Új hozzászólás Aktív témák
-
-
mdk01
addikt
válasz Garold #10951 üzenetére
Igen ez is olyan dolog, hogy mészkövet soha ne tegyen senki az akváriumba hacsak nem sügéres aksi mert keményíti a vizet, meg bla,bla...., 10-ből 9 ember ezt "tanácsolja" mert ezt hallotta meg olvasta mindenütt, de mögöttes tartalom nincs, csak mondják. Nekem 15kg mészkő van az aksiba minden hal jól van már több mint egy éve és tele van növénnyel az aksi amik szintén jól vannak. Szóval mehet a mészkő meg lehet kemény vízben is növényezni csak össze kell válogatni mindent, nem pedig kategorikusan kijelenti egyes dolgokat.
[ Szerkesztve ]
-
farkas26
tag
Sziasztok!
Hogyan lehetne,hűteni az akváriumot?
4en lakok panellakásban ,de klímát nem szereltetek mivel csak albérlő vagyok,meg nincsen rá való sem most. Milyen megoldást lehetne kitalálni rá,mivel nyáron a szobában elszokta érni a hőfok 32C°-ot.Én erre gondoltam :
[link] de minden ötletet szívesen fogadok."A jövő sem a régi"
-
sellerbuyer
őstag
válasz farkas26 #10954 üzenetére
Teljesen felesleges ilyen drága hűtőt venned.
Sima, akármilyen régi pc-ből kibuherált 8-12cm-es hűtő megteszi egy akármilyen 5V-12V-ig bármilyen egyszerű adapterrel gyakorlatice.
Pontosítok: ezzel sem érsz semmit, meg azzal sem. Panel, 8. emelet, délnyugati fekvés..., tudom, mit beszélek. Ha megvennéd ezt a belinkelt méregdrága semmit, kb. kidobnád a pénzed az ablakon.
Jegelés sem ér kb. semmit 200-250L víznél, mert annyit nem bírsz előállítani, amennyi kellene naponta és 5-10 fokokat úgysem fogja levinni, max. 1-2 fokot, nagyon jó esetben. Elolvad, aztán egy-két órán belül megint 34 fokos a víz, ennyi. Panelban nincs igazán jó megoldás. A szoba hőmérsékletének a durva hűtése az egyetlen jó megoldás, tehát a klíma.
Ha nem akarsz "klímát szereltetni", mobilt vehetsz, azt tudod magaddal vinni, viszont brutál pénz ugye az ára is, meg a fogyasztása is.
Esetleg fogod a pár ezer Ft-os 40cm-es nagyventit, amivel a szobát szokás hűteni, aztán rányomod a vízfelszínre. Ez némileg segít, de semmi egyéb. Ettől még persze próbálkozhatsz a jéggel is, meg bedobhatsz mindent, hátha... sok jóra ne számíts.
-
farkas26
tag
-
Garold
senior tag
Nekem is folyamatban van az akvárium hűtőm, már csak plexit kell szereznem amire rögzítem az általam eszkábált cuccost. Egy rossz külső vinyó ház, egy molex->3 pin elosztó és 2 db 12 cm-es venti kellett hozzá. Minden volt otthon, olcsóbb mint boltból kész hűtőt venni...
Mit kell ahhoz inni hogy valaki havat hányjon??
-
orion1025
őstag
Ezzel csak az a baj, hogy nem sokan tudják pontosan milyen kemény is a víz ahol élnek, mert nem is foglalkoznak vele.Szóval az ilyen ember megveszi a követ mert tetszik neki, és jönnek a meglepetések.Nálunk például betonkemény víz van, így ha telepakolnám mészkővel az akváriumot, az sem hatná meg komolyabban a növényeket.Ellenben még nem láttam egyik zöldségemen sem erre utaló jeleket, eddig mindegyik jól elvolt.
"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."
-
Anulu79
addikt
Gyorsba lenne két kérdésem így éjszaka.
1, A vízporlasztás addig megteszi a levegőztető helyett amíg alszunk? Ehhez is kell az akváriumon kívűlről csövet vezetni a szűrőbe?
2, Az mitől lehet, hogy a belső szűrő elkezdi kinyomni a vizet ott ahonnan a levegőt "húzná" be a levegőztetéshez?
