalos szorító kell. Aztán a legvégén csiszológép.

    Pár hokedli elkészítése után ráérzel a lényegre és utána gyerekjáték lesz az elkészítése. Én szurkolok neked!
    Pár éve én is készítettem hokedlit, de nekem ekkor már minden szükséges gépem megvolt az elkészítéséhez.

    Üdv.: Zoli

  • thyeby

    őstag

    válasz trialboj #40109 üzenetére

    Kezdeném a választ azzal, hogy Árvai Zoli hobbistának maximalista, akár Soká fórumtársunk. (Mindkettőjük - és még sokan mások - nagyban emelik e fórum nívóját.) Ha az emlékeim nem csalnak, "hobbiasztalos" címen sok folyamatot bemutat a jutyubon, érdemes mazsoláznod köztük. Mindent úgy csinál, ahogy egy jó hobbistától az való. Ám ha megnézed a szerszámparkját, lerí, hogy folyamatosan fejleszt, és már több százezret ruházott be, míg idáig jutott. Valószínűsítem, hogy nem is bánja a beleölt pénzeket. Látható, hogy nem úgy kezdett, hogy mindene megvolt. Az igényes alkotás, az elszántság, az akkurátusság, az inspiráció hajtotta előre. Kitartása láthatóan gyümölcsöző. (Legutóbb beszúrt fenyő vágódeszkáját nézve olyan ingerenciám kerekedett, hogy küldjek neki bükkfát, amit Ő ott valószínűleg nehezen és drágán tudna beszerezni, de ha már mindent jól végigcsinált, ugyanennyi erővel lehetett volna az a vágódeszka "vérprofi" is akár.)

    Sajnos a fenyő - kivált a luc, de még a legdrágább vörösfenyő is - keresztvágáskor szakadozik. Több dologgal is lehet ezt tompítani:
    - Csak annyira érjen túl a fűrészlap vágáskor, amennyire szükséges.
    - Nem szabadkézzel toljuk a körfűrészt még ilyen rövid vágáshoz sem, hanem vezetővonalzó mellett. A kezed csak icipicit billen, máris sok szál felszakad.
    - Profi fűrészkorongot a gépre. Ez fájdalmas lehet, mert némely kézi körfűrész alles komplette olcsóbb, mint egy jó korong magában. De erekciót okoz.
    - Ha ellendarabot teszel oda, ahol feltépi a fűrészlap a fát, máris megszűnt minden bajod.
    - Esetleg elővágsz, ha alkalmas a berendezésed, hogy kétszer is pontosan ugyanott vágj.
    Sorolhatnám tovább a trükköket, inkább azt írom, hogy a tapasztalat idővel érezhetően érettebbé tesz majd - próbálkozni köll mindennel, ami csak eszedbe jut.

    Arról a kék színű valamiről a saját véleményem:
    Igazi pancser szemlélet hozta életre, és terjesztette el. Teljesen nélkülözhető. (Lásd Árvai Zoli videóit.) Ezek a kötések se nem erősek, se nem stabilak, de legalább rondák. Amikor a jutyubon belebotlok ilyenbe, na, meg a kapcsozógépes megoldásokba, már lapozok is tovább, nem érdekel onnantól semennyire egy elsőre vonzónak ígérkező megvalósítás.
    Csapkötések, idegen csap, köldökcsap, de még a lamelló keksz (bár ezt sem szívlelem igazán, ezért nincs is lamellózóm) is éretteb kötésmód szerintem attól a kék csodától.

    Törvény ugyan nem tiltja a faanyag hiperből történő beszerzését, de Magyarországon ésszerűtlenül drága. Egy hokedliért megérheti, mert kevés anyagról van szó, már száraz, gyalult, válogatni lehet. De nem érdemes odaszokni az OBI-ba ilyesmiért. Mindenki megtalálja előbb utóbb a lakhelye körüli legkorrektebb fűrészüzemet/fakereskedést. (Jafholz van az egész országban pölö. Ők nem az olcsóságukról híresek, de a szakszerűségükről igen. Amíg az OBI-ban kimerül a választék lucfenyő címszó alatt, addig a Jafholznál legalább tízféle fenyőbe botlottam a luctól egészen a szibériai vörösfenyőig, és a fenyőn túl vagy harmincféle lombos fafajjal is figyelmeskedtek.) Megérheti a magánszektorból is, hirdetések útján beszerezni faanyagot, igen széles, és mindig változó a paletta, ki lehet fogni igazán jókat. Igaz, ez már nem annyira egyszerű, hogy elgurulok az OBI-ba, és beteszem a kosárba a lucfenyőt. Többnyire szélezni, válogatni, osztályozni, szárítgatni, rakatolni kell, de legolcsóbban legjobbhoz így lehet hozzájutni. Nem mindenki teheti meg, de aki igen, annak érdemes ezt az utat kipróbálni. Stefán Karcsi barátom például arra is képes, hogy a Bükk nemzeti park epszilon környezetéből hazavonszolja a diórönköt a Saab-al Vecsésre, és ott kotlik rajta, míg meg nem találja a felhasználás módját.

