Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Winner_hun

    félisten

    válasz nullpoint #47649 üzenetére

    Iskolában se mindig mindent úgy tanítanak ahogy az van. Nálunk is beszélt baromságot némely tanár, pl. ajtónál és/vagy ablaknál a festékrés (vagy mi volt az általuk hangoztatott "pontos" neve, már nem emlékszek rá) volt az egyik borzalom.

    Ugye próbáltad már hasítóék nélkül ugye? Utána próbáltad a szélesebb hasítóékkel is ugye?
    Ebből csak a vékonyabb hasítóék maradt ki, de sebaj. Vágd a vastagabban, nekünk jó lesz a vágásképnél kicsit vékonyabb is, az is megakadályozza a visszavágást, annyit nem húz össze az anyag hogy a fűrészlap ne tudja magának kiszedni a felesleget és legalább nem kell a hasítóékre ráfeszült anyaggal pluszban küzdeni.

    ► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

  • generatoros

    tag

    válasz nullpoint #47649 üzenetére

    Bocsi de én sem vagyok asztalos mester, de mivel nem tilos a hozzászólás ezért néha kérdezek és ami kételyeket ébreszt bennem arról még írok is. Ahogy már írtam is nagy tisztelője vagyok általában a tudományoknak , ezért az asztalos tankönyv íróját sem fogom illetlen szavakkal illetni, de amit a hasító ék magasság beállításáról ír az számomra érthetetlen és ahogy látom a szakmát iskolában tanult és mai napig gyakorló mester sem igazán tud mit kezdeni vele.Meggyőződésem, hogy valami nem kóser ebben a témában a tankönyvvel, te pedig enyhén szólva íronikusan kioktatsz embereket és ragaszkodsz egy kétségeket ébresztő íráshoz, csak azért mert tankönyvben olvastad. Üzemlátogatásra iskola látogatásra invitálsz de semmilyen konkrét építő állásfoglalást nem közölsz arról, hogy miért SZAR a Felder márka és azt sem mondod meg miért tekinted szentírásnak a hasítóék témával kapcsolatos tankönyvi leírásokat.

  • pali923

    aktív tag

    válasz nullpoint #47649 üzenetére

    A külső szemlélő számára ez arrogáns laikusok gyülekezete.

    Ebben a fórumban valóban előfordulnak laikusok szép számmal, de érdekes módon eddig nem volt jellemző az arrogáns hangnem. Nem tudom, ezen kinek kéne elgondolkodnia... :U

    [ Szerkesztve ]

    A helyzet reménytelen, de nem komoly.

  • Soká

    senior tag

    válasz nullpoint #47649 üzenetére

    Kedves nullpont,
    az, ha hangosabban vered a billentyűzetet, az még nem jelenti azt, hogy az érveidet otthon kellene hagyni.
    Nem akarlak elkeseríteni, de az, hogy te több köbméter fát dolgoztál fel mint én, az önmagában még nem szakmai érv. Én például húsz éve képes vagyok ugyanazokat a helyesírási hibákat elkövetni.
    Azt is mondhatnám, hogy lám, te húsz éve nyomod a szakmát, mégis egy laikustól kell megtudnod, hogy a világ fejlettebb részén egészen mást mondanak és írnak a szakirodalomban a hasítóékről, mint ami a magyar tankönyvekben található. Én linkeltem szöveget, rajzot, rajtad áll, hogy elgondolkodsz rajta vagy elintézed azzal, hogy mindenki hülye csak én vagyok okos.
    De a legfontosabb az lenne, hogy érveket fogalmazz meg annak érdekében, hogy értsük, mit miért tartasz jónak vagy rossznak. Anélkül csak annyit tudunk megérteni a dologból, hogy neked valami valamiért nem tetszik. De hogy miért?

    Csak úgy mondom, és ezért tessék nem megsértődni, hogy egyfelől vannak az asztalos urak, akik nagy rutinnal végzik a begyakorolt dolgaikat, másfelől vannak a hobbisták, akik egyfelől gyakorlatlanok és híján vannak bizonyos asztalos ismereteknek, de azért a hobbisták között akad nem egy, aki különféle mérnök, informatikus, képzett szaki és másképpen néz rá a gépekre, azok működésére. Ráadásul a hobbista egy veszélyes állatfajta :), általában jobban tudja mit írnak a szakkönyvek mert olvasgatja is azokat intenzíven, nem úgy mint egy gyakorló asztalos, akinek már a kisujjában van a gyakorlat de jó esetben emlékszik arra amit hajdanán a fejébe vertek.