-
_seth_
veterán
A vizet lehűteni nem egyszerű én ezért csak a neoncsövek által termelt hőt vezetem ki az akváriumból és ez is jelent pár fokot, ehhez 2 halk 8 centis venti van, a tápot egy régi alcatel mobil töltő adja valamint a ventiket vezérli egy 12v-os digitális termosztát, beállítva rajta a kívánt hőfokot automatán megoldja a fűtést, összesen kb 4-5e forint volt és a két venti volt ebből sok.
Intel i7 13700KF - Gigabyte B760 Gaming X - Crucial DDR5 PRO 2x24 GB - Gigabyte RTX 4060 Gaming OC - Crucial T500 PRO 1TB + P5 Plus 2TB - TP-Link Archer TX50E - Zalman Megamax 600W - Gigabyte C301 RGB Black - Arctic Liquid Freezer III 360 RGB Black - SAMSUNG Odyssey 49" C49HG90DMRXEN
-
orion1025
őstag
válasz Anulu79 #10968 üzenetére
Ez a fajta levegőztetés módszer elég primitív.A szűrő tetejének nagyjából a vízfelszín közelében kell lennie, a levegőztető csőnek meg olyan 5-6cm-nek kell lennie+r< a diffúzor.Minél magasabban van a szűrő, annál több levegőt juttat be, de az egész kiömlő résznek víz alatt kell lennie a levegőztető cső találkozásával együtt.
Aztán ott van az az eset amire a garancia sem érvényes, mégpedig az, hogy nem működik ez a funkció, ami akár lehet nálad is.
"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."
-
BiriBum
őstag
Ki kell piszkálni a szmötyit a szűrőház tetején levő kis lyukból, ennyi a történet.
-
Formaster
addikt
Sziasztok!
Újként ebben a topicban és magában a komolyabb akvarisztában szeretném profik tanácsait kérni.
Szeretnék egy 120-160 liter közötti akváriumot. Külső szűrőre első körben max 25e Ft-ot szánnék, úgy látom ennyiért értelmeset kaphatok, a kérdés a konkrétabb modellek közötti választás.
- Eheim-et túl drágának tartom ...
- JBL e900 nagyon szimpatikus, azt írják kellően halk és 25k körüli ára elég vonzó
- SUNSUN Modell HW-403B árban kedvezően tűnik, kecsegtető paraméterekkel, de nem tudom mennyire NONAME és megbízható, illetve halk ... tapasztalatokat várnék ...
-illetve egyéb tippeket várok ...Később ha már népesedik az akvárium bővítenék egy belső szűrővel is ha szükséges, ahogy olvastam a víz sosem lehet elég tiszta, valamint szükséges az áramlás stb ... ezekről még vajmi keveset tudok persze.
Első körben tehát a szűrő a legfontosabb kérdés részemről, később kezdődik a saját kezű háttér építés, berendezés, növényezés, majd a halak kiválasztása telepítése. Várom minden profi véleményét a lelkes amatőr számára, aki szeretne "profin" létrehozni egy szép nyugodt akváriumot.
Szerk: Illetve amit még nem tudok, hogy a külső szűrő ad-e levegőt az aksinak és ez elegendő-e ...
[ Szerkesztve ]
-
orion1025
őstag
válasz Formaster #10972 üzenetére
Ha hosszú távra tervezed a külső szűrőt akkor ne kínai noname-t vegyél, mert ahhoz alkatrészt kapni nem egyszerű.Külső szűrőnél is tudsz levegőztetni ha esőztetőt használsz hozzá.Ilyen módszerrel elég jól be lehet oldani az oxigént, persze épkézláb mennyiségű élővilág mellett.
Az akváriumban a helyes áramlást pedig majd neked kell kitapasztalnod, na meg függ a tereptárgyaktól és azok elhelyezésétől.Utólag ennek függvényében tudsz variálni rajta, vagy egy vízforgatót felrakni a kérdéses helyekre.
"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."