    Több fa van, mint asztalos!

  • Winner_hun

    félisten

    válasz trialboj #41109 üzenetére

    Első két link: This link was generated for another IP address. Try previous step again.

    ► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

  • trialboj

    őstag

    válasz trialboj #41109 üzenetére

    Itt az aljában szeretnék egy ívet, ezt nagyjából már kifaragtam, vésővel, de pl ha 4 lábad akarnék formálni az már nem menne a jelenlegi szerszámokkal.

    Ezt pedig szeretném letisztogatni a lehető legjobban.

    "Do not go where the path may lead, go instead where there is no path and leave a trail." // Ralph Waldo Emerson //

  • Szalmakutya

    tag

    válasz trialboj #41111 üzenetére

    Próbálkoztam hasonlóval. Ha nem akarsz sok pénzt rákölteni, akkor:

    Van a Dremel meg rokonai, nem drága egy induló készlet, de már ekkora darabhoz is gyenge. Szóval nagyon pepecs meló, de azzal tudod a legprecízebb munkát végezni. Youtubeon találsz hozzá anyagot.

    Van az egyenescsiszoló, mondjuk egy olcsóbb Makita, abba lehet egy fejet tenni, kb 5-6-szor jobban viszi, mint a Dremel, haladós. De nem tudom, itthon lehet e igazán jó fejeket kapni hozzá.

    Van a sarokcsiszoló (flex), az is olcsó. Azzal is lehet haladni rendesen, de a mérete meg formája miatt csak elég lekerekített, vagyis kis görbületű formát tudsz vele megfogni. Vettem rá egy nagyon jó marótárcsát, azzal lehet haladni ennél nagyobb darabokban is, tálca, stb, simán kijön vele. De a tárcsa kétszer annyiba kerül mint a flex, igaz, nem használódik el, mint az elég drága csiszolókorongok. Nekem ez okozta a legtöbb örömet eddig, nagyon jó formákat ki lehet hozni vele. Lehet flexre kapni ilyen mini láncfűrészt is. Na azt NE. Megvettem, soha nem fogom bekapcsolni, mert megnéztem, megijedtem. Utánaolvastam, simán letépi az ujjad.

    Végül, ha tényleg nagyon kevés pénzből, akkor fúróra vagy egyenescsiszolóba van lamellás fej, azzal is lehet haladni. De nem leszel tök boldog vele.

    Ja, es ha nagyobb darab, akkor ott a láncfűrész :) azt nagyon jó tolni.

  • aszamóca

    aktív tag

    válasz trialboj #41758 üzenetére

    Kis elemek vágására a különféle japán húzófűrészek is alkalmasak. De hogy pontosan milyenre (milyenekre) lesz szükséged, azt a felhasználás dönti el.

    Nem, nem hangfalnak hívják, gyűjtőnéven hangsugárzónak. A hangfal egy valamekkora tetszőleges geometriájú lapba épített hangszóró.

  • kapu2006

    tag

    válasz trialboj #42444 üzenetére

    Tedd ki árnyékos, szeles, eső ellen védett helyre. 2-3 hét kell neki, hogy kiszellőzzön.

  • kapu2006

    tag

    válasz trialboj #42446 üzenetére

    Egy komponenses parkettlakkot használok. Persze csak bentre. Kintre lakkot használni öngyilkosság.