    A kérdéseidre válaszolva:
    1. én még SOHA nem vettem le a hasítóéket mert tisztában vagyok a szerepével és még sosem csináltam olyan műveletet, ahol útban lett volna nekem. Ezért sem értem, miért hangoztatod a hasítóék fontosságát, ezt senki sem vonta kétségbe. Én jellemzően azt látom, hogy azokon a kókány kisipari gépeken nincs hasítóék, aminél lusták voltak azt is beleépíteni a gépbe. A gyári gépeken mindegyiken van, a magassága is állítható így általában nem zavarja az embereket. Tény, hogy nálam a hasítóék nem nyúlik túl magasságban a fűrészlap felé mert nútokat, fogazásokat gyakran vágok vele és ott zavarna. A hasítóékre felhelyezhető védő-elszívó akármit sem használom mert útban van nekem. Volt idáig három asztali körfűrészem (és két kézi) de soha egyiken sem volt a gyári hasítóék szélesebb mint a vágásnyom. Szerintem már ez is elég elgondolkoztató kellene, hogy legyen, vajon miért nem olyan hasítóékkel gyártják a gépeket, amit a magyar tankönyvek előírnak? A Te írásodból sem derül ki, hogy azon a gépen, amin dolgozol vajon mi a helyzet? Szinte biztos vagyok benne, hogy a ti gépeiteken sem vastagabb a hasítóék mint a vágásnyom, egyszerűen azért mert ahhoz eleve vastagabbat kellene beszerezni, legyártani és egy gyakorló asztalost idézve: "én még nem láttam olyan asztalost, aki sublerrel méregetné a hasítóék vastagságát" - és ez felettébb hihető.

    2. laminált forgácslapot jószerivel soha nem vágok, mert csak fából készítek tárgyakat (megengedhetem magamnak ezt a luxust :) )

    3. felhívtam a Kaesz Gyulát. Sajnos nem azzal beszéltem, akivel szerettem volna, kellőképpen pongyolán fogalmazott mert a fűrészlap vastagságáról beszélt (és most legyek okos, hogy lapvastagságra gondolt, a fogak vastagságára vagy a vágásnyom vastagságára) de természetesen azt mondta amit a magyar tankönyvek tanítanak. Meglepődtem volna ha az ellenkezőjét hallom tőle. Amikor elmondtam neki, hogy az angol szakirodalomban teljesen mást tanítanak, akkor nem mondta azt, hogy tudna erről, de azt sem mondta, hogy ez érdekes, majd utánanéz. Az volt a válasza, hogy így szoktuk csinálni (és kész) Végül abban állapodtunk meg, hogy az a pár tizedmm-es túllógás természetesen nem akadályozza érdemben a munkát.
    Én még arra is hajlandó vagyok, hogy bemenjek veled a Kaesz-be, feltéve ha van könyvtára és a könyvtárban akad angol nyelvű szakirodalom is. És az ottani szakikban van annyi rugalmasság, hogy esetleg elgondolkodjanak azon, vajon jól tudtuk és jól tanítottuk-e évtizedeken át ezt az apróságot. Mert azért ne feledkezzünk meg arról, hogy tizedmm-ekről beszélgetünk miközben az asztalos szakmában hagyományosan használatos mérőeszközökkel ez a tartomány nem is igazán mérhető. Amikor a magyar tankönyvek íródtak, akkor még az asztalosoknak nem volt fűszerboltban vásárolt digitális tolómérőjük...

    4. Én nem hiszem, hogy lehülyéztem volna a tankönyvírókat, főleg nem általában, egyszerűen csak megpróbáltam rávilágítani, hogy bizonyos információk hogyan rögzülnek és adódnak át anélkül, hogy az szemet szúrna valakinek. (csak laikusoknak, akik figyelmesen olvasnak...) Azért mert ez az információ pontatlan, attól még a könyv többi része nem hülyeség. Kár ilyen irányba vinni a beszélgetést.

    5. Én 35 éve kezdtem a saját szakmám tanulmányait. A mai napig tanulok és derül ki olyasmi, hogy a gyakorlatomnál van jobb. És főleg újabb. De ezt általában már nem az öregebbektől tanulom hanem a fiatalabbaktól. Nincs benne semmi szégyellnivaló. Az már inkább ha ragaszkodom az "igazamhoz".

    Közben az jutott eszembe, hogy ha lenne orosz ismerősöm, megkérdezném mi szerepel a szovjet tankönyvekben, mert elég életszerűnek gondolom, hogy onnan fúj a szél, az elvtársaktól vettük át az információkat és hát azt nem volt célszerű fenntartásokkal kezelni abban az időben :)

Új hozzászólás Aktív témák