-
-
Formaster
addikt
válasz BiriBum #10977 üzenetére
Esztétikai valamint praktikussági okokból mindenképp külsőt szeretnék, persze tisztában vagyok a többlet költséggel, de cserébe úgy hiszem egy tisztább, illetve kevesebb munkát igénylő aksit kapok. Arra nem igazán hajlok hogy csupán belső szűrő legyen, már a mérete miatt sem. Nagyobb térfogaton több hasznos baktérium települ. Azért köszönöm a véleményt. Neked mik a tapasztalatok csupán belsővel, illetve milyen népesség mellett?
-
sellerbuyer
őstag
válasz Formaster #10978 üzenetére
"úgy hiszem egy tisztább, illetve kevesebb munkát igénylő aksit kapok"
Ja és hogy saját tapasztalat is legyen, amit kértél:
- 270L
- durva népesség (jó nagy halak, plusz 4db 10 fős raj, ékfoltosok, neonok, dániók, mollyk)
- belső szűrő, szivacsos, 600L-eshez való porcelántengelyes Atman, az szűrő ára 5e Ft volt, a szivacs több ezer Ft-os spéci
- csodálatos tiszta víz, halak jól érezték magukat, minden frankó volt. alga nuku(!)
- szűrőtisztítás: két hetenként vízcserénél kimosni a szivacsot, max. 2-3 perc.[ Szerkesztve ]
-
orion1025
őstag
-
sellerbuyer
őstag
válasz Formaster #10978 üzenetére
MIndenki el van ájulva a külső szűrőktől és teljesen természetesen igyekeznek rábeszélni téged a méregdrága cuccokra, meg arra, hogy veszegesd a töltőcuccot bele serényen...
Leírom azért, hogy ilyet is halljál, még akkor is, ha a többiek ezért megköveznek:
A külső szűrő tök felesleges és jó nagy szívás! Nekem volt anno, nem is akármilyen gagyi. Kipróbáltam azt az utat is, így hitelesebben tudom róla lebeszélni az embereket. Akár 1000L-ig (igen, jól látod) is lehet használni belső szűrőket.
- a lakásod, házad állandó veszélynek van kitéve, ha elengednek a tömítések, elutazol, vagy simán csak nem vagy otthon, elég pár óra és az akvárium részleges v. teljes (beállítástól függően, cső honnan szív) víztartalma a padlón köt ki. Élőlények elpusztulhatnak, ha emeletes a ház, akkor fizethetsz az elázott alsó lakónak, estébé-estébé, gondolom, nem kell a továbbiakat ecsetelnem.
- a külső szűrőnek az lenne az értelme, hogy minél többféle szűrőanyagot használj benne. Ezek bazidrágák, a gatyád rámegy és nagyjából feleslegesen. Cserélni kell őket sűrűn, mert hamar telítődnek (kerámia, aktív szén, "vatta", stb.)A halak a szabadban sem atomcsodálatosantiszta vízben élnek (dögöket tartalmaz a víz, meg még mi mindent...), sokkal fosabb a vízminőségük, mint, amit te az akiba engedsz, hiszen az ivóvíz tisztaságú, átesett mindenféle szűrésen. Egyetlen feladat, hogy a beleadagolt klórt engedd elpárologni és ennyi, meg persze rendszeresen cserélj megfelelő mennyiségű vizet. Az összes többi jó nagy kamu! Nitrit, meg nitrát, meg ilyenek... Megfelelő mennyiségű élő(!!!) növényt kell az akiba telepíteni és ennyi. A talajt tisztító állatok (garnéla, anci, egyebek) nem ártanak, de abba senki nem gondol bele, hogy amit megesznek, az belőlük is kijön... Szóval kb. semmit nem érnek önmagukban, az egyetlen valódi feldolgozást a vízinövények végzik, ezért kell jó sok belőlük. Kereskedésben ezek is méregdrágák, ezért kell olyantól venni, aki (pl. akvarista.hu-n elérhető) termeszti a növényeket, 500 Ft-ért egy egész csokorral kaphatsz és milliószor szebb, erősebb, tartósabb, mint a kereskedésben lévők.