  • kapu2006

    tag

    válasz trialboj #46067 üzenetére

    Ha itt lennél a közelben, kifúrnám neked.
    A Lidl szerszámgépei egy két, néhány nagyobb munkát bírnak. Azután kuka. Azt tapasztaltam, hogy amit nem használok, az álltában romlik el.
    Amiért a legjobban haragszom. Vettem egy látcsövet. 5 év garancia. Ahogy letelt, az a gumírozott bevonat takonnyá vált. Gyakorlatilag használhatatlan.
    Tettem egy fogadalmat. Lidl-ből szerszámot soha. De más hasonlót sem. Inkább nem kell, vagy kivárom míg telik egy jobbra.

  • pali923

    tag

    válasz trialboj #46067 üzenetére

    Biztosan van olyan fa, olyan szerszám, meg olyan tudás, amivel megoldható némi idő- és energiaráfordítással. Viszont egy 40-es forstner fúróval kb. 8 mp-ig tart, és az eredmény elég jó lesz nagy valószínűséggel. Igaz, hogy ez pénzbe kerül, ha éppen nincs otthon, de az idő is pénz.

    A helyzet reménytelen, de nem komoly.

  • Szalmakutya

    tag

    válasz trialboj #46067 üzenetére

    Forstner fejjel két perc, vésővel egy jó adag vacakolás. De meg tudod csinálni.

    Előszőr fúróval fúrd meg a lukat körbe, amilyen közel csak tudod. Utána mehet a véső neki, úgy már nem fog repedni (mondjuk ne a 10 kilós kalapáccsal csapodj rá). Ha nem végig megy a luk rajta, akkor a közepét is furkáld szét kicsit.

    Nem lesz a végén tökéletes kör alakú, de ha törődsz vele, akkor még szebb is lesz, mintha az lenne, mert látszik rajta a kezed nyoma meg a munka.

    Ja és ha ilyen igénytelenebb lucba csinálod, akkor nem lesz szép a vége se.

  • Kiscsőke

    aktív tag

    válasz trialboj #46067 üzenetére

    Hát az a csiszoló egy időzített bomba szerintem, túl sokat kellene tudnia egyszerre de valószínűleg egyiket se tudja rendesen. Viszont a garanciális ügyintézés miatt bevállalható, mivel ha baj van vele 3 hónapig a boltban intézik a garit utána a szervízzel kell felvenni a kapcsolatot. Nekem sok Parkside gépem van, ez nem ipari hanem barkács kategória, viszont a 3 év garit már nagy részük túlélte pedig amikor használom őket akkor nincs pihentetés.

    A mécses helyének kifaragása tényleg nem egyszerű, egy forstner fúró tényleg sokkal hatékonyabb és gyorsabb. Hozzám is messze vagy! Pedig nálam is megoldható lenne, ha akörnyéken találsz egy asztalost, szerintem kifúrja neked bagóért, ha te akarsz vele küzdeni akkor a vésővel óvatosan, a kezedre nagyon vigyázz!

    [ Szerkesztve ]

    A remény hal meg utoljára! (meg a patkányok)

  • Soká

    senior tag

    válasz trialboj #46067 üzenetére

    Forstner fúróra - ahogyan fúrógépre is - szüksége van annak, aki barkácsolgat. Például, ha kivetőpánttal akarsz készíteni egy szekrénykét. Én biztosan nem állnék neki vésni mert a végeredmény nem lenne szép. De ha nem lenne forstner fúróm, akkor lombfűrésszel csinálnám, két darabból. De nem hiszem, hogy lombfűrészed lenne...
    A linkelt lidlis reklámmal csak az a baj, hogy beleőszülnél ha azzal a rezgőcsiszolóval próbálnál egy durva raklapot átcsiszolni. Ahhoz inkább gyalu vagy legalábbis egy szalagcsiszoló kellene, hogy haladj is. Amikor valami három az egyben, akkor főleg légy óvatos.

    Ja, és mondhatnám azt, hogy a lidlben érdemes megvenni egy forstner fúró készletet mert elég olcsó, de azt mégsem ajánlanám mert nem keményfémlapkás és csak a szenvedés van vele, főleg ha keményfához kell.

    [ Szerkesztve ]

  • generatoros

    tag

    válasz trialboj #47082 üzenetére

    A szorzó, ahogy Te írod, az véleményem szerint a csavar átmérőjét ( vastagságát) mutatja mm-ben. A lidl-ben kapható forstner fúrókról nincs jó véleményem , életlenek és pontatlanok. Aliexpress-ről rendeltem 40 mm-es forstnert talán 5 dolcsi volt a vídiabetétes változat.

