Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Czo

    őstag

    válasz envagyok #79781 üzenetére

    Erre szerintem a Linux alkalmatlan.

    Marmint, amikor anno kikerult a gepembol a Gravis, mert nem volt tobbe ISA slotom, akkor 'meg' nem ment a midi synth, most felrakva egy friss linuxot, a midi ugyonugy nem megy. Raadasul a Plug & Play anno is szivas volt, marmint, nem nagyon volt mukodo enumerator, igy a BIOS PnP initre kellett magadat bizni egy az egyben, vagy bootolni egy Windowst es cold boottal, atmenni Linuxba. Mivel a Linux nem foglalkozott az eroforrasok kiosztasaval, ezert adott kernel modulok (pl amd interwave vagy ess1868) parameterezeseit valtoztatni kellett, attol fuggoen, hogy a BIOS vagy a korabbi Windows boot hova osztotta oket. Most felrakva egy friss Debiant, a helyzet annyival rosszabb, az aktualis Debian (sem 10-es, sem a 11-es) nem tartalmazza a pnphez kello toolokat. Anno, mire eltunt az ISA a gepembol, addigra kezdett latszani, hogy lesz "mukodo" PnP olyan szinten, hogy pl kepes legyen a Linux modositani az ESCD-t amit azutan remelehetoleg minden oprendszer hasznalna.

    3DMark szeru teszt pl soha nem letezett szerintem, legalabbis back in the day, egy "glxgears" elinditasa volt a valasz arra a kerdesre, hogy "megy-e a 3D gyorsitas". Az Fx5900-es kartyam, anno az nVidia binaris driverevel biztos, hogy tudott OpenGL 2.1-et, de az opensource nouveau csak 1.5-ot tud (raadasul, amikor a nouveau elkezdett megjelenni, valamikor a 2000-es evek kozepen, akkor eloszor az ujabb kartyak supportjan volt a hangsuly). Lehet kuzdeni a binaris driverrel, de az csak adott Xorg/X11 - kernel verzio viszonylatban telepitheto. Anno ATI kartyanal az fglrx hasznalata meg nagyobb szivas volt, mert "szukebb" volt az adott binaris driver alltal tamogatott X11/Xorg - kernel verziok kore, mint az nVidia megoldasanal. Raadasul emlekeim szerint, pl az nVidia drivere lecsereli a "rendszerben" levo libGLX.so-t, igy ha van is mas 3D karyta a rendszerben, a Mesa cuccai (a Mesa az opensource OpenGL implementacio, ok "szallitjak" a libGLX.so -t alapbol) felul lettek csapva, tehat 3D azon sincs.

    Ha pedig jon valami egzotikusabb cucc, pl egy MIDI keyboard, akkor kiderul, hogy hiaba van MIDI in/out a kartyan, ezek pl nem mennek Linux alatt, mert senkit sem erdekelt ez a feature.

    Szoval, en azt csinalnam, hogy "base" windowsokat mentenek (pl VX/HX/TX/LX/BX/ZX/GX chipsethez szerintem eleg egy Windows 98; 810-tol es 865/875-ig szerintem eleg egy masik; Via Apollo Pro/133 es KT133 szerintem szinten kb ugyonaz, de ez kitapasztalhato) imagebe, es a tesszttol fuggoen ezt bootolnam. Mi ilyesmire (eszkozt tesztelni), bootrommal ellatott halokartyat, halozati bootot, es Norton Ghostot hasznaltunk. A boot ROM-os halokartya kb XT-tol bootol (abban az XT-ben, amiben a BIOS betolti az opromokat es bootol az XT-IDE, abban bootol a halokatya is), a Ghostval visszaraokd az imaget (kb 10-15 perc) es mehet a minden. Ebbe a Windowsba nyilvan fel van telepitve a DirectX, a 3D Mark, neked max az adott hw-hez kell specializalan odarakni a drivert. De pl nVidianal es ATI-nal is, egy driver tobb kartyat lefed, tehat ha azon belul "tesztelsz", akkor ugye nem kell a drivert sem leszedni.

  • arn

    félisten

    válasz envagyok #79781 üzenetére

    Alapvetoen memtest, a tobbire meg csinalj blank wines installokat, amit kimasolsz mindig sdre.

    facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

  • quailstorm

    nagyúr

    válasz envagyok #79781 üzenetére

    Csinálj egy referencia lemezképet, de ne rakj rá drivereket. Majd sysprepeld be és azt klónozd.
    Elvileg így csak a másolás és a drivertelepítés lesz a dolgod.
    Amúgy Hiren's booton van menü a disk kontrollerre, általában az a gond. [link]

    Linux, főleg korabeli erre nem lesz jó. Egy TNT2, de még egy GeForce FX is, nem igazán rendelkezik jó driverrel Linuxra. Az kb. a 8800-as szériától van először, hogy értelmes driver.

Új hozzászólás Aktív témák