Magyarországon a fentebb leírtak még kb. ördögűzést vonnak maguk után, mert itt sötét középkorban tartják az akvaristákat, szándékosan (a kereskedők). Nyugaton, Németország, USA, sőt Japánban is teljesen elterjedt, elfogadott, sőt alapvető a természetes alapú akvarizálás és egyértelműen ez a jövő! Mérföldekkel járnak előttünk. Magyarországon még pl. az összes témába tartozó mérvadó honlapot kereskedők tartják fent. Amíg ez így van, addig ezeken tilos lesz a fenti nézeteket terjeszteni, mert ellentétes az ő érdekeikkel. Nem fogják fel, hogy ugyan úgy megmaradnának az eladásaik, csak legfeljebb, nem 50-150e Ft-os külső szűrőkből és szűrőanyagokból, hanem más egyébből jönne össze ugyan az a pénz. Ha ez külföldön működik, akkor mitől ne működne itthon? Itt is ivóvíz jön a csapból, meg ott is.
Magyarország ilyen téren is elmaradottabb, mint más államok. Itt még a bankokat sem söpörtük ki a jó fenébe, de remélhetőleg, ami késik, az nem múlik...
Csak szeretném jelezni, hogy garnéla fajt neveztek el az után az ember után, aki természetes tisztogatóként használta őket először, nagy számban! Nem véletlen.
[ Szerkesztve ]
-
Formaster
addikt
válasz sellerbuyer #10981 üzenetére
Teljesen igazad van! Őszintén nem voltam elájulva a külsőktől, mert süt róluk a gagyiság, még a méreg drágákról is. Viszont amit minden akvaristától hallok, hogy minél nagyobb annál jobb.
A víz tisztasága tényleg nem létfontosságú, ha nem a legkényesebb halakat tartja az ember, ebben van némi tapasztalatom még gyerekkoromból, amikor még szűrőm sem volt az 50 lityós aksimban. Viszont most szeretném, ha a víz kristálytiszta lenne, amikor belenézek.
Őszintén már megfordult a fejemben, hogy csinálhatnék ilyen külső akváriumos szűrőt házilag, de rengeteg idő kéne, ami nincs és szerintem ilyen kis méretben gyenge túlzás lenne.
Amit az eresztésről mondtál ... Igen csak kirázott a hideg. Viszont szerintem maradok továbbra is a külsőnél, bár nem a legdrágábbnál, épp ellenkezőleg lehet, hogy az olcsó ebay-es SUNSUN lesz a megoldás. Alkatrész ellátás itt is van szépen, és ha mind gagyi akkor miért ne a legolcsóbbat vegyem. Az viszont fix, hogy beszerelek egy vízszint érzékelőt, mert elég sokat utazok és nem szeretném, ha elázna a lakás.
Sajnos a belevaló tényleg nem olcsó játék ...
-
orion1025
őstag
válasz sellerbuyer #10981 üzenetére
Azért az nem teljesen mindegy mi és hogyan bontja le a nitrátokat, de persze az akvarizálásnak is van több fajta módja.Egy belső szűrőt meg dugdosni kell, hogy ne látszódjon és ne legyen szem előtt ha rá van nézve az akváriumra.Nálam már csak ezért a belső szűrő nyert, ezer meg egy érv mellett.Aki komolyan gondolja az úgy is utána olvas erre szakosodott fórumokon, csak sajnos az akvarista.hu-n kiakad a tudomány.
A szűrőanyagokat pedig nem kell cserélgetni, elég néhány havonta átöblíteni.Amik fel lettek sorolva, na azok a "szűrőközegek" pont nem érnek semmit....Sajnos nagy tévedések vannak ebben a műfajban.Víz tisztaság ügyileg pedig egy erős érv: szerintem senki nem akar zavaros vizet lesegetni az otthonában!Ettől persze még lehetnek megfelelő víz paraméterek, na de egy akváriumnál a látvány a lényeg.
Tisztogató állatok nélkül pedig megnézném sok ember akváriuma hogyan nézne ki, mert az biztos meglepné az alga 99%-át, tehát ilyenkor könnyű azt mondani, hogy az én akváriumomban nyoma sincs algának.Ha pedig akkora hülyeség lenne minden általad említett dolog, akkor miért is válik be néhány tanács a nagyoktól?
Egy belső szűrő pedig szinte nulla lebontást fog végezni, pláne olyat nem, aminek a végeredményét a növények tudják hasznosítani.Ez a fajta szűrés még mindig csak szennyeződés gyűjtésre, meg egy kis aktívszenezésre való, a vízcserékkel vannak eltávolítva a káros anyagok.