  • pali923

    tag

    válasz trialboj #47082 üzenetére

    Én vettem egy ilyen készletet valamelyik előző szériából, de csak a 35-öst próbáltam ki. Aztán elmentem, és abból is vettem egy Boscht inkább. Ez sokat elárul róla.

    A helyzet reménytelen, de nem komoly.

  • Soká

    senior tag

    válasz trialboj #47082 üzenetére

    Én is lebeszélnélek a lidlis forstnerekről. Megvettem, aztán ami igazán kellett,. abból vettem keményfémlapkásat, de legalábbis jobb minőségű HSS-t.
    Két lehetőség van, jobban megköszörülni, hogy élesebb legyen (kétséges, hogy ér-e valamit) vagy szenvedsz vele. Lehet vele fúrni, pár darabnál kibírod, hogy tízszer annyi ideig tart mint egy jó szerszámmal, de, hogy nem fogod szeretni, az biztos. Ha kell az adott méret miatt, akkor használom, de ilyenkor jön az, hogy megveszem a jobb minőségűt, ha belefér az időbe.

    "láttam hogy a legjobb a négyzet fejű csavar"

    Ezt esetleg részleteznéd? - nem tudom, mire gondolsz.

    [ Szerkesztve ]

  • pacman_123

    tag

    válasz trialboj #47082 üzenetére

    OBI van a közeledben? Ott néha árulnak zacsis kiszerelésben torx fejű facsavarokat. Amennyibe kerül, arra jó.

    Abból tényleg nemigen ugrál ki a bitfej :) Illetve: azért linkeltél román LIDL-s forrást mert ott élsz? Mert akkor ha jól tudom nálatok már no OBI. Szerk: közben megnéztem adatlapodat, látom hogy ott.

    Írják a kollégák hogy ne erőltesd a lidlis forstnereket. Csatlakoznék hozzájuk azzal, hogy a Makitát se ... Én is, fórumtérs is megjárta egy-egy darabbal - ők szerintem maradjanak a felsőmaró/fúró/akkus gépek/fűrészek/stb témában. Vagy adják ki normálisabb gyártónak és úgy nyomtassák rá a nevüket.

    Magyarországi beszerzéssel amit sokan dicsérnek, és árban sem rossz: Abraboro. Abból nekem 2 darabom van, egy 20-as és egy 32-es. (Sok furaton túlvannak már már, főleg a 20-as -> gépépítés -> sok rétegeltbe kellett a 20-as tengelynek illetve lineáris csapágynak furatot fúrni) Illetve van nekem is egy 35mm-es Bosch: sokkal jobb mint a kezdésnek megvett Extol vagy assetom már milyen márkájú kezdőszett 35-ös darabja. Az Extol-t még nagyon a barkácsolás kezdetén vettem az OBI-ban. Aztán van egy ilyen uni-maxos készletem is, abban vannak "különleges" átmérők (pl, 19, meg 44mm, leginkább az ilyen méretek miatt vettem meg). Minősége: szószó... az élükkel borotválkozni nem tudnék, illetve mivel ritkán használom őket, nem tudom a kissé tompa élük tartósságát - így üzletetszerű kéjelgést nem tudom alapoznék-e rájuk. Sztem nem.

    Meg van 2 db-om (egyelőre) a hosszú szárú Famag Bormax forstner fúrókból. No ennek az ára is, meg a minősége is egy másik kategória. Ezt csak úgy tudod megítélni, hogy van 3-4 különböző forstnered, ugyanabból vagy hasonló méretből. meg ő. És akkor nem akarsz már mással fúrni. Csak itt tényleg nagyot kell nyelni egy-egy darabnál.

    Én így nagy hirtelen azt mondanám, hogy ha nem akarsz csalódni, és könnyen be is tudod szerezni: Abraboro.

    [ Szerkesztve ]

    Hobbista fanyűvő - https://tinyurl.com/AndrasPazar - https://www.youtube.com/@AndrasPazar

  • Soká

    senior tag

    válasz trialboj #47095 üzenetére

    Köszi, így már értem, mire gondoltál!
    Be is teszem ide, az angol elnevezések miatt.

Új hozzászólás Aktív témák