Engem konkrétan nem érdekel a halazás, sőt helyi kereskedésbe sem megyek be, mert behánynék már az ajtón attól ami ott van, de ha utána olvasgat az ember annak amit akar, abból ki fog derülni mi az ami neki kell igazából, és a pénztárcája is kevésbé fogja megsínyleni.
Na és persze az sem elhanyagolható szempont, hogy vannak dolgok amik az egyik embernél működnek, de a másiknál nem.
"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."
-
Formaster
addikt
válasz orion1025 #10983 üzenetére
Valóban az ember a látvány miatt csinálja ezt elsősorban. Nálam a belső szűrő kilőve emiatt. A külső elfolyása elrettentő, de úgy hiszem nem nagy a rizikó. A tömítések inkább tisztításkor mehetnek tönkre, vízáramoltatás közben úgy gondolom nem kapnak nagy terhelést. Ettől függetlenül átgondolom egy lekapcsoló elektronika megépítését, a vákuum effektus persze ekkor is él, szóval ha folyik akkor hiába kapcsol le. De ez könnyen megoldható a szívó oldalon egy apró lyukkal valamivel a vízszint alatt, így a vákuum megszűnik, ha elfolyik valamennyi víz.
-
sellerbuyer
őstag
válasz orion1025 #10983 üzenetére
Sorban:
Azért az nem teljesen mindegy mi és hogyan bontja le a nitrátokat
Tökéletesen mindegy. A kulcsszavak: növények, rendszeres, lelkiismeretes és elegendő mértékű vízcsere(!). Ennyi.
Egy belső szűrőt meg dugdosni kell, hogy ne látszódjon
Ha betartja valaki, amit írtam a növényekről, nem kell dugdosnia semmit, mert eleve nem fog látszódni.
Egy belső szűrőt meg dugdosni kell, hogy ne látszódjon és ne legyen szem előtt ha rá van nézve az akváriumra.Nálam már csak ezért a belső szűrő nyert, ezer meg egy érv mellett.
Most akkor mi van?
Aki komolyan gondolja az úgy is utána olvas erre szakosodott fórumokon
Erről már leírtam a véleményem és azt, hogy mi a helyzet. Ha ott olvas utána vki, csak annyit tud meg belőle, hogy minél drágább cuccot kell vennie és minél többet, merazjóneki (meg a kereskedőnek, aki üzemelteti az oldalt!).
A szűrőanyagokat pedig nem kell cserélgetni, elég néhány havonta átöblíteni
Á-á. Tévedés. Az összes szűrőanyagot cserélni kell, merthogy elfárad, eltömítődik (pl. aktív szén), ill elfogy. Ha ennyire nem értesz hozzá, nincs tapasztalatod, szerintem ne írj akkor a témáról.
Amik fel lettek sorolva, na azok a "szűrőközegek" pont nem érnek semmit...
Leírhatnád, mi ér, hadd okosodjunk. Fentiekből már kiderült, mennyire értesz hozzá.
Víz tisztaság ügyileg pedig egy erős érv: szerintem senki nem akar zavaros vizet lesegetni az otthonában!Ettől persze még lehetnek megfelelő víz paraméterek, na de egy akváriumnál a látvány a lényeg.
??? Írtam én mást? De tényleg erős volt az érv, el kell ismerni... amellett, amit írtam.
Ha pedig akkora hülyeség lenne minden általad említett dolog, akkor miért is válik be néhány tanács a nagyoktól?
Hűha, alapos félreértésekkel vagy terhelve. Ha az a cél, hogy jussunk el Győrből Szegedre kocsival és felhívsz egy autóversenyzőt, azt fogja neked javasolni, hogy hát akkor először is vegyél egy Ferrarit... Természetesen neki véletlenül van egy eladó. Ha felhívsz egy akárkit, azt fogja mondani, hogy vegyél egy Suzukit. Ezredannyi költségből meg vagy, autó ára, benzin, miegymás és eljutottál kényelmesen Szegedre? Az autóversenyző ettől függetlenül jó, használható ötletet adott? Igen és igen... csak épp a gatyád ráment volna tök feleslegesen.
Na ugye, hogy igazam van! Nem? De!Egy belső szűrő pedig szinte nulla lebontást fog végezni...
Ez a fajta szűrés még mindig csak szennyeződés gyűjtésre, meg egy kis aktívszenezésre valóJééézusom, hát te tényleg nem vagy képben. Plíz, kollégák, valaki homályosítsa már fel a srácot, ne nekem kelljen, mert abból megint csak a sértődés lesz a végén! Köszönöm előre is!
Engem konkrétan nem érdekel a halazás
WTF??? Akkor miért osztogatod itt a tanácsokat halazás ügyileg? Tényleg érdekelne.
de ha utána olvasgat az ember annak amit akar, abból ki fog derülni mi az ami neki kell igazából, és a pénztárcája is kevésbé fogja megsínyleni.
Aaaz tuti. A pénztárcája tök lapos lesz és nem tud meg semmi érdemlegeset, valódi tudást a halazásról, csak azt, hogy vegyen jó drága cuccokat, akkor tutira minden fáin lesz. Saját, valódi tapasztalata meg kb. nulla lesz akár évek múltán is.
Na és persze az sem elhanyagolható szempont, hogy vannak dolgok amik az egyik embernél működnek, de a másiknál nem.
Jaja, nyílván. Náluk nincs ivóvíz, meg csap, meg teljesen mások a vízinövények is, biztosan kékek, sőt belső szűrőt sem lehet kapni, meg lehet, hogy az üveg is másféle arrafelé.
-
orion1025
őstag
válasz sellerbuyer #10985 üzenetére
Látom sikerült eljuttatni a tudatodig a lényeget.
Nálam már csak ezért a belső szűrő nyert - belső helyett külsőt szerettem volna írni értelem szerűen....
Látom leragadtál az aktív szénnél.Mire is jó az?Semmire....Egy esetleges hal betegség kezelése után megmaradt szermaradványok eltávolítására....A növénytápot is lebontja, így értelme nulla.
Egy szűrőanyag mennyi idő alatt is tud eltömődni?Jó pár év kell a tényleges "elfáradásához".
nagy sajnálatodra értek a témához, képes vagyok algázók nélkül is algamentes növényes akváriumot csinálni, szóval kitapasztaltam már amit kellett....De akkor azt áruld el nekem, hogy egy akkora lebontó baktérium ami akár egy siporax vagy matrix apró járataiban elfér, az hogyan is marad meg a nagy belső szűrő szivacsod felületén?Pláne ha ki is mosod?!Aki komolyabban akvarizál, az belsőből is olyat választ aminek bővíthető a kosara.
És miért osztom halazás ügyileg az észt?Egy időben tartottam eleget, később megtanultam mi az a szint ami alá nem szabad menni.
Jaja, nyílván. Náluk nincs ivóvíz, meg csap, meg teljesen mások a vízinövények is, biztosan kékek, sőt belső szűrőt sem lehet kapni, meg lehet, hogy az üveg is másféle arrafelé. Már ne is haragudj, de ezzel is magad minősíted.Marhára nem mindegy milyen egy víz kémhatása, mert nem hinném sokan foglalkoznak itt ezzel, meg a PH értékekkel, egyéb apróságokkal, ami a halakra és algára nézve marhára nem mindegy.
Aaaz tuti. A pénztárcája tök lapos lesz és nem tud meg semmi érdemlegeset, valódi tudást a halazásról, csak azt, hogy vegyen jó drága cuccokat, akkor tutira minden fáin lesz. Saját, valódi tapasztalata meg kb. nulla lesz akár évek múltán is.
Lehet olvasgatni milliónyi hazai akváriumos naplót, persze nem olyat ahol a Pistike meg a Ferike otthon összelötyböl valamit.Saját tapasztalata meg hogyan legyen az embernek?Bemegy a kereskedésbe és kér azt is?Ennyi erővel minek vetted meg az első PC-d, ha nem volt hozzá tapasztalatod?!"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."
-
bajtokarpi
őstag
válasz sellerbuyer #10985 üzenetére
Szia!
Elég érdekes a stílusod. Ezt benyögnéd az akvaristán, ott biztos, hogy kapnál hideget-meleget. Ott elmagyaráznák neked a külső, és belső szűrő között a különbséget. De ez már ki lett vesézve, úgyhogy olvassál sokat!
battletag: bossi#2666
-
mdk01
addikt
válasz sellerbuyer #10985 üzenetére
Igaza van neked is meg neki is bizonyos téren, kicsit finomabban.
Én is úgy látom hogy a külső szűrős életérzést inkább a profit hajtása tartja életben de az hogy téged nem zavar egy nagy belsőszűrő az aksiban attól mást zavarhat.
Én abban is biztos vagyok hogy mindenféle szűrő nélkül megfelelő növényesítés mellett is lehet algamentes akváriumot csinálni egyetlen keringető szivattyúval és heti vízcserékkel, csak el kell találni azt a nagyon érzékeny pontot a halak, növények, fény halmazban. Ezt a nagyon érzékeny pontot lehet növelni a szűrőkkel.
Nem egyszerű ez a hobbi de sok év tapasztalatával sok pénzt lehet megspórolni.Ezt amit írtál nyugodtan odaírhatod az akvarista.hu-ra de nem a tulajdonos és csapata fog neked esni, mert ahhoz már túl nagyra hízott a fórum. Egy akvakertész az más ott tényleg nem érdemes ilyet beírni.
[ Szerkesztve ]
-
bajtokarpi
őstag
Szia!
És mi van azokkal az akvaristákkal, akik sügereznek? Ugye ott egyáltalán nincs, vagy csak minimális az akváriumban a növényzet. Ismerek olyan akvaristát, akinek szintén csak egy bitang nagy, és erős belsője van, de 3-4 naponta cseréli a vizét, mert kell. A másik lehetőség meg a szat gyanta, vagy a purigen. Én ismerlek az akvarista.hu-ról, és tudod jól, hogy ott igencsak a külső szűrőket preferálják. Ja, és a szimpla belső nem összekeverendő a mattennal.
Üdv.
battletag: bossi#2666
-
Formaster
addikt
CO2-ről mik a tapasztalatok? Hogyan lehet leghatékonyabban mérni a szintet?
-
orion1025
őstag
válasz bajtokarpi #10989 üzenetére
Egy jól összeállított külső szűrőbe teljesen feleslegesnek tartom a gyantát.Belső szűrőbe érdemes valamennyit beletuszkolni, de annyit meg nem ér az egész.
Sügeresék meg sűrűbb vízcserét tartanak, na meg azok méretesebb akváriumok általában, így nagyobb is a víz toleranciája a felgyülemlő káros anyagok ellen.Az algát meg a jól bevált Ancik elvégzik....A sügerezés számomra a legprimitívebb formája az akvarizálásnak, mert semmi nem kell hozzá, még világításból sem.
euzsolt:
Drop checker + normális reagens ami nem Sera nevet hordoz magán.Még mielőtt meg lennék kövezve, ez a fajta teszt kellően pontatlan, és nem csak a kis kiterjedésű színskálája miatt.
[ Szerkesztve ]
"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."
-
bajtokarpi
őstag
válasz orion1025 #10991 üzenetére
Szia!
"A sügerezés számomra a legprimitívebb formája az akvarizálásnak, mert semmi nem kell hozzá, még világításból sem."
Ezt ugye te sem gondoltad komolyan?! Számodra, ha megkérdezhetem, akvarizálás terén melyek a nem primitív lények? A heti részleges vízcsere nem csak a sügereseknél kötelező, hanem minden egyéb akváriumnál is. Sokan azt gondolják, hogy nincs helye a szatnak, vagy a purigennek egy szűrőben, de megváltozott a véleményem erről a dologról, mikor láttam, hogy egy átlagosan népesített, és rendszeresen vízcserélt akváriumból mit képes kiszedni. Döbbenetes!
battletag: bossi#2666
-
orion1025
őstag
válasz bajtokarpi #10992 üzenetére
Nem a lény primitívségén volt a hangsúly, hanem magán az akvarizálás formán.Nem kell hozzá se nagy képzelő erő, se hatalmas technika, se komoly tereprendezés.
"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."
-
mdk01
addikt
válasz bajtokarpi #10989 üzenetére
Sügéres akváriumba is lehet sok növényt rakni. Mint tudjuk egy kézen meglehet számolni ezen növények fajtáit de abból lehet többet rakni. Lassan nőnek így valszeg ha teletömjük növénnyel a sügéres akváriumot akkor sem tudjuk kivenni az összes ammóniát és nitrátot(ha van jó szűrőnk ami előállítja) de amennyit kitudunk venni a szűrőnek annál kevesebb dolga lesz tehát lehet a növényekkel kompenzálni a szűrőteljesítményt. Bonyolult matek ez, amire sztem nincs is egyenlet csak úgy érezni kell és rá kell jönni ezekre a dolgokra mindenkinek saját magának mert nincs olyan tanács ami minden akváriumra igaz.
A szat gyanta és társai meg nem zárják ki a vízcserét csak max kilehet velük tolni sztem az időszakot. Aki növényezik az tudja hogy a csapvízben van egyéb sok olyan tápanyag köztük CO2 ami kell a növényeknek. Hiába van a NO3 25mg/l és az ammóniád meg a nitrited nulla a növények még sínylődni fognak kell a vízcsere egyenlőre nincs az a technika ami ezt kitudná váltani, én így látom.
Manapság szinte mindenki a külső szűrőket preferálja mert a csapból is ez folyik. Vannak egyesek akik azért preferálják mert a csapból i sez folyik de nem tudják miről beszélnek. Aztán vannak azok akik nem akarnak technikát látni az aksiba Aztán vannak azok akik ezt használják de nem tudják hogy anélkül is van élet.
Részben igaza van sellerbuyer-nek de nem annyira egyszerű mint ahogy ő leegyszerűsíti, de egyértelműen működik. -
mdk01
addikt
válasz bajtokarpi #10992 üzenetére
Igen a sügérezés egy viszonylag egyszerű formája az akvarizálásnak, de nagyon is szép tud lenni nincs azzal gond.
Attól egyszerű hogy raksz bele vizikelyhet és anubias-t aminek kevés fény is elég így az algák sem jönnek annyira elő és a dekorációt sem kell túlzásba vinni mert úgy is átrendezik a nagyját. Az ország nagyrészén a vízcsere is egyszerű mert sima csapvízzel lehet cserélni mivel ugye a kemény víz kell nekik.
Szóval szép az csak egyszerű, legalábbis egy növényes akváriumnál sokkal egyszerűbb és olcsóbb. -
BiriBum
őstag
Primitív afrikai sügeres (is) vagyok és belső szűrővel szűrök, de hetente cserélem a vizet, mert mindenki sokat kakil.
Kissrác koromban csak mutatóba volt külső szűrő, még belső se nagyon. Volt viszont üvegpipás talajszűrő üveggyapottal... -
Formaster
addikt
LED-es fényforrásokkal mik a tapasztalatok? pl led flood light. youtube-on elég szépen mutatnak, de tapasztalat érdekelne.
-
orion1025
őstag
válasz Formaster #10998 üzenetére
Nem érdemes még velük foglalkozni, ami valamire való, az arany árban van mérve.Most váltottam ledről power compactra, annyit nem spórol rajtuk az ember, és hamar elkalibrálódik a fényspektruma a legtöbbnek.Na meg a vízmélység + fényáram + lumen értékük elég hitvány.Részemről nem éri meg a ráfordított pénzt, mert a legtöbb power compact izzót meg lehet kapni átlag 2000Ft-t körül, és ezek a legnagyobb méretek, a kisebb nyilván olcsóbb.Tehát évente cserélve sem fog senkit lelki nyomorba taszítani a cseréjük.
"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."
-
mdk01
addikt
válasz orion1025 #10999 üzenetére
Menj fel a fénycsöved gyártójának honlapjára és nézd meg a görbét mennyi idő alatt mennyit veszít a csöved a fényerejéből. Az én philips-eim azt hiszem 6 év alatt nem veszítenek 10%-ot vagy vmi hasonló, de az biztos hogy elkövetkezendő jó pár évben nem kell cserélnem őket.
Amúgy én kicsit megbántam hogy P.C-ból csináltam(ez volt itthon ingyenbe) a kialakítása miatt. Jobb az a fénycső megoldás ami végigéri az aksit, még ha nem is olyan jó a w/lumen aránya.
Új hozzászólás Aktív témák
Állásajánlatok